Pitanja u vezi kacige, naocara...

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Trailbreaker
Posts: 6
Joined: 19 Feb 2013, 18:52
Location: Beograd (Grocka)

Pitanja u vezi kacige, naocara...

Post by Trailbreaker »

Hi fellas. :wink:

Treba mi pomoc.
- Imam Oakley M Frame naocare, zatamnjena tamno siva stakla. Ali mi je po oblacnom vremenu dosta zatamnjen vidik, pa bih hteo da kupim jos neka stakla.
Koja boja stakla je najbolja za oblacno vreme? Narandzasta, crvena, plava (ili neka cetvrta)?

- Drugo. Planiram da kupim kacigu. Ali ne znam koju velicinu da odaberem. Inace, kacigu kupujem preko neta, pa ne mogu da je isprobam.
E sad, na sajtu pise da ima u velicinama S/M (54 - 58 cm), L/XL (59 - 64 cm).
Meni je obim glave 61 cm. Nema druge osim da uzmem L/XL. Ali ne znam da li ce mi lezi, posto vidim da mogu da ga nose i oni koji imaju vecu glavu tj. kome je obim 64cm?
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Pitanja u vezi kacige, naocara...

Post by Gruja »

Mislim da su narandžasta stakla ono što ti treba, ali nemoj baš da me držiš za reč.
Za ostalo ne znam da ti kažem.
ZareKG
Posts: 16
Joined: 02 Feb 2005, 15:04
Location: Kragujevac

Re: Pitanja u vezi kacige, naocara...

Post by ZareKG »

Narandzasta ili zuta stakla idu za oblacno vreme jer povecavaju kontrast. Nikako nije dobro nostiti ih po suncu :).
User avatar
Trailbreaker
Posts: 6
Joined: 19 Feb 2013, 18:52
Location: Beograd (Grocka)

Re: Pitanja u vezi kacige, naocara...

Post by Trailbreaker »

ZareKG wrote:Narandzasta ili zuta stakla idu za oblacno vreme jer povecavaju kontrast. Nikako nije dobro nostiti ih po suncu :).
Hehe, naravno... :mrgreen: A crvena stakla isto nisu pogodna za tmurno vreme (za plave necu ni da pitam)...? :mrgreen:
ZareKG
Posts: 16
Joined: 02 Feb 2005, 15:04
Location: Kragujevac

Re: Pitanja u vezi kacige, naocara...

Post by ZareKG »

Trailbreaker wrote:
ZareKG wrote:Narandzasta ili zuta stakla idu za oblacno vreme jer povecavaju kontrast. Nikako nije dobro nostiti ih po suncu :).
Hehe, naravno... :mrgreen: A crvena stakla isto nisu pogodna za tmurno vreme (za plave necu ni da pitam)...? :mrgreen:
Ako mene pitas, nemam pojma :). Ta crvena i plava mi vise lice na neke fancy naocare nego na nesto ozbiljno. Mozda gresim ali stvarno ne znam.
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Pitanja u vezi kacige, naocara...

Post by Grujic »

Koliko znam najbolja stakla za oblacno vreme i smanjenu vidljivost su zuta. Nije lose ni skroz providna stakla.

Sto se tice kacige verovatno bi ti odgovarala ta L/XL velicina ali kacigu ipak treba probati jer neke su kacige dublje a neke plice tako da neki model moze nekom bas dobro da stoji a nekom drugom prilicno smesno. U svakom slucaju kacige po obimu mogu da se steleju kaisevima koji idu po unutrasnjem obimu kacige. Mozda da odes do radnje ako imas neku u blizini i malo ih isprobas da vidis kako ti stoje naravno bez kupovine osim ako ti se neka bas svidi.
User avatar
Trailbreaker
Posts: 6
Joined: 19 Feb 2013, 18:52
Location: Beograd (Grocka)

Re: Pitanja u vezi kacige, naocara...

Post by Trailbreaker »

Ok, znaci ili zuta ili mandarina boja... 8) :mrgreen:
Ma meni se svidja, generalno, Fox oprema. A kod nas taj brend ne moze da se nadje nigde u prodavnicama bicikala. Osim po netu, rukavice, po neki dres, ali kacige tesko. :cry:
A da preciziram, u pitanju je kaciga Fox Flux. http://factoryjackson.com/2012/08/27/re ... VhEWTd26Hc
Nasao sam je na jednom sajtu na popustu, oko 65e. Hteo sam prvo Fox Striker, ali 130e bas i nije malo...
Jedino da reskiram i da je kupim, pa ako nesto ne stima, imam rok od 3 nedelje, pa cu da im vratim... :?
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Pitanja u vezi kacige, naocara...

Post by Grujic »

Fino izgleda, za dobru kacigu nije steta dati i malo vise para.
ZareKG
Posts: 16
Joined: 02 Feb 2005, 15:04
Location: Kragujevac

Re: Pitanja u vezi kacige, naocara...

Post by ZareKG »

Da nije ova kaciga malo preteska sa 370 grama?? Nije mala razlika imati 100-tinak grama vise tereta na glavi.
User avatar
Trailbreaker
Posts: 6
Joined: 19 Feb 2013, 18:52
Location: Beograd (Grocka)

Re: Pitanja u vezi kacige, naocara...

Post by Trailbreaker »

Pronasao sam na jednom sajtu nesto o staklima u boji. Rec je o Oakley staklima. Mada sam prevodio preko Google translate-a, posto je na nemackom.
Kaze:
- Zuta: U siromasnijim uslovima osvetljenja, kao sto su magla ili teska oblacnost. Povecava kontrast. Prenos svetla: 90%.
- Persimon (narandzasta ili zuto smedja): Snazna sportska stakla za slabo osvetljenje. Poboljsava kontrast i dubinu polja po vedrom ili oblacnom vremenu. Prenos svetla: 61%.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Pitanja u vezi kacige, naocara...

Post by shebez »

Kao sto je vec napisano naocare sa zutim staklima sluze da povecaju kontrast.
Ja sam zbog posla kojim sam se nekad bavio koristio potpuno bele (providne) plasticne naocare, a te naocare sam gotovo redovno koristio I na bajsu. Kad je smanjena vidljivost stitili su me od granja ili blata koje zna da prsti u oci. Sa tim belim prodavala su se I zuta stakla efekat je stvarno neverovatan, slika se toliko izostri, konture budu jasne ali meni se desavalo da mi se posle duzeg nosenja oko navikne I deluje mi kao da nemam naocare, a kad ih skinem dobijem skoro crno belu sliku :D :lol:
I te naocare mozete da kupite u skoro svakoj farbari ili gde se alat prodaje kao HTZ opremu izgledaju fensi a cena je cca 200rsd.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
Post Reply