Dužina postova u temama ... ... ...

Vaša pitanja i predlozi u vezi ovog foruma i Freebiking sajta, kao i administratorska obaveštenja.

Moderator: Moderatori

Post Reply
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Dužina postova u temama ... ... ...

Post by alazovic »

Drugari,

Kanim se već neko vreme da započnem ovu temu jer počinje da mi smeta nešto totalno nevezano za diskusije. A to je dužina postova!

Ovo je moj stav, ne očekujem da je reprezentativan, zato dajte i vi svoja iskustva.

Dakle,
Ko se ikada bavio pisanim novinarstvom zna da objavljivanje jednog teksta ne zavisi samo od kvaliteta njegove sadržine i od fotki koje ga prate, već i od dužine samog teksta. U tu svrhu služi recimo funkcija "word count" iz MS Worda. Dugačke tekstove urednici moraju da "iskasape" da bi ga ubacili u format.

Tako recimo, glavna tema na duploj strani novina manjeg formata (format dnevnika "Press" što je isto kao polovina formata "Politike") ima 3.000 do 4.000 karaktera bez "spejsova" (otprilike, tekst sa 2.500 karaktera bez spejsova ima oko 3.000 karaktera sa spejsovima), u zavisnosti od fotki koje prate tekst. Ako takve novine imaju 8 stubaca na dvolistu, glavna tema zauzima 5 stubaca. Grafički, to izgleda ovako:
Ako su ovo otvorene novine,
________________
I x x x x I x x x x I
I x x x x I x x x x I
I x x x x I x x x x I
I x x x x I x x x x I
I x x x x I x x x x I
---------------------

Onda glavni tekst recimo dođe ovde
_________________
I x O O O I O O x x I
I x O O O I O O x x I
I x O O O I O O x x I
I x O O O I O O x x I
I x O O O I O O x x I
------------------------

Sporedni tekst po celoj dužini strane u dvostubcu (iksovi skroz desno) ne može da pređe 2.000 karaktera a jednostubno (levo) idu obično nekoliko vesti od po par stotina karaktera - servisne informacije, dok ne popune stubac.

Primer, u našoj temi viewtopic.php?f=3&t=2486 - JEDANAESTI BEOGRADSKI CRITICAL MASS, početna tema ima 690 karaktera bez spejsova, ne računajuči linkove. Uzgred, prvi post, kao početak teme i može sebi da dozvoli malo duži tekst.

Moj odgovor, sa sve citatima ima 1.287 karaktera.
Sledi par postova od 200-300 karaktera, pa Igorov od 8.460 bez spejsova, a preko 10.000 sa spejsovima!
Na kraju, LongDistance-v post od 2.348 karaktera.

Ja sam se davno kalibrisao u vezi ovoga, svaki post od preko 2.000 karaktera mi je naporan za čitanje, pogledam ga samo "na preskok" ako ne sadrži neki neke materijalne novosti, lepe putopise i sl...

Zato, apelujem na sve - probajte i vi da "prekalibrišete" svoja pisanija.
(Ovaj post ima 1.893 karaktera)

U moje ime, unapred hvala :)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Dužina postova u temama ... ... ...

Post by barda »

Jes vala!

Nikada nisam ni ja brojao reči, ali sam zagovornik "haiku" pisanja - kratko, jasno i jednostavno (koliko mogu da to uradim)

Neke teme nije lako skratiti, ili objasniti, i jednostavnost je teško postići ali bi svako trebao da se oko toga trudi!

Pogotovo sada kada je puno informacija, na sve strane, samo pljušte, pa čovek mora da bude filtar i da selektuje važno od nevažnog, inače ode dan :D

Čujemo se na kratko! :wink:

P.S. I da li ovo pod administrator vidimo samo mi, ili ceo svet?
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Dužina postova u temama ... ... ...

Post by shebez »

Aco u pravu si dugi postovi malo smora, pa ih i ja licno ponekad citam preskacuci pojedine pasuse neznajuci da li sam preskocio nesto bitno. Ali kako oduzeti rec nekome ko voli da pise nasiroko ili jednostavno nezna da suzi misli u par redova.
Mozda samo pisanjem ove teme shvatimo da nijedan nas podugacak post nece biti temeljno procitan.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
asrdjan
Freebiker
Posts: 150
Joined: 05 Jul 2010, 14:07
Location: Novi Sad

Re: Dužina postova u temama ... ... ...

