GPS mape za biciklo

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
luka78
Posts: 9
Joined: 20 Aug 2012, 00:18

GPS mape za biciklo

Post by luka78 »

Pozz,

Na tel mi je instaliran iGo primo. Posto sam nabavio nosac za tel za bic, planirao sam da koristim i GPS i za tu namjenu, biciklanje. E sada, skinuo sam Sports Tracker (jer ima puno opcija za biciklanje), ali on koristi google mapu, a ona nije najbolje pokrila moj grad, u stvari katastrofalno je pokriveno.
Ima li kakav android app da mogu koristiti mape za iGO ili sl, pa da mi bude funkcionalan GPS?

Hvala
luka78
Posts: 9
Joined: 20 Aug 2012, 00:18

Re: GPS mape za biciklo

Post by luka78 »

E drugari, nasao sam jos dvije-tri app koje mogu koristiti za biciklanje ali sve koriste googlemaps? Ima li ijedna app za koju znate da koristi openmaps? Jos bi bila bolja varijanta kada bi mape mogao downloadowati pa onda offline koristiti.

Hvala
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: GPS mape za biciklo

Post by LongDistance »

Ummm pa IGO8 (primo) ti je software za navigaciju, tako da ako vec to imas instalirano onda ti samo fale mape.

Ne mogu da ti ovde postavim linkove za piratske mape (koje ja naravno ne koristim u slucaju da ovo cita neko iz policije ;) ),
ali verovatno mozes da nadjes neki torrent ako bi otkucao u google nesto poput NAVTEQ Q3-2012 iGO8

Te mape (Uglavnom FBL fajlove) ubacis u /Storage card/Igo8/content/map i to je to
luka78
Posts: 9
Joined: 20 Aug 2012, 00:18

Re: GPS mape za biciklo

Post by luka78 »

LongDistance wrote:Ummm pa IGO8 (primo) ti je software za navigaciju, tako da ako vec to imas instalirano onda ti samo fale mape.

Ne mogu da ti ovde postavim linkove za piratske mape (koje ja naravno ne koristim u slucaju da ovo cita neko iz policije ;) ),
ali verovatno mozes da nadjes neki torrent ako bi otkucao u google nesto poput NAVTEQ Q3-2012 iGO8

Te mape (Uglavnom FBL fajlove) ubacis u /Storage card/Igo8/content/map i to je to
iGO mi je rijesen od ranije ;-). A mislio sam kako da njegove mape ili mape recimo openstreetmap koristim za Sports Tracker ili RuntasticPRO, jer oni koriste googlemaps?
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: GPS mape za biciklo

Post by LongDistance »

ok, pogledao sam ovaj http://www.sports-tracker.com i deluje mi zanimljivo, ali nisam skontao sta tacno ti zelis?

Ako zelis da offline (bez kacenja na internet) snimis putanju kojom si vozio onda u Igo8 imas opciju Record Track.
Ako zelis da u realnom vremenu na sports-tracker.com snimas putanju kojom si vozio onda ti u svakom slucaju treba internet konekcija.

...ili mozda zelis da unapred pripremis putanju pa da po njoj vozis, a posto (kako si ti rekao) sports tracker koristi google maps onda si time nekako onemogucen?

Ono sto ne razumem je recenica: "Ima li kakav android app da mogu koristiti mape za iGO ili sl, pa da mi bude funkcionalan GPS?"

U kojoj meri ti sada trenutno nije funkcionalan GPS?
luka78
Posts: 9
Joined: 20 Aug 2012, 00:18

Re: GPS mape za biciklo

Post by luka78 »

LongDistance wrote:ok, pogledao sam ovaj http://www.sports-tracker.com i deluje mi zanimljivo, ali nisam skontao sta tacno ti zelis?

Ako zelis da offline (bez kacenja na internet) snimis putanju kojom si vozio onda u Igo8 imas opciju Record Track.
Ako zelis da u realnom vremenu na sports-tracker.com snimas putanju kojom si vozio onda ti u svakom slucaju treba internet konekcija.

...ili mozda zelis da unapred pripremis putanju pa da po njoj vozis, a posto (kako si ti rekao) sports tracker koristi google maps onda si time nekako onemogucen?

Ono sto ne razumem je recenica: "Ima li kakav android app da mogu koristiti mape za iGO ili sl, pa da mi bude funkcionalan GPS?"

