Tekst o biciklizmu

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

Post Reply
bjuti
Posts: 3
Joined: 14 Mar 2011, 19:54

Tekst o biciklizmu

Post by bjuti »

Poštovani bajkeri :)


Prijatelj sam bachamana sa foruma, inače novinar časopisa Biznis i finansije i želeo bih da pišem o biciklizmu sa avanturističke ali i sa ekonomske strane. Potrebno mi je jedno 4-5 sagovornika, pa ako ste raspoloženi da mi odgovorite na sledeća pitanja:

Kakva su vaša iskustva sa eurovelo6 biciklističkom rutom? Da li ju je neko prošao skroz, ili delom. Kakvo je njeno stanje kroz Srbiju?
Šta se može očekivati u različitim zemljama oko snalaženja za smeštaja i u kojim zemljama ste najbolje prolazili i kako ste se za isti snalazili?
Kako izgleda strana zemlja ili Srbija viđena očima bicikliste?
Za koga je biciklistička tura i šta treba znati ako prvi put krećes na put?
Kakav bajk kakva oprema i slično i gde se o svemu tome obavestiti?
Kolko može da košta daleka tura, dobar bicikl i dodatna oprema?
Gde mogu da se skinu mape gps i druge rute itd?
Najduža i drugo: najlepša tura biciklom do sada?
Da li starosna dob bicikliste ima prednosti ili ograničenja?
Šta se može videti samo bajsom, a teško drugim prevoznim sredstvima (pa i peške). Kako vam se npr. činio najlepši predeo i grad koji ste videli s bicikla?

Odgovore sa vašim punim imenom i prezimenom (da bi se napomenuli sagovornici :) ) pošaljite na uros@bif.rs ili ovde na forum (ali je bolje na mejl).

Znam da odgovor može biti "pretraži forum" ali cilj teksta su sagovornici a ne referat o tome "kako se snaći" :)

Hvala svima :)
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Tekst o biciklizmu

Post by bluealek »

