Nordijsko skijanje - cross country

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Nordijsko skijanje - cross country

Post by barda »

Za vikend je u Novom Sadu promocija nordijskog skijanja (cross county) verovatno u subotu 11.02.2012. (u Beogradu je bila)

http://www.planetbike.rs/

To je lepa zamena za bicikl i aerobni trening čak možda i bolji (i ruke su u akciji)... Nije za neke velike uzbrdice, taman kao svoreno za Novi Sad, kej, ili grebenski put po Fruškoj gori...

http://www.skijanje.rs/sportovi/n-rdijs ... -u-srbiji/

Ko hoće može da dođe da proba, a Planet bike ove godine i iznajmljuje opremu (cene na sajtu)

Vidimo se u subotu pa da probamo! :wink:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Nordijsko skijanje - cross country

Post by barda »

Dragi ljubitelji nordijskog skijanja, ovog vikenda za vas organizujemo dva ski testa. Prvi je u subotu 11.02. u Novom Sadu u parku preko puta filozofskog fakulteta sa početkom u 12h.

Drugi je u nedelju 12.02. u Beogradu na ušću izmedju restorana Asterix i rečne flotile Vojske Srbije sa početkom u 12h.

Uz informacije o načinu izbora opreme dobićete i stručne praktične savete od naših demonstratora.

Planet Bike je za vas pripremio više modela nordijskih skija i cipela kako bi lakše napravili vaš izbor.

O svemu će se pobrinuti Planet Bike team, na vama je samo da dodjete.

Vaš Planet Bike Team
Znači sutra u 12h kod Filozofskog faksa, a u Beogradu u nedelju na Ušću!

Vidimo se :D
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Nordijsko skijanje - cross country

Post by barda »

Evo malog izveštaja...

Zima se još uvek drži, steže sve više, led na Dunavu, ali i mi se ne predajemo... uživamo u njenim čarima. Samojed Ogi je jedva čekao ove polarne uslove, pa smo ga malo fotografisali u svom omiljenom okruženju... Nismo ni mi gubili dan, već smo stali na nordic skije i probali taj cross-country način skijanja – odlična aerobna aktivnost za celo telo! Meni se toliko svidelo da sam par dana posle iznajmio opremu i krenuo grebenskim putem Fruške gore – odlično spremljenom stazom za ovu vrstu skijanja - od Velike Remete do TV tornja (14km). Doduše malo sam skratio - ipak je prvi put - da ne pretreniram :)

https://picasaweb.google.com/1044071916 ... njeOgiIgor

Uživajte! :)
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Nordijsko skijanje - cross country

Post by bluealek »

Sjajno Barda! Koliko god mi bili željni proleća, očigledno ima načina da čoveku i zimi u dodiru s prirodom bude puno srce :)
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Nordijsko skijanje - cross country

Post by barda »

E, da, ja se radujem svakom godišnjem dobu :wink:

Tako je interesantnije i nije nikada dosadno! :D
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Nordijsko skijanje - cross country

Post by barda »

Nadam se da mi neće nestati koje godišnje doba - kako je krenulo proleće je sve tanje...

Dodao sam još desetak fotografija u isti album koje mislim da vredi pogledati - Ptice i brodovi okovani ledom na Dunavu :wink:

Kao na Antartiku i okovan brod a to je sve posle prolaska ledenog čepa koji je danas došao do Beograda...
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Nordijsko skijanje - cross country

Post by bluealek »

I ja sam Barda tako povremeno imao utisak da pojedina godišnja doba "nestaju", ali, kad dobro razmislim, sva su na broju i sva manje ili više imaju svoje tipične karakteristike :) . Tako, na primer, koliko god ti u jesen na momente bilo hladno, ta hladnoća se ne može porediti sa surovošću i beskompromisnošću zimske hladnoće. Koliko god u jesen umeo da padne snegić, to se uvek brzo otopi i nikad nije onaj PRAVI sneg, kakav imamo evo već jedno par meseci unazad. Koliko god u proleće preko dana umelo da bude toplo i koliko god mi već uživali u dugim danima, ledene noći nam nedvosmisleno stavljaju do znanja da još nije stiglo leto. Koliko god jesen bila prijatna, u jesen više ne možemo tako opušteno da kampujemo kao leti, drugačiji je osećaj. Tako da, bez obzira na moguće velike varijacije unutar jednog godišnjeg doba, naša čula nepogrešivo registruju u kome od njih se nalazimo, i neću preterati ako kažem da ga osećamo čitavim bićem 8) . U pravu si kad kažeš da svako ima neku svoju lepotu, mada ja nekako što sam matoriji to sve više čeznem za onim dobima godine kada u šatoru može da se spava čak i bez himalajske vreće :wink:
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Nordijsko skijanje - cross country

