Klasifikacija najava izleta

Vaša pitanja i predlozi u vezi ovog foruma i Freebiking sajta, kao i administratorska obaveštenja.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Klasifikacija najava izleta

Post by barda »

Već duže vreme, a nikako da stignem, pokušavam da napravim neku klasifikaciju najava izleta za Freebiking.

To smo još pre konstatovali da je korisno, kako bi na pregledan način, novi, a i stari učesnici, mogli videli šta ih čeka, koliko je težak izlet, kog je tipa, da li imaju podršku vozila....

Ajde da zajedno formiramo neke parametre (primeri TakeAdventure, Cikloberza , Jeep klub )

Moj predlog/razmišljanje:

1. Težina
- laka
- srednja
- teška
( i u zagradi kilometraža i ukupno metara uspona)

Ovo je subjektivna kategorija, ali možemo i tu staviti neka pravila

2. Tip terena
- teren
- kombinovano (teren/drum)
- drum

3. Tip vožnje
- opuštena (foto) - bez presinga oko vremena
- umerena - sa zadatim vremenskim ograničenjima
- trening (ovoga nema u freebikingu - možda može i da se izbaci) :P ili možda jaka (sa mogućom noćnom deonicom)

4. Orjentacija (e ovo je bitno)
- poznata trasa (vodič prešao celu trasu)
- delimično poznata (delimično poznata, delimično nepoznata)
- istraživačka (vodič nije prešao trasu, našao na internetu trek, nije ispitano, moguće svašta)

5. Organizacija
- jednodnevan / višednevna
- solo (bez asistencije vozila) / motorizovano? ili neki prikladniji naziv :wink: (sa asistencijom vozila)


Evo kako to izgleda u mojoj najavi
http://freebiking.org/2013/04/letenka-g ... vila-ravne

Možda ne bi bilo loše da napravimo neku praznu formu, gde bi sve bilo na jednom mestu koje možemo da kopiramo i svaka najava da ima isti početni deo
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: Klasifikacija najava izleta

Post by LongDistance »

Sve je odlicno osim procene tezine. Recimo, nisam siguran da opis "Težina: laka (34km, 800m uspona)" pruza potpunu sliku o terenu.

Samo da spomenem nesto da ne zaboravim posle... Tvoj visinski profil se ne slaze sa mojim, ili mozda ja tvoj tumacim nekako pogresno... ili mozda meni ridewithgps nije pravilno ucitao GPX fajl. Kod tebe putanja krece sa nekih 150m nadmorske visine pa se posle dize na 450m, dok kod mene pocinje na 450m pa se spusta na 150m...

Image

Recimo, kada bih nekom svojom "metodom" razlozio ovaj profil sa ridewithgps to bi izgledalo ovako:
Prvi uspon: 55.8m/km x 5km (12km - 17km)
(Prevod: "Prvi uspon je povecanje od nekih 55.8 metara nadmorske visine po kilometru i "traje" 5 kilometara. Na poziciji od 12og do 17og kilometra od pocetka voznje)

Drugi uspon (treba otvoriti fotku sa View image jer je prevelika za forum pa je isecena... Sorry...)
47m/km x 6km (22km - 28km)

Ovom "metodom" se izbacuje upotreba reci: laka, srednja i teska
...i ide se ka tome da svako za sebe treba da izracuna koji mu je uspon nezgodan. Recimo, za mene je uspon oko 40m/km tezi i mogu da izdrzim samo nekih par kilometra takvog konstatnog uspona, ali ako bi taj uspon trajao 6 kilometara, to bi znacilo da moram da zastanem negde na pola da odmorim malo...
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Klasifikacija najava izleta

Post by barda »

Da, težina rute je najosetljivija i subjektivna i nju bi trebalo razraditi!

Što se tiče ovog mog treka problem je što je on sastavljen iz dva treka, pa je wordpress freebikinga prvo prikazao manji trek oko jezera, pa tek onda glavni trek (to je problem)

Procenat uspona i dužina uspona je najrelevantniji faktor pri određivanju težine, kao i podloga po kojoj se vozi... To je najbolje objašnjeno na TakeAdventure sajtu - 5 kategorija podloga imate na linku, a ovde jedan odgovor na pitanje
2. How to know the aerobic difficulty of the route?

To get aerobic difficulty you have to consider, elevation gain, elevation profile, distance and technical difficulty all together and upon your experience decide if the route is acceptable for you. For the trained rider the total ascent of the ride in the amount of 2000 meters is easy but for the others even 1000 meters can be very difficult. That is the reason why I don't want to specify aerobic difficulty as the single value.
Težina se određuje na osnovu svih ovih 5 elemenata (ukupan uspon, profil tog uspona, dužina treka, podloga terena i stanje i pripremljenost vozača (motora MTB bajka))
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Klasifikacija najava izleta

Post by barda »

Da li se slažete da u najave postavimo neke pravila i univerzalni tekst za opremu bicikla i vozača (kao bi olakšali i poboljšali sistem najava)?
Imate vi nekih predloga, sugestija....

1. Težina (u zagradi kilometraža i ukupno metara uspona)
- laka
- srednja
- teška
(ovo je subjektivna ocena vodiča - u sopstvenu procenu težine uzmite u obzir sledeće faktore: ukupan uspon, profil uspona, dužinu ture, podlogu terena i spremnost Vas kao vozača) - ovaj tekst bi išao uvek :wink:

2. Tip terena
- teren (moguće opcije: makadam, blato, kamenjar)
- kombinovano (teren/drum)
- drum

3. Tip vožnje
- opuštena (foto) - bez presinga oko vremena
- umerena - sa zadatim vremenskim ograničenjima
- jaka - sa mogućom noćnom deonicom
(sve vožnje su grupne, svako vozi sopstvenim tempom, ali na bitnim tačkama se sačekujemo i pazimo jedni na druge)

4. Orjentacija
- poznata trasa (vodič prešao celu trasu)
- delimično poznata/nepoznata (vodič je prešao deo trase, jedan deo prvi put prelazi)
- istraživačka (vodič nije prešao trasu, našao na internetu trek, nije ispitano, moguće svašta)

5. Organizacija
- jednodnevan / višednevna
- bez vozila logistike / sa vozilom logistike za prenos stvari

Kao obavezan/opcioni tekst bi išlo:

Kaciga kao osnovni element zaštite u slučaju pada – svako ide na sopstvenu odgovornost!

Tehnički ispravan planinski bicikl, priručni alat za osnovne intervencije, rezervna unutrašnja guma (više komada) i/ili pribor za krpljenje guma, pumpa, odgovarajuća biciklistička odeća i kišna kabanica, svetla za bicikl (i prednje i zadnje), sendviči i energetska hrana za ishranu tokom svih dana vožnje.

Troškovi učešća (nema ih, troškovi za vozilo logistike, ostali troškovi)

Organizuje i vodi (Ime i prezime, kontak podaci)

Dogovor na forumu (link ka forumu Freebikinga za više informacija)

Ovaj deo bi stavili u Najave
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
Nole
Posts: 156
Joined: 18 Mar 2011, 14:39
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Klasifikacija najava izleta

Post by Nole »

Мислим да си добро урадио класификацију најаве излета (додуше моје искуство је мало).
Тежина туре је потпуно субјективна ствар, мислим да је пресудна кондиција учесника излета, али да би се стекла слика о тежини добро је да постоји градација како си и предложио.
Post Reply