dobro veće...

Ovde se fribajkeri mogu predstaviti ostalima. Napišite nešto o sebi, a ne zaboravite i poneku sličicu.

Moderator: Moderatori

Post Reply
voja
Posts: 13
Joined: 23 Feb 2013, 22:25

dobro veće...

Post by voja »

Pozdrav svima...
Voja, 37 godina, 183 cm, 90 kg, bavim se IT-jem. Imam problema sa pritiskom i srčanu manu - prolaps.
Zbog stresa na poslu sam, umesto (kamo sreće) džaka, odabrao bajk, koji sam i kupio krajem septembra. Do 4. novembra sam, vozeći ture od oko 15 km uspeo da "nabijem" prosek od 25.5 km/h kojim sam uspeo biti zadovoljan cela 2 dana pre nego što mi se desio "pad".
Citiraću se iz teme koju sam postavio:

Ukratko, na (asfaltnoj) biciklističkoj stazi sam sa svojih 90 kg pri (ako GPS ne laže) 27 km/h udario prednjim točkom psa, i leteo sam jedno 3 sekunde, uz bar 2 lupinga, nekih 10-ak metara. Stradali su (po težini, a verovatno i tim redom) levi lakat, glava, levi kuk, desno koleno. Lakat ima krhotine, slomljene su obe kosti u samom laktu, povređena je i hrskavica, itd, da ne davim...

Od sada ću pažljivije birati rute - isključivo gradski saobraćaj! :)
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: dobro veće...

Post by barda »

Dobrodošao, Vojo, kolega :)

Baš nezgodan početak karijere, ali eto, trenutak nepažnje, i bicikl postaje ekstremno opasan sport...

Ali kaciga je, kao što si i ti na teži način otkrio, neophodna kod vožnja, kako u gradu, tako i u šumi, prirodi... Što se tiče ostale zaštite, nemam iskustva, ali svakako sada ćeš morati da koristiš još neku dodatnu zaštitu za načete laktove i kolena...

No, bitno je da imaš volje da nastaviš, i da nam se pridružiš! :wink:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: dobro veće...

Post by shebez »

Dobro dosao na forum...
voja wrote:vozeći ture od oko 15 km uspeo da "nabijem" prosek od 25.5 km/h kojim sam uspeo biti zadovoljan cela 2 dana pre nego što mi se desio "pad".
NE BRZE OD ZIVOTA! :wink:
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
voja
Posts: 13
Joined: 23 Feb 2013, 22:25

Re: dobro veće...

Post by voja »

barda wrote:Dobrodošao, Vojo, kolega :)
Ali kaciga je, kao što si i ti na teži način otkrio, neophodna kod vožnja, kako u gradu, tako i u šumi, prirodi... Što se tiče ostale zaštite, nemam iskustva, ali svakako sada ćeš morati da koristiš još neku dodatnu zaštitu za načete laktove i kolena...
Da, smatrao sam je nečim što koriste samo "veliki", za "ekstremne" slučajeve...
Ali srećom, lice je ostalo čitavo, kičma, koleno "samo" ugruvano i ogrebano...

Pokušavam se zamisliti u ovako nečemu, i ne ide mi:
Image
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: dobro veće...

Post by bluealek »

Ja sam imao faze u svom pedalaškom životu kada sam nosio kacigu, pa je onda neko vreme nisam nosio, pa sam ponovo nekako naterao sebe da je nosim. Sve čime se u životu bavimo nosi određeni rizik, a vožnja bicikla (naročito vožnja u saobraćaju) mislim da je u gornjem delu skale rizičnih aktivnosti. Ali šta je život bez uzbuđenja i rizika? Čekanje na smrt?

Ne postoji savršena zaštita, pa zato u razmišljanju o tome kako se zaštititi treba pre svega imati meru, odnosno pronaći zlatnu sredinu između bezbednosti i nelagode koju si spreman da trpiš zarad upražnjavanja užitka u vožnji. Voziti u nekakvom "oklopu" svakako nikome ne bi bilo prijatno, a po nekom mom iskustvu za rekreativnog biciklistu nije ni neophodno. To ima smisla samo za takmičare, odnosno konkretnije, spustaše, kod kojih trenutak dekoncentracije i gubitka kontrole, pri brzinama kojima se oni survavaju niz padine, može da odvede direktno u pogibiju. Za ostale mislim da su kaciga i rukavice (iz mog ličnog iskustva rukavice su mi pri padu češće koristile nego kaciga) sasvim dovoljne. Naravno, uz pridržavanje nekih načela zdravog razuma i opreza u vožnji, koje vidim da i shebez sugeriše 8)

Neka moja lična preporuka za bezbednost pri pedaliranju jeste što manje se mešati sa ostalim saobraćajem - pedalati pretežno ofroud, odnosno ako se već pedala po asfaltu, putevima sa minimumom saobraćaja ili po površinama gde ga nema. Što više istu saobraćajnu površinu koriste vozila drastično različite putne brzine, to se i rizik značajno povećava (idealno bi bilo kada bi svi putevi imali i potpuno fizički razdvojenu biciklističku stazu, ali bojim se da je to nemoguće).
voja
Posts: 13
Joined: 23 Feb 2013, 22:25

Re: dobro veće...

Post by voja »

...Pokušao sam se toga držati - imao sam jednu deonicu od 3 km (tzv. bulevar Evrope) gde sam pokušao da primenim ono što sam pročitao da navodno izgrađuje "izdržljivost" - u 2-3 naleta, po 30-ak sekundi, dam "sve od sebe". Ostatak je bio vožnja od oko 22 km/h po biciklističkoj stazi pored keja, ali to je smrt (u Novom Sadu bar) - em ima dece na rolerima koji se ne drže desne trake, em ima i roditelja koji se sa njima voze i ne paze ni na sebe, em ima onih što šetaju pse pa puste povodac "malo duže", onih što voze 5 km/h jedno pored drugog, pasa koji istrčavaju... Ova ruta mi je osnova koju obično malo proširim:

Image

I svaki put koči, ubrzavaj, proceni, sviraj... Nije to uživanje... :)
A da sednem na "sobni", to mi je previše statično. Kej bih, opet, iz "razumljivog" razloga, preskočio (tu mi se desio pad).

Pretpostavljam da ima članova i iz NS, svaki predlog i/ili izmena je dobro došao...
User avatar
Nole
Posts: 156
Joined: 18 Mar 2011, 14:39
Location: Novi Sad
Contact:

Re: dobro veće...

Post by Nole »

Ако волиш по асфалту а да није јако опасно предложио бих ти следећи круг. Булевар Европе, па поред новог гробља на Сајлово, затим Ветерник када дођеш до кружног тока скрени десно према Футогу. На уласку у Футог лево поред дома за децу на дунавски насип и насипом даље према Телепу. Ја практикујем такав круг обично викендом, нема пуно саобраћаја пошто крећем са новог насеља мој круг је негде око 20 км.
voja
Posts: 13
Joined: 23 Feb 2013, 22:25

Re: dobro veće...

Post by voja »

...Da, to je nešto jači krug, ali deluje lepa ruta. Ide lepo vreme, ruka polako ojačava, pa, videćemo...
Hvala na predlogu...
Post Reply