Ekranska rezolucija?

Vaša pitanja i predlozi u vezi ovog foruma i Freebiking sajta, kao i administratorska obaveštenja.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Ekranska rezolucija?

Post by bluealek »

Pokušaću danas još malo da povećam širinu prikaza na glavnom delu sajta, tek koliko da ga izjednačim sa prikazom na forumu. To će biti naizgled mala promena, ali će puno značiti za organizaciju sadržaja na glavnoj strani i diskretno povećanje fonta, kako bi sadržaji bili čitljiviji. Samo jedna stvar me malo brine, a to je podatak iz Google analitike da skoro 30% posetilaca sajta još uvek koristi ekranske rezolucije MANJE od 1280 tačaka po horizontali?! Prosto ne mogu u to da verujem... Koju ekransku rezoluciju koristite?

U svakom slučaju, ako vam izmene budu smetale, kukajte da vratim na staro.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Ekranska rezolucija?

Post by bluealek »

Evo, učinjeno... Probao sam na kratko da za još 5% povećam glavni font za tekstove, ali je možda malo preterano (ne znam da li je neko u tom trenutku otvarao stranice). Sada je isti font i približno ista veličina kao i na forumu. Recite da li odgovara (je li optimalno čitljivo), ili da ga ipak još malo povećam.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Ekranska rezolucija?

Post by alazovic »

Ako treba nešto da se testira - trenutno na poslu gledam u jedan Samsung CRT 17''
Recimo, na SiB u meniju, Balkan mi je u drugom redu...

Na sreću, a na žalost testiranja, za neko kratko vreme očekujem povratak na dvaes'dvojku :)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Ekranska rezolucija?

Post by bluealek »

Pretpostavljam da je rezolucija tog 17" monitora 1024x768?

Tema koju koristimo za SiB je prilično fleksibilna u tom pogledu i taj problem se jednostavno rešava onom ikonicom u krajnjem desnom gornjem ćošku preko koje kad pređeš mišem ispiše se "Increase or decrease text size" (to i piše u FAQ-u na http://www.stazeibogaze.info/faq/#slova - treba uvek čitati FAQ 8) ). Doduše, ovaj novi korisnički toolbar koji su izmislili u Wordpress-u 3.1 te dve ikonice skoro u potpunosti prekriva, tako da joj je daleko lakše pristupiti ako nisi ulogovan (s tim što to što si tu postavio očigledno pamti preko nekog kolačića dok ga ne promeniš).
alexapi32
Posts: 60
Joined: 26 Jan 2011, 23:44
Location: Pirot

Re: Ekranska rezolucija?

Post by alexapi32 »

1680x1050 na monitoru dijagonale 21,6"
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Ekranska rezolucija?

Post by alazovic »

Ma super se vidi sve na 17'' osim tog detalja sa zadnjim poljem u meniju.
Sve oko podesavanja naravno da poznajem, ali sta cu kad najvise volim default setovanja!
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Ekranska rezolucija?

Post by IRalic »

Netbook sa 1024 ovde ;)

evo sad sam pogledao, i sve deluje nekako ogromno. ali uvek je tu ctrl+minus da resi bilo kakav problem te prirode.
Mnogo je citljivije i preglednije kada smanjim jednom, a font ostaje sasvim pristojne velicine za citanje.


pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Ekranska rezolucija?

Post by bluealek »

Hm da, verovatno su netbook-ovi zaslužni za značajan deo tih skoro 30% poseta sa rezolucijom nižom od 1280... Meni su ti njihovi ekrani užasno nepregledni, još su i sitne tačke, tako da mi se čini da tu nema neke ozbiljne pomoći, skoro svi sajtovi na njima deluju nabijeno i nedovoljno pregledno. Voleo bih da nađem zlatnu sredinu, da ne povećavam slova toliko da se stekne utisak da sam pravio sajt za slabovide, a opet da omogućim ljudima da opušteno čitaju, bez naprezanja.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Ekranska rezolucija?

Post by IRalic »

bluealek wrote: Meni su ti njihovi ekrani užasno nepregledni, još su i sitne tačke, tako da mi se čini da tu nema neke ozbiljne pomoći
Sto kazu, koliko para toliko i muzike ;)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Ekranska rezolucija?

Post by pedja »

Sajt treba da funkcionise dobro i na 800px sirine. To sto je ekran veci ne znaci nista.
Pogledaj recimo kako forum radi, i na 800px je savrseno dobro uporebljiv, cak je tada i najcitkiji.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Ekranska rezolucija?

Post by bluealek »

To mi zvuči slično kao da kažeš da treba da radi dobro i na IE6 :? Neke stvari je jednostavno nemoguće (ili vrlo teško) postići, a da to ne uradiš nauštrb komfora ili funkcionalnosti velike većine. U ovom konkretnom slučaju morao bih da se opredelim za potpuno drugi temu, jer je ova koju smo kupili za FB (koliko god u mnogim aspektima bila modularna i izuzetno fleksibilna) tema fiksne širine. Neki kompromisi moraju da se naprave.
VOZAC
Posts: 11
Joined: 24 Feb 2011, 21:32

Re: Ekranska rezolucija?

Post by VOZAC »

Svaki tvoj trud bluealek za ovaj sajt i druzinu freebikera je i vise od pohvale..Svaka cast na tvom trudu i pozrtvovanju za sve nas....A oko tih sitni detalja ma lagano..Pozzz i SVAKA CAST
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Ekranska rezolucija?

Post by pedja »

bluealek wrote:To mi zvuči slično kao da kažeš da treba da radi dobro i na IE6 :? Neke stvari je jednostavno nemoguće (ili vrlo teško) postići, a da to ne uradiš nauštrb komfora ili funkcionalnosti velike većine. U ovom konkretnom slučaju morao bih da se opredelim za potpuno drugi temu, jer je ova koju smo kupili za FB (koliko god u mnogim aspektima bila modularna i izuzetno fleksibilna) tema fiksne širine. Neki kompromisi moraju da se naprave.
IE6 nisam pominjao.

Širina teksta je stvar upotrebljivosti i čitkosti. Po pravilima čitkosti, u prelomu teksta, jedan red treba da sadrži između 72 i 76 znakova. Sve preko toga otežava čitanje. Pa ti vidi koliko treba da bude široka veb strana da ispuni taj uslov. Ako na kolonu sa tekstom dodaš još jednu ili dve kolone za poredne sadržaje, sve taman staje u 1024 piksela (sa uračunatim prostorom koji treba samom veb čitaču za njegov interfejs).

Što se tiče fleksibilnosti, po pravilu se bolje pokazuje interfejs koji je fiksne širine jer se u njemu bolje kontroliše prikaz sadržaja. Ako i praviš interfejs kme se širina menja u skladu sa veličinom prozora ond aopeet moraš da predvidiđš minimalnu širinu koju ćeš dozvoliti i na kojoj će sadržaj da izgleda dobro. Ako korisnik voli da razvlači, to onda postaje njegov problem na šta će to sve da mu liči.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Ekranska rezolucija?

Post by pedja »

Sale, evo ti odgovor: http://960.gs/
Post Reply