bjuti wrote:Poštovani bajkeri :)
Prijatelj sam bachamana sa foruma, inače novinar časopisa Biznis i finansije i želeo bih da pišem o biciklizmu sa avanturističke ali i sa ekonomske strane. Potrebno mi je jedno 4-5 sagovornika, pa ako ste raspoloženi da mi odgovorite na sledeća pitanja:
Pitanja su tako formulisana da su odgovori na njih neminovno krajnje subjektivni, a u nekim slučajevima i nemogući. Pokušaću na njih da odgovorim u sopstveno ime, a verujem da će to učiniti i drugi.
Kakva su vaša iskustva sa eurovelo6 biciklističkom rutom?
Nikakva. Nisam zainteresovan za marketinške projekte tog tipa, pogotovo neke koji se finansiraju iz evropskih fondova.
Da li ju je neko prošao skroz, ili delom.
Mnogi, ali uglavnom stranci. Naši bajkeri ih često sreću na trasi. Za one koji ne poznaju dovoljno naše terene ili nemaju pristup relevantnim izvorima informacija, to je verovatno dobar način za neki prvi kontakt sa Srbijom na dva točka.
Kakvo je njeno stanje kroz Srbiju?
Promenjivo, mada nšta drugačije od vrlo varijabilnog kvaliteta puteva koji imamo u zemlji generalno. U pitanju je asfaltna trasa koja prolazi po pretežno ravnom terenu uz reku.
Šta se može očekivati u različitim zemljama oko snalaženja za smeštaja i u kojim zemljama ste najbolje prolazili i kako ste se za isti snalazili?
Bajkeri su u većini slučajeva skromni ljudi, koji ne traže luksuz, a natprosečno mnogo njih se odlučuje da kampuje. Za onoga ko preferira kampovanje, snalaženje nikad nije preveliki problem. Nema neke bitne razlike između različitih zemalja.
Kako izgleda strana zemlja ili Srbija viđena očima bicikliste?
Reakcije su uglavnom vrlo pozitivne, pogotovo što napolju nema puno informacija o Srbiji i što su prisutne mnoge predrasude. Meni kao njenom stanovniku Srbija izgleda sjajno, sa puno zanimljivih mesta koja još vredi obići, iako je već čitavog života obilazim. Naravno, ni okolne zemlje ne deluju ništa manje zanimljivo. Zapravo mene prevashodno zanima priroda, a sa takvim fokusom državne granice gube na značaju i planeta se posmatra kao celina, sa zanimljivim i manje zanimljivim mestima.
Za koga je biciklistička tura i šta treba znati ako prvi put krećes na put?
Previše uopšteno pitanje. Biciklistička tura može biti za sve one kojima prija da jašu bicikl, a šta treba znati? Svašta i ništa. Ništa nije apsolutno obavezno i neizostavno. Možda bi bilo dobro znati ovo http://freebiking.org/2000/01/pre-nego-sto-se-upustite
Kakav bajk kakva oprema i slično i gde se o svemu tome obavestiti?
I ovo je krajnje subjektivno. Ljudi su sa nama kretali na ture na bajsevima od 100 evra i na bajsevima od 3000 evra, i podjednako u tome uživali. Sve je u glavi i u ličnim očekivanjima. A gde se o svemu obavestiti? Na Freebikingu, naravno :) . U stotinak članaka na sajtu i u okviru foruma može se saznati apsolutno sve što bi čoveka na tu temu moglo da zanima.
Kolko može da košta daleka tura, dobar bicikl i dodatna oprema?
I ovo je vrlo varijabilno, u rasponu 1:10. Neki ovdašnji bajkeri koji su maštali o putu oko sveta računali su da mogu da opstanu sa par stotina evra mesečno. Sad sve zavisi koliko su dugo namerili da ostanu na tom putu.
Gde mogu da se skinu mape gps i druge rute itd?
Što se domaćih terena tiče, ubedljivo najveća kolekcija GPS trekova nalazi se na http://www.stazeibogaze.info, a dostupna je i preko stranica Freebiking Atlasa (Freebiking i Staze i Bogaze su funkcionalno integrisani sajtovi, deleći istu GPS bazu), gde kao dodatak na ono što se može naći na SiB korisnici mogu da pronađu i vrlo upotrebljive opise pojedinih područja ili planina (ovo opisivanje je posao koji još uvek nije završen).
Najduža i drugo: najlepša tura biciklom do sada?
Bilo je puno i dugih i lepih. Ne bih da se opredeljujem, svaka je fascinantna na svoj način. Baci pogled na Turoteku i videćeš jako puno zanimljivih, krajnje raznovrsnih tura. A ima toga i ovde
Da li starosna dob bicikliste ima prednosti ili ograničenja?
Potpuno je nebitno. Čovek može da bude u odličnoj fizičkoj kondiciji i sa 20 i sa 70. I obratno.
Šta se može videti samo bajsom, a teško drugim prevoznim sredstvima (pa i peške). Kako vam se npr. činio najlepši predeo i grad koji ste videli s bicikla?
Ono što je specifičnost bicikla jeste što on predstavlja idealan kompromis, koji nam omogućava da budemo u neposrednom dodiru sa okruženjem skoro u istoj meri kao kad smo pešaci, da fizički osećamo prostor kroz koji se krećemo, dok nam u isto vreme nudi znatno bolju pokretljivost i veću brzinu nego kada se krećemo pešice. To je ono što pleni i što ljude vezuje za bicikl. I pešačenje i istraživanje terena kolima imaju nekih svojih prednosti, ali bicikl je ono što spaja najbolje od ta dva sveta u jednom.

