Freebiking - četvrta inkarnacija

Vaša pitanja i predlozi u vezi ovog foruma i Freebiking sajta, kao i administratorska obaveštenja.

Moderator: Moderatori

User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by pedja »

Sale, mislim da se ja nijednim komentarom nisam osvrnuo na izgled sajta. Moji komentari su ograniceni na usability sajta. To sto ja preferiram minimalisticki dizajn nema nikakve veze sa mojom sugestijom da je nepotrebno ucitavanje slika koje su 50 do 100 puta vece nego sto je potrebno za njihov prikaz.

Pored neoptimziaovanosti, sajt je prilicno nepregledan, što je problem koji je oduvek postojao na Freebiking sajtovima naprosto zato što ima mnogo informacija pa je to sve teško složiti. Ipak, jedno je nešto što je objektivna komplikacija, a drugo kada je bitan sadržaj sakriven iza padajućeg menija pa posetilac mora da istražuje i, u stvari, kopa po sajtu da nađe ono štpo ga interesuje, a se sve to začini nepotrebnim skrolovanujem, premetanjem, obrtanjem i žmiganjem pojedinih elemenata, koji su, čak i sporedni u odnosu na važan sadržaj ali su istaknuti.

Poređenje sa sajtom B92 ti bas i nije na ruku. Najpre taj sajt je školski primer kako ne treba raditi, drugo, njihova ciljna grupa i ne cita toliko sajt online nego dolazi na pojedinacne sadrzaje posredno, bilo preko RSS bilo preko raznih agregatora vesti, pa im optimizacija sadrzaja nije u prvom planu i trece, njihova naslovna strana prikazuje mnogostruko vise podataka nego tvoja.

Ako je tebi to prihvatljivo, čuj, pa tvoj je sajt, imas svako pravo da radis sta god želiš, isto kao što imaš pravo da sajt prilagođavaš samo jednom veb čitaču - onom koji tebi odgovara.

Ponovicu ti opsti savet da sajt ne gledas iz svog ugla, nego iz ugla posetilaca. Izgled i funkcionalnost sajta se prilagodjavaju posetiocima, a ne obrnuto. To je osnovni postulat u izradi dobrog i prihvatljivog korisnickog interfejsa svemu pa i sajtu.

S obzirom da imam utisak da Freebiking sajtu sve više posvećuješ pažnju kao nekom poslovnom poduhvatu, onda je preporučljiuvo da na upotrebljivost sajta obratiš posebnu pažnju (makar i ako to znači neka finansijska ulaganja), jer je to ono što uglavnom prelama između uspeha i neuspeha.

Konkretno:

Sajt se i dalje sporo ucitava i to ne samo naslovna nego sve strane, tako d amožda nije samo problem u prerpanosti grafikom, nego je možda sam host spor.

Optimizuj sve fotografije za veličinu u kojoj treba da budu prikazane. Ne postoji nijedno opravdanje da se to ne uradi pa ni to da ne umeš, ne podržava šablon ili slično. To, naprosto, mora da se uradi, pogotovo kada je ovakva situacija da su fotografije 50 do 100 puta veće nego što treba.

Ubaci korišćenje SEO prilagođenih adresa svih pojedinačnih strana na sajtu. To je nužno ne samo zbog boljeg indeksiranaj na pretraživačine nego zbog upotrebljivosti sajta - SEO prilagođena adresa je čitka i korsiniku objašnjava šta će dobiti kada klikne na link.

Link za RSS i pretragu prebaci u zaglavlje ili iznad zaglavlja, tako da uvek budu vidljivi. Uostalom, to zaglavlje nepotrebno troši prostor a manje-više je beskorisno. Znam da se tebi svideo štos sa izmenom slika i to što svaka slika ima drugi link koji vodi na neku stranu, ali to je sa strane upotrebljivosti sumnjiv koncept. Najpre, korisnik uopšte (osim same izmene slika), uglavnom neće ni primetiti čemu služe te slike u zaglavlju, osim što troše prostor. Pogotovo neće uočiti da te slike vode na različite linkove, zato što to nije očigledno a i zato što to nije očekivano. Čak i ako provale da tu postoje različiti linkovi ne postoji nikakva informacija gde ti linkovi zaista vode, pa mu to dođe kao neka lutrija, a korisnik najčešće za to nije raspoložen - korisnik po pravilu uvek očekuje da mu bude jasno gde će ga odvesti neki link pre nego što na njega klikne. Na kraju, korisnik očekuje da kada, klikne na logo sajta to ga odvede na naslovnu stranu sajta, a sada je taj koncept potpuno zaobiđen. To je veliki minus u upotrebljvosti sajta.

Prijavu korisnika skloni na mesto gde će manje smetati. Pristup sadržaju sajta nije uslovljen prijavom tako da nema potrebe to korisniku poturati na atraktivno mesto. Login će uglavnom trebati nekome ko želi da piše na forumu ili nekom od drugih modula sajta za šta je neophodno da se autorizuje, ali za većinu sadržaja logun mu uopšte ne treba. Stoga, login smesti negde na dno, a eventualno umeniju stavi link koji će ga uvek odvesti na obrazac za prijavu, da mu bude pri ruci.

