Uvod i pokušaj nečega

Sve o "ležećim" biciklima

Moderators: IRalic, Moderatori

dicban
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2013, 21:31
Location: Osijek

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by dicban »

Pozdrav ljudi, nikako uhvatiti vremena al eto napokon se malo radilo

Bmx ram ceka sa strane, krenulo se u drugom smjeru

Dual 26", skoro zavrsen ram, zaheftan i ici ce kod majstora na varenje
Vilica prati "original" mjere, razmak izmedu osovina oko 130cm

Image

Image

Za sada me brine duzina booma, ima mogucnost namjestanja duzine, na slici je izvucen cca 5cm, moze jos 15cm ici van, hoce li biti prekratak, ili je ok? I meduosovinski razmak, da ga ostavljam takvog, ili treba skratiti?

I za sjedalo, kome se trebam obratiti za narudzbu plasticnog sjedala iz Subotice?
Hvala :wink:
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by Gruja »

Super izgleda, bravo!
Mislim da boom ne moraš da produžuješ. Razmak između točkova takođe mislim da ne moraš da menjaš.
Mislim da je kod mene blizu 140cm.
dicban
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2013, 21:31
Location: Osijek

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by dicban »

Gledao sam mjere po netu, ostavljam ovako kako je, hvala na komentaru :)

Isprobao sam i 2x 28", i svida mi se, odgovara mi jos vise jer imam 28" treking bicikl koji moze posluzit kao donor dijelova, komplet pogonski dio + kotači

Image

Ostaje mi sad odraditi zadnji prihvat za kotače i dropout, namjestit da bude sve u centru, da zadnja vilica ne smeta lancu, i ide na varenje
Uz to, cekam Igorov odgovor za sjedalo, pa ako se rjesi i taj dio, nadam se da ce se brzo zakotrljat :)
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by Gruja »

Da li si proverio visinu sedista?
Meni je sa 2x26" bilo previsoko. Jeste da to zavisi i od geometrije rama, ali ipak mi se čini da su 28" veliki točkovi za rekumbent.
dicban
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2013, 21:31
Location: Osijek

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by dicban »

I ja sam se bojao za visinu, ali kad sam probao stat izmedu kotača na sredinu rama, cijev mi je bila 20ak cm ispod prepona..jel..zavisi od montaze sjedala hoce li bit previsoko ili ok..nadam se da ce bit ok :)
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by Gruja »

Problem nastaje kada si u sedištu, u ležećem položaju, i kada hoćeš brzo da se zaustaviš. Npr. zbog situacije u saobraćaju ili slično.
Iz tog položaja butine su usmerene naviše i koliko ćeš moći da ih spustiš zavisi od donjeg (sedišnog) dela sedišta, od njegove dužine, širine i ugla
u odnosu na horizontalu.
Butinama moraš da "prejašeš" taj deo ukoliko je sedište visoko i široko, a to nije lako, možeš se naći u situaciji da se samo
prevališ sa strane.
Ja sam imao taj problem sa bajsom pa sam morao da spuštim sedište maksimalno, da sužavam sedišni deo i da stavim manje točkove, nazad 24" a napred 20".
Sada mogu iz ležećeg položaja da spustim nogu na tlo, prstima dodirujem, ali je dovoljno.
Verovatno ćeš sedište morati da postaviš što bliže ramu.
Mada možda sve ovo zavisi i od tipa sedišta, moje nije baš najbolje rešenje za ovakav bicikl.
Proveri malo to, improvizuj nešto, eksperimentiši, to su čari samogradnje. :D
dicban
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2013, 21:31
Location: Osijek

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by dicban »

Napravio sam sjedalo, lijepo izgleda, al vjerovatno nista od njega, ispalo mi preveliko..ili mi samo tako izgleda

Image
Image

Cijev je 16x1.5, savijao sam na hladno, oblikovao lagano, zahefto u oblik, i treba ic na varenje..samo me brine velicina.
Kad se "uglavim" u njega, odgovara mi, ni jedna cijev ne smeta, samo neznam koliko takav oblik sjedala prolazi kod lezecih dvotočkaša, zbog donjeg dijela..

Isprobao sam sjedalo na onom duplom 28", samo da provjerim, izgleda lijepo ali ogromno..nesto tu nece valjat..

