Voznja na jadranskom primorju: Split - Kotor; pocetkom avgu.

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

User avatar
luuzzzeer
Freebiker
Posts: 110
Joined: 22 Feb 2011, 15:26
Location: Bečej

Voznja na jadranskom primorju: Split - Kotor; pocetkom avgu.

Post by luuzzzeer »

U velikim crtama da napisem koji mi je plan za pocetak avgusta (najverovatnije od 5. avgusta).
Dosad nisam imao prilike da idem na hrvatsko primorje koje je po slikama sudeci vise nego lep, pa sam odlucio da svoj jadni godisnji odmor od 12 dana provedem na bajku vozajuci se po hrvatskom i crnogorskom primorju.
Do splita sam mislio stici vozom. Na e-mail poslat u istom trenutku zeleznici srbije odgovorili ovako:
"
(na sajtu pise sledece: JP "Železnice Srbije" u svojim vozovima, u unutrašnjem i međunarodnom saobraćaju, nemaju vagone prilagođene za prevoz bicikala.
Prevoz je moguć ukoliko se bicikl  sklopi i upakuje na odgovarajući način tako da se može smestiti kao lični prtljag  u istom odeljku u kojem je smešten putnik. - posto se sa tim nisam zadovoljio pozvao sam call centar zeleznice srbije gde su mi potvrdili gore napisano i cena karte je 37 Eur u jednom smeru)

i hrvatskoj zeleznici koji je za 10 min. odgovorio ovako:

"Poštovani
Prijevoz bicikla je moguć , cijena za jedan smjer iznosi 30.00 kuna , povratna 60.00 kuna , cijena za putnika povratne karte iznosi 428.00 kuna .
S poštovanjem ,
HŽ – Informacije ,
Dubravka Magdić"

Satnica za deonicu od splita do kotora ne postoji. Planiram da tu relaciju uradim za 6-7-8-9 dana jadranskom magistralom pored mora. Spavao bi u satoru, mozda u divljem mozda u kampovima od koji ima prilicno puno. Sator imam za 4 osobe koji nije tezak, nosio bi ga po potrebi.
http://croatia.hr/hr-HR/Smjestaj/Turist ... w1LHBcNTc0
http://croatia.hr/hr-HR/Smjestaj/Turist ... w1LHBcNTc0
Od tih 7-8-9 dana dan ili dva bi posvetio Dubrovniku.

Citao sam dosta o duzim turama ovde na forumu, ali komentari su uvek dobro dosli.
Postavljam najavu jer trazim drustvo za voznju. Nije mi cilj da u junackom duhu projurim pored obale. Na ravnom sam proslog vikenda vozio oko 380 km deonicu becej-novi sad (petak), novi sad-lazarevac (subota), lazarevac - becej (nedelja) (Srdjane, jos jednom ti se zahvaljuljem za tu voznju i pratece usluge :wink: ) tako da sa kondicijom nece biti problema.
Povratak iz kotora autobusom do NS. Iz NS do beceja opet bicikl. Pa ga glancam i remontujem pa se spremam na krug oko Sopotnice. :wink:

Toliko od mene, a sad je red na vas koji ste eventualno zaiteresovani za ovo putovanje.
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Voznja na jadranskom primorju: Split - Kotor; pocetkom a

Post by Grujic »

Cetiri puta sam isao bajkom do mora i sve je bilo super dok ne stignes blizu njega. Tu pocinju smaranja, guzve i sve sam gledao da me nece neko zviznuti kolima. Moj ti je savet da se prebacis busom ili vozom jedan deo puta i onda par dana vozis po planinama, savetovao bi ti Crnu Goru pre nego Hrvatsku zato jer je lakse za nalazenje smestaja. U Hrvatskoj ti mogu i napisati kaznu za divlje kampovanje a i nisam siguran koliko je bezbedno. Ako si planirao da vozis nedelju dana bajk kreni polako i nemoj puno zuriti jer svrha ovog puta je da nesto i vidis pored puta i naravno da uzivas u voznji a ne da postavljas sebi neke ciljeve tipa 200-300km dnevno. Po meni idealan odmor bi bio par dana voznje po visokom planinama i onda par dana kupanja u moru. Imaces bajk tako da ces i u tih par dana moci malo obici obalu. Ako treba nekih saveta u vezi opreme ili rute cimni slobodno.
Pozdrav
User avatar
luuzzzeer
Freebiker
Posts: 110
Joined: 22 Feb 2011, 15:26
Location: Bečej

Re: Voznja na jadranskom primorju: Split - Kotor; pocetkom a

Post by luuzzzeer »

Nemam jos jasan plan za smestaj, ali koliko sam video ima puno kempinga gde predpostavljam nije porblem podici sator pa cak i ako placam za to.