Razmeštanjem RSS lika, pretrage i prijave oslobodićeš značajan prsoto na vrlo atraktivnom delu strane. To će ti omogućiti da taj prostor upotrebiš za prikaz nekog drugog, važnjeg sadržaja. Dobro je da se vodiš i pravilom da ono što je najvažnije, korisniku mora biti vidljivo u vrhu strane bez potrebe za skrolovanjem.

Na vidim kakva je svrha Kalendara. Troši priličan prsotor a prikazuje vrlo malo. Mislim da je bolje da ga skloniš, a umesto njega staviš polje Aktuelni izleti koje se takođe prikazuej na naslovnoj strani (dakle dupliran sadržakj sa kalendarom) a pri tom ej mnogo pregledniji i inforamtivniji. Ako ti se sviđa kalendar kao opcija napravi za nejga posebnu stranu, pa ćeš tu imati dovoljno prostora da ga učiniš čak i preglednijim i time i upotrebljivijim.

Polje Pojedinačni članci je nepotrebno. EM je prikaz u padajućoj listi neprikladno, em će, kako broj članak postane veći, to postati i baš neupotrebljivo. Bolej je odmah ga ukloniti i osloboditi taj prostor za nešto bitnije.

Sličan problem postoji i sa poljem Kategorije. Najpre, posetiocu je potpuno nejasno čemu to služi. Neko ko je vičniji Wordpress-u će i da se snađe, ali definitivno to polje ne doprinosti upotrebljivosti. Imalo bi logike da se to polje nalazi u koloni koja se sada zove Sveže napisano pa da bude upotrebljena kao filter toga šta će biti prikazivano u toj koloni. Tako bi bar imalo neke očigledne logike da se taj padajući spisak prikazuje.

S druge strane, valjalo bi da se lista kategorija može videti kao opcija u glavnom meniju sajta, gde je uopšte nema.

Usput, u desnoj koloni je prikaz sadržaja nekonzistetnan i menja se od strane do strane, a pri tom tu nema neke logike koja bi korinisku bila jasna. To treba izbegavati. Raspored sadržaja treba da bude stalno na istom mestu, a promenljivost treba uvoditi samo ako to ima jasnu funkciju za konkretnu stranu.

U glavnom meniju, ako opcija već ima jednu ili više podopcija pa se otvara padajući eni (koji je inače, prilično nezgodan izbor) napravi da kada se otvori padajući meni on kao prvu opciju ima istu opciju koja se dobija klikom na osnovni meni. Ovako je zbunjujuće, jer korisniku nije jasno da iako se otvara padajući meni, i sama opcija u glavnom meniju predstavlja klikabilni link. Na primer, opcija Najave izleta ima podopciju Gocini izleti koja se prikazuje kada korsinik mišem naiće na Najave izleta. Korisniku tu nije jasno da i sama ocija Najave izleta vodi ka nekom posebnom sadržaju već misli da postoji samo opcija Gocini izleti. Dodaju padajući imeni ispred Gocini izleti i opciju Aktulene najave izleta ili tako nešto što će viditi naistu stranu kao i opcija Najave izleta. Tako korisnik neće biti zbunjen i lakše će doći do sadržaja.

Sadržaj je nekako razbacan i nejasno složen. Imaš tekstove koji su razbacani po opcijama Pojedinačni članci, Kategorije, Putopisi, najave, tekstovi, Offroad avantura, Živeti s aprirodom, Turoteka, Navigacija, Najave izleta, i drugo. To treba složiti tako da bude jasno i pregledno i uvek dostupno na istom mestu na svakoj strani. Meni se čini da je to sve potpuno istorodno i može se staviti na jedno mesto, a razvrstati kroz sistem kategorija. Korisniku bi bilo mnogo lakše da se u svemu tome snađe.

Negde na unutrašnjim stranama se pojavljuje i polje Novo na forumu. Ono je nepotrebno. Korisnik na naslovnoj strani ima prikaz najnvijih poruka sa foruma i ako ga to interesuje on će otići na forum. Ako je otvorio nešto drugo da pročita, tada ga forum sigurno ne interesuje pa je učitavanje sadržaja foruma zarad prikaza na tom mestu samo nepotrebno trošenje resursa.

Vidim da nastojiš da što više integrišeš Freebiking sajt sa sajtom Staze i bogaze. Ako je ta integracija bitna ona ih stvarno integriši u jedan sajt. Nema potrebe da postoje dva pa da onda svaki učitava i prikazuej sadržaj sa onog drugog. Em se tako oba sajta pretrpavaju em to usporava učitavanje i troši resurse. Na Freebiking org imaš dve liste najnovijih poruka sa foruma, jedan sa Freebiking sajta a drugi sa Staza i Bogaza. Strpaj to sve na jedan zajdnički forum i prikazuj samo jednu listu. Sličan problem psotoji i sa FB atlasom i bazom na Staze i Bogaze - i to je ista stvar - drugo pakovanje, a to samo zbunjuje korisnika.

Ukloni brojač prsitupa sa sajta. On samo usporava učitavanje strane a i sam si rekao da je nepouzdan. Na to dodaj da je u dnašnej vrme stavljanje brojača poseta na sajt lamerski - to rade samo novajlije i laici. Taj broj nikome ne znači ništa, pa makar na njemu bila cifra u milionima.

