Garmin 800 vs. Android telefon

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Garmin 800 vs. Android telefon

Post by Gosha »

pedja wrote:Niej baš dobro poređenje upotrebe mobilnog telefona kao GPS i kao fotoaprata. Fotografisanje je zahtevno, a za GPS samo treba da ima ugrađen GPS čip i da bude potpuno funkcionalan.
Može i obrnuto :D. Ako imam neki uređaj sa GPS čipom, bez dodatnog softverskog znanja i imanja, dobiću strelicu na belom ekranu koja mi ne znači mnogo. A sa uređajem koji ima (kakve takve) optiku/senzor/softver, dobiću potpuno funkcionalan uređaj koji pravi fotografije. Neće sigurno biti ko zna kakav kvalitet, u poređenju sa onim što vi pravite svojim Nikon/Canon zverima, ali često će biti sasvim pristojne za većinu stvari kojima su namenjene (za veliku većinu običnih korisnika, pogotovo onih koji baš tada nemaju pravi fotoaparat pored sebe).
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Garmin 800 vs. Android telefon

Post by pedja »

Sad ga ti pretera. Ne pljuem Garmin. Samo primečujem da je Garmin odlične uređaje sveo na nivo igrački jar ih je namerno softverki ograničio.

Kao što reše Sale, da su makar stavili neki primitivan file manager utoliko da korisnik može da učita drugu mapu kad mu zatreba to bi već bila druga priča.

Ja se čak razmišljam da napravim neki namenski USB uređaj koji bi to omogućio, ali još uvek nisam smislio rešenje koje se ekonomski isplati. Ispada ekonomičnije i funkcionalnije kupiti neki PDA uređaj ili mobilni telefon pa njega koristiti kao GPS. Ne može da se poredi kada u telefon staviš CELU zapadnu Srbiju kao jednu mapu u maksimalnoj rezoluciji na velikom ekranu koji je veoma dobro osvetljen i čitak, i sve to radi savršeno u odmosu na Garmin ograničenja sa kojima u njega možeš da staviš pristojnu mapu svog komšiluka.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Garmin 800 vs. Android telefon

Post by pedja »

Gosha wrote:
pedja wrote:Niej baš dobro poređenje upotrebe mobilnog telefona kao GPS i kao fotoaprata. Fotografisanje je zahtevno, a za GPS samo treba da ima ugrađen GPS čip i da bude potpuno funkcionalan.
Može i obrnuto :D. Ako imam neki uređaj sa GPS čipom, bez dodatnog softverskog znanja i imanja, dobiću strelicu na belom ekranu koja mi ne znači mnogo. A sa uređajem koji ima (kakve takve) optiku/senzor/softver, dobiću potpuno funkcionalan uređaj koji pravi fotografije. Neće sigurno biti ko zna kakav kvalitet, u poređenju sa onim što vi pravite svojim Nikon/Canon zverima, ali često će biti sasvim pristojne za većinu stvari kojima su namenjene (za veliku većinu običnih korisnika, pogotovo onih koji baš tada nemaju pravi fotoaparat pored sebe).
Opet pogrešno poređenje. Fotografija zahteva određeni KVALITET i to ne zavisi od znanja i umenja, nego prosto od hardvera. Foto-kamere u mobilnim uređajima po tome ne mogu da se porede sa fotoapratima a samo najskuplji modeli imaju foto-kamere prihvatljivog kvaliteta. One jeftinije su obično đubre. Eto, čak i ovaj xperia x10 koji imam važi kao telefon sa odličnom kamerom, pa je i ona nije nešto mnogo odmakla od nivoa đubreta.

Sa druge strane, za GPS, potrebno je samo da mobilni uređaj poseduje GPS čip i on će neće biti ništa manje kvalitetan nego isti taj čip koji je ugrađen u GPS uređaj. Što se znanja tiče, za sve mobilne platforme postoji više nego dobar kartografski softver, tako da je potrebno samo izabrati, instalirati ga i učitati kartu u njega. Da ne pričamo da na mobilnom uređaju možeš da imaš i garmin mape, i igo mape i skenirane topografske mape i da možeš da biraš šta ćeš da upotrebiš.

Uveren sam da ako se garmin i drugi proizvođači sličnih uređaja ne dozovu, izgubiće ogromno parče tržišta. Već sada Kinezi proizvode mobilne uređaje koji ih po funkcionalnosti gaze samo tako a koštaju po 50 do 70 dolara. Tržište neće još dugo trpeti ucenjivačku politiku takvih proizvođača i neće baš mnogo tolerisati prednosti u robusnosti naspram primitivne funkcionalnosti, pogotovo ako je ta primitivnost posledica isključivo poslovne politike i namernog softverskog sakaćenja uređaja koji su itekako sposobni da urade posao kako treba.