Post by asrdjan »

alazovic wrote: Ko se ikada bavio pisanim novinarstvom zna da objavljivanje jednog teksta ne zavisi samo od kvaliteta njegove sadržine i od fotki koje ga prate, već i od dužine samog teksta.
Pisanje postova po forumima ne spada u pisano novinarstvo, pa samim tim i cela argumentacija o broju karaktera teško može da se dovede u vezu sa pisanjem na Freebiking-u. I ništa mi ovde ne "objavljujemo", nego učestvujemo u nekom razgovoru, u kome imamo više ili manje toga da kažemo.
Ja sam nekako siguran da će germanski mentalni sklop vrlo uskoro ustrojiti i ovu oblast, pa će, po propisima EU, u post smeti da stane između 76 i 324 reči, između 6 i 72 razmaka, deset tačaka, dva uzvičnika i jedan znak pitanja. Ali ajde dotle da malo oladimo.
Retko pišem dugačke postove, jer jednostavno nemam ni vremena ni potrebe za tim. Kad budem imao, pisaću ih i ne dozvoljavam da mi se to pravo uskrati. Argumentaciju da se time eventualno zauzima puno prostora na serveru još bih i mogao da razumem, ali da se ne pišu duži postovi zato što ljudi neće imati strpljenja da čitaju, to stvarno ne mogu. Kome se bude čitalo, čitaće. Za takve se i piše, nikako za one kojima word count određuje odnos prema napisanom.
Moram da priznam da pokretanje ove teme doživljavam kao još jedan znak da na ovom forumu nešto jako nije u redu, ili da je neko jako zaludan.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Dužina postova u temama ... ... ...

Post by bluealek »

I ja smatram da dužina postova treba da bude diskreciono pravo autora, u zavisnosti od toga koliko toga imaju da kažu i koliko opširno osećaju potrebu da to obrazlože.

A što se germanskih "EU propisa" tiče, hajde da ih držimo podalje od Srbije što je duže moguće - ako budemo dovoljno tvrdoglavi, možda se u međuvremenu EU i raspadne :wink:
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Dužina postova u temama ... ... ...

Post by alazovic »

Ljudi, pogrešno ste shvatili...

Ako treba prevod, pokušao sam OVO da vam kažem:
Vi možete da pišete koliko god hoćete, ali većina korisnika neće da pročita te poruke u celini :oops:

Trudio sam se plastično da objasnim kolike su poruke koje pišemo, na primeru novinskih članaka.
Pitanje je: Kad uzmete novine u ruke, da li pročitate OGROMAN tekst ceo ili samo pogledate naslov, a telo preletite letimično? E to sam samo preneo na word count.

Kako reče Šebez:
Mozda samo pisanjem ove teme shvatimo da nijedan nas podugacak post nece biti temeljno procitan.
Ni kraće, ni jasnije napisano :)

Ko hoće da se ljuti, ja ga ne sprečavam, niti bilo koga sprečavam da piše (iako sam moderator maltene onoliko vremena koliko traje forum). Ali nemojte posle da se pozivate na neki deo iz sredine kilometarskog posta - to većina nije pročitala...

Pozdrav i odoh da još malo prosušim ski pantalone od malopređašnjeg par-kilometarskog trackinga po Kotleniku 8)
L.A.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Dužina postova u temama ... ... ...

Post by IRalic »

alazovic wrote:Ljudi, pogrešno ste shvatili...

Ako treba prevod, pokušao sam OVO da vam kažem:
Vi možete da pišete koliko god hoćete, ali većina korisnika neće da pročita te poruke u celini :oops:

Trudio sam se plastično da objasnim kolike su poruke koje pišemo, na primeru novinskih članaka.
Pitanje je: Kad uzmete novine u ruke, da li pročitate OGROMAN tekst ceo ili samo pogledate naslov, a telo preletite letimično? E to sam samo preneo na word count.

Hmmm .. no dobro, vredi porazmisliti, i setiti se toga kod samog pisanja ;)

Ali ipak, zar osnovna svrha foruma nije upravo i tom pisanju, tj razgovaranju na dugo i na siroko ?
U smislu razmene misljenja, informacija, itd. ne moze se uvek sve reci u kratkim crtama.
Da se moze, sada bi smo se razgovarali na Twiteru, a ne na forumu ;)

To sto neko nece procitati ceo post, ili ce ga samo na brzinu "preleteti", to je rekao bih vec njegov problem,
jer ili ga preterano ne zanima tema, ili prosto nema vremena za toliko citanja.
Ako posle zbog toga "nije u toku", to je opet njegov problem,
a na autoru je da odluci zeli li, i moze li udovoljiti i takvima.