Slično je i sa prikazivanjem Page Rank-a. Najpre, koga interesuje PR sajta on ume to i sam da sazna, ne moraš mu to prikazivati, a i tu važi ona opaska o laicima i novajlijama. Ozbiljini sajtovi to ne prikazuju. Uz to, PR je već neko vreme uzgubio značaj koji je imao sa tendencijam da u bliskom periodu bude poptuno skrajnut kao pokazivač rejtinga sajtova. Već sada je on u upotrebi više kao zaostatak iz prošlosti nego kao koristan alat.

Kakva je uopšte svrha strane Gocijn izleti. U opisu stoji da zauzimaju posebno mesto u Freebiking kalendaru a oni su u stvari izvdvojeni. Stavi to sve u jedan kalendar, tako da korisnik u njemu vidi sve što ga može zanimati a ne da mora da gleda na dva mesta. Ako je bitno, Gocine izlete posebno označi u kalendaru da budu izdvojeni na taj način. Izdvajanje na posebnu stranu samo smeta, najpre zato što istorodne informacije imaš na da mesta a zatim i Gocini izleti ti se ne pojavljuju u kalendaru i ne možeš ih automatski najavljivati kao ostale događaje koji jesu u kalendaru.

Polje galerija je upitnog značaja ali ako već postoji, trebalo bi da uz sliku koja je link i piše o čemu se radi, to jest gde će korisnik biti odveden ako klikne na tu sliku. Jeste, piše u Alt, ali to nemoj računati kao bitan element u navigaciji. Opis treba da piše ili na slici ili odmah uz nju.

Podmeni koji se dobija na opciji Naslovna u glavnom meniju je na pogrešnom mestu. To bi trebalo da bude na opciji Pomoć ili tako nekako. Tako bar očekuje prosečan posetilac sajta.

Primetio sam da na sadašnjem sajtu imaš linkove na stare verzije sajta što je interesantno. Međutim, na spisku nema one verzije koja je u najdužem periodu figurirala kao Freebiking sajt. Čini mi se čak da na novom sajtu nedostaju neki sadržaji kojih je na starom bilo.

Eto, to bi utkratko bile napomene vezane za upotrebljivost sajta. Ne kažem da sv ovo moraš da uradiš, nego ti samo skrećem pažnju na ono što sam uočio. Kao što sam rekao na početku, tvoja je stvar da li ćeš nešto od toga da uradiš. Ne treba da mi objašnjavaš da li hoćeš ili nećeš ili zašto nešto može ili ne može. Ja ni sam naručilac niti izrađujem sajt i to me ne zanima. Ja sam samo običan posetilac i napisao sam ti kako meni stvar izgleda u funkcionalnom smislu iz ugla običnog posetioca. Niti zahtevam, niti očekujem da nešto da menjaš.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by bluealek »

