Uvod i pokušaj nečega

Sve o "ležećim" biciklima

Moderators: IRalic, Moderatori

dicban
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2013, 21:31
Location: Osijek

Uvod i pokušaj nečega

Post by dicban »

Pozdrav svima, ja sam Tomislav iz Osijeka, forum već pratim neko vrijeme, posebno dio o ležećima :)

Prije nekog vremena sam počeo istraživati o ležećima, poslje sam se čuo i vidio sa Mihom, popričali smo malo, zagrijao sam se jos više.
Prošli vikend sam prvi put probao njegov bicikl, onaj plavi 20"26", Goranove proizvodnje, i svidilo mi se jako, "materijal" skupljam vec neko vrijeme, razne donirane bicikle, i dijelove, pa bi trebao savjete kako šta dalje, ako ima raspoloženih za pomoć :)

Pa da krenemo, nešto od materijala što imam:
Image
Image
Image

To je čelični dio, uz to imam dvije mtb alu rame, nesto pogonskih dijelova, kotača i slično.
Bacio bi se u izradu SWB 20" 26" bicikla, pa me zanima što bi mi preporučili :)

Postoji li način da se dio Alu rame (zadnji trokut) uglavi na dio čelične, mozda nekakvi vijci i slično?

Hvala svima :wink:
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by Gruja »

Pozdrav i dobrodošao na forum!
Ja nemam mnogo iskustva, ali prokomentarisaću malo.
Ja sam još prošle godine razmatrao mogućnost pravljenja rekumbenta od bmx bicikla
kao što je na tvojoj prvoj slici. Tu naravno ne možeš da staviš 26" pozadi, ali ti ja i ne
bi preporučio to.
Sa biciklom na drugoj slici mislim da ne možeš mnogo šta da uradiš, osim da iskoristiš delove,
ram nije od koristi, bar je ja ne vidim. Moraš naći takve ramove koji se malim izmenama mogu
prilagoditi za rekumbent varijantu.
Gledao sam neke varijante gde su od rama sličnog kao ovaj crni pravili rekumbent, ali ima tu dosta izmena.
Generalno se svodi na to da se iseče zadnji trougao, a prednji deo se okrene tako da je duža cev iznad kraće,
pa se tu malo savija, dodaju cevi i navari tako... malo komplikovano.

Ono što bi mogao da razmotriš je da ovaj žuti trougao prikačiš na ram od BMX-a... ovako nekako:
bike.jpg
Ja sam to grubo nakalemio na slici, dimenzije možda nisu odgovarajuće itd, ali ti ćeš to sam da vidiš uživo kako je.
Sada bi mogao da staviš i 26" točak nazad, ali kao što rekoh, nije baš dobro jer ćeš izmeniti mnogo upravljačku geometriju
bicikla što može rezultovati lošom upravljivošću i razočarenjem u rezultat.
Mogao bi eventualno sa točkom od 24" nazad da probaš.
Kako da spojiš taj trougao... samo ideja, možda ne i najbolja, je da ubaciš osovinu (Bottom Bracket) u ram BMX-a i da na mestu
gde idu kurble prišrafiš (zavariš) donji deo žutog trougla. Ovo bi verovatno mogao i sa tim alu trouglom da uradiš.
Drugi deo, amortizer, prikačiš negde ispod sedišta, na okvir sedišta ili kako već napraviš.
Sedište probaj ovako.
Za pogon bi mogao da nađeš sa nekog starog rama taj deo, isečeš i zavariš na cev iznad prednjeg točka.
Treba da vodiš računa na ugao između cevi iznad tog pogona koji sečeš da bi kroz predni menjač mogao lanac da ide nesmetano,
pogledaj primer mog bicikla, obrati pažnju da su cevi iznad pogona pod malim međusobnim uglom, to je dobro za ovaj slučaj.
Na primer, nisam siguran da li bi taj deo sa ovog tvog bicikla sa druge slike bio dobar jer je taj ugao dosta veći.
Za volan, ne znam šta da kažem, deluje najjednostavnije, ali i nije baš tako. Ja sam nekako to prinapravio, ali nije još to kako treba.
Sada čekam Godoa, tj. majstora da mi zavari neke delove pa da je konačno sklapam. Postaviću slike kad budem završio, pa ti možda pomognu.

