Otvaranje Freebiking bloga?

Vaša pitanja i predlozi u vezi ovog foruma i Freebiking sajta, kao i administratorska obaveštenja.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Otvaranje Freebiking bloga?

Post by bluealek »

Pošto vidim da nema interesovanja za pisanje novih putopisa za Turoteku, hajde da pokušam da vam zagolicam maštu jednim novim predlogom.

Možda putopisnu formu smatrate previše zahtevnom za autora, ili biste želeli da napišete nešto što se baš i ne može deklarisati kao putopis? Možda strepite da bi se vaš identitet zagubio u moru tekstova u Turoteci?

Primetio sam da su neki fribajkeri radije otvarali sopstvene blogove nego da nešto ovde napišu, pa imam jedan predlog na tu temu koji verujem da bi se mnogima mogao dopasti - otvaranje nove sekcije sajta, koju bismo jednostavno nazvali Freebiking Blog. Kako bi se to razlikovalo od Turoteke? Dve su najbitnije razlike:

1) Ne biste bili tematski skučeni, već biste mogli da pišete takoreći o bilo čemu što vam padne napamet, odnosno što je na vas ostavilo utisak, a smatrate da bi moglo biti zanimljivo ili zabavno za čitanje posetiocima sajta. Praktično biste dobili mogućnost da vodite neki svoj dnevnik, i na taj način i na samom sajtu steknete veliki broj fanova.

2) Vaš identitet i stil bi jasnije došli do izražaja, praktično biste dobili sopstvenu sekciju sajta, gde bi ljudi na jednom mestu lako mogli da izlistaju sva vaša razmišljanja.

Postoji lakši, i radikalniji, ali teži način da ovo realizujemo. Lakši, koji nam ne bi bitnije opteretio resurse, bio bi da otvorimo potpuno novu kategoriju u hijerarhiji članaka (koju bismo nazvali Blog), u okviru koje bi svaki autor dobio sopstvenu potkategoriju, sa svojim imenom (pravim ili umetničkim). Tako bi se sva vaša pisanija vrlo jednostavno hronološki pratila, a i u sistemu menija Blog bi dobio zasebnu osnovnu stavku menija, gde bi svaki lični blog imao svoju podstavku na tom stupcu. Osim toga, Blog bi mogao da ima i sopstveni featured article ili drugu vrstu vidžeta na naslovnoj strani, koji bi novonapisanim člancima dao potreban publicitet.

Drugi, teži način da otvorimo blog, koji bojim se da nećemo moći da realizujemo dok ne formulišemo neki model finansiranja sajta koji bi nam omogućio prelazak na VPS hosting (tj. da konačno još neko osim mene lično preuzme na sebe deo finansijskog tereta godišnjeg zakupa hostinga i domena), bio bi da svaki autor dobije potpuno zasebnu Wordpress instalaciju u svom folderu na sajtu, sopstveni poddomen gde bi se taj njegov Wordpress blog nalazio (tipa aca.freebiking.org) i imao bi potpunu slobodu za biranje grafičke teme bloga i personalizaciju svog sajta (uključujući i FTP nalog za pristup svom folderu). Svi ovako otvoreni lični blogovi bili bi takođe objedinjeni u stablu menija na glavnom sajtu, tako da bi ih posetioci mogli vrlo jednostavno naći, a takođe bi naslovna stranica glavnog sajta povlačila RSS dovode sa njih, tako da bi se odlomci novonapisanih članaka pojavljivali i na naslovnoj stranici glavnog sajta, a klikom na njih bi se išlo direktno na vaš blog (tj. sajt na poddomenu).

Kako vam se čine ove ideje? Ako ima zainteresovanih za pisanije, već koliko odmah možemo da krenemo u realizaciju prvog scenarija, a kasnije kada stvorimo uslove lako ćemo te vaše članke prebaciti na vaše zasebne blogove.
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: Otvaranje Freebiking bloga?

Post by LongDistance »

Hoces iskreno? Feel free da me napadnes (ti ili bilo ko drugi) ako mislis da nije tacno. Nije problem da nema ljudi koji bi pisali, vec je problem u tome da manjka reakcija ljudi kojima je tekst namenjen. Nismo mi svi stilski potkovani da mozemo da pisemo neke prelepe poetske tekstove, ali ako se neko iscima da dodje ovde i da napise nesto a onda posle duva promaja, pa zasto ce neko vise uopste da se cima.

Na ovom forumu kao i na mnogim ostalima oduvek je vladala sujeta. Skoro sam na nekom drugom forumu postavio predlog da se nesto organizuje, i moderator je odmah nasao sebi za shodno da me spusti... i zato necu vise da se uopste cimam sa forumima, narocito onim koji su vezani sa Srbijom. Jer mi smo u Srbiji izgleda operisani od drugarstva. Ovde je svaki pokusaj necega sulud i nailazi na ismevanje. Ovde ce neko radije da ti sat vremena elaborira o pravopisnim greskama, a nece ni par minuta da odvoji da se potrudi da shvati neki tvoj napor da uradis nesto sto moze da bude korisno za zajednicu.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Otvaranje Freebiking bloga?

Post by bluealek »

Nažalost, moram da priznam da si u pravu. Ja sam to kao neko ko godinama pokušava da pokrene ljude i da od ovog sajta napravi pravu zajednicu gde bi se nešto radilo udruženim naporima osetio na svojoj koži verovatno više nego bilo ko drugi. Egoizam i k****bolja su prokletstvo ove zemlje, i verovatno smo zbog toga tu gde jesmo. Nit manjeg naroda, nit gore uobraženih morona. Ja s vremena na vreme uletim u neki detinji trip da može da bude drugačije, i onda podelim neke ideje.
Post Reply