Peđa, hvala na temeljnosti i preciznosti primedbi. Mnogo toga što si rekao apsolutno ima logike, i biće mi dobra smernica za doterivanje. Ponešto od toga je već urađeno. Nešto je lakše, a nešto teže implementirati. Ponešto je skoro neizvodljivo na WordPress platformi (ili barem sa mojim stepenom znanja programiranja).
pedja wrote:Sajt se i dalje sporo ucitava i to ne samo naslovna nego sve strane, tako d amožda nije samo problem u prerpanosti grafikom, nego je možda sam host spor.
Definitivno problem odziva postoji i rešiv je samo selidbom sajta u Srbiju. Iz perspektive domaćih posetilaca (koji su meni najbitniji) nije isto kada je server negde ovde u Srbiji i kada je u Arizoni kao što je trenutno slučaj. Ovaj faktor dobija na značaju što je sajt "teži" i kompleksniji. Ali selidba nekoliko baza i instalacija na drugi host (2 Wordpress instalacije, phpBB3, Gallery, Noahsclassifieds, BBPress...) i verovatnoća da sve proradi "iz prve" je tolika komplikacija da mi je muka da i pomislim na to u ovom trenutku. Na stranu što je i nepotreban trošak - ovde sam uglavnom uplatio hosting do nekog datuma 2012 (daju popust kad uplaćuješ na duži rok) i besmisleno bi bilo to plaćati nekom drugom, ovi mi pare sigurno ne bi vratili (to piše i u njihovom Terms of service).
Optimizuj sve fotografije za veličinu u kojoj treba da budu prikazane. Ne postoji nijedno opravdanje da se to ne uradi pa ni to da ne umeš, ne podržava šablon ili slično. To, naprosto, mora da se uradi, pogotovo kada je ovakva situacija da su fotografije 50 do 100 puta veće nego što treba.
Ovo je već urađeno, barem za fotografije nad kojima imam neposrednu kontrolu, što znači dve pozadinske (svaka je ispod 10 kB), one koje se vrte u zaglavlju (priznajem da bi bile još manje ako bi im se smanjila površina, što ću verovatno da uradim ne bih li gore oslobodio još korisnog prostora), kao i fotografije u thumbnail-ovima i smanjenim sličicama. Jedini izuzetak su one dve (bar im je smanjen broj) fotografije koje se povlače iz galerije, koje su uslovljene načinom na koji funkcioniše Gallery aplikacija i sam WPG2 plugin, nad čime jednostavno ne mogu da imam kontrolu (ne umem sam da napišem novi plugin u tu svrhu, a drugi ne postoji).
Ubaci korišćenje SEO prilagođenih adresa svih pojedinačnih strana na sajtu. To je nužno ne samo zbog boljeg indeksiranaj na pretraživačine nego zbog upotrebljivosti sajta - SEO prilagođena adresa je čitka i korsiniku objašnjava šta će dobiti kada klikne na link.
To je tako od starta. Koristi se najjasnija moguća vrsta permalinkova, zar ne?
Link za RSS i pretragu prebaci u zaglavlje ili iznad zaglavlja, tako da uvek budu vidljivi. Uostalom, to zaglavlje nepotrebno troši prostor a manje-više je beskorisno.
Ovo je pametna sugestija, i na tome ću poraditi. Verovatno ću da ubacim i jedan red minijaturnih vidžeta iznad samog zaglavlja, a smanjivanjem rotirajućih slika zaglavlja za, recimo, 1/3 širine, dobijam dodatni prostor koji se može korisno upotrebiti.
Znam da se tebi svideo štos sa izmenom slika i to što svaka slika ima drugi link koji vodi na neku stranu, ali to je sa strane upotrebljivosti sumnjiv koncept. Najpre, korisnik uopšte (osim same izmene slika), uglavnom neće ni primetiti čemu služe te slike u zaglavlju, osim što troše prostor. Pogotovo neće uočiti da te slike vode na različite linkove, zato što to nije očigledno a i zato što to nije očekivano.
Da, ovde si u pravu. On to može da nabode samo slučajno ako nije prethodno pročitao stranicu "Šta je gde na sajtu?", a velika većina je neće pročitati, ili je barem neće pročitati pri prvom susretu. Moguće da je to ipak besmisleno, pogotovo što još podrazumeva dodatni posao oko ubacivanja linkova pri postavljanju samih slika.
Prijavu korisnika skloni na mesto gde će manje smetati. Pristup sadržaju sajta nije uslovljen prijavom tako da nema potrebe to korisniku poturati na atraktivno mesto. Login će uglavnom trebati nekome ko želi da piše na forumu ili nekom od drugih modula sajta za šta je neophodno da se autorizuje, ali za većinu sadržaja logun mu uopšte ne treba. Stoga, login smesti negde na dno, a eventualno umeniju stavi link koji će ga uvek odvesti na obrazac za prijavu, da mu bude pri ruci.
I ovde deluje da si u pravu. Ja sam to stavio gore sa idejom da ljude stimulišem da otvaraju naloge i pišu i da ulogovani korisnici imaju na vidnom mestu korisnički panel sa, iz perspektive autora, korisnim linkovima (verovatno nisi video pošto nisi otvorio nalog), ali je to možda bilo previše optimistički. Onaj ko želi da piše pronaći će ga gde god on bio, onoga ko ne želi ne mogu na to da nateram makar nudio pare za svaki novootvoreni nalog :) .
Na vidim kakva je svrha Kalendara. Troši priličan prsotor a prikazuje vrlo malo. Mislim da je bolje da ga skloniš, a umesto njega staviš polje Aktuelni izleti koje se takođe prikazuej na naslovnoj strani (dakle dupliran sadržakj sa kalendarom) a pri tom ej mnogo pregledniji i inforamtivniji. Ako ti se sviđa kalendar kao opcija napravi za nejga posebnu stranu, pa ćeš tu imati dovoljno prostora da ga učiniš čak i preglednijim i time i upotrebljivijim.
Svrhu kalendara teško je uočiti dok se u njemu ne skupi bar nekoliko desetina najava, odnosno dok ne bude svakog vikenda po nekoliko izleta u ponudi. Onda ljudi mogu da ga pregledaju hronološki i odmah vide da li postoji nešto u onom terminu koji je njima slobodan. Ali realno, mala je verovatnoća da se tako nešto desi - sem izleta koje postavljamo Goca i ja, možda se pojavi još poneku tu i tamo (mada bih ja voleo da ljudi preuzmu inicijativu i da što više ljudi najavljuje izlete).

Inače, kalendar već postoji i na posebnoj strani, tj. strani sa najavama, gde su parelelno on i lista aktuelnih izleta.

