Rtanj za ekstremiste umesto Stare za konformiste

Soba za sve što smatrate da ima veze sa planinarenjem (kao i ako želite svoje izveštaje i najave planinarskih izleta da izdvojite od ostalih)

Moderator: Moderatori

User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Rtanj za ekstremiste umesto Stare za konformiste

Post by mixitron »

Nameracio sam se da sledeci petak i subotu strpam drustvo u auto i odvucem ih na siru vozi-pesaci turu od Aleksinca do Bugarske granice. Drustvo se satoji od gradskih pacova koji imaju dozu dobre volje ali kondiciju samo za setanje po keju.

LM, da se to ne bi zavrsilo tako sto ce da me psuju jer su pesacili uzbrdo sat vremena do 'meni znane cuke sa dobrim pogledom na druga brda', cenio bih neke savete (i smernice) oko mesta koja su tu-blizu-puta-a-vredi-ih-videti.

Rejon za razmatranje: Knjazevac-Kalna (Babin Zub)

Ide se (prilicno niskim i jos natrpanim) putnickim autom pa u obzir dolaze samo asfalt ili DOBAR zemljani put.

Cenim sve predloge.
Last edited by mixitron on 10 Apr 2007, 01:19, edited 2 times in total.
marin
Posts: 34
Joined: 14 Oct 2005, 09:21
Location: Knjaževac

Knjazevac - Babin Zub

Post by marin »

Sam si naveo turu kojom vredi proci.
U Knjazevcu se zaustaviti u centru na kafu, ili sta vec, pa onda lagano asvaltom do Babinog Zuba. U Donjoj Kamenici se moze videti crkva iz 15. veka. U Gornjoj Kamenici vredi malo skrenuti sa puta (oko 500m iz centra sela uz reku) i pogledati mini kanjon. U Balta Berilovcu je lepa skola pored koje prolazi put na izlazu iz sela (Pozdraviti cika Jovu).
Bilo bi interesantno posle obilaska Babinog Zuba i eventualno najviseg vrha u Srbiji (bez Kosova i Metohije) Midzora, spostiti se preko Toplog Dola, do Temske, pa onda nazad za Kalnu. Ispred Kalne (od strane Pirota i Temske) je zivopisan Vodopad na krecnjackoj steni "Bigar".
Pogledaj sta je pisao Bluealek na forumu.
Izvinjavam se ako nisam dobro napisao pseudonim, ne mogu da se setim kako bese.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Post by bluealek »

Bojim se da je predlog sa spuštanjem sa Babinog Zuba u Topli Do inkompatibilan sa automobilom kakav je Mixitron rekao da ima. Ono, jeste da su obećali da će taj put u doglednoj budućnosti postati asfalt, ali za sada je daleko od toga. Čak i da je suvo, da se sav sneg već otopio (u šta ozbiljno sumnjam), ne verujem da bi nizak i natovaren auto baš lako pregazio neke potoke koji seku taj put. Dakle, mislim da se dotična tura završava uz malo šetnje po Zubu i okolini. Naravno, bilo bi lepo otići i do Toplog Dola i posetiti odmaralište EPS-a kod elektrane Temska i čitavu tu krivinu na Temštici, ali bojim se da će to biti moguće samo okolo, naokolo.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Eh, eto sta bude kad covek zrtvuje prednosti terenca radi malo komfora (i dodatna tri sedista) :) Da mi je dzip k'o Saletov [golem] ne bih imao nikakvih dilema sta obici i kuda se popeti.

Razmatracu pomenute destinacije na 'onim' kartama pa mislim da cu se snaci.

LM, Stara bi upala u drugi dan puta. Prvi dan bi pokirio 'moj' Aleksinac, Soko Banju [stari grad] i klimanje do Sesalacke pecine.(obilazak rudnika uglja kao gratis). Imate li ideju sta jos od vidika da uglavim u taj kraj/dan?

PS ocekujem nameless-a da nam bude na raspolaganju za kaficu :)
marin
Posts: 34
Joined: 14 Oct 2005, 09:21
Location: Knjaževac

Post by marin »

Poruku sam pisao na brzinu, pa sam zaboravio da napisem da mislim na silazak pesice, ako imaju nekoga da potera auto.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Ne, nazalost, ja sam tamo Tarzan, Indijana Dzons i Dzems Bond u jednom, oni ce samo da kmece i dobijaju zuljeve i upale, a svo vozanje, negubljenje na putu i terenu (i biranje istog) je na meni 8)
User avatar
dookie
Posts: 16
Joined: 30 Mar 2007, 15:52
Location: Belgrade
Contact:

Post by dookie »

Manje vise je sve receno! Ostaje mi samo da Vam pozelim lep provod i obavezno svratite u kafe Ballantines u centru Knjazevca!

evo pogledajte na ovom linku neke moje fotke od prosle godine sa Stare planine

http://bjelotomic.myphotoalbum.com/view ... me=album03
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

U medjuvremenu se desilo sve sto se moglo desiti, sa izuzetkom smrtnih slucajeva, da nam upropasti plan...