Post by alazovic »

Odo ja u offtopic malko, iako imam turno skije na raspolaganju, nisam ih koristio ove godine, pa evo pešačkih pogleda na svet:

Evo jednog Uvirala u Kraljevu na Ibru. Snimio telefonom, nije neki kvalitet ali se razaznaje ono što treba:
http://imageshack.us/clip/my-videos/339/146q.mp4
Što bi rekla Katarina - "Gledaoci - reporteri" 8)

Uzgred, biće još snimaka od Kraljevačke ekipe, pretpostavljam... Pre neku noć šetamo se mi gradom po snegu, kad - ide neko, a na glavi mu kamera, sa strane ekrančić, blješti u mraku. Pogledam bolje, kad ono Kuša! Isprobava novu igračkicu koju je najavio na forumu :)

Ajd, otapa se polagano...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Nordijsko skijanje - cross country

Post by barda »

Aco, nisi prelazio na drugu stranu :)

Nego, kakva su tvoja iskustva sa turno skijama?

Moje iskustvo sa ovim nordijskim je da ipak nisu za dubok sneg, doduše postoje i šire za offtrack, i da treba čvršća cipela kako bi mogao da upravljaš skijom... Ja sam sada imao neku mekanu, toplu, udobnu, ali mi je noga bežala i najviše problema sam imao kod spusta - nisam mogao da nateram skije u plug kao jedini mogući način kočenja - još je cipela vezana samo pri vrhu, tako da se zadnji deo skroz iskrivi....

Vidim da ovi vezovi za turno skijanje imaju kopču, baš zbog spuštanja da bolje upravljaš skijama... ima li još neke razlike
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Nordijsko skijanje - cross country

Post by alazovic »

Pazi, ti možeš i obične skije da koristiš kao turno, skije i trebaju da su široke da ne bi propadao kroz sneg, jedino je "problem" vez koji je drugačiji - čvrst je kao i običan, ima zaključavanje zadnjeg veza i onda možeš skoro normalno da skijaš. A kad ga otključaš, možeš da hodaš kao u nordijskoj varijanti jer je cela platforma vezova tada fiksirana samo na prednjoj strani.

Ako ideš uzbrdo, treba ti ona "dlakava" traka koja se navlači na skiju i dopušta kretanje samo napred, a ka nazad koči. Nisam je probao jer obično se dovoljno brzo krećem u "V" načinu.
Imaš još varijantu da turno skija ima rupu za konopac na vrhu - da možeš da vučeš skije za sobom, a da ih ne vezuješ za ranac ili nosiš preko ramena kad ideš pešaka.
A to "pešaka" je ipak malo gadno osim uzbrdo, jer sve sam to probao samo sa klacičnim pancericama koje nisu za neku šetnju. A i turno pancerice nisu nešto preteranu drugačije od običnih...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Nordijsko skijanje - cross country

Post by alazovic »

Ah, da, najvažnije nisam odgovorio!
barda wrote:Aco, nisi prelazio na drugu stranu :)
Naravno da jesam :oops:
Ovde teče matica:
Image
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Nordijsko skijanje - cross country

Post by shebez »

alazovic wrote:Ako ideš uzbrdo, treba ti ona "dlakava" traka koja se navlači na skiju i dopušta kretanje samo napred, a ka nazad koči. Nisam je probao jer obično se dovoljno brzo krećem u "V" načinu.
Ili da se (da izvines) popisas na donji deo skije, kao sto je Bear Grylls uradio u jednoj epizodi i to onda malo zaledi i ne kliza se... :lol:
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Nordijsko skijanje - cross country

Post by barda »

Evo i ovde jedan poklon u full-HD rezoluciji za desktop :)

Image
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Nordijsko skijanje - cross country

Post by barda »

I ove godine smo dugo čekali ali dočekali

Sneg i u našem dvorištu

Sneg, sneg, sneg... makar na kratko! Taman dovoljno da iznajmim ponovo skije za cross country i sa prijateljem Boletom, okrenemo jedan krug - od Velike Remete do TV tornja. Krenusmo po grebenskom putu koji je već nagoveštavao da snega možda neće biti u povratku... Pronalazili smo dublje naslage, malo vozili po šumi, odmorili u Norcevu, a u povratku, sa skijama u rukama zatvorili ovaj lep 10-to kilometarski krug. Čekaćemo sneg i sledeće godine - hvala baba Marti na poklonu u poslednji čas :)

https://picasaweb.google.com/1044071916 ... emDvoristu

Uživajte dok se ne otopi! :wink:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
Post Reply