Polje Pojedinačni članci je nepotrebno. EM je prikaz u padajućoj listi neprikladno, em će, kako broj članak postane veći, to postati i baš neupotrebljivo. Bolej je odmah ga ukloniti i osloboditi taj prostor za nešto bitnije.
U ovo nisam baš toliko siguran. Meni se to čini kao najbrži način da čovek stigne do članka koji ga zanima (ako zna tačno kako se zove to što ga zanima).
Sličan problem postoji i sa poljem Kategorije. Najpre, posetiocu je potpuno nejasno čemu to služi. Neko ko je vičniji Wordpress-u će i da se snađe, ali definitivno to polje ne doprinosti upotrebljivosti.
Ni ovde se ne bih složio. To je širom interneta (nevezano za WordPress) prilično uobičajen način organizovanja članaka (imaš ga čak i na B92 sajtu, koji ti doduše smatraš za loš uzor). Čak i ako nekome nije odmah jasno o čemu se radi, čim spusti padajući meni postaće mu jasno, a kasnije će tačno znati gde će ga koja od tih stavki odvesti.
Imalo bi logike da se to polje nalazi u koloni koja se sada zove Sveže napisano pa da bude upotrebljena kao filter toga šta će biti prikazivano u toj koloni. Tako bi bar imalo neke očigledne logike da se taj padajući spisak prikazuje.
Ovo je jako zanimljiva ideja (da postoji neki način za filtriranje tog, realno glavnog odeljka na stranici), ali bojim se da ne postoji neki do te mere sofisticiran vidžet, a kao što rekoh, nisam vičan programiranju sopstvenih plugin-ova. Mislim da je i ovako sadržaj polja Sveže napisano dovoljno jasan - tu je hronološki poređano nekoliko najnovijih članaka iz svih kategorija, izuzev Baze jeftine spavke (koja tu ne bi baš imala mnogo svrhe).
S druge strane, valjalo bi da se lista kategorija može videti kao opcija u glavnom meniju sajta, gde je uopšte nema.
Glavni meni je koncipiran kao kombinacija stranica, eksternih linkova i kategorija, organizovan u logične celine (barem onako kako se meni učinilo da bi to bilo logično). Posetilac zapravo i ne mora da zna šta će ga odvesti na arhivu neke kategorije, a šta na neku od stranica - sadržaj koji je naveden nalaziće se tu. Prva ideja mi je bila da napravim dva menija - meni kategorija i meni stranica (jedan ispod, a drugi iznad hedera), ali sam od toga odustao jer mi se učinilo da će ovakva njihova integracija biti prirodnija, i manje će toga realno biti duplirano.
Usput, u desnoj koloni je prikaz sadržaja nekonzistetnan i menja se od strane do strane, a pri tom tu nema neke logike koja bi korinisku bila jasna. To treba izbegavati. Raspored sadržaja treba da bude stalno na istom mestu, a promenljivost treba uvoditi samo ako to ima jasnu funkciju za konkretnu stranu.
Samo naslovna strana ima specifičan raspored, ostale strane i članci su uniformno organizovani.
U glavnom meniju, ako opcija već ima jednu ili više podopcija pa se otvara padajući eni (koji je inače, prilično nezgodan izbor) napravi da kada se otvori padajući meni on kao prvu opciju ima istu opciju koja se dobija klikom na osnovni meni. Ovako je zbunjujuće, jer korisniku nije jasno da iako se otvara padajući meni, i sama opcija u glavnom meniju predstavlja klikabilni link.
Da, vidiš, ovo je zaista tema za razmišljanje - kako ljudim staviti do znanja da je svaka stavka menija (uključujući i one na vrhu hijerarhije) "klikabilna"? Trebalo bi da je sama činjenica da na to oblik pointera miša ukazuje dovoljna, ali očigledno nije. A činjenica je da su stavke koje se nalaze kao nosioci menija, zapravo, najvažnije (zato su tu gde jesu). To sa njihovim dupliranjem nije loš predlog, mada samo uvećava inače već kompleksnu strukturu menija.
Na primer, opcija Najave izleta ima podopciju Gocini izleti koja se prikazuje kada korsinik mišem naiće na Najave izleta. Korisniku tu nije jasno da i sama ocija Najave izleta vodi ka nekom posebnom sadržaju već misli da postoji samo opcija Gocini izleti. Dodaju padajući imeni ispred Gocini izleti i opciju Aktulene najave izleta ili tako nešto što će viditi naistu stranu kao i opcija Najave izleta. Tako korisnik neće biti zbunjen i lakše će doći do sadržaja.
Ideja je da glavna stranica (najave izleta) bude stranica koja se automatski dinamički osvežava kako se koja nova najava postavi, i na njoj se nalaze SVE najave (uključujući i Gocine). Ova Gocina stranica sa najavama (ili neka moja koju ću naknadno postaviti, odnosno stranica nekog trećeg člana sajta koji izrazi želju da mu bude postavljena) je statična stranica koju ona manuelno ažurira i formatira po sopstvenom nahođenju, za neku svoju publiku koja recimo hoće da pregleda samo spisak njenih izleta (a ne sve na gomili).
Sadržaj je nekako razbacan i nejasno složen. Imaš tekstove koji su razbacani po opcijama Pojedinačni članci, Kategorije, Putopisi, najave, tekstovi, Offroad avantura, Živeti s aprirodom, Turoteka, Navigacija, Najave izleta, i drugo. To treba složiti tako da bude jasno i pregledno i uvek dostupno na istom mestu na svakoj strani.
Ovo sam već objasnio - meni je kombinacija stranica, arhiva kategorija i eksternih linkova, grupisan u jasne celine (barem se meni tako čini). Možda bi ono što si pomenu za prvih par menija trebalo malo boljeo organizovati, ali ostalo mi se čini da je kako treba.
Negde na unutrašnjim stranama se pojavljuje i polje Novo na forumu. Ono je nepotrebno. Korisnik na naslovnoj strani ima prikaz najnvijih poruka sa foruma i ako ga to interesuje on će otići na forum. Ako je otvorio nešto drugo da pročita, tada ga forum sigurno ne interesuje pa je učitavanje sadržaja foruma zarad prikaza na tom mestu samo nepotrebno trošenje resursa.
Ideja je da čoveku dok čita neki članak privuče pažnju neka diskusija na forumu, pa da dobije želju da se uključi. Na taj način se, čini mi se, bolje prožimaju sadržaji foruma i glavnog dela sajta i pospešuje komunikacija na forumu.
Vidim da nastojiš da što više integrišeš Freebiking sajt sa sajtom Staze i bogaze. Ako je ta integracija bitna ona ih stvarno integriši u jedan sajt.
Po mom viđenju, ta dva sajta su komplementarna, ali svaki ima specifičan profil. Kada bih sada sve strpao u isti paprikaš dobio bih jedan megalomanski zamišljen sajt u kome se više niko ne bi snalazio, niti bi bilo načina da ljude stimulišem da postavljaju sadržaje, prosto bi se pogubili u moru informacija. Drugo, ovako koncipirani sajtovi targetiraju nešto širu publiku - ona se većim delom preklapa, ali ovako sasvim sigurno okuplja i neke koje integrisan sajt ne bi zaintrigirao. Staze i Bogaze su geografski informacioni sistem na webu gde su svi egzaktni geografski podaci vrlo lako dostupni i moguće ih je pretraživati na više različitih načina, jednostavno sve je u funkciji toga. Freebiking je prevashodno putopisni sajt, sa snažnim akcentom na biking. Freebiking ima neku filozofiju, tradiciju, dušu, ekipu, a Staze i Bogaze je jedan malo tehnički egzaktniji i distanciraniji sajt. Mislim da povezujući ih na ovaj način mogu da dobijem najviše. To je filozofija vrlo slična onoj za koju je Infostud dokazao da daje rezultate - stvaranje većeg broja srodnih i pametno povezanih sajtova, koji jedni drugima navlače posetu, prave linkove i samim tim svima raste rejting.
Na Freebiking org imaš dve liste najnovijih poruka sa foruma, jedan sa Freebiking sajta a drugi sa Staza i Bogaza. Strpaj to sve na jedan zajdnički forum i prikazuj samo jednu listu.
To bi faktički značilo ukinuti jedan od foruma (svakako bi to bio onaj na Stazama i Bogazama) i koristiti samo Freebiking forum. Tu se pojavljuje nekoliko problema. Prvo, drugačija organizacija foruma, bolje prilagođena potrebama korisnika onog sajta. Čak i kad bismo ovaj forum proširili dodatnim podforumima, eksport tamošnje baze bio bi praktično nemoguć, dakle sve što postoji tamo od poruka do ovog trenutka bi bilo izgubljeno. Mislim da bi to bilo glupo, jer bbPress forum ima besprekornu login integraciju sa WordPress-om i faktički funkcioniše tamo kao integralni deo sajta (ljudi ne moraju ponovo da se loguju), tako da bi forsiranje da svi odande otvaraju naloge na Freebiking forumu samo da bi mogli forumski da komuniciraju bilo pucanje sebi u koleno. Zašto ovaj forum ne može da se ukine verovatno ne moram da ti objašnjavam.