Planiram da sve to uradim u roku od 12 dana. Nemam u planu da prelazim 200-300 km na dan. Planiram da idem od jedne plaze do druge, pa kad mi je dosta kupanja i suncanja pronalaizim kamp, postavim sator odspavam i sleci dan idem dalje.
Predpostavljam da cu u splitu moci kupitit neku kartu na kojem ce svaki kemping i svaka plaza biti zabelezena.

Do splita idem vozom.
Dali zna neko nesto za deonicu Split-Kotor? Jedan put vodi tik pored obale i mislio sam tim putem ici. Koliko je ona prometna? Dali treba izbeci sto vise je moguce da se krece na put vikendom?
Motic
Freebiker
Posts: 30
Joined: 05 May 2008, 13:16
Location: Žagubica
Contact:

Re: Voznja na jadranskom primorju: Split - Kotor; pocetkom a

Post by Motic »

Ajd i ja da se uključim... 2008 vozio sam Herceg Novi - Dubrovnik i nazad i mogu ti reći da sam uživao... što se tiče gužvi, Gruja je u potpunosti upravu, između aerodruma Ćilipi i Dubrovnika stalno su mi za vratom disali automobili, što ume da bude veliki problem, teško je opustiti se, ali se na kraju ipak isplati...
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Voznja na jadranskom primorju: Split - Kotor; pocetkom a

Post by shebez »

Imaj na umu da zvanicni kampovi kostaju 15-ak eura za kamp mesto + 5, 6 eura po osobi.
Divlje kampovanje je zabranjeno pa se spremi za ilegalu i sa srecom na putevima.
Mnogi su uspesno to proputovali pa ces i ti srecno.

P.S. i nemoj paliti vatru u prirodi, za to su tek nemilosrdni, plase se pozara.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
luuzzzeer
Freebiker
Posts: 110
Joined: 22 Feb 2011, 15:26
Location: Bečej

Re: Voznja na jadranskom primorju: Split - Kotor; pocetkom a

Post by luuzzzeer »

Kad smo vec kod ilegale :)
Dali se sme bicikli voziti u papucama?
Dali se sme bicikl voziti bez majice? :oops:
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Voznja na jadranskom primorju: Split - Kotor; pocetkom a

Post by Grujic »

U papucama naravno ali za majice nisam bas siguran. Vozio sam bajk bez majice ali samo na sporednim putevima.
User avatar
Nesha
Posts: 61
Joined: 20 Jan 2008, 16:04
Location: Vršac

Re: Voznja na jadranskom primorju: Split - Kotor; pocetkom a

Post by Nesha »

Papuče, majce? O čemu vi pričate?!? Mogu jedino da te pitaju za kacigu (ako je neophodna pop zakonu).
A što se tiče kampovanja, prošle godine sam prošao celu crnogorsku skoro celu hrvatsku obalu (većinom bez majce) i kampova ima na sve strane. Uglavnom su cene bile oko 6-7€ za moj mali šator a u onim skupljim 10-tak € (možda 15€, ne sećam se). Jednom sam samo "divlje kampovao", tj. nisam ni širio šator, već sam spavao na plaži na podlozi. Niko me nije dirao ni bilo šta spomenuo. Dosta biciklista koje sam tada upoznao kampuje divlje (naravno da niko ne pali vatru), ali isto tako dosta njih voli kampove. Ipak je lepše kada imaš gde da se istuširaš, opereš zube, obriješ...
A saobraćajne gužve... pa ništa strašnije nego kod nas na nekim putevima. Problem je tunel između Budve i Kotora (najstrašniji deo puta). I kod Makarske je uvek velika gužva u sezoni, ali tu su uglavnom kolone pa je bicikl i na uzbrdici brži od kola :). Deo kod Splita je isto nezgodan pošto je to manje-više autoput iako možda nije deklarisan kao takav.
Mislim da će ti 12 dana biti sasvim i da ćeš ih provesti u uživanju :)
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Voznja na jadranskom primorju: Split - Kotor; pocetkom a

Post by bluealek »

luuzzzeer wrote: Dali se sme bicikli voziti u papucama?
Samo ako su SPD papuče! :lol:
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Voznja na jadranskom primorju: Split - Kotor; pocetkom a

Post by IRalic »

More=guzva, kako na plazi tako i na putevima, zadnjih godina sigurno vise na putevima nego na plazama ;)
Jedini lek je za to da se ide van glavne sezone. Ako mozes da pomeris za sredinu septembra, naicices na daleko manje guzve.

