Komentari u temama

Vaša pitanja i predlozi u vezi ovog foruma i Freebiking sajta, kao i administratorska obaveštenja.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Komentari u temama

Post by bluealek »

barda wrote: Komentari su se preselili na galerije i facebook - forum polako gubi trku sa društvenim mrežama....
Ne bih baš rekao da je tako. Društvene mreže su previše haotične i previše površne. Dobre su samo za instant obaveštavanja šireg kruga poznanika o koječemu, skretanje pažnje, ali tu se njihova uloga završava. Za svaku sistematičnu komunikaciju na neke teme i dalju su forumi zakon. Društvene mreže isuviše nameću neki svoj kalup i ljude i pokrete čine isuviše bezličnim, oduzimaju im specifičnost.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Fruška Gora Extreme

Post by shebez »

Kad nesto citam na forumu gde je neko opisao svoju voznju, pa posle toga ljudi ostave 50 postova sa samo "bravo", "extra voznja, cestitam" i "svaka cast" smorim se. Jer kad otvorim "Fruska gora extrim" ocekujem da procitam tekstove gde ljudi iznose svoje utiske, komentarisu, pitaju i odgovaraju, ocekujem da se razvija neke ozbiljna prica pa ako treba nek se zadrzi i na samo par postova ali kvalitetnih, a ove cestitke nek se slobodno presele na galerije i drustvene mreze.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Fruška Gora Extreme

Post by bluealek »

Đole, potpuno si u pravu. No to su navike koje ljudi donose sa nekih drugih foruma na kojima postoji hiperprodukcija besmislenih poruka, želja i čestitki i jedina opcija koja nam je na raspolaganju je da sad krenemo to da brišemo, a onda će se naći u čudu i neće shvatiti zašto. Pomisliće da ovde nisu dobrodošli, što bi bilo pomalo glupo. Očigledno kvalitet i masovnost nikako ne idu zajedno.
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Fruška Gora Extreme

Post by Grujic »

Mislim da kvalitet i masovnost u ovom slucaju moraju da idu zajedno jer ne vidim svrhu objavljivanja neke price za uzak krug ljudi. I ta masovnost ce mozda sama iznedriti neki kvalitet. Verovatno se Barda ne bi ni toliko trudio oko sklapanja price i kacenja fotki ako bi to malo ljudi ispratilo. Uvek mozes slike okaciti na picasu i link poslati na mejl adrese ali mislim da nije poenta u tome. Gubimo svrhu postojanaj foruma i vracamo se na mejling listu. U svakom slucaju pohvala prica i slika godi, bar meni, pa makar to bile poruke tipa bravo i svaka cast. Inace mislim da je dosta smanjena poseta i pisanje po forumu u poslednje vreme, steta jer mislim da se ovde objavljuju kvalitetnije foto price nego na forumu cikloberze. Ovo je neko moje misljenje koje i ne mora biti tacno, ipak nemam uvid u kretanje broja poseta na forumu ali ga svakodnevno posecujem.
User avatar
Nole
Posts: 156
Joined: 18 Mar 2011, 14:39
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Fruška Gora Extreme

Post by Nole »

На овај форум сам дошао на препоруку пријатеља који није извезао ниједну вожњу, није планинар, не учествује у дискусијама али је одушевљен са фото причама и природом коју може да види у њима.

Да би се направила прича (у слици или речи) треба известан таленат, тај таленат сви не поседујемо. Али ако не умемо најбоље да опишемо неки догађај (у коме смо учествовали или не) не значи да не можемо у њему да уживамо. Зато не би требало да смета ако је коментар само "дивне слике", "браво на вожњи" и слично. Сматрам то искреним мишљењем, јер, овде нико не мора да се огласи да би хвалио или кудио.
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: Komentari u temama

Post by LongDistance »

Kako ja gledam na Facebook VS Forum...

Na Facebooku zelim nesto da podelim sa ljudima koje znam, po sistemu Check out what silly thing I just did, dok na Forumima zelim da podelim nesto sa ljudima koje ne poznajem ali koji su malo vise upuceniji u neke stvari koje me zanimaju.

Logicno je da nikada necu na svom facebooku da postavim pitanja Koji je najbolji tip satora za neke uslove, ili Koje gume odabrati...ili recimo da li je bolja graficka Nvidia GeForce 580 ili Ati Radeon 6990... jer znam da nemam merodavnu ciljnu grupu koja bi mogla da mi pruzi odredjeni kvalitet odgovora.