Ovde si, međutim, otvorio jednu vrlo zgodnu ideju: ne integrisati forume, nego integrisati listu novih poruka na forumima kroz RSS agregaciju, tako da ljudi zapravo po naslovu i ne znaju na koji će forum da ih odvede. Na taj način ćemo svakako bolje propagirati forum Staza i Bogaza i u perspektivi ga sigurno učiniti življim.
Sličan problem psotoji i sa FB atlasom i bazom na Staze i Bogaze - i to je ista stvar - drugo pakovanje, a to samo zbunjuje korisnika.
Ne znam da li si primetio da je prebacivanje trekova i njihovih opisa iz starog FB Atlasa u jedinstvenu bazu Staza i Bogaza u toku, tako da je to već korak ka nezbunjivanju - što se samih podataka tiče, sve će se nalaziti u jednoj bazi, na jednom mestu. Zahvaljujući tome, FB Atlas sad može da poprimi enciklopedijski karakter sa posebnim naglaskom na bajkerske mogućnosti na tim područjima, uz Google mapu koja vuče podatke iz baze SiB kao "prozor" ka toj bazi - kako klikneš na koji trek na mapi, dobijaš link direktno ka opisu i mogućnosti njegovog download-a na Stazama i Bogazama. Ne vidm šta je u tome naročito zbunjujuće, odnosno trenutno mi ne pada na pamet kako bi tako zamišljena veza mogla da bude manje zbunjujuća.

