gde,kako i koliko

Sve o "ležećim" biciklima

Moderators: IRalic, Moderatori

Post Reply
crazy biker
Posts: 117
Joined: 08 Jul 2007, 21:57

gde,kako i koliko

Post by crazy biker »

Ja sam nov na forumu pa bi da pocnem od onoga sto me najvise zanima,a to je rekumbet.Zapravo zanima me gde,kako i za koje pare(sto jeftinije to bolje) mogu kupiti neki zavaljeni bicikl ili jos bolje tricikl :?:
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

:-)


Vako, najjeftinije i najdostupnije na nasem "trzistu" bi bio neki proizvod SteinTrikes-a iz Subotice.

Posto Robert ima frku trenutno, sumljam da ce videti ovo tako brzo,
te cu ti ja prepricati to sta mi je covek rekao na konto cena za domace kupce.
Sve podatke uzmi sa rezervom,dok ti the man himself ne kaze kako tacno stoje stvari.

Speedy bicikl sa zadnjom suspenzijom kosta od 550 eura

Image

Za te novce dobijas ram,trvdu prednju mono(?) viljusku, zadnja viljuska sa suspenzijom,i komplet 16/20" tockova.
Nije mi navedeno,ali kontam i da upravljac spada u tu cenu,jer je recumbent specifican deo.
Za prednju susenziju treba doplatiti jos 100 ojra

Speedster 16/20" lowracer kosta 500 eura

Image



Dobijas ram,tvrdu asimetricnu hand made viljusku,tvrd zadnji deo,i komplet tockova.
Za prednju i zadnju suspenziju treba dopalatiti 100 ojra po komadu.

Image

Sve cene su baz PDV-a i posto nemaju maloprodaju, mogu prodati bajk samo pravnom licu.
To u praksi znaci ako imas firmu (pravno lice) mozes da kupis direktno,
ako ne onda oni to prodaju Venera Bajk-u koji imaju maloprodaju,
pa onda oni tebi kako fizickom licu (obracunaju ti pdv)

Dakle od specificnih delova moras kupiti sediste.Ja sam moje platio 25 evra u Poljskoj,kod proizvodjaca.
Moze decko i da salje ovde,ali mi se cini da je tada cena 35 evra + postarina i carina/pdv
Na Speedster mi mozda moglo i platneno,koje pravi Stein, posto je sediste nisko kako i kod trajka.

Sto se cena trajkova tice,ne znam na pamet,ali trebalo bi da kosta od nekih 800-900 evra za kotrljajuci ram* i sa zadnjom suspenzijom nekih 150 ojra vise,za sa full suspension jos malo vise od toga ;-)

Image

Image


*- kotrljajuci ram podrazumeva ram,sistem upravljanja,platneno sediste i komplet tockova.
Znaci to voznje treba dodati standardne pogonske delove koji mogu da se kupe u svakoj radnji (kocnice,pogon,lanac itd.)


Posto sajt www.steintrikes.com nije bas apdejtovan u poslednje vreme,
za pregled ponude najbolje da pogledas sajt njihovog austrijskog pratnera http://bike-revolution.at

Zanimljivi video snimci full suspension trajka se mogu naci ovde: http://de.sevenload.com/mitglieder/Thomas-Seide
i takodje i ovde: http://youtube.com/user/MrBikerevolution

Druga opcija je da kupis polovan,naravno negde u Evropi.
Bas na Ciklonaut berzi je jesenas neki lik iz Hrvatske nudio svoj Challenge Huricane za 400-450 evra

Dobro mesto za trgovinu polovnjacima http://www.ligfietsplaza.nl/markt/ (Holandija razume se )

Trece jeste da kupis nov,negde na zapadu.
Evropski pocinju negde od 1700 evra pa do oko 3000 za vrhunske modele od titanijuma ili carbona.
U americi je situacija veoma povoljna sto se toga tice,
bajsevi iz Tajwana kostaju od 500 a trajkovi od 1300 dolara,
a handmade in USA Catrike 1750-2750 dolara

Cetvrto - nemas mnogo para,a hoces da podLEGNES - onda kao ja dizajniras (prekopiras resenja drugih ;-) ) i napravis sam.
Ja kontam da me je ram izasao ne vise od 100 evra (materijal,rad i sitnice) + 25 evra sediste i 20 evra podloga za sediste (tapacirung)