Doduše, nije baš svaki teren za bicikl. Neki tereni su prestrmi, neki su previše blatnjavi, neki su previše neravni tako da se biciklisti kreću takoreći kao da idu pešice, sa dodatnim teretom bicikla koji treba tegliti sa sobom (pa su ponekad čak sporiji od pešaka). Opet neki drugi tereni nisu dovoljno zanimljivi za prolazak biciklom, pa se njihov prelazak svodi na dugotrajno ritmično okretanje pedala uz nestrpljenje da ga što pre pređemo. Upravo u tome je smisao sajtova kao što je Freebiking - da ljudima ukaže na mesta koja su savršena za bajs, i gde je on mnogo pre put ka bezgraničnom užitku, nego mazohizmu :)
Odgovore sa vašim punim imenom i prezimenom (da bi se napomenuli sagovornici :) ) pošaljite na uros@bif.rs ili ovde na forum (ali je bolje na mejl).
Aleksandar Veljković, no to si već mogao i da pogodiš :)
bjuti
Posts: 3
Joined: 14 Mar 2011, 19:54

Re: Tekst o biciklizmu

Post by bjuti »

Хвала Алече :) Још неко, плиз? :)
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Tekst o biciklizmu

Post by bluealek »

Hajde ljudi, što ste nešto ćutljivi poslednjih dana, kakve vas to brige more? :wink:
User avatar
rajko55
Freebiker
Posts: 458
Joined: 08 Jul 2008, 11:06
Location: Pozarevac
Contact:

Re: Tekst o biciklizmu

Post by rajko55 »

Sale već smo se čuli na fejsu :D
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Tekst o biciklizmu

Post by bluealek »

**bo vas fejs, ima da ga ukinem ko moj aktuelni poslodavac :lol:
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Tekst o biciklizmu

Post by bluealek »

Evo, čovek napisao tekst, meni se čini da je to dobro uradio 8)

http://www.prekoramena.com/t.item.179/c ... iklom.html

Uživajte!
User avatar
IONE
Posts: 62
Joined: 04 Aug 2008, 00:50
Location: Sabac

Re: Tekst o biciklizmu

Post by IONE »

Cini ti se... Konfuzno,nabacane i razbacane informacije bez ikakvog reda i malo smisla,(uvod-razrada-zakljucak,sta to bese)po meni jako lose koncipiran i napisan tekst.
...a ja se ponadao :wink:
Mediokritet je pojeo disidenta...
http://www.google.com/profiles/IoneSabac
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Tekst o biciklizmu

Post by Grujic »

Meni je ok.
User avatar
Nole
Posts: 156
Joined: 18 Mar 2011, 14:39
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Tekst o biciklizmu

Post by Nole »

Интересантно највише је цитирао bluealek_a.
bjuti
Posts: 3
Joined: 14 Mar 2011, 19:54

Re: Tekst o biciklizmu

Post by bjuti »

Текст је имао 5 саговорника, што је тешко за обраду... додуше првобитна верзија текста је мало другачија, али овако је испало на крају. Није лоше. Узмите у обзир да је писано за лаике, а не за бајкере :))
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Tekst o biciklizmu

Post by Gruja »

Meni se dopada tekst. Žao mi je što nisam imao vremena da i pripomognem svojim komentarima, ali su sagovornici bili daleko kompetentniji od mene tako da i nije neka šteta.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Tekst o biciklizmu

Post by bluealek »

bjuti wrote:Узмите у обзир да је писано за лаике, а не за бајкере :))
I onaj moj tekst gde se govori o opremi za cikloturizam, a koji treba da izađe u sledećem SAT-u su mi prepravljali u više navrata, tvrdeći da je previše "stručan", tj prepun pojmova iz nekog bajkerskog žargona koji je potpuna nepoznanica za laike kojima je časopis namenjen. Tako da je tekst prihvaćen tek kad je svaki pojam objašnjen kao da ga objašnjavaš babi s pijace. Kao recimo ne može suspenzija nego amortizer, ne može treking bicikl nego reci turistički bicikl i objasni kako se to razlikuje od planinskog (čitalac ne zna šta je to MTB, taj termin se uvodi tek uz objašnjenje), objasniti šta je to V-brejk i kako to koči, itd. Sve u svemu, koliko god tekst vama delovao smešno, zamisao je da bude razumljiv za totalne laike :P
Post Reply