Razmisli malo, pregledaj po internetu te home made varijante pa vidi šta ćeš.
A možeš da pogledaš i ovu temu i linkove u njoj (možda već i jesi).

To je moje viđenje situacije, možda neko od iskusnijih ima bolje predloge.
Javljaj šta se radi, pitaj, i eventualno ćeš doći do rešenja.
Pozdrav!
dicban
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2013, 21:31
Location: Osijek

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by dicban »

I ja sam razmisljao o varijanti kačenja zutog rama na bmx, ali me brine oblik dropouta na zutoj rami, kako kasnije stavit zadnji mjenjač?

Razmisljao sam i o atomic zombi biciklima, planovi nisu skupi, konstrukcija je jednostavna, varenje nije problem, ali me brine izbor materijala jer nema nista "posebnije" od običnog mekog čelika, i koristenjem toga bi rama bila preteška..

Nakon toga je razmisljanje preslo na konstrukciju stick tipa rekumbenta, tipa ovaj:
http://bacchettabikes.com/bikes/touring/giro-20
Ali opet materijal..

Poslje mi je jedan prijatelj dofurao taj bmx, u meduvremenu se nakupilo jos tih nekih rama i opreme, pa bi od te "hrpe zeljeza" pokusao stvoriti nesto..


A o spoju alu rame sa čelilčnom, moglo bi se na celičnu navariti nekakav prihvat za bb alu rame, pa se vijkom spoji. Ali kako izvest spoj u gornjoj zoni, gdje su samo alu cijevi bez nekakvih navoja i slicno..ta verzija vjerovatno otpada iz svakog razmisljanja, jer svakako ispada najjednostavnije zavariti dva čelična dijela zajedno..
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by Gruja »

Vidi, i ja sam se u početku razmišljao težina ovo, tažina ono, ali sam na kraju prestao jer sam odlučio da
ovo neće biti zadnji rekumbent koji ću napraviti već tek prvi na kome ću isprobati koncept takve vožnje,
a za to nije bitno koliko će težak biti bicikl, već samo da radi kako treba.

A zanimljiva stvar je da, kako sam odmicao u radovima i kontaktirao sa ljudima polako sam saznavao šta i gde
mogu da nabavim od materijala... a to su informacije koje će biti vrlo korisne za neki drugi projekat.
A dropout bi možda mogao da secneš sa nekog drugog rama i navariš na žuti. Postoje i adapteri, samo nisam siguran
da li bi odgovarali bilo kojem menjaču.
A za ram kao što ima ova Baccheta ti ne treba mnogo materijala, cev od 1-1,2m na koju zavariš prednju viljušku nazad,
modifikuješ dropout-e. Malo je možda veći problem sečenje za head tube, jer ide pod uglom, ali može i da se glavna cev
na tom mestu iseče, zavari head tube, pa na nju nastavi boom cev (cev na koju se kači pogon).
Samo gledaj, razmišljaj, gledaj, razmišljaj, pitaj... i ne žuri, vremenom će se iskristalisati šta ti je činiti.
Ja sam umeo da sedim satima pred monitorom i samo da gledam i vrtim kombinacije u glavi... i malo photoshop, a zatim
kad sam počeo da radim umeo sam da isteram bajs u dvorište i sa bratom sedimo sat-dva i samo gledamo u bajk i ispaljujemo
se idejama... i uglavnom dođemo do rešenja šta dalje.
dicban
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2013, 21:31
Location: Osijek

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by dicban »