Moze takodje i da se prepravi neki postojeci ram,ili najjednostavnije ram BMX-a
estetski ne mozda najbolje,ali vazno da ispunajva svoju svrhu,tj odkalnja bolove u zadnjici,sakama,ledjima,vratu kao rukom ;-)



Lezeci pozdrav! :-)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
stein
Posts: 110
Joined: 30 May 2007, 07:38
Location: Subotica

Post by stein »

Pa (da, nikada, ama baš nikada se rečenica ne počinje sa "pa", sedi, jedan! :roll: ) dakle, da, jesam u frci, ali sada od kuće (u firmi k'o da je znao crk'o monitor, čekamo godoa ili novi,) elem, cene su cirka okolo naokolo tu negde. Nije da mi se ne radi i da neću da zaradim, ali sam i priču, tj temu o samogradnji načeo baš zato da stimulišem pojedince da sami nešto urade, pa makar to i delovalo kao kopiranje našeg ili bilo čijeg proizvoda. Koga još briga na čiji liči, bitno je da je moj-tvoj i plod entuzijazma. Pa kad se na tome provozaš, ej, nema veće miline!

PS. Igore, znam da si mi slao PP ali kući nemam kopije no samo webmail pa ću čim stignem da se javim...
Na kraju, sve bude u redu. Ako nije sve u redu, onda još nije kraj.
User avatar
Robert
Posts: 6
Joined: 02 Feb 2005, 10:52
Location: Subotica
Contact:

Post by Robert »

I ja. :oops:
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Robert wrote:I ja. :oops:

Que ? :D




`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
crazy biker
Posts: 117
Joined: 08 Jul 2007, 21:57

Post by crazy biker »

Ne znam,možda grešim,ali čini mi se da nigde na forumu nisam naišao na projekat za tricikl što je opcija koja mi se vise sviđa.Ako neko ima neke ideje ...
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Trike je mnogo teže/nemoguće sklopiti po sistemu 'da vidimo šta će da ispadne'.
crazy biker
Posts: 117
Joined: 08 Jul 2007, 21:57

Post by crazy biker »

Jeste skoro nemoguće ali sto se mora nije teško uostalom ako imaš dobar dizajn i plan možda i može.Problem je samo to sto ja nemam ni dizajn ni plan.
crazy biker
Posts: 117
Joined: 08 Jul 2007, 21:57

Post by crazy biker »

čini mi se da je volan posle sedista najveći problem(treba dofaćati iz ležećeg položaja).IRalic kako si ti uradio svoj volan?
User avatar
Robert
Posts: 6
Joined: 02 Feb 2005, 10:52
Location: Subotica
Contact:

Post by Robert »

IRalic wrote:
Robert wrote:I ja. :oops:
Que ? :D
`
Pa me, brother! Onaj koji je ozbiljan, radi i savršeno tehnički potkovan i ćuti kad nema šta pametno da kaže, a mago, e pa mago je onaj lajavi koji ... ma gledo si Shreka, ne? A ako nisi, pogledaj, biće ti jasno... :wink:
User avatar
stein
Posts: 110
Joined: 30 May 2007, 07:38
Location: Subotica

Post by stein »

crazy biker wrote:Ne znam,možda grešim,ali čini mi se da nigde na forumu nisam naišao na projekat za tricikl što je opcija koja mi se vise sviđa.Ako neko ima neke ideje ...
Ma to je samo gospon Ralić, cicja jedna. Misli da je na dobitku što je uštedeo jedan točak. U suštini je čo'ek na gubitku jer ima jedan točak manje, sad mu i bicikl k'o i on labilan :shock: :twisted: :shock:

Na IHPVA.org ako ti engleski nije neki velik problem ima kutak za samograditelje i dosta linkova do strana gde su ljudi upucali projekte koji su veoma dobra osnova za samogradnju tricikla. Neki su toliko ogrezli u bezobrazluku da su pravili sedišta od tabli stiropora zalepljena onom ogavnom braon selotejp trakom za pakovanje! Fazon je u ideji koja pokreće čoveka da sam nešto napravi. Bez obzira kupio neku spravu od 5000 Eura ili sam sklepao nešto od babine stoličice za ljuljanje i dečijih kolica koja stoje već tri generacije u nekom ćošku, naće se neki kreten koji će prstom upirati u tebe i umirati od smeha kad te vidi, ali njemu je i Ferrari kabriolet isto toliko smešan jer eto, nema krov, a pametan čovek, ako ga tvoja sprava zaintrigira, ugledaće genijalnu ideju u nekom detalju. Kao što neko to pre mene reče, "Volim rekumbente zato što koliko god nakaradna da je izvedba i koliko god to nestručno bilo napravljeno, na svakom vozilu sam našao bar jedno rešenje koje je vredelo prekopirati!"