U kojoj meri ti sada trenutno nije funkcionalan GPS?
Vjerovatno nisam dobro obrazlozio. Naveo sam da mam iGO ako to moze pomoci da mi bude funckionalan recimo Sports Tracker. On ima puno vise opcija za biciklanje nego iGO. Ali taj Sports Trcker, kao i RuntasticPRO koriste google maps koje su lose. Da li postoji opcija ili mogucnost da se mape uvezu iz iGO ili recimo openmapsa pa da mi mape Sports Trackera ili RuntasticPRO budu funkconalne? Mogao bi ja ta dva appa koristiti i online, imam stalnu konkciju na net, ali su mi i dalje lose mape. Nadam se da sam sada bolje obrazlozio ;-).
User avatar
angor
Freebiker
Posts: 64
Joined: 18 Apr 2011, 20:10

Re: GPS mape za biciklo

Post by angor »

My Tracks je Google-ov program. Mape se mogu uvući ranije i koristiti kad je mreža nedostupna. Trekovi se mogu preuzeti ili napraviti ( ja ih pravim u Google Earth ). Podržava gpx, kml, csv i tcx format. Odlično snima treklogove.

TrekBuddy je program koji je još u Javi razvio neki Čeh i sada pravi i za Android. Bitmapirana karta ( može topografska, mada Republički geodetski zavod prodaje za nekoliko stotina dinara prodaje disk gde su u jpg formatu sve karte koje prodaje štampane; to pokriva većinu interesantinih planina, a i nije zaštićeno od kopiranja ) se mapira ( ja to radim OziExplorer-om, mapirane topografske karte koje kruže medju planinarima su mapirane nekim ''neuhvatljivim'' koordinatama te greše ) i pripremi tako što se iseče na parčiće u rezoluciji ekrana tvog telefona i zapakuje u 7-zip arhivu. Postoji i mogućnost pravljenja albuma. Ako dobro napraviš mapu precizno te pozicionira na njoj. Imam dosta pripremljenih mapa ( naročito okolina Niša i planina Tara ). Za treklogove nije baš sjajan, tako da najčešće uključim oba programa, što ''pojede'' bateriju do pola, pa ću morati da kupim power pack ( video sam skoro jedan Genius-ov, 3.400,00 dinara ).
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: GPS mape za biciklo

Post by LongDistance »

haha skontao sam ja da ti zelis da nabudzis Sports Tracker (ili RuntasticPRO), ali moje pitanje je: Sta zelis da uradis sa tim programima nakon sto ih nabudzis? Da li zelis da snimas rutu kojom vozis? ...ili zelis da unapred (na kompjuteru) pripremis rutu pa da po njoj kasnije vozis?
luka78
Posts: 9
Joined: 20 Aug 2012, 00:18

Re: GPS mape za biciklo

Post by luka78 »

LongDistance wrote:haha skontao sam ja da ti zelis da nabudzis Sports Tracker (ili RuntasticPRO), ali moje pitanje je: Sta zelis da uradis sa tim programima nakon sto ih nabudzis? Da li zelis da snimas rutu kojom vozis? ...ili zelis da unapred (na kompjuteru) pripremis rutu pa da po njoj kasnije vozis?
Pa u sustini ovo prvo.
User avatar
angor
Freebiker
Posts: 64
Joined: 18 Apr 2011, 20:10

Re: GPS mape za biciklo

Post by angor »

Onda instaliraj My Tracks, isključi mrežu sa telefona, snimaj treklog, izvezi u kml, prebaci na kompjuter i gledaj u Google Earth ili izvezi u gpx pa zato već imaš puno programa za kompjuter.
User avatar
luuzzzeer
Freebiker
Posts: 110
Joined: 22 Feb 2011, 15:26
Location: Bečej

Re: GPS mape za biciklo

Post by luuzzzeer »

angor wrote:Onda instaliraj My Tracks, isključi mrežu sa telefona, snimaj treklog, izvezi u kml, prebaci na kompjuter i gledaj u Google Earth ili izvezi u gpx pa zato već imaš puno programa za kompjuter.
Dosta programa sam isprobao i meni se najvise dopao OruxMap (na preporuku Barde). On-line mape veoma lako mozes sacuvati kao offline mape i tako nema potrebe za internet konekcijom. Imas da biras jako puno mapa kao sto su google maps, google eart, google terrarian, Topo4EU (ovo sam koristio prosle godine u Bosni i u Hrvatskoj).
Idealan je i za offroad (ako se u opste telefon moze nazvati idealnim kao GPS za offroad) i za drumsku voznju. Mozes ucitati unapred isplanirane gps trekove, mozes da snimas trekove u vise formata, itd, itd, itd... Sve na jednom mestu.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: GPS mape za biciklo

Post by pedja »

Orux Maps je jedini vredan pažnje. Ostali mogu da budu interesanti samo zbog neke specifične opcije ali je svima generalno mana to što su vezani za Gogole ili neki drugi onlajn servis.

OruxMaps-u je svejedno, može online, može onlien mapu da snimi pa daje trošiš offline amožeš i svojumapu da mu ubaciš.

A uz to ima gomilu drugih funkcionalnosti koje su korisne.
Post Reply