Drumski tockovi na treking bajku..

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
Vladex
Posts: 3
Joined: 20 Mar 2013, 12:57

Drumski tockovi na treking bajku..

Post by Vladex »

Pozdrav svim clanovima foruma! Nov sam ovde i spadam u pocetnike sto se tice biciklizma pa zato ne zamerite ako je pitanje glupo.. Sta dobijam ako stavim drumske tockove na treking bajk? Planiram da uzmem par tockova koje bi koristio samo za asfalt pa da li se to isplati?? :)
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Drumski tockovi na treking bajku..

Post by IRalic »

Paaa, dobijas drumske tockove na treking bajku :mrgreen:

Generalno trebalo bi da dobijas malo vise brzine i manjeg otpora kotrljanja, no sve naravno zavisi od karakteristika samih tockova i gume.
S tim ces takodje dobiti i povecan rizik busenja gume, a narocito secenja unutrasnje (snake bite) ako naletis na kakvu duboku rupu,
ostru ivicu, ivicnjak, i slicno.
Takodje sa tvrdjom i tanjom gumom ide i manja udobnost.

Da li se isplati ? Sve zavisi sta zelis da postignes. Ako taj dodatni komplet tockova treba da sluzi kao set brzih tockova za drum
a postojeci set da sluzi za ture, voznju van asfalta i sl, onda to nije losa kombinacija.
No nekim preteranim performansama se nemoj nadati, jer otpor kotrljanja i aerodinamicki otpor gume utice na
performanse u dosta malom procentu, dok najveci procenat ide na samo telo bicikliste, dakle samu poziciju na biciklu.
Jedna stvar koja ce tu biti nezgodna i neprakticna je to da ces zamenom seta tockova morati da prestelujes v-kocnice,
jer je rumaska felna dosta uza, te neces moci jednostavno da zamenis jedne za druge bez prekomponovanja podloski
izmedju paknova i tela kocnice.
Mislim da je brze i lakse zamenitispoljasnje gume za neke uze i brze (na postojecoj felni) nego da svaki put stelujes kocnice ;)

Umesto tih kombinacija sa performansama i isplativosti pod znakom pitanja,
bolje resenje bi ti bilo da kupis bajs samo za asfalt - specijalku.
Pa kad hoces da jurcas drumom sednes na nju, kad oces nesto drugo, onda treking.
Stariju dobru specijalku iz osamdesetih (a sve ko novo) mozes naci vec od 100 eura, ili jos bolje 200.


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Vladex
Posts: 3
Joined: 20 Mar 2013, 12:57

Re: Drumski tockovi na treking bajku..

Post by Vladex »

Hvala na iscrpnom odgovoru, vec sam izgubio nadu da ce bilo ko da da neki komentar :). Za sad ce ipak samo uze gume, a posle specijalka ;)..
ZareKG
Posts: 16
Joined: 02 Feb 2005, 15:04
Location: Kragujevac

Re: Drumski tockovi na treking bajku..

Post by ZareKG »

Ako na bajsu ima standardne treking tockove 622x19 nece moci da stavi uzu gumu od 28 mm. A tu se nece mnogo ovajditi sto se tice dobitka u brzini.
Dobar drumski tocak (jos ako je aerodinamican) je osetno brzi od nekog obicnog tocka, posebno za treking.
Vladex
Posts: 3
Joined: 20 Mar 2013, 12:57

Re: Drumski tockovi na treking bajku..

Post by Vladex »

Zare bas te tockove imam 622x19, video sam neke kenda gume nisu skupe tako da proba nece mnogo da me kosta :D
Post Reply