Modernizacija interfejsa za najave izleta

Vaša pitanja i predlozi u vezi ovog foruma i Freebiking sajta, kao i administratorska obaveštenja.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Modernizacija interfejsa za najave izleta

Post by bluealek »

Drugari,

S obzirom da je krajnje vreme da na naša četiri sajta rešim problem Events Calendar plugin-a, koji nije kompatibilan sa verzijama PHP-a novijim od praistorijskog 5.2 (zbog čega moram na hostingu da teram 5.2, uz sve neprijatnije kompromise i probleme), zamenio sam stari Events Calendar jednim znatno modernijim. Kada se ulogujete sa svojim korisničkim imenom naći ćete meni Događaji, i tu je sve prilično jasno, siguran sam da ćete se snaći i bez mnogo potpitanja. Sada je i sistem za pretragu daleko moćniji, što bi svakako došlo do izražaja kada bismo na sajtu imali najave velikog broja izleta.

Imamo i novi plugin za prikaz vaših gpx i kml datoteka na Google mapama (još uvek paralelno rade i novi i stari). Kada uđete u editor članaka videćete na kraju prvog reda plavu ikonicu (GmapGpx). Kliknite na nju i otvoriće se prilično logičan interfejs, gde možete da uradite upload vaše datoteke, izaberete vrstu mape i podesite još štošta od parametara (uključujući i to da li će biti prikazana download ikonica ili ne).

Probajte, pa javite utiske :-)

Ako je sve ok, onda možemo konstatovati da je Freebiking sajt već spreman čak i za PHP 5.6, sad treba rešavati ostale.
vidak
Posts: 22
Joined: 10 Dec 2013, 08:07

Re: Modernizacija interfejsa za najave izleta

Post by vidak »

Šta se desilo sa arhivom starih izleta?
Bilo je tu korisnih stvari, mnogi su tu dobijali ideje za izlete, mogli su da se skinu gpx fajlovi sa trekovima, sada toga više nema ili ja ne umem da nađem?
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Modernizacija interfejsa za najave izleta

Post by bluealek »

Ne postoji arhiva starih izleta, niti je interfejs za najave ikada bio zamišljen da tome služi. Ta "arhiva" bila je samo posledica neredovnog uklanjanja najava koje više nisu aktuelne. Što se Turoteke tiče (gde bi zapravo SVE informacije o mestima na kojima smo bili i našim doživljajima trebalo da se nalaze), ona je tu gde jeste, i nigde neće otići. Šteta samo što su ljudi lenji da pišu, pa umesto da s vremena neko napiše neki putopis, deluje da Turoteka zavisi isključivo od toga hoću li ja naći vremena da napišem nešto novo.

Što se ideja za izlete tiče, mesto gde se one zaista mogu naći (i gde bi svako ko ima neki kvalitetan trek trebalo da ih postavlja) jeste http://www.stazeibogaze.info.
vidak
Posts: 22
Joined: 10 Dec 2013, 08:07

Re: Modernizacija interfejsa za najave izleta

Post by vidak »

Sve stoji, kvalitetni trekovi su bili u najavama izleta, ali većina njih nije kačena na staze i bogaze.
Sada su po meni trajno izgubljeni, tj. ko je skinuo skinuo, ostali su u privatnim zbirkama, a steta je da ih nema negde javno.
Kolika je verovatnoća da se izbunare i okače na staze i bogaze ili freebiking?
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Modernizacija interfejsa za najave izleta

Post by bluealek »

Verovatnoća je onoliko velika koliko vlasnici trekova ne budu lenji da ih okače (i kvalitetno opišu i ilustruju, što je očigledno većini najveći problem). Imajući u vidu dosadašnja iskustva, nisam optimista. Sajtovi su tu, sve je lepo organizovano i pregledno, jedino što neće sami da se pune sadržajima.

Ako neko ko nema korisnički nalog želi da se prihvati posla i nešto okači, to je najmanji problem - dovoljno je da pošalje jedan mejl i otvoriću mu autorski nalog istog momenta.
vidak
Posts: 22
Joined: 10 Dec 2013, 08:07

Re: Modernizacija interfejsa za najave izleta

Post by vidak »

Ne znam sad pravno gledano kako stoje stvari ali ako javno okacis trek oo meni vise nisi vlasnik, tako da nije problem da se trekovi iz najava okace recimo negde na sajtu nebitni staze i bigaze ili freebiking.
Ovako ajde sto su obrisane stare najave ali zasto obrisa i sve trekive sa njima to je pitanje.
Mozda nije losa ideja ubaciti i neku varijantu da se sam trek u najavama izleta obavezno uploaduje na staze i bogaze ili freebiking bazu trekova, tako bi se baza trekova trajno sacuvala i bila dostupna svima i po brisanju starih izleta a stlno bi se i punila novim.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Modernizacija interfejsa za najave izleta

Post by bluealek »

To da za sve što se javno okači prestaje da važi Zakon o autorskim pravima je navlaka koju proturaju razni paraziti koji kradu tuđe fotografije i članke i od toga prave svoje sajtove i na njima zarađuju, a sami ne umeju da naprave ništa. To jednostavno ne vredi ni komentarisati. Međutim, ovde se uopšte ne radi o tome da li nešto sme ili ne sme da se okači, već o raspoloživom vremenu. Ja sam ovaj sajt stvorio, uložio silno vreme u njegov dizajn i redizajn, još više vremena (u periodima kada sam ga imao) u pisanje članaka i kačenje foto albuma, potrošio par hiljada evra do sada na zakup domena, hostinga i ostale troškove oko sajta, i mislim da je to od mene zaista dovoljno - mislim da niko ne treba da očekuje da ću raditi ono što drugi treba da urade, na način kako to treba da bude urađeno.

Poslednjih godina praktično radim od jutra do mraka (stvari od kojih egzistencija zavisi), bez slobodnih dana i vikenda, i svakoga dana ostane neurađeno bar 20% posla koji je trebalo da bude urađen, jer to nema ko drugi da uradi. S obzirom da je Freebiking sajt baziran na Wordpress platformi, i da svako ko to želi može da doprinese njegovom obogaćivanju sadržajima, ne vidim nikakav razlog da se u to drugi ne uključe, osim hipertrofiranog ega naših vajnih bajkera gde bi svako ko nešto želi da napiše to isključivo da uradi na SVOM privatnom blogu, a iskreno ga zabole za zajednicu. Žao mi je što je tako, ali tako je, koliko god neki pokušavali da stvore neku idiličnu sliku (koju ja zlica sada eto ukazivanjem na činjenice remetim). Ja sam sa svoje strane uradio koliko sam mogao, u više navrata kukao, apelovao, molio da se uključe, ali uzalud. Ljude realno boli k**** za Freebiking sajt ukoliko u njega treba da ulože više vremena nego što je potrebno da se napiše neka poruka na forumu.
Post Reply