Delta Bombardier HighRacer u najavi

Sve o "ležećim" biciklima

Moderators: IRalic, Moderatori

Post Reply
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Delta Bombardier HighRacer u najavi

Post by Gruja »

Zdravo drugari!
Već neko vreme mi se po glavi mota konstrukcija jednog ležećeg biciklića.
Razne ideje su mi padale na pamet gledajući fotografije raznih modela, ali sam na kraju odlučio da,
umesto da pravim ceo bicikl, iskoristim jedan koji već imam a nije u funkciji.
Radi se o modelu Delta bombardier, evo ga na slici:
Originalni izgled bicikla
Originalni izgled bicikla
Sa idejom da dobijem nešto ovako:
Rekumbent varijanta bicikla
Rekumbent varijanta bicikla
Naravno slika nije kompletna, tu treba uključiti i volan i osmisliti gde će tačno ići lanac i sve ostale finese.
Imao sam ideju da napravim nešto slično kao Igorov Velomotion Stick ali bi to zahtevalo veliki trud, a za sada
bi samo želeo da probam način vožnje ležećim biciklom tako da mi ovo brža i lakša varijanta.
Probni model ću napraviti sa opremom koja je već na biciklu, ali ako sve bude kako treba planiram
da ga opremim u deore rangu, promenivši sve osim rama, volana, sedišta.
Međutim, ima detalja za koje mi treba pomoć i savet pa bih da pitam vas koji već imate iskustva.

1. Točkovi - planiram da budu 26", ali nisam siguran da nije previsoko, da li da možda razmišljam o 24" ili manje?

2. Točkić za zatezanje lanca - da li praviti ili naručiti i odakle? Igore, na tvom Velomotion Sticku si stavio dva točkića
na istu osovinu ili je to jedan sa dve šine ili kako se to već kaže?

3. Sedište- isto pitanje kao i pretodno. Za naručivanje već znam da može preko Igora, ali kako mi se čini samo kada
putuje u Poljsku što bi mi onda produžilo vreme potrebno da završim bicikl. I da li se isplati kupiti tako skupo sedište
za bicikl koji nov toliko košta?
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Delta Bombardier HighRacer u najavi

Post by Grujic »

Oslabio si mu jako geometriju uklanjanjem cevi ispod sica kroz koju prolazi sticna, mislim da ce ti puci na varu cim sednes na njega.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Delta Bombardier HighRacer u najavi

Post by Gruja »

Da, razgovarao sam još juče sa serviserom o tome i dogovorili smo da ne diramo tu cev.
Slika je napravljena pre toga, a nisam je prepravljao. Inače tu cev sam obrisao jer će
praviti problem oko sprovođenja lanca, ali probaćemo da nađemo način za postavljanje lanca
bez njenog uklanjanja. Ili, ako mora da se ukloni, da zavarimo bočno, na spoljnoj strani, cevi
koje će spajati donju šipku sa delom rama ispod sedišta.
Pre svega ćemo postaviti pogon, a onda ćemo rešavati ostale delove.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Delta Bombardier HighRacer u najavi

Post by Gruja »

Našao sam rešenje za točkiće i za sedište, a točkovi će verovatno ostati 26" ili zadnji 26" a prednji 20", videćemo.
Još jedna stvar me trenutno muči, a to je cev za sprovođenje lanca, gde je naći?
Imam ideju kako i tu cev da napravim, ali to bi bilo samo veoma privremeno rešenje,
koliko da isprobam bicikl.
Ovi holanđani ih imaju, ali ne trenutno... pitanje je da li će ih uopšte biti.
Našao sam i ovde, ali bi voleo da postoji jednostavniji način za njihovu nabavku.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Delta Bombardier HighRacer u najavi

Post by IRalic »

Gruja wrote:Zdravo drugari!
Već neko vreme mi se po glavi mota konstrukcija jednog ležećeg biciklića.


Juhhu ! :)


Razne ideje su mi padale na pamet gledajući fotografije raznih modela, ali sam na kraju odlučio da,
umesto da pravim ceo bicikl, iskoristim jedan koji već imam a nije u funkciji.
Radi se o modelu Delta bombardier, evo ga na slici:
1. Točkovi - planiram da budu 26", ali nisam siguran da nije previsoko, da li da možda razmišljam o 24" ili manje?

2. Točkić za zatezanje lanca - da li praviti ili naručiti i odakle? Igore, na tvom Velomotion Sticku si stavio dva točkića
na istu osovinu ili je to jedan sa dve šine ili kako se to već kaže?

3. Sedište- isto pitanje kao i pretodno. Za naručivanje već znam da može preko Igora, ali kako mi se čini samo kada
putuje u Poljsku što bi mi onda produžilo vreme potrebno da završim bicikl. I da li se isplati kupiti tako skupo sedište
za bicikl koji nov toliko košta?


Tockove preporucujem sto vece, no kako kazes pitanje je koliko se visoko sediste doci s takvim ramom.
Ne bi trebalo da je vislje od 65cm, no ako si visok, moze i malkice vislje.