Videcu hocu li pokrpiti nesto na kraju :(
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Prosto mi je neverovatno da su ljudi sposobni da iz najdebilnijih razloga (ne racunajuci one koji se prehlade kako dune vetar, za sta mogu da okrivim samo 'urbani' nacin zivota) otkazu ovakvo zezanje i istovremeno jaucu kako ce za praznike uzaludno sedeti kod kuce i gledati u ekran ili zaludne ukucane.

Argh.

U poslednjem trenu sam nasao vrednog coveka i s njim organizovao pentranje na Rtanj u subotu.
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Re: Gradski pacovi na Staroj planini

Post by Goran »

mixitron wrote:Drustvo se satoji od gradskih pacova koji imaju dozu dobre volje ali kondiciju samo za setanje po keju.
Hm, hm ... možda u tom grmu leži zec!

Nisi ih dobro pripremio za tu avanturu. Mislim psihološki, jer se na kondicionom planu tu ne može mnogo učiniti za nekoliko dana.
Ako su savladali Kej, trebao si da ih vodiš najpre u Košutnjak da vide šumu :twisted: , pa na Avalu da osete šta znači penjati se na planinčinu itd. itd. :D
A ti ni manje ni više nego odma na krov Srbije.

Možda je plan propao jer ti se koncept ozbiljno kosi sa slovom i duhom freebikinga.
Stavi za svaki slučaj jedan Thule na krov auta ili pozadi, kako god, makar i prazan, čisto da razbiješ maler.:wink:

Bez obzira, Rtanj je takođe ekstra!
Ja sam ga uživo prvi put video prošle godine, iz kola, kada sam se vraćao iz Knjaževca.
Sam oblik i izgled vrha je zaista fascinantan.
Tada nisam znao o kojoj se zapravo planini radi. :oops: :oops: :oops:
Jedino nisam siguran koliko je interesantno penjati se tamo pošto je dosta strmo, stalno nešto duva, nema mnogo vegetacije, a i delta h je baš povelik, mislim oko 1200m.

Stara planina je ipak mnogo lepša.
Trebalo je onomad da idemo na Babin Zub kolima, ali nije bilo vremena.
Tamo svi pričaju o Staroj planini i tom budućem ski centru, gledao sam i neki promo materijal snimljen gore.
Pogledao sam i ove slike odozgo – onaj pogled na vrh je zaista čaroban.
Samo mi nije jasno kako je sve tako dobro pokriveno zelenom travom, a nema niti jedno jedino drvence. :?
.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Da sam ovima pominjao bilo kakve bicikle u kontekstu, kamenovali bi me. NMjima je Ostruznica AVANTURA. (Bila i meni u sedmom osnovne s ponikom...)
Covek koji ce sa mnom na Rtanj je jos gori graCki pacov od ovih, i usto kompjuteras. No comment.

Sto se tice golih vrhova Stare - to je zbog davnih, srecnih dana kad je tamo bilo dovoljno mesta i za zverinje i za ljude i za ovce, pa je sve sto izgleda ravno bilo iskrceno za pasnjake. Medjutim, ako se to ostavi na miru 20-30ak godina (nama mnogo, ali planini malo), dobar deo toga ce ponovo 'zadrveniti'.

Nadam se da ce vidljivost sutra biti dobra, bilo bi bzvz da se prvi put popnem na Rtanj i ne vidim nista :(
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Bili.
Čisto suočavanje sa samim sobom - i planinom.

Bez karte, mape, GPSa, prethodnog iskustva, neki i bez kondicije.

Penjali smo se svojim putem do vrha, i sišli svojim putem do podnožja. Ili bar tako mislim, kad vidite slike reći ćete mi koliko smo 'omašili'. Ako se 'promašajem' može nazvati put duž koga se vidi toliko toga :)

Opšti utisak?

Om.

Slike uskoro.
User avatar
dookie
Posts: 16
Joined: 30 Mar 2007, 15:52
Location: Belgrade
Contact:

Post by dookie »

A reci mi sa koje strane ste se peli na Rtanj? Predpostavljam juzne, sokobanjske.

Ja sam se vise puta popeo na Rtanj (visina 1560 m.n.v.), malo solo, malo sa planinarima i paraglajderima i vise prefriram severnu stranu.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Od rudnika nagore, uhvativši one litice. To se valjda svrstava u istočnu stranu?

Uopšte nismo išli stazom. Zapravo, verovatno je bilo mesta kojima niko drugi (pri zdravoj pameti) nije prošao pre nas. Naročito pri silasku.

Evo fotki:
http://mixitron.fotopic.net/c1252003.html
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

PS voleo bih neki komentar/savet tipa 'mogli ste tuda da prođete uz manje muke a da vdite isto', itd.
Post Reply