Što bi Englezi rekli, no limit, nema granica, pusti mašti na volju...
Na kraju, sve bude u redu. Ako nije sve u redu, onda još nije kraj.
User avatar
stein
Posts: 110
Joined: 30 May 2007, 07:38
Location: Subotica

Post by stein »

mixitron wrote:Trike je mnogo teže/nemoguće sklopiti po sistemu 'da vidimo šta će da ispadne'.
Teže da, nemoguće ne. Budimo još realniji, umetnost počinje kada shvatiš kako se mogu dva točka naterati da idu u istom tragu... Ako skockaš dobar bicikl, onda je napraviti tricikl dečija igra.
Na kraju, sve bude u redu. Ako nije sve u redu, onda još nije kraj.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

crazy biker wrote:Jeste skoro nemoguće ali sto se mora nije teško uostalom ako imaš dobar dizajn i plan možda i može.Problem je samo to sto ja nemam ni dizajn ni plan.

Sve je moguce,samo je pitanje koliko vremena covek zeli da potrosi da dodje do finalnog "proizvoda".

Preko koliko,godinu ? dve ? nisam imao ni dizajn ni plan,pa samo onda potrosio mnogo internet meseci,gledanja,citanja,zveranja u svaku fotku koju sam mogao da nadjem,i na kraju razumevsi sve to, nazvrljao nesto u Corel-u sto mislim da bi mogao ispasti solidan trajk.

Na kraju sam shvatio da zelim i dva i tri tocka.
Dva su mi se ucinila jeftinijim,te sam odlucio da prvo uradim dvotockas.
Jednostavno imao sam vec 26" bicikl,dakle trebalo je samo napraviti ram i upravljac,zasrafiti sediste,dokupiti jos 2 lanca i krenuti niz ulicu.

Na kraju su se stvari nepotrebno zakomplikovale malcice,te sam na kraju ipak kupio dva 20" tocka,par disc kocnica i sta ti ja znam jos.
Da sam znao,mogao sam odma trajk,al kako sam odlucio da zelim oba,bilo mi je svejedno koji ce prvi da bude.
Najgore je to sto mi ti 20" bas i nisu bili potrebni,evo vozim na 26" i sve je ok.
Ali ajde,mislio sam nece da se baci,i nece,jer ce ti tockovi da zavrse na trajku.

Nego,sta je tebi ciniti ? Prvo se zapitaj sta ti znaci to "sto jeftinije to bolje"
Pa ako se neka od cena pomenutih gore bar priblizno uklapa u tu definiciju,skrati sebi muke,
i odma lepo proruci jedan od Roberta,i krenuces niz ulicu za najkrace moguce vreme,bez muke.
Ustedi sebi vreme i zivce,i kupi dobar bajk/trajk koji ce te sluziti godinama bez problema.

Ako pak ne mozes da izdvojis toliko novca,onda vredi razmatrati druge opcije.

- Kupovina kit-a ? (gotove cevi,isecene na meru i obradjene,samo da se zavare.naravno dobijas i planove za isti trajk)
Koliko sam shvatio Robert je raspolozen i za takvu kombinaciju,
a i Greenspeed prodaje takve kitove,i neke delove je moguce kupiti gotove (kompletne poprecne cevi sa vec navarenim kingpinovima,sklopovi prednjih osovina sa nosacima kocnica i upravljanja,itd..)
Ovakva gradnja moze da izadje i 1/2 od cene kotrljajuceg rama kupljenog od proizvodjaca.

- Kupovina kompletnih planova i gradnja po njima sa sopstvenim materijalom ?

- Ili potpuno samostalna samogradnja,sa sopstvenim dizajnom ?

- Kes kredit ? :D


Na tebi je da odlucis.