Znam i sam da je ovo više pokušaj, nego nešto sto ce iz prve bit super, ali ako se i nekim slucajem potrefi da ovo odradim dobro, nebi volio da na kraju ima 25kg :D

I sam vec danima razmisljam sta napravit od raspolozivih dijelova i materijala, a da bude ok, zato sam vam se tu i obratio, pa da probamo smislit nesto :)

U vezi zadnjeg kraja, mozda bi mogao uzet prednju 26" vilicu sa onog bijelog bicikla, upasat ju na zadnji kraj bmx-a, i dodat ojacanje u oblik trokuta?
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by Gruja »

Neće imati 25kg, ali 15-18kg moguće, mislim da moj trenutno ima 17kg, nije malo ali nisam za sada primetio da je problem, videćemo kad budem probao prvu uzbrdicu.
Možeš da probas sa prednjom vilom belog bicikla, gledaj da je uklopiš tako da lanac ima dobar prolaz.
inače, sa tim delovima sa starih bicikala i samo ponekom dodatnom cevi neće to izaći mnogo dodatnih kilograma. Kod mene su sedište i boom cev od običnog gvožđa doneli najviše težine, naravno i dva i po lanca, ali to već mora tako, osim ako ne ide FWD što za početak nikako ne bi uradio.
dicban
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2013, 21:31
Location: Osijek

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by dicban »

Kako da najlakše raširim vilicu na 135mm za zadnji kotač?
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by Gruja »

Evo kako najlakše, a da li je i najbolje ne znam.
Druga slika na strani.
dicban
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2013, 21:31
Location: Osijek

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by dicban »

Evo malo se rezalo, pa pocinje izgledati kao nesto vozljivo..nadam se.. :)

Image

Putanja lanca mi se cini ok, donji dio zadnje vilice na bmx-u bi savio prema gore, kao potporanj za 26" vilicu koja drzi zadnji kotac.

Razmak izmedu osovina je cca 105cm, visina BB-a cca 65cm, visina sjedisa (sredine bmx rame) cca 50cm
Boom bi napravio da bude izvlaciv, pa ako moze pomoc koliko trebam ostaviti hoda unutra van?
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by Gruja »

Deluje dobro, samo da se to izvari lepo.
Za boom mislim da je najbolje da staviš hod bar 10-15cm. A moraćeš da budeš pažljiv i u određivanju
dužine onog dela koji se vari na ram. Recimo, kada pokretni deo boom cevi postaviš na pola hoda u
nepokretni deo, dužina tog nepokretnog dela treba da bude takva da ti to, sa datim položajem sedišta,
otprilike odgovara. A kada se nepokretni deo zavari, onda ćeš pomeranjem tog pokretnog dela boom
cevi tačno da nađeš položaj koji ti je najbolji.
Položaj sedišta... ne znam, najbolje je možda da bude na sredini osnove između točkova.
Lepo si zamislio ovo, samo napred!
Reci mi, jel sam radiš, ili sa nekim majstorom? Jel ćeš ti da variš ili ne?
dicban
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2013, 21:31
Location: Osijek

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by dicban »

Za sada sam radim, planirao sam i variti, na raspolaganju imam mali inverter za varenje oblozenim elektrodama, ali cu jos vidit ako nadem nekog poznanika ili nekog jeftinijeg majstora, da to sredi da bude odradeno majstorski :)
Iako, ovo je prvi pokusaj izrade, pa mozda sve sam odradim, pa kako bude :)

A za boom, najveci mi je problem sto za sada nemam ni ideju koliko treba dugacak, gdje otprilike stavit bb, a kad to prostudiram, onda nece bit problem napraviti izvlacenje.

Imas mozda kakvu ideju od cega i kako napraviti sjedalo? Najvise me privlaci kupnja original sjedista, al za prvi uradak mozda celicna konstrukcija presvucena mrezastim materijalom...
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by Gruja »

Samo da ti taj majstor ne razvlači posao, meni su majstori ravukli posao za tri meseca, evo, molim se da će danas
konačno moći da radi i da završim sa tim delom.
Ja nit znam da varim niti imam aparat i to me koči mnogo.

