Jedno pitanje???

Gde ići, kuda ići, koja mesta treba posetiti i videti, koji putevi, staze i stazice su zanimljivi

Moderator: Moderatori

Шипка
Posts: 60
Joined: 02 May 2012, 21:46
Location: Краљево

Jedno pitanje???

Post by Шипка »

Posto planiram da obidjem veci deo Stare planine biciklom i vec duze vremena razmatram sta,kako,gde-i veci deo putanje sam sastavio jedino nikako ne uspevam da nadjem put od Vladikinih ploca do sela Paklestica??? I da li uopste ima bilo kakav put ili staza? pa bih bio zahvalan ako bi mi neko pomogao... a inace evo i okvirne putanje-Pirot-Babusnica-Zvonacka Banja-Kanjon reke Jerme-Dimitrovgrad-selo Smilovci-selo Slavinja-Rosomacki lonci-selo Jelovica-jelovackom rekom do rezervata Kopren-Dabidzin potok-vrh Kopren-vodopad tri kladenca-vodopadi Arbinja-selo Dojkinci-selo Brlog-selo Visocka Rzana-selo Rsovci-Vladikine ploce-selo Paklestica-Zavojsko jezero-selo Lukanja-selo Zavoj-selo Zaskovci-selo Topli dol-Midzor-Babin zub-opet Topli dol-kanjon Temstice-Temska-selo Sopot-Pirot...mislim da je ovo izvodljivo jedino izlazak na Kopren smatram teskim s obzirom da idem biciklom,a nedoumica mi je kao sto sam vec rekao put Vladikine ploce-Paklestica??? zato pomagajte ko poznaje taj teren!
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Jedno pitanje???

Post by bluealek »

Da nisi možda ovladao veštinom levitacije na biciklu? :wink: Pošto je to jedini način da izvedeš to što si ispisao. Uz Dabidžin potok ka Koprenu ljudi ne mogu pešice da se ispenju koliko je strmo, a ti bi još BICIKLOM! Pazi, ne da ne možeš da pedaliraš, nego je teren takav da nećeš moći ni da ga nosiš. Jednom rečju ZABORAVI. Mislim da slobodno možeš čitav plan da obrišeš, jer je neizvodljiv. Barem deo sa prelaskom preko Koprena, i prečica do Pakleštice preko Vladičinih ploča.
Шипка
Posts: 60
Joined: 02 May 2012, 21:46
Location: Краљево

Re: Jedno pitanje???

Post by Шипка »

Mislim da nema potrebe da brisem plan jer uz par korekcija ce biti izvodljiv...zato sam i pitao za savet nekoga ko poznaje teren...Do Koprena cu onda da stignem iz pravca Dojkinaca,s biciklom dokle se bude moglo a posle peske...i onda povratak istim putem...jedina mana je sto jedan isti put ponavljam,zato sam i imao nameru da napravim krug sa druge strane iz pravca Jelovicke reke...ali kad se vec ne moze,onda je dobro i ovako...a sto se tice Paklestice,posle posete Vladikinim plocama vratio bi se do Rsovaca,pa krenuo putem za Pirot i onda starim putem za Paklesticu,skretanje kod Vzganice...tako da je i taj problem resen,jedino sto cu napraviti vecu kilometrazu ali to je jedino moguce resenje...
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Jedno pitanje???

Post by bluealek »

Mislim da putovanja treba planirati tako što prvo smisliš GDE želiš da stigneš, a tek onda razmisliš koji je najpraktičniji način da to uradiš, odnosno ČIME ćeš tamo da stigneš. Mnogi predeli nisu pogodni za stizanje bajsem, tako da je prilično apsurdno forsirati ga po svaku cenu. Stara je najblaže rečeno prilično komplikovana za planiranje bajkerskih tura, zato što nema puno puteva pogodnih za to.

Ako već hoćeš da napraviš krug bajsem po Staroj, šteta je i da ne uvrstiš u svoj program prelazak preko platoa Bratkove strane do Krvavih bara, a onda spust odozgo u Topli Dol, nekako je prirodnije i tečnije od onoga što si zamislio. Najbolje da se do Vrtiboga popneš prešavši jezero preko Lukanjskog mosta, pa onda putem gore pored Arbanaškog kladenca i uz Mramor, pa dalje preko vrha Bratkove strane. Mada u principu i ne moraš toliko da kružiš. Mogao bi da razmisliš da izađeš putem iz Brloga za Kovačevo, pa onda da hvataš greben preko Subine čuke i Pakleškog vrha ka Vrtibogu i dalje. Na putu od Brloga do Subine čuke bi, doduše, bilo više gurke nego pedaliranja, ali bi posle toga u nastavku bilo dosta opuštenije, a predeo sa beskrajnim pašnjacima je zaista vanzemaljski.