Ukloni brojač prsitupa sa sajta. On samo usporava učitavanje strane a i sam si rekao da je nepouzdan. Na to dodaj da je u dnašnej vrme stavljanje brojača poseta na sajt lamerski - to rade samo novajlije i laici. Taj broj nikome ne znači ništa, pa makar na njemu bila cifra u milionima.
Ovo ima logike.
Kakva je uopšte svrha strane Gocijn izleti. U opisu stoji da zauzimaju posebno mesto u Freebiking kalendaru a oni su u stvari izvdvojeni. Stavi to sve u jedan kalendar, tako da korisnik u njemu vidi sve što ga može zanimati a ne da mora da gleda na dva mesta. Ako je bitno, Gocine izlete posebno označi u kalendaru da budu izdvojeni na taj način. Izdvajanje na posebnu stranu samo smeta, najpre zato što istorodne informacije imaš na da mesta a zatim i Gocini izleti ti se ne pojavljuju u kalendaru i ne možeš ih automatski najavljivati kao ostale događaje koji jesu u kalendaru.
Ovo sam već objasnio. Gocini izleti JESU u kalendaru, a statična strana sa njenim izdvojenim izletima namenjena je pre svega klijenteli koja redovno ide sa njom i koja želi da im to bude prezentovano na način na koji su navikli (koje verovatno ne zanimaju bajkerski izleti).
Polje galerija je upitnog značaja ali ako već postoji, trebalo bi da uz sliku koja je link i piše o čemu se radi, to jest gde će korisnik biti odveden ako klikne na tu sliku. Jeste, piše u Alt, ali to nemoj računati kao bitan element u navigaciji. Opis treba da piše ili na slici ili odmah uz nju.
WPG2 nudi dva vidžeta, koji prikazuju sadržaj na malo drugačiji način. Ovo sa opisom postoji kao mogućnost da se štriklira, ali iz nekog razloga ne funkcioniše. Videću da li ima načina da se osposobi.
Primetio sam da na sadašnjem sajtu imaš linkove na stare verzije sajta što je interesantno. Međutim, na spisku nema one verzije koja je u najdužem periodu figurirala kao Freebiking sajt.
Zato što ta verzija trenutno ne postoji online i što bih morao da je vadim iz nekog bekapa, ponovo postavljam uz preformatiranje linkova da bi funkcionisala, što je čini mi se prilično uzaludan posao.
Čini mi se čak da na novom sajtu nedostaju neki sadržaji kojih je na starom bilo.
Ako misliš na stranicu sa linkovima, čeka me ozbiljan posao da te linkove pretresem i eliminišem one koji su mrtvi, odnosno izmenim one koji su se u međuvremenu izmenili. Onda ću sve što je preostalo živo (i ponešto novo i aktuelno) ubaciti u standardni WordPress-ov intefejs za linkove i formirati stranicu sa njima. A kada nema dobrovoljaca da mi u tome pomažu, sve to traži vreme. Od ostalih sadržaja koje ne pronalaziš verovatno primećuješ da svakog dana pronađeš poneki novi - lagano pretabavam preostale članke iz stare turoteke i tekstova. Biće sve kompletno u narednih nekoliko dana, iskreno se nadam.

U svakom slučaju, hvala ti što si odvojio vreme da mi svoje primedbe ovako taksativno i precizno izložiš. Definitivno će biti korisne i imati neki konkretan rezultat u unapređenjima na sajtu. Ako slučajno imaš viška vremena sa kojim ne znaš šta bi radio mogu da ti dam administratorski nalog pa da neke stvari koje dogovorimo ti probaš da uradiš.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by bluealek »

Ok društvo, imam za vas neke lepe vesti :) . Jedan deo optimizacija koje je Peđa predložio već je implementiran, pogledajte kako vam se dopada. Ono što će vas verovatno ponajviše obradovati jeste činjenica da sam provalio kako da nateram WPG2 plugin za prikaz albuma iz galerije da ne učitava slike u punoj veličini: treba samo za veličinu slika koristiti dimenzije koje su identične thumbnail-ovima koji već postoje generisani u Gallery aplikaciji 8) . Drugim rečima, on vuče slike u punoj veličini tek ukoliko ne pronađe thumbnail tražene veličine. Tako da su sada stranice mnooogo manjeg gabarita.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by barda »

Uh, opširan i jedan i drugi post, ali ima dosta korisnih stvari koje je Peđa primetio, a Sale primenio - tako da mogu da konstantujem da je napravljen pomak ka napred :) - baš je bilo konstruktivno i sa jedne i sa druge strane
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by bluealek »

Ima tu još dosta prostora za optimizaciju prikaza sadržaja prve kolone naslovne strane, a isto tako treba smisliti neki koristan sadržaj za prostor koji bi se oslobodio sužavanjem rotirajućih slika hedera za trećinu. Čim smislim našto suvislo, to ću i da uradim. Možete slobodno i vi da dajete neke svoje ideje šta mislite da bi bio pravi sadržaj za taj "prestižni" deo pri vrhu stranice. Ne sumnjam da će se vremenom nešto iskristalisati.
Miloš Manojlović
Posts: 45
Joined: 14 Feb 2010, 13:37

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by Miloš Manojlović »

Izvinite ako je bilo pitanje, ali ne mogu da čitam sve ove postove - Kada će biti postavljen Freebiking plan za 2011. godinu?
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by bluealek »

Miloše (a i ostali), mislim da u vezi plana za 2011 i najava izleta treba neke stvari pojasniti. Novi koncept sajta podrazumeva mogućnost SVAKOG ČLANA da postavlja najave izleta kroz standardni interfejs za postavljanje članaka. Samim tim, "plan izleta za 2011. godinu" nije nešto što je zacementirano ili je u ingerenciji jednog čoveka. Za razliku od planinarskih društava gde načelništvo donosi godišnje planove i određuje ko šta u toku godine može da vodi, ovde postoji potpuna sloboda lične inicijative i ne postoji vrhovni arbitar koji bilo šta nekome dozvoljava ili zabranjuje. Taj plan je živ organizam koji se konstatno dopunjuje i menja kako ko postavi novi izlet. Što znači, sve što postavite automatski se pojavljuje na stranici http://www.freebiking.org/najave-izleta i u listi Aktuelni izleti na naslovnoj (pod uslovom da hronološki spada u 5-6 najskorijih izleta).