Za boom prvo vidi gde će sedište da stoji pa na osnovu toga odredi dužinu.
Sedište možeš kao što si zamislio, tako sam i ja radio, ali kod mene nije ispalo baš dobro pa sam morao
da vršim izmene, mada je to, kako mi se čini, malo komplikovanija varijanta.
Problem je bio i naći taj "mrežasti" materijal pa sam od prijatelja dobio platno za tende i nije ispalo loše, jedino
mu je boja totalno van konteksta sa ostalim delovima, a farbanje ne pomaže.
Takođe, u mojoj prvoj poruci imaš link za sedište, čini mi se da je to prilično lako napraviti, mnogo manje muke
nego konstruisanje okvira i rastezanje platna po njemu.
Evo, da ponovim link: https://picasaweb.google.com/1054941404 ... 7338407346
Evo još jedne mogućnosti: http://www.archive.org/download/Hardshe ... t_seat.pdf, link sam izvukao iz ovog posta.
dicban
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2013, 21:31
Location: Osijek

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by dicban »

Ma jos ni neznam kojeg bi majstora, to je za sad opcija :)

A za sjedalo, gledo sam to limeno, super je osim sto bi volio malo "sportskije", da ima bočne oslonce kao "original tvornička" sjedala, a to mogu postic sa konstrukcijom presvucenom mrezom..
Al i dalje ostaje problem sta cu i kak cu..

Mjere za polozaj sjedala i duzinu booma cu vjerovatno vidit sa Mihom, premjerit njegov bent, jer sam ga probao i "odgovara" mi, pa cu krenit od toga, a kasnije ako bude potrebe modificirati :)
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by IRalic »

like :)

Gruja je vec sve pokrio, pa zaista ne bih imao sta dodati, osim za sediste.

To za bocne potpore na sedistu, za to se ne bih brinuo, jer je u sustini nepotrebno.
S druge strane, sa mrezastim sedistem tipa liegestuhl moze biti problem sa visinom postavljanja,
tojest sa time da bi smetalo pri spustanju nogu na zemlju, gde bi smetalo butinama.
Zaobljeni prednji kraj a'la bacchetta euromash pomaze, ali ne potpuno ukoliko zadnjica upada u sediste,
pa se cevi upet ubijaju u butine.



Lezeci pozdrav :-)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
dicban
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2013, 21:31
Location: Osijek

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by dicban »

Mozda onda bude i lim, makar za probu, pa kasnije nesto original. Kolika je cijena plasticnih sjedala iz Subotice?

A u vezi vilice, mjerio sam rake na bmx vilicu, i tu je oko 25 mm, dok je na baccheta giro modelu, koliko sam mogao "premjeriti" iz slike, rake oko 55-60 mm, uz kut oko 71 stupanj. Kut vilice na bmx-u nisam mjerio..

Nabavio sam jos dvije tvrde vilice, jednu 26" i drugu 24", razmisljao sam tu 24 skratit da bude za 20" kotac, i prilagodit rake koliko bude potrebno

Ako moze pomoc oko toga, koje mjere rake-a i traila treba "vijati", za 20 26 bent? Zadrzao bi original mjere sa bmx-a, al me zbunjuju drugacije brojke na baccheti

Lp svima :)

Edit:
Mjere koje sam dobio iz slika

http://bacchettabikes.com/bikes/top-touring/giro-20-att
Kut: 71
Rake: cca 59mm
Trail: cca 40mm (iz kalkulatora 23mm)

http://www.rans.com/bicycles/rocket.html
Kut: 71
Rake: cca 55mm
Trail: cca 40mm (iz kalkulatora 27mm)

Kalkulator: http://yojimg.net/bike/web_tools/trailcalc.php
Post Reply