Ima još jedna ideja koju bi mogao da razmotriš pošto imam utisak da ti truckanje raznetim putevima kroz Arbinje i prenošenje bajsa preko korita na mestu srušenih mostova ne pada teško. Popni se putem uz Belčin dol do Krvavih bara (samo prvih stotinak metara tog puta nakon mosta je zatrpano krupnim kamenjem, posle je relativno ok), a odatle ti je sve do Toplog Dola nizbrdo. Prelep put, nekada je to bio najlepši put na Staroj (35 km tuda od Dojkinaca do Toplog Dola), dok ga nevreme 2008. nije ruiniralo. Evo ti putopis o našem prolasku upravo tuda u jesen 2006:

http://freebiking.org/2006/10/u-potrazi-za-prapocetkom
Шипка
Posts: 60
Joined: 02 May 2012, 21:46
Location: Краљево

Re: Jedno pitanje???

Post by Шипка »

Ideja mi je bas zanimljiva i ubacicu sve to u turu samo da sve to lepo povezem i napravim zanimljiv krug...a ja sta zamislim uradicu pa makar na jednoj nozi...tako dal pedalirao,gurao,pesacio,svejedno mi je samo da ispunim ono sto sam zacrtao....bitno samo da obidjem sto vise zanimljivih mesta...
Шипка
Posts: 60
Joined: 02 May 2012, 21:46
Location: Краљево

Re: Jedno pitanje???

Post by Шипка »

I u svakom slucaju hvala na korisnim informacijama...
dzindzin16
Posts: 36
Joined: 24 May 2013, 16:45
Location: Cicevac

Re: Jedno pitanje???

Post by dzindzin16 »

da ne otvaram bez potrebe novu temu,imam i ja jedno pitanje .. konkretno me zanima da li je za auto prohodan put od zavojskog jezera ka toplom dolu ispod brane preko mrtvackog mosta ili kako se vec zove i sta predstavlja taj most? ... hvala unapred na informaciji .. planiram jedno putesestvije u skorom periodu pa mi ta informacija bas znaci da ne bih kruzio do pirota .. ako treba mogu i da predstavim trasu sta bih sve u tih nekoliko dana obisao ..
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Jedno pitanje???

Post by bluealek »

Dok je most postojao, taj put je bio prohodan, doduše mestimično prilično neravan, tako da je prolazak putničkim autom predstavljao prilično preznojavanje. Otkako je voda odnela Mrtvački most može se proći samo gazeći korito Toplodolske reke, a to će teže ići bez terenca. Jedino ako nisu u međuvremenu popravili Mrtvački most, a da ta informacija još nije stigla do mene.
dzindzin16
Posts: 36
Joined: 24 May 2013, 16:45
Location: Cicevac

Re: Jedno pitanje???

Post by dzindzin16 »

pa upravo iz tih razloga se i dvoumim da li na put da krenem obicnim auticem ili pak ladom nivom .. lada trosi dosta ali i los put joj bas i nije neki problem .. ja bih eto da pitam jos nesto kada sam vec krenuo .. koliko je tezak uspon od toplog dola do eps-ovog hotela na babinom zubu i odakle tj od kog poteza bih najpre mogao da izadjem na vrtibog?
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Jedno pitanje???

Post by bluealek »

Put od Toplog Dola ka Babinom Zubu spada u neke umereno teške (u ofroud merilima), ali u svakom slučaju je isključena svaka mogućnost prolaska bez pravog terenca.

Što se izlaska na Vrtibog tiče, najkraće je od Gostuše (tj. Lukanje).
dzindzin16
Posts: 36
Joined: 24 May 2013, 16:45
Location: Cicevac

Re: Jedno pitanje???

Post by dzindzin16 »

hvala Aco ..
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Jedno pitanje???

Post by bluealek »

Nisam ja Aca, Aca je Lazović 8)
dzindzin16
Posts: 36
Joined: 24 May 2013, 16:45
Location: Cicevac

Re: Jedno pitanje???

Post by dzindzin16 »

Nisi Aca?Lazovic? ... Stvarno sam zbunjen,ali ok.Izvinjavam se :)
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Jedno pitanje???

Post by bluealek »

dzindzin16 wrote:Nisi Aca?Lazovic? ... Stvarno sam zbunjen,ali ok.Izvinjavam se :)
Pa nisam. Ja sam Saša, Sale, nadevali su mi još razne druge nadimke u životu, ali se nikada nisam odazivao na Aca 8)
dzindzin16
Posts: 36
Joined: 24 May 2013, 16:45
Location: Cicevac

Re: Jedno pitanje???

Post by dzindzin16 »

Ah pa tako kazi druze tj Sale ...
Post Reply