Sto se EU tice Sale, ne brini. Ukljucen mi tv sinoc, na nekom evro-news-info-sta ti ja znam kanalu,
i izmedju ostalog zale se (valjda, ili samo konstatuju) kako se u nekom seoccetu u srcu Transilvanije ne postuju propisi EU.
Ako se neko ima slab stomak, i ne podnosi krv i nasilje nad zivotinjama, neka sledeci deo preskoci ;)

Naime desava se sledece: seljaci, u skladu za vekovnom tradicijom koji ne nameravaju da menjaju zbog neke tamo EU
svinju kolju kako se to oduvek(i na ovim nasim prostorima) radilo - zivu i svesnu svinju kolju nozem, tj. rezu joj grkljan,
jer kako kaze majstor koji je to pred kamerama cinio, tako se mora, jer krv mora da otekne bas na taj nacin da bi se dobio neki ukus/smek mesa ili sta vec.
Voditeljka tu komentarise kako propisi EU nalazu da se svinja prvo onesvesti elektro shockerom, pa tek onda ubije ;)
Tu preklanu svinju onda ostave da se dobro ocedi, i zatim je pokriju slamom i zapale na kratko, kako bi se brzo i cisto sa njene koze uklonile dlake.
Inace dok se svinja cedi, domacica "majstorima" iznosi rakiju, domacu, domace pecenu i sve to sto je u suprotnosti sa propisima EU :D
A onda dalje sve po redu kako nalaze tradicija i tredicionalna tehnologija obrade mesa.
Slaninu mnogo vole, i kazu jako je dobra jer je suse u zvoniku lokalne crkve (napustene koliko sam shvatio)
i samo na tom mestu ona dobija taj svoj prepoznatljivi kvalitet.
Inace celo selo(omanje) tu susi svoje slanine, i svaka slanina je obelezena, i onda svako kad mu zatreba
dodje i odsece parce od svoje, a ne tudje slanine, i kazu nema nikakvih problema, posten svet i nije se desilo da neko nekom mazne parce slanine ;)
Kazu da Rumunija inace redovno izvozi svoju svinjetinu u EU, po propisima, ali ne iz tog sela, koje nije po propisu.
No seljani kazu da ih to ni malo ne brine, jer ionako svinjetinu preradjuju samo za sebe,
i briga ih za neke tamo propise, jer njima je propis njihova tradicija, a ne nesto sto neki tamo nacitani izmisli ;)

Eto, mali zabavan dodatak, cisto da moj post ne bude tako kratak :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Pozzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Dužina postova u temama ... ... ...

Post by pedja »

Na internetu se tekstovi ne citaju nego skeniraju. NAcin pisanja tome treba prilagoditi. Ako je tekst kratak onda ce biti procitan ceo, a ak oj eduzi, bice citan na preskoke.

Onaj ko pise treba da to zna i da tekt tako organizuje da ga je lako skenirati a da se ne preskoce bitni detalji. To se postize kracim pasusima, pravilnim umetanjem znakova razmaka i interpunkcije, i narocito PODNASLOVIMA ili naglasavanjem odredjenih recenica ili izraza.

Kada nekoga zainteresuje odredjeni deo teksta on ce taj deo i procitati.

Sto se same duzine tice, nikad nisam razumeo ljude koji preskoce da procitaju poruku u diskusiji jer im je dugacka. Ako te interesuej teme diskusije i hoces u njoj daucestvujas, valjaje osnovna stvar da procitas sta drugi u diskusiji napisu. Jedna stvar je preskociti clanak apriori jer je dugacak a sasvim druga prekociti ga kad se ispostavi da je dosadan, skrece sa teme ili je neinteresantan.

Duzina teksta treba da bude prilagodjena onome sta se zeli reci i koliko je potrebno reci da se odredjeni stav ili informacija kvalitetno izrazi. Nekada se to moze u dve reci a nekada je potrebno napisati mnogo vise.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Dužina postova u temama ... ... ...

Post by alazovic »

Hvala Peđa što se uključuješ, kao što sam zamolio na početku:
dajte i vi svoja iskustva.
Kad sam već pomenuo novine, primetićete da svaki dobro složeni tekst prosto vrvi od svega što si pomenuo - pasusi, podnaslovi, a znakovi razmaka i interpunkcije se podrazumevaju kod svih ljudi koji su pošteno završili osnovnu školu, što znači da su naučili pravopis i njegovu primenu.
pedja wrote:Sto se same duzine tice, nikad nisam razumeo ljude koji preskoce da procitaju poruku u diskusiji jer im je dugacka.
A ja, naprotiv nikada ne znam koliko ću da imam vremena da posvetim, u ovom slučaju FB forumu. Uđem da pogledam šta ima novo, kad ono - nekada me dočeka thread od par kilometarskih poruka sa ogromnim blokovima teksta.
Tu samo letimično proletim kroz thread, ma koliko da me zanima. Pročitam početke pasusa da vidim o čemu se radi, a što je pasus bliži kraju teksta - to pročitam njegov manji deo.

Ako me tema zainteresuje, nekada se vratim da pročitam sve natenane, ali obično se to desi tek pošto neko drugi odgovori, pa mi desktop gadget sa rss feed-om to signalizira.

Eto, tako je to kod mene. Svi smo razlićiti, zato i služe diskusije da sučelimo svoja iskustva :)

Ajd,
L.A.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Post Reply