Na forumima se okupljaju ljudi koji se uglavnom medjusobno ne znaju ali imaju zajednicko polje interesovanja, dok na facebooku smo svi mi neki medjusobni "prijatelji" a uglavnom se svodi na to da sa vecinom tih prijatelja kada bi se nasli negde u gradu posle 10minuta ne bi smo imali o cemu da pricamo...

...zato ja licno prednost dajem forumima :)


E sada, druga strana price (medalje)... Na forumima gde se okupljaju ljudi slicnih interesovanja nekada je mnogo teze "impresionirati" ostale ucesnike, nego sto je to slucaj sa facebookom. Recimo ako postavim poruku na facebooku "Hey ljudi danas sam vozio 50km biciklu iz cuga" znam da ljudi koji se ne bave biciklizmom ima da mi kazu "Bravo care odakle ti kondicija?!?!"... ALI, ako bih to napisao na forumu gde se okupljaju ljudi koji voze 5x toliko onda logican odgovor je "Ummm ok"

hehe ili recimo ako napisem da sam skocio iz aviona sa padobranom ->
Facebook: Wow odakle ti hrabrost...svaka cast...kakav je osecaj?
Forum gde se okupljaju ljudi iz 63. padobranske: Bravo mali, izgubio si nevinost :)
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Komentari u temama

Post by barda »

Da, hteo sam malo da podstaknem raspravu i čini mi se da je Longdistance najbolje objasnio razliku između foruma i društvenih mreža...

Ja isto mislim da je forum odlična stvar, i žao mi je što nije aktivniji, što ljudi, kao da se ustručavaju od komentara, pitanja, šale, komunikacije...

Malo me je na raspravu podstakao i tekst u poslednjem PSPressu, da su forumi nepregledni, slaba je pretraga, da kod većiš foruma na nekoj temi bude 20 strana, a ko će to čitati hronološkim redom u potrazi za svojim odgovorom, pa se pitanja ponavljaju, i unosi se šum ili tipa pročitaj temu od početka (kažu da je na počecima interneta i BBS tip stabla i direktnog grananja odgovora bio bolji - ja se toga ne sećam :)
Još ako pratite više foruma (npr 10), problem se umnožava - tu donekle pomažu RSS feedovi, ali i oni vam prenose svu komunikaciju...

U smislu da se sa razvojem foruma stalo pre dosta vremena, a postoji tehnologija za unapređenje diskusije :wink:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Komentari u temama

Post by bluealek »

barda wrote: Još ako pratite više foruma (npr 10), problem se umnožava - tu donekle pomažu RSS feedovi, ali i oni vam prenose svu komunikaciju...
Meni se čini da su forumi ipak prilično efikasan način da se dođe do tematski definisane informacije. RSS fidovi su zaista dragoceni (ne samo za forume, već generalno za praćenje novosti na sajtovima), ali, na žalost, imam utisak da u ukupnoj populaciji internet korisnika 99% njih još uvek pojma nema šta su to RSS fidovi i kako se koriste. A uz dobar RSS fid čitač u web browseru (kakav je recimo RSS Live Links za Google Chrome) nema teoretske šanse da dođeš u situaciju da ti "promakne" nešto što te zanima na bilo kom sajtu ili forumu.

Imam utisak i da nema mnogo ljudi koji imaju naviku da gledaju naslovnu stranu Freebikinga, a ona je zapravo sada koncipirana kao naslovna strana novina, odnosno kompilacija RSS fidova koji bi bili zanimljivi posetiocima Freebikinga - na jednom mestu pregledno izloženo sve što je novo, bilo od članaka, foto albuma, najava izleta, ili diskusija na oba foruma (Freebiking i Staze i Bogaze).

No kao što rekoh, jednoumni Facebook je ljude naterao da izgube naviku da informacije traže drugde po netu, tako da je od njega ipak više štete nego koristi.
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: Komentari u temama

Post by LongDistance »

bluealek wrote: No kao što rekoh, jednoumni Facebook je ljude naterao da izgube naviku da informacije traže drugde po netu, tako da je od njega ipak više štete nego koristi.
Smatram da je u stvari obrnuto. Ja bih pre rekao da je Facebook doveo do toga da (svaka cast svakome) i najvece tupadzije pocnu da koriste internet. Jednostavno kako to da "svi su na fejsu a samo ti nisi?!".

Old school internet geeks i dalje znaju kako da iz 9 godina suve drenovine iskapaju dodatnu kap informacija.
Ali dobro je... kakav je da je makar je koliko toliko "opismenio" ovaj cobanski narod (opet ponavljam -> svaka cast svakome). Da nije facebook dosao mislim da bi broj adsl i drugih broadband prikljucaka bio 10x manji
Post Reply