Sediste iz Poljske vise ne donosim, ima kod nas u Subotici.
Malkice je skuplje, ali je dosta kvalitetnije, i sto je najvaznije - uvek dostpuno.
Tockic za lanac ako je kombinacija lanca over-under onda je svejedno, moze i dva odvojena jedan pored drugog,
ili iz jednog komada za dva kanala.
Ako imas pristup strugu i sipku plastike, ili neko postojeci koji se moze modifikovati - moze se napraviti za ne velike novce,
ako predpostavimo da struzes sam ili neki drugar za dva piva ;) i da imas od cega na nastruzes.


Grujic je dobro zapazio to za cev.. Definitivno ostavi sedalnu, a deo koji drzi pogon mozes ukloniti.
No, kako sam kazes putanja lanca je problematicna. Problematicna je zbog oblika te zadnje viljuske,
jer je predvidjeno da ide od dole kao u originalu.
Jedino da tockic stavis negde na visini gornje strane lancanika pogona,
tj malo vislje ako se da, a da nigde ne zapinje.
Ili nekako da se viljuska modificira tako da lanac prolazi izmedju gornje i donje cevi ka kaseti i nigde ne cese.
Probaj pre nego pristupis brusilici i aparatu za zavaravanje ;)

Crevo za lanac mozes i obicno bastensko. Ne sacam se tacno promera, al kupih na pijaci parce nearmiranog providnog creva,
i pasovalo taman.
Posto je mekano malko ima odpora, ali zato je tiho :)


Pozz :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Delta Bombardier HighRacer u najavi

Post by Gruja »

Pa gde si Igore, tebi se nadam svih ovih dana! :D

Hvala na odgovoru, potvrdio si neke moje pretpostavke i mnogo mi je laknulo, nov sam u svemu ovome.

Ram definitivno ne sečem tamo gde je prikazano na slici, poslušaću vaš savet, čak i nije potrebno da se seče.
Za putanju lanca sam uzeo kanap i sproveo ga otprilike kako bi trebao lanac da ide i pokazalo se da ni to
neće biti veliki problem, rešiće ga jedan, dva točkića i crevo.
Točkovi ostaju isti u ovoj, nadam se, prvoj iteraciji ležećeg bicikla, zbog jednostavnosti izrade.
Sedište sam već isplanirao kako da napravim... ako sve bude ok možda nabavim bolje, ali će ovo za probu biti ok.
Nabasao sam na sajt http://www.fleettrikes.com/ gde sam dobio puno ideja.
Tu sam potvrdio svoju pretpostavku kako napraviti točkiće i dobio ideju za sedište.
A za crevo za lanac sam planirao da upotrebim rebrasto crevo za kablove, ali bi to verovatno bilo nenormalno bučno, tvoj predlog za
baštensko crevo me je iznenadio, pozitivno, thanks!

Od prve ideje do ovog trenutka sam prošao ceo krug planova i želja.
Mislio sam da postavim manji prednji točak, pa da okrenem ram naopako, i na kraju da napravim lowracer (što mi je krajnja želja) ali ipak
sam se vratio na početak i rekao sebi da se ne zalećem nego da odradim ovu, najjednostavniju varijantu pa ako mi se dopadne
napraviće se i lowracer. :D

Evo kako sam to bio zamislio:
LowRacer.jpg
A ovako nešto me je oduševilo:
nmebigkj4.jpg
Pozdrav i javljaću kako stvari napreduju!
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Delta Bombardier HighRacer u najavi

Post by IRalic »

Javljaj javljaj, samo napred ! :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Delta Bombardier HighRacer u najavi

Post by Gruja »

Konačno stiže update.
U ponedeljak se prvi put pokrenuo DBHR.
Sasvim neplanirano, kopajuću po starim delovima sam naišao na gomilu lanaca, stari megarange menjac i uočio sam priliku
da postavim minimalni pogonski sistem. Dakle samo lanac, bez menjaca i kočnica. :shock:
Ne bas pametno, ali je velika želja da se proba ležeća varijanta pedaliranja preovladala.
Našao sam i crevo za pretakanje goriva koje je taman pasovalo jer lanac nisam mogao da sprovedem drugačije
bez pomoći varioca. To ćemo u nedelju. :wink:
Evo kako je to izgledalo za probnu vožnju.
DSC_2382.JPG
U stvari, ne baš tako, postavili smo kartone na okvir sedišta.
U svkom slučaju, prva proba je bila uspešna i vrlo podsticajna.
Danas je još nekoliko mojih drugova probalo bicikl i svi su se prilično brzo snašli u vožnji, a još više
im se dopao koncept ležećeg bicikla.
Radovi se nastavljaju sutra na sedištu nadam se, a u nedelju će točkići za lanac biti postavljeni i pogon verovatno podignut za koji cm.
Nakon toga ostaje još volan, ovaj na slici ne odgovara baš najbolje. Možda se promenom njegovog položaja popravi situacija a možda
će morati da se nađe/napravi novi.