Poenta je da Freebiking konačno prestane da bude nešto centralizovano i da se striktno vezuje za moj kalendar obaveza ili mogućnosti da nešto organizujem. Već na prvu loptu mogu da se setim bar 10-15 ljudi sa Freebikinga koji su apsolutno sposobni i tehnički opremljeni da organizuju bajkerske ture, tako da se nadam da ćemo vrlo brzo doći u situaciju da se svakog vikenda nude po 3-4 freebiking ture i da su ljudi u teškoj dilemi na koju od njih da krenu. Ja ću možda postaviti statičku stranicu sa nekim mojim godišnjim programom kako je to učinjeno za program sa Gocinim izletima, ali centralno mesto za traženje zanimljivih tura je objedinjena stranica Najave izleta, jer se tu nalazi SVE.
Miloš Manojlović
Posts: 45
Joined: 14 Feb 2010, 13:37

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by Miloš Manojlović »

Hvala na odgovoru :wink:
stajp
Freebiker
Posts: 22
Joined: 14 Aug 2008, 22:42

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by stajp »

Možda vadim iz naftalina, ali da li je uključen ikakav caching plugin? S obzirom da Freebiking nema puno izmjena dnevno, neki od Wordpress caching algoritama bi učinio čuda (ako već ne čini)?
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by bluealek »

Da, uključeno je keširanje upita baze, kao najkorisnije za naše potrebe, jer je s obzirom na konfiguraciju sajta to najozbiljnije usko grlo. Nešto sam na tu temu napisao u poruci http://forum.freebiking.org/viewtopic.php?f=8&t=1961.

Inače sam u međuvremenu još poradio na optimizaciji tako što sam umesto aktivnog rotiranja slika u hederu postavio da heder ima samo jednu sliku, nasumično izabranu od većeg broja raspoloživih. Čini mi se da je dosta toga postignuto na ubrzanju u poslednjih nekoliko dana - barem meni je odziv subjektivno gledano jedno triput brži, a i egzaktna merenja to pokazuju (ne znam kakav je utisak ostalih, ne bi bilo loše da neko nešto kaže na tu temu).
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by bluealek »

pedja wrote: Prijavu korisnika skloni na mesto gde će manje smetati. Pristup sadržaju sajta nije uslovljen prijavom tako da nema potrebe to korisniku poturati na atraktivno mesto. Login će uglavnom trebati nekome ko želi da piše na forumu ili nekom od drugih modula sajta za šta je neophodno da se autorizuje, ali za većinu sadržaja logun mu uopšte ne treba. Stoga, login smesti negde na dno, a eventualno umeniju stavi link koji će ga uvek odvesti na obrazac za prijavu, da mu bude pri ruci.
Da se posle dužeg vremena i solidnog iskustva vratim na ovo. Kao što je Peđa sugerisao, formular za registraciju i login je svojevremeno sklonjen na dno stranice. Direktna posledica toga je da je broj novootvorenih naloga drastično opao, kao da ljudi nisu svesni da je Freebiking višekorisnički sajt na koji i oni mogu da postavljaju svoje sadržaje. Jednostavno kada nešto nije pred očima, ne dopire do svesti.

Sa Stazama i Bogazama je recimo potpuno druga situacija - svakodnevno ima novih otvaranja naloga, ali tu je formular za registraciju naloga u samom vrhu levog stupca. Dakle, ljudi se aktivno upućuju na to da se radi o sajtu čije sadržaje kreiraju njegovi korisnici (što je zaista zaživelo u poslednje vreme). Ne tvrdim da sad treba ohrabrivati neko masovno pisanije po Freebikingu (ipak bi to moglo i negativno da utiče na kvalitet sadržaja), samo konstatujem da, ako želite da razvijete pravi višekorisnički sajt, deluje da formular za prijavu i registraciju mora da bude u samom vrhu stranice.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by Gruja »

A da na vrhu stranice staviš samo jedan red u kome piše Registracija naloga, bez formulara, a da se klikom na link otvori formular, ili samo da prebaci na dno stranice gde se nalazi formular? Tako će se videti tu, na vrhu i neće mnogo smetati.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by bluealek »

Ima na "Pomoć" meniju "Registracija i prijava", baci te dole na dno stranice. Nije problem ni da izbacim na vrh nekog od stubaca ako treba. Ali nisam siguran koliko će pomoći. Videću.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by barda »

Imam jedan pitanje - možda je i bilo negde u raspravi, ali osetio sam na svojoj koži :D

Da li bi najave za izlete u arhivi mogle da ostanu stalno, a ne da se brišu posle izvesnog perioda?

Mislim da je to korisno iz više razloga - da imamo istoriju vožnji, tu su uglavnom i okačeni trekovi uz njih, mogu da se kopiraju delovi najava i standarni tekst za neke nove kada se prave...

Kada sam pravio tekst o Fruškoj Gori, mislio sam da se pozovem na tu najavu, dao sam link, ali baš posle nekoliko dana je link nestao...
Ipak se i oko najave treba potruditi i složiti sve, a glupo je da budu tek tako izbrisane, pogotovo ako se ne napiše izveštaj i tekst posle vožnje i ne ostavi trek - sve se nepovratno izgubi.

Možda i postoji neka dugotrajna arhiva najava, a ja nisam pronašao? - http://freebiking.org/?m=20110807&cat=8 ovo će ukoro nestati :roll:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by bluealek »

Predlog je dobar, a rešenje je jednostavno - umesto brisanja izleta koji su se desili, dovoljno je status članka prebaciti iz aktivnog u nacrt. Tako materijal ostaje raspoloživ da se ponovo upotrebi kada to bude aktuelno.
Post Reply