Garmin veće debelo tri posledice svoj politike na tržištu autonavigacije. Postao je inferioran u odnosu na jeftine kineske Windows CE navigacije, koje su popularne samo zato što su otvorene i korsinik može na njih da stavi svašta, pa i navigaciju i kartografski softver po izboru. Za smešne pare u odnosu na cenu garmin uređaja, korisnik dobija mnogo veću funkcionalnost i ne mora da se odruče robusnosti, jer za autonavigaciju mu robuistan uređaj i ne treba. Garmin tu više nema argumenata na tržištu. Kod nas još uvek postoji jak argument a to je sama karta koju pravi i održava Info Team, ali van toga, u Evropi, SAD i na drugim velikim tržištima, čak i sa kartama više ne da nema dominaciju, nego je pitanje kakva mu je sudbina, jer su ga neki proizvođači ozbiljno pretekli. A sve to nije posledica loših proizvoda nego loše poslovne politike.
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Garmin 800 vs. Android telefon

Post by Gosha »

pedja wrote:
Gosha wrote:
pedja wrote:Niej baš dobro poređenje upotrebe mobilnog telefona kao GPS i kao fotoaprata. Fotografisanje je zahtevno, a za GPS samo treba da ima ugrađen GPS čip i da bude potpuno funkcionalan.
Može i obrnuto :D. Ako imam neki uređaj sa GPS čipom, bez dodatnog softverskog znanja i imanja, dobiću strelicu na belom ekranu koja mi ne znači mnogo. A sa uređajem koji ima (kakve takve) optiku/senzor/softver, dobiću potpuno funkcionalan uređaj koji pravi fotografije. Neće sigurno biti ko zna kakav kvalitet, u poređenju sa onim što vi pravite svojim Nikon/Canon zverima, ali često će biti sasvim pristojne za većinu stvari kojima su namenjene (za veliku većinu običnih korisnika, pogotovo onih koji baš tada nemaju pravi fotoaparat pored sebe).
Opet pogrešno poređenje. Fotografija zahteva određeni KVALITET i to ne zavisi od znanja i umenja, nego prosto od hardvera...
Ti se uvek namestiš tako da je moja izjava iz tvog ugla pogrešna :D.
Kao što kažeš da je uz malo znanja i softvera/dodataka mobilni telefon odličan GPS uređaj, čak ima prednosti nad Garmin specijalizovanim GPS uređajem, tako i ja mogu da kažem da mobilni telefon može da uradi više od tvog Nikon/Canon... (polu)profi foto-aparata, recimo može slikano odmah da pošalje kao MMS, na FaceBook i sl.

Shvatio sam i tebe, da ne nastavljamo priču, poenta tvog izlaganja je da je današnji mobilni telefon daleko bolji alternativni GPS, nego alternativni foto-aparat. Ja sam samo uneo amandman da, kao što mobilni nešto odradi bolje od "pravog" GPS, tako isto može sa fotografijama i nešto što "pravi" foto-aparat ne može.

Inače, pisao sam "znanje i imanje", a ne "umenje". Pod "imanje" spada i recimo bolji hardver/softver u mobilnom za potrebe fotografisanja. Možda je to i dalje krš, ali, kao prvo, mnogo je bolje sa svakim novim modelom, a kao drugo, neuporedivo više ljudi koristi mobilni kao alternativni foto-aparat (verovatno blizu 100% korisnika), nego kao alternativni GPS (sigurno ispod 1%). Tehnički je bilo lakše dostići GPS operativnost, ali tim pre cenim trud da se i na polju fotografije kod mobilnog napreduje.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Garmin 800 vs. Android telefon

Post by pedja »

Poenta nije u tome šta može nego da li može da radi posao. Fotoaparat u mobilnom može samo da služi za igranje i zabavu a GPS čip je poptuno funkcionalan kao i onaj u namenskom uređaju. Zato poređenje funkcije fotoaparata i GPS nema smisla.

Za godinu dana u proizvodnji neće biti nijednog mobilnog telefona a možda ni mobilnog uređaja uopšte, koji nema ugrađen GPS. Videćemo koliko će se ljudi tada odlučivati da kupi pored toga i namenski GPS samo zato što je robusniji.

Garmin i drugi proizvođači moraju na vreme da se prilagode novim uslovima na tržištu ili će nestati. Zanimljivo je da oni i ne moraju nešto mnogo hardverski da se prilagođavaju nego samo treba da se uozbilje (naročito GArmin) da ne ograničavaju upotrebljivost uređaja softverski i da počnu da izbacuju ispravne verzije softvera.

Za Oregon već godinu dana nije izašao nijedan firmware ugrade koj nije imao nedopustive probleme a da ne pričamo o tome da mu nedostaju neke funkcije koje su psotojale i u predpotopskim eTrex uređajima. Na ovakvom tržištu to ne sme da se dešava jer sasvim sigurno vodi padu prodaje.

