FWD - zadnja suspenzija ili ne?

Sve o "ležećim" biciklima

Moderators: IRalic, Moderatori

Post Reply
User avatar
Nesha
Posts: 61
Joined: 20 Jan 2008, 16:04
Location: Vršac

FWD - zadnja suspenzija ili ne?

Post by Nesha »

U poslednje vreme po internetu sve više razgledam recumbente sa prednjim pogonom. Iako mi se ranije nisu sviđali, sada imam želju da probam neki. Koliko vidim dosta ih ima sa zadnjom suspenzijom pa pretpostavljam da je takav dosta udobnije voziti. Ali pošto je način vožnje drugačiji nego kod uspravnog bicikla ne znam koliko bi suspenzija doprinela gubitku snage ili eventualnom problemu sa upravljanjem? Ima li neko ideju u čemu se ogleda prednosti i mane suspenzije kod ovakvih bicikala? Vozio li ih je neko?

P.S. Pretpostavljam da će Igor odgovoriti na ovo :)
corovicgoran
Posts: 55
Joined: 11 Jul 2009, 21:43

Re: FWD - zadnja suspenzija ili ne?

Post by corovicgoran »

Pozdrav...
Odavno se niko nije latio pisanja u ovoj rubrici ...Ko zna zasto ,kad zavirim malopre u rekumbent i bingo.
Nadam se da mi Igor nece zameriti so sam se oglasio pre njega .
Par godina ceprkam po tim rekumbentima pa mogu da iznesem moje licno misljenje a ujedno i da pomognem Nesi.
Ovo govorim iz mog licnog iskustva i samo iznosim moja zapazanja .Uradio sam jedan probni bent sa prednjim pogonom ,zadnj suspenzija je lako odradjena jer nema lanca .Odlicno se pokazala na nasim "besprekornim putevima".Poceo sam da razmisljam da i napred odradim neku vrstu suspenzije . Da bude FS .
Tako je moje misljenje o suspenzijama DA !
User avatar
Nesha
Posts: 61
Joined: 20 Jan 2008, 16:04
Location: Vršac

Re: FWD - zadnja suspenzija ili ne?

Post by Nesha »

I meni se čini da bi zadnja suspenzija za recumbent učinila vožnju mnogo udobnijom, ali koliko sam video stalno se spominje neki "pogo" efekat pa sam se toga pribojavao. Ako ima neka slika tog FWD recumbenta bilo bi lepo da podeliš sa nama zaluđenicima :) A ako ti stoji jedan u garaži, možda može da se svrati da se proba? ;)
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: FWD - zadnja suspenzija ili ne?

Post by IRalic »

corovicgoran wrote: Nadam se da mi Igor nece zameriti so sam se oglasio pre njega .

Hehe :) Booze Gorane, svasta, kakvo crno zameranje sta ti pada na pamet:)
Treba da se pise, i radujem se svaki put kad vