Freebiking - četvrta inkarnacija

Vaša pitanja i predlozi u vezi ovog foruma i Freebiking sajta, kao i administratorska obaveštenja.

Moderator: Moderatori

User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by Gruja »

Ja sam uvek za to da se uradi sve što može poboljšati rad sajta.
Da li je moguće te fontove staviti makar na isti server gde je i sajt, ne znam kakva je politika oko korišćenja tih
fontova, a i ne znam koliko bi to ubrzalo rad, ako bi uopšte i ubrzalo jer su i dalje online, ali samo pitam/predlažem.
Ako hosting u Srbiji daje primetne rezultate, onda bi ja ipak razmislio o prebacivanju u nekom doglednom vremenu.
To neće uticati na izgled i funkcionalnost sajta ali ako može da poboljša odziv, zašto da ne, jer kada sajt naraste još,
to će možda puno značiti.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by bluealek »

Za početak sam skoro prepolovio broj rotirajućih slika u zaglavlju - umesto 16 ostalo ih je samo 10. Da vidimo hoće li se i koliko brže učitavati stranice. Nego, vezano za fontove - trenutno je Calibri setovan da bude osnovni font sajta. On se ne vuče sa strane jer ga (valjda) svi imate na svojim mašinama, zar ne? Jel vam je osnovni font Calibri ili neka varijanta Helvetike (ona je setovana kao alternativa ako je Calibri odsutan)?

Ajmo društvo, obnova zove - šta ste vi freebikeri gori od ovih freewheelera što su se pomamili da kače putopise? :wink: Još ima ja da ispadnem kriv što se Freebiking pretvorio u džiperski sajt :oops:
držnedaj
Freebiker
Posts: 74
Joined: 20 Jul 2009, 23:37

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by držnedaj »

Sve pohvale za novi sajt, uložen napor, vreme i trud za održavanje freebiking kluba u životu. Mislim da bi bilo sasvim normalno da se napravi neka vrsta proslave u vezi sa dugogodišnjim postojanjem freebikinga i uspostavljanjem novog sajta.
Iskreno zahvalni na postojanju - neformalni članovi kluba i moja malenkost držnedaj.

Samo napred :arrow:
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by bluealek »

Na bež reljefnoj mapi koja se koristi kao pozadina tekstova omekšao sam oštre ivice da bi manje smetale pri čitanju i smanjio gabarit samog jpg-a sa 35 na 8 k. Idemo daje sa optimizacijama...

Inače je moj utisak da je ono smanjivanje broja slika u zaglavlju sa 16 na 10 dalo primetan rezultat u ubrzanju učitavanja stranica, ne znam kako se vama čini? Ako je tako možda bih mogao i dalje da radikalizujem tu redukciju, recimo da ih prepolovim na jedno 5-6, pa da se onda s vremena na vreme menjaju te slike iz nekog fonda od pedesetak različitih, čisto da ne bude monotono? Onda posle svake ture na kojoj bude poneki boli glava prizor napravimo poneku novu i kolekcija raste 8)
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by Gosha »

Ja sam medju onom internet sirotinjom sa 1 Mbit/s i moram priznati da je sajt sporiji od proseka. Ipak svestan sam da je ovo test faza i da ces ga optimizacijom ubrzati, tacnije neke rezultate si vec postigao. Mislim da je i to smanjivanje broja header slika doprinelo, a i inace su retki sajtovi gde ima bas mnogo takvih slika. Jesu atraktivne, ali su teske. Moze se manje njih redje smenjivati i opet ce doci do izrazaja. Velika vecina nas smo redovni posetioci sajta, pa cemo svakako zakaciti sve :D.

Za par dana, kada na vise mesta napravis manje dijete, videcemo rezultate :D.

Paralelno sa tvojim mukotrpnim radom, bilo bi lepo da se odazovu i prozvani biciklisti i planinari :D

Pomamljeni FreeWheeler :lol:

P.S. Stajem malo sa unosom tekstova, da me bar sa naslovne strane potisnu ostali. Slazem se da ovo nije dzipadzisjki sajt i ne treba tako nesto slucajni posetilac da pomisli.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by bluealek »

Evo, ispunjavam želje :) . Smanjen broj slika u zaglavlju na 6. Sada bi trebalo da bude znatno bolje.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by pedja »

Sale, ako se sajt učitrava vrlo sporo na 4 mbps linku tu stvarno nešto nije u redu. Pogotovo nešto ne valja koja se veb čitač zakuca dok otvara naslovnu stranu.

Letimičan pogled na prvu stranu pokazuje laičke greške uoptimizaciji najpre grafičkog sadržaja: ako se prikazuje slika 100x100 piksela onda ona zaista treba da ima 100 x 100 piksela a ne da bude 10 puta veća.

Brzina je bitna. Ako posetilac iam prolema zbog sporosti otvaranja strane, neće on in sačekati da se učitaju sve te bogate informacija koje sajt pruža. Nema on volje za to.

A i Google smanjuje rejting sajtovima ako vidi da su spori.

U načelu u svemu treba biti umeren, pa i u grafici.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by bluealek »

Peđa, čini mi se da ga je ovo smanjivanje broja slika u hederu na 6 značajno ubrzalo. Možda da izbacim one vidžete za vremensku prognozu (i to je povlačenje sadržaja sa drugih servera), ali koliko mogu da primetim najveće usporenje pravi onaj RSS tiker sa skrolujućim tekstom (ne znam da li si primetio koliko mu vremena treba od trenutka kada stranica postane vidljiva dok ne prikaže sadržaj?). On je inače i uzrok prijavljivanja Shockwave flash grešaka (tj. zaglavljivanja). Videću da potražim neki drugi plugin sa sličnom funkcijom, ali manje bagovit (ako ti znaš za neki slobodno mi skreni pažnju - bitno je da podržava i RSS i Atom).

Na šta si konkretno mislio kada govoriš o laičkim greškama u optimizaciji grafike? Šta predlažeš da se promeni? Ako hoćeš mogu da ti dam admin pristup, da zaviriš kako cela stvar izgleda "iznutra".

Eh da... Tu je i onaj facebook vidžet (baš malopre dok se učitavala stranica vidim piše dole u ćošku "waiting for www.facebook.com"). Dakle, mali milion je faktora koji ga usporavaju. Ali njihovom eliminacijom gubim značajne elemente funkcionalnosti.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by bluealek »

Sad sam malo protrčao kroz analizu stranica (pre svih naslovne stranice) uz pomoć websiteoptimization.com sajta i došao do poražavajućeg zaključka da mi je UBEDLJIVO najveći problem a propo gabarita stranica WPG2 plugin :( . To je onaj što izvlači sličice najnovijih albuma u galeriji na naslovnu stranu. U čemu je problem? Jednostavno on NE KORISTI thumbnail-ove koji već postoje u galeriji, nego izvlači slike u PUNOJ VELIČINI i smanjuje ih na zadatu veličinu na samoj stranici! :evil: A pošto sam u galeriju slagao slike 900x600 u dobrom kvalitetu, to znači da mi te 4 slike "pojedu" oko 1 MB, što čini više od 2/3 ukupnog bandwidth-a koji ode na učitavanje slika... Drugi problem (doduše daleko manji, jer povlači mnogo manje gabaritne slike) je DCG plugin koji generiše "Izdvajamo" prozor - i on preloaduje SVE slike i thumbnail-ove, što znači da mi apsolutno nije u interesu da imam veći broj stavki - 3 do 5 članaka u "Izdvajamo" prozoru biće više nego dovoljno. Moraću samo da apelujem na ljude da, kada budu pisali članke, za sliku koja će se koristiti u DCG (prozor Image URL u Dynamic Gallery Content Metabox u editoru članaka) NE KORISTE slike veće od 400x300 i da ih obavezno optimizuju za web.

Pametno rešenje za problem sa WPG2 praktično nemam, sem da smanjim za po jedan do dva albuma broj onih koji se prikazuju, jer će to prepoloviti količinu bajtova koje treba učitati pri generisanju naslovne. Taj plugin se neće dalje unapređivati jer je izašao Gallery 3 i budući plugin će razvijati za njega. Ne znam kako će ići apgrejd Gallery 2.3.1 u Gallery 3, ali verovatno ću morati i taj korak u nekom trenutku da napravim. Dotle ću očigledno morati da ograničim gabarit fotki koje se kače u foto albume, jer ako neko dođe na bisernu ideju da u foto album koji napravi stavlja fotke bez smanjivanja (od po nekoliko MB) i taj album dođe u prozor sa najnovijim albumima, ubiće sajt na mrtvo :(. Srećom pa u Gallery 2 može da se postavi limit za veličinu slike u KB.

Eto, to je otprilike to. Sve ostalo što sam sumnjičio da pravi problem gabarita je potpuno beznačajno, uključujući i slike u zaglavlju. Sada je gabarit stranice smanjen na polovinu, bolje ne može. Javite da li primećujete boljitak.
Miloš Manojlović
Posts: 45
Joined: 14 Feb 2010, 13:37

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by Miloš Manojlović »

#bluealek
Hvala na detaljnom odgovoru, treba će za neko predavanje o WEB-u :wink:
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by bluealek »

Drugari,

Smanjio sam broj foto albuma koji se prikazuju na naslovnoj sa 4 na 2 i prebacio da prikazuje albume po slučajnom izboru umesto najnovijih. Šta mislite da je bolje - najnoviji ili slučajni?

S jedne strane, prikaz najnovijih predstavlja upućivanje ljudi na neku vrstu aktuelnosti, što bi i trebalo da bude funkcija naslovne strane sajta. A opet s druge strane, random albumi ljudima mogu da skrenu pažnju na nešto što je "zakopano" duboko u foto galeriji, a što im je možda promaklo. U situacijama kada duže vreme nema novih albuma upućivanje na jedne te iste može da bude i malo smorno, ovako ipak imamo neku dinamiku sadržaja na naslovnoj. Recite šta mislite na ovu temu.

Imam još jedno pitanjce za vas... Weather Underground vidžeti u futeru su vrlo precizni (barem ako ih uporedim sa informacijama koje se mogu dobiti u isto vreme od RHMZ-a), ali imaju tu nezgodnu osobinu da ih Firefox razvuče preko okvira i izgledaju ružno (u Chrome-u izgledaju taman kako treba, a verovali ili ne, čak i u IE, koji doduše ima tu glupu osobinu da ne prikazuje zaobljene ivice CSS objekata na WordPress sajtovima). Znate li za neke vidžete koji u isto vreme dobro izgledaju, imaju visoku informativnu vrednost i pritom daju precizne, aktuelne podatke? Razmišljao sam o Accuweather vidžetima, ali to šta oni prikazuju nema nikakave veze sa lokalitetima na koje tvrde da se odnose (na primer sija sunce kad u stvari pada sneg, a temperatura je -2 umesto -10 ili slično).
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by Gosha »

Mislim da dobar put vodi ka optimizaciji slika, a ne toliko u smanjivanju njihovog broja. Na primer, slike albuma se jako sporo ucitavaju, bez obzira sto su trenutno samo dve [dva albuma]. Resenje vidim u tome da napravis po jednu optimizovanu mini odabranu naslovnu sliku za svaki album, a koja bi se ucitavala na naslovnoj i vodila ka celom albumu. Tada mozes da imas "najavu" i za 6-8 albuma, brzo ce se ucitati. Isto vazi i za slike koje ilustruju "izdvajamo" tekstove.

Sto se tice albuma i tekstova, ti se nasiroko raspises kada je klasican tekst/putopis u pitanju, ali isto tako solidno materijala/teksta napises i u okviru, tj. kao uvod svakog foto albuma [vrlo srodne stvari, na jednom mestu malo vise teksta, na drugom malo vise slika :)]. Ja licno cu nastaviti da praktikujem formu sa KlubaPutnika i sada sa Freebikinga - dakle adidas/slanina varijanta, red teksta, red slika :D. Sto se tice klasicnih albuma sa slikama u boljoj rezoluciji, to ionako svako od nas drzi na raznim drugim mestima, pa moze u okviru teksta/putopisa da ostavi link za "kompletan album".

Sto se tice vremenskih prilika, mislim da je poenta u tacnosti, a ne lepom izlgedu :). Medjutim, video sam na WU sajtu da imaju i manje opcije, pogotovo ako ne mora na samom WU da pise lokacija [sada na FB sajtu ti iznad WU slika navodis lokacije].
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by Gruja »

A čemu služi ova sličica na naslovnoj strani? :)
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by bluealek »

Gruja wrote:A čemu služi ova sličica na naslovnoj strani? :)
Zanimljivo pitanje :) . Zapravo nemam pojma, ja je tu nisam stavio, ali primećujem da se pojavljuje u futerima svih sajtova gde sam koristio Statcounter, tako da pretpostavljam da je nekakav nusefekat ubacivanja Statcounter koda. Kad nađem vremena da se bakćem time pogledaću tačno koja linija je "kriva" za njeno pojavljivanje.

A moguće je da mi tom ikonicom neko stavlja do znanja da je "provalio" sve moje šifre i da može da pristupi svim mojim sajtovima ako hoće ;-)
User avatar
Бранко
Freebiker
Posts: 63
Joined: 17 May 2010, 09:25

Re: Freebiking - četvrta inkarnacija

Post by Бранко »

Мени је ово сасвим ОК.Највише ми се ипак свиђа календар са означениним датумима битним за путовања.Одмах ми је скренуо пажњу.
Можда је у томе цака: они који чсето навраћају на сајт мало тога имају непознатог изузев ако им се неким детаљем који је упадљив и унапред договорен не скрене пажња.Тако би рецимо нове галерије, постови, туротеке могли да се назначе. Новим члановима и посетиоцима остаје да уроне у сајт и истражују. Или се варам.
Post Reply