Nedopustivo je da Garmin još uvek nije napravio softver za Android platformu. Odavno je izgubio utakmicu sa iGO i sličnim softerima koji su se vrlo brzo prilagodili i praktično ugrabili taj deo kolača. A nije to malo, preko 70% mobilnih uređaja je na Androidu. Zato i imamo ovakvu temu u naslovu umesto da bude "Garmin 800 ili Garmin na Androidu".
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Garmin 800 vs. Android telefon

Post by Gosha »

pedja wrote:Poenta nije u tome šta može nego da li može da radi posao. Fotoaparat u mobilnom može samo da služi za igranje i zabavu a GPS čip je poptuno funkcionalan kao i onaj u namenskom uređaju. Zato poređenje funkcije fotoaparata i GPS nema smisla.
Važno je da može da slika, da može da zameni fotoaparat koji recimo nekada nemaš, kvalitet polako dostiže kompaktnu klasu :D. Složili smo se da je u smislu GPS funkcije mobilni približniji, u nečemu bolji, u nečemu lošiji, od "pravog" GPS.
pedja wrote:Za godinu dana u proizvodnji neće biti nijednog mobilnog telefona a možda ni mobilnog uređaja uopšte, koji nema ugrađen GPS. Videćemo koliko će se ljudi tada odlučivati da kupi pored toga i namenski GPS samo zato što je robusniji.
Videćemo. Ali već sada nema mobilnog bez funkcije slikanja :D. Nisu još ni desktopi nestali, neki su tvrdili da će sa pojavom tableta izumreti laptopovi, ali naravno neće,... Mislim da ima mesta za "prave" GPS uređaje.
Sada sve više fotoaparata dobija GPS. Možda je idealan urađaj za mene vodonepropusni fotoaparat sa HD snimanjem, GPS-om sa mapama i GSM karticom :lol:.

pedja wrote:Garmin i drugi proizvođači moraju na vreme da se prilagode novim uslovima na tržištu ili će nestati. Zanimljivo je da oni i ne moraju nešto mnogo hardverski da se prilagođavaju nego samo treba da se uozbilje (naročito GArmin) da ne ograničavaju upotrebljivost uređaja softverski i da počnu da izbacuju ispravne verzije softvera.

Za Oregon već godinu dana nije izašao nijedan firmware ugrade koj nije imao nedopustive probleme a da ne pričamo o tome da mu nedostaju neke funkcije koje su psotojale i u predpotopskim eTrex uređajima. Na ovakvom tržištu to ne sme da se dešava jer sasvim sigurno vodi padu prodaje.

Nedopustivo je da Garmin još uvek nije napravio softver za Android platformu. Odavno je izgubio utakmicu sa iGO i sličnim softerima koji su se vrlo brzo prilagodili i praktično ugrabili taj deo kolača. A nije to malo, preko 70% mobilnih uređaja je na Androidu. Zato i imamo ovakvu temu u naslovu umesto da bude "Garmin 800 ili Garmin na Androidu".
Šta da ti kažem :D. Ja imam Garmin, imam legalnu SCG mapu koju solidno apdejtuju. Meni lično je nekako lakše da mi Garmin stoji na staklu, a mobilni pored da se javljam na telefon :D.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Garmin 800 vs. Android telefon

Post by pedja »

Ja ovo pričam upravo kao neko ko koristi Garmin (eTrex, Oregon i nuvi) i sve druge GPS uređaje koji su kod nas dostupni i kao neko ko NAVIJA za Garmin. Nedopustivo je da mobilni telefon od stotinak dolara ima mnogo bolju GPS funkcionalnost od Garmina koji je višestruko skuplji.

Ljudi su i ranije kupovali Garmin samo ako su zaista morali ili su imali viška para pa su sebi činili zadovoljstvo da ga priušte. Većina je samo sanjala da ima GPS. Sada se stvar promenila, ljudi mogu da imaju GPS za vrlo male pare i to funkcionalniji od Garmina. Naravno da neće kupiti Garmin.

I da još jednom ponovim, nije problem u tome da su Garmin uređaji hardverski inferiorni, nego ih takvim čini NAMERNO OGRANIČEN softver koji Garmin u njih stavlja.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Garmin 800 vs. Android telefon

Post by barda »

IRalic wrote: I gde cu da 7" tablet montiram na bajk ? :mrgreen: Jedino na kanapce pa oko vrata, ko tablu* ;)
*- pun intended ;)

Totalno ne shvatam 7" tablet formu. Za kuci nije, bolji je 10". Za dzep nije, prevelik je, bolji je 5"
Za ranac/torbu je taman. Al kad vec imas torbu/ranac, isto ti je nosio tablet ili netbook, a ovaj drugi je mnoogo komforniji za rad,
ako izuzmemo rad "u pokretu" (a i tu ima resenja, netbook sa "swivel" ekranom, pa kad oces tablet ti twist, kad oces tastaturu ti opet twist ;)

Pozz
Evo dobitne kombinacije - Android tablet i netbook od 10 inča! Za 500 evrića

http://www.asus.com/Eee/Eee_Pad/Eee_Pad ... mer_TF101/

http://mobile.benchmark.rs/tableti/test ... mer_tf101/

Stvarno dobra spravica - Touch screen, baterija traje ako je odvojen 9 sati, a sa postoljem oko 16 sati

Bolje nego swivel :D
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
Post Reply