Image
Image
Image
Image

Moze pomoc :?

edit:

Sjedalo je dorađeno, ali i dalje neznam jel to to..
Image
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by IRalic »

Lepo napreduju radovi :)


Nego, koliko si ti visok ?
Sediste takvo obicno ne ide s takvim biciklom, tojest visinom sedista, zbog problema sa butinama i spustanjem nogu,
koje je Gruja pominjao. Zato recimo Bacchetta radio ono njihovo "euromash" tojest sirina i oblik sedista su kao tvrdo,
a onda preko tog rama sibnu mrezicu, no tu mora ici i podloga, jer se sedi na cevima, za razliku od ovakvog sedista koje su uradio,
gde se sedu u samom sedistu, izmedju dve sine.
Ako imas 2m visine mozda ovako i upali, ako ne onda dzaba si se igrao :)
No kad je vec tu, prikaci kakvo platno za probu, i vidi da li to moze.


Za Stein sediste smo se valjda culli ? Kod sebe imam trenutno M velicinu (za 170-180) al bese ti si nesto vislji ?
Vece mogu nabaviti, nije problem.

Pozz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
dicban
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2013, 21:31
Location: Osijek

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by dicban »

Ma ne napreduju..nikako se pokrenit sa radovima, stalno neke druge stvari..

Za sjedalo, bas sutra nosim kod majstora za navlaku, pa cu nadam se i to zgotovit sto prije
Visok sam cca 190, tako da bi mi stein sjedalo M bilo pre malo, javim se svakako ako budem za tu varijantu, al prvo cu vidit jel ovo moje cemu :)
chaba
Posts: 21
Joined: 26 Feb 2011, 14:14
Location: Zrenjanin

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by chaba »

dicban wrote:Ma ne napreduju..nikako se pokrenit sa radovima, stalno neke druge stvari..
Isti slučaj ovde... Imam nekoliko započetih projekata na stand by-u, pa mi je jedno Stein nekorišćeno sedište slobodno (veliko-efektiva dužina 92 cm, za ležače od 190cm), ali bi mi leglo jedno veličine M...(Igor? :wink: )

Elem jedan završen projekat je sličan Tvome, nisam odmakao dalje od uspešnog prototipa koji i sad jašem. Baš mi je leglo, što i Tebi želim.

Pozdrav!
dicban
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2013, 21:31
Location: Osijek

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by dicban »

Uf, to sjedalo bi meni došlo ko kec na desetku, samo nikako skrpit keš za to..vazda neke druge gluposti..

Ali, i dalje je isti cilj, upogonit nešeto ležeće, i na proljeće gas! Pa pokušat što više proputovat, ako bog da i kod nas i van! :)
dicban
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2013, 21:31
Location: Osijek

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by dicban »

Eto da se napokon pohvalim da je nesto napravljeno i provozano :)
Oni prvi pokusaji ramova su odbačeni, previsoki za prve pokusaje, pa sam krenuo opet iz nule, dobio od prijatelja ovaj bicikl kao osnovu:
Image

Pa sam to pretvorio u ovo:
Image

Sjedalo sam presvukao:
Image
Image
Image
Image

I kad sam skopio bicikl, sjedalo nije odgovaralo, previse je smetalo da se moze nogama slobodno dodirivati pod.
Ovo je prvo testiranje
Image

Danas sam prepravio sjedalo, skratio gore i dolje. Uspio sam srediti korman da bude ok i funkcionalan, sklopio sve, i nastalo je ovo:
Image
Image

Ostaje mi napravit kotačić za zatezanje lanca, kupit lance, prednji kotač, sajle buzire i ostale sitnice. Dio dijelova vec imam na drugom biciklu, pa kad se sve slozi do kraja nadam se ležećoj voznji do daljnjega :)
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by Gruja »

Lepe vesti, čestitam!
Ovo što si napravio za presvlačenje sedišta mi se sviđa, i ja to treba da napravim.
Isti problem sa spuštanjem nogu sam imao i ja pa sam takođe morao da prepravljam sedište.
Trenutno mi je bajs rasklopljen i čeka farbanje i konačno doterivanje.
Kakav je osećaj voziti ležeći? Jel bilo zabavno učenje vožnje?
dicban
Posts: 16
Joined: 15 Jan 2013, 21:31
Location: Osijek

Re: Uvod i pokušaj nečega

Post by dicban »

Osjecaj je..cudan, ali dobar. Treba valjda kliknuti nesto u glavi pa da tijelo nema osjecaj da pri svakom skretanju skoro pada na stranu :) Svida mi se, i brzo se uči, samo treba prakse :)

Evo jos jedna slika kako sam ja to zamislio, nadam se da su mjere "tu negdje", meni se cini ok, samo neznam kako ce bit na duzim voznjama.. i ako imate kakvih ideja sta prepraviti, slobodno se raspišite

Image

I hvala na pohvalama :)
Post Reply