Prosao sam biciklom deonicu Bar-Dubrovnik i nazad, i strasno prometno (i smrdljivo i cadjavo, bilo daleke 2003?) do Herceg Novog,
a onda je bilo prilicno mirno sve do pomenutog aerodroma Cilipi, i sto sam blize bio Dubrovniku sve je gore bilo. I to negde 15-20 septembra!
No u HR su bar isti bili civilizovani, pa nije bilo trubljenja, ponasanja tipa bez' mi s' puta i tome slicno.
Cak sam im morao mahati da me obidju vise, da mi "ne disu za vratom" kako kolega rece ..

Autom sam prosle godine prosao deonicu od Boke do Neuma (skrenuli dalje ka Mostaru gradu)
u avgustu ako se ne varam, i isto je bilo tako prometno, ali iza stakla i pod klimom manje dramaticno ;)
A na "granici" bosanskoj kod Neuma smo cekali u koloni ohohoo .. samo da bi par kilometara kasnije izasli iz Bosne ;) wtf!? :lol:

Bilo kako bilo, Jadran nije kao ovo nase Panonsko more, te je veoooma brdovito kada se vozi pored obale, a i sire,
sto u kombinaciji sa prtljagom moze rezultirati veoma malim prosecnim brzinama i brzom zamoru zbog konstantnog goredoliranja,
pa svakako opusten pristup i ne previse ambiciozne dnevne kilometraze mogu biti od koristi kako za fizicko tako i za dusevno zdravlje ;)

Dakle lepo jeste, i vredi, ali ako mozes svakako pomeri za Septembar. Avgust je em vruc em najveca vrucina, a kad upece u onom kamenu tesko svakom biciklisti ..


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
luuzzzeer
Freebiker
Posts: 110
Joined: 22 Feb 2011, 15:26
Location: Bečej

Re: Voznja na jadranskom primorju: Split - Kotor; pocetkom a

Post by luuzzzeer »

Imam vise opravdanih razloga zasto ne mogu pomeriti za spetembar. :(
Kao sto je i Mare spomenuo veliki je problem kada se ide sam da ne mozes odmaknuti svog bajka ni da udjes u neki supermarket. Kako to da resim? Dali da se usudjujem da zakljucam bicikl sa katancem ispred supermarketa i da ne mislim na lose ili mi od toga treba bolji plan ya kupovinu? :)
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Voznja na jadranskom primorju: Split - Kotor; pocetkom a

Post by pedja »

luuzzzeer wrote:Dali se sme bicikli voziti u papucama?
Dali se sme bicikl voziti bez majice?
Ne znam za hrvatski ali po našem zakonu ni automobil se ne sme voziti u papučama i bez majice.
User avatar
Nesha
Posts: 61
Joined: 20 Jan 2008, 16:04
Location: Vršac

Re: Voznja na jadranskom primorju: Split - Kotor; pocetkom a

Post by Nesha »

pedja wrote:Ne znam za hrvatski ali po našem zakonu ni automobil se ne sme voziti u papučama i bez majice.
Po našem zakonu automobil se ne sme voziti bez vezanog pojasa, trougla, prve pomoći, rezervnog točka, vozačke dozvole, saobraćajne,... Ovo ništa ne važi za bicikl. Nisam nigde (za sada) našao da se obavezna odeća i obuća spominje za bicikliste. Možda uskoro uvedu da je kaciga obavezna, ali više od toga ne verujem.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Voznja na jadranskom primorju: Split - Kotor; pocetkom a

Post by pedja »

Nemam sad vremena da tražim ali kada je nedavno bilo aktuelno uvođenje novog zakona, naišao sam na to da se ne sme voziti u papučama (što je nadam se svima sasvim razumno), i razgolićen, pogotovo žene.

BIlo je pre neki dan u vestima da je policija skidala ljude sa motocikala zbog papuča.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Voznja na jadranskom primorju: Split - Kotor; pocetkom a

Post by alazovic »

Što se tiče papuča, zamalo me prošle godine nisu kaznili crnogorci na granici kad sam u papučama izašao da kupim eko taksu.
Srećom sam ispod sedišta imao Starke pa sam ih ubedio da sam se prezuo pre nego što sam izašao iz kola!
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Post Reply