Kako je izgledala prva vožnja... pogledajte:


IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Delta Bombardier HighRacer u najavi

Post by IRalic »

Looking good ! :) Samo taj korman da se sredi, i sitnice oko putanje lanca i bice super :)
No vazno je da su svi nasmejani i da se leppo vozikaju, a ostalo ce se ispeglati :)



Lezeci pozdrav
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Delta Bombardier HighRacer u najavi

Post by Gruja »

Bilo je još promena u međuvremenu, novi točkovi (24" i 20"), pogon, menjači, točkići za lanac.
Danas bi trebalo da mi stigne nov lanac/lanci :), čime bi prikupljanje delova bilo gotovo,
pa će ovih dana biti montirano uglavnom sve što je planirano.
Nakon toga malo testiranja i .... farbanje!! :D
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Delta Bombardier HighRacer u najavi

Post by IRalic »

kad ofarbas, ne zaboravi na razbijanje boce sa sampanjcem o ram, kako i dolikuje jednoj takvon ladji :))))
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Delta Bombardier HighRacer u najavi

Post by Gruja »

Hehe, kad pominješ bocu i razbijanje, prvo što mi je palo na pamet je kraj ovog crtanog filma.

Inače, danas, sad već juče zapravo, smo isprobali finalnu postavku bicikla i iznenadio sam se kako lepo ide.
Sutra planiram test vožnju 20-30km, i narednih dana još nekoliko, dok u međuvremenu ugovaram farbanje.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Delta Bombardier HighRacer u najavi

Post by Gruja »

Nisam mogao juče na test vožnju, ali danas nije mogla da se odloži! :D
Vožnja nije bila duga, nešto manje od 30km, do bivšeg, poznatog izletišta Pašina česma.
Put je uglavnom ravan prvih 10km, a onda ide oko 1-2km prvo blaža uzbrdica pa onda malo ozbiljnija.
Do uzbrdice sam imao jedno spadanje lanca pri velikom prenosu i velikom naprezanju lanca. Točkić ispod sedišta
nije bio (a i ne može uvek biti) u ravni sa zupčanikom na kaseti i bočno naprezanje je smaklo lanac sa točkića jer graničnici
koji to treba da spreče nisu baš lepo podešeni. To ću rešiti ovih dana.
Na uzbrdici je taj problem postao ozbiljan čak i na najslabijem prenosu, srećom u tom prenosu lanac i ne mora da ide
preko tog točkića pa sam ga lepo skinuo sa njega i izvozio uzbrdo bez ikakvih problema... osim malo oko balansiranja pri maloj
brzini.
Kada smo izašli na vrh ostala ekipa se malo zanimala isprobavanjem bicikla, mali odmor i nazad... nazad nizbrdicom gde na običnom bajku
razvijam oko 60km/h uz nešto pedalanja.
Ovom prilikom sam pustio gravitaciju da radi svoje, a ja sam samo brinuo o ravnoteži i začas sam dostigao 63km/h.
Bicikl je bio vrlo stabilan, nisam ni osetio toliku brzinu, i generalno u ovom položaju sve brzine doživljavam kao manje.
Problem je to što je trail bicikla mali pa je samocentriranje skoro nepostojeće, a odziv volana je veliki što znači da vrlo lako
mogu da se izbacim iz ravnoteže ako ne vodim računa, bar dok ne budem formirao osećaj za upravljanje. Srećom, toga sam bio
svestan još pre ove vožnje pa sam bio vrlo pažljiv.
I tako, konačno je ovaj bicikl počeo svoj novi život, koji će verovatno biti mnogo uzbudljiviji od prethodnog, u kome je uglavnom
čamio u podrumu.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Delta Bombardier HighRacer u najavi

Post by Gruja »

Juče sam sa bratom išao do vikendice i nazad, on sa MTB-om, a ja sa rekumbentom.
Po ravnom bicikl ide odlično, ali je na uzbrdicama bilo malo problema sa lancem.
Ovog puta sam točkić ispod sedišta zamenio crevom, ali pošto se crevo oslanjalo na jedan šraf,
usled napona u lancu on je presekao crevo pa je bilo struganja. Onda sam crevo premeštao pa je bilo
bolje neko vreme, a onda je pukla plastična vezica koja drži crevo, iz istog razloga, ali postojla je još jedna
vezica koja je nastavila da radi posao.
Uzbrdo nije teško motati, ali držanje ravnoteže je tricky.
U povratku smo išli drugim putem, prvo uzbrdo, jakom uzbrdicom, pa onda off road u nekoliko etapa.
Na delovima gde je bilo šljunka vožnja je bila više kao plovidba čamcem po uzburkanom moru nego kao
vožnja bicikla, vrlo neprijatno, ali preživeh.
Ubrzo je pukla i druga plastična vezica, a rezervnih više nije bilo i tako sam se našao 30km od kuće, mrak već pada
a ja ne znam šta ću sa lancem... Odjednom, setih se magije izolir trake koja me je više puta spasila.
I ovog puta me nije izneverila i crevo je elegantno i bezbedno zalepljeno uz ram i problema sa lancem više nije bilo.
Ipak, taj problem ću morati da rešim na drugi način, ali za sada se odlaže jer idem na odmor.
Juče smo prešli 88km, dobar deo uzbrdo, i osim problema sa lancem nema drugih problema.
Biće nešto od ovog bicikla! :D
Post Reply