Planova ima i bezplatnih,recimo Thunderbolt Rikija Horowitza,i jos neki koji se mogu naci za dz.
Planovi GreenSpeed-a i Stein-a staju ne vise od 100 eura,i ako napravis po njima,imas sigurno dobar trajk.
Ili se vise isplati da provedes mesece dok ne dizajniras nesto svoje,sa neizvesnim rezultatom ?
Veliko je i pitanje ko ce to sve da zavari ? Ja sam izgubio godinu dana samo zbog toga sto sam se petljao sa nekim mojim rodjakom,
na kraju mi prekipelo,i otisao kod pravog majstora i pitao sta kosta ?


`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

crazy biker wrote:čini mi se da je volan posle sedista najveći problem(treba dofaćati iz ležećeg položaja).IRalic kako si ti uradio svoj volan?

Zovite me Igor,molim vas :) glupi user name,zasto ne moze da se promeni ?


Najveci problem posle sedista ?
Pa ne znam zasto je sedsite problem uopste - narucis,platis,zasrafis :D

Problem nastaje onda kada to sediste pozelis sam da napravis.
Moze i to,cevasti okvir i platno preko,najjednostavnije,a moze i od 3 medjusobno zalepljenih u zeljeni oblik sper ploca,
a moze i od lima,perforiranog (a la Challenge bikes)
Koliko ga dobro napravis,toliko ce odbro i izgledati,i toliko ce biti udobno.

Sto se upravljaca tice,imao sam odprilike ideju sta hocu,
ali to na crtezu nisam mogao tacno da preciziram,pa da samo kazem "odseci ovoliko,i zavari ovde"
vec je to islo po principu "ajd da zavrsimo ram,stavimo sediste,pa da ja legnem.daj mi upravljac u ruke pa da ti kazem sta cemo sad"
Kada smo posle krace obrade zasrafili upravljac,ispalo je da butinama pomalo udaram u upravljac.
Alata za savijanje cevi tog promera nije bilo,vremena nije bilo,te nista nisam uradio sa tim.
Najbitnije mi je bilo da je 90% posla uradjeno,a upravljac cu ja vec doterati nekako.
Malo sam ga podigao i mogao sam da vozim.
Posle sam nakon neuspesnog trazenja majstora koji moze da savije cev od 27-28mm precnika otisao kod burazera,koji proizvodi auspuhe,
i ima acetilen lampu,stavili cev u stegu,ugrejali i rukom savili.
Gadno,ali efikasno.Upravljac je dosao vise ka grudima,i sada imam dovoljnmo mesta za noge.
Sluzi kao privremeno resenje,dok se ne napravi upravljac kakav hocu,
koji ce da izgleda malo vise kao upravljac serijskog bicikla,
a ne nekakva sklepotina za testiranje,sto ovaj sada i jeste.


Samu cev upravljaca od obicnog bajsa je moguce iskoristit na neki nacin,
ali problem je stem,odnosno stub upravljaca,koji povezuje cev upravljaca i viljusku.
Meni je za tu priliku posluzio stem sa nekog elektro skutera,koju mi je Robert poklonio (hvala!), nakon sto je raskupusao taj skuter,kako bi se docepao motora i akumulatora ;-)
U istu svrhu bi se mogao iskoristiti i mozda ceo upravljac od decijeg skutera (ono aluminijumsko cudo,trotinet koji deca teraju)
Mislim da kod kineza ceo kosta manje od 1000 dinara
a mogao bi da bude donor upravljaca,a i idler tockica.

Ima vise tipova upravlajca za lezce bajkove,te treba izabrati neko resenje koje mislis da bi ti odgovaralo,a koje nije tesko sprovesti u stvarnost.



`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
3ker
Posts: 24
Joined: 04 Jul 2007, 09:28

Post by 3ker »

IRalic wrote: Veliko je i pitanje ko ce to sve da zavari ? Ja sam izgubio godinu dana samo zbog toga sto sam se petljao sa nekim mojim rodjakom,
na kraju mi prekipelo,i otisao kod pravog majstora i pitao sta kosta ?
`
Znači iz svega ovoga bi trebalo da ispadne da sa rođacima ne treba raditi?A da se zna samo da nije jednostavno raditi ni sa Robertom, a kamoli sa Magom.Ja to najbolje znam. :roll:
Sa njim je dobro samo ako ga prvo doooooooooobro zainteresuješ za nešto,tako da ga ubediš da je to baš ono što on želi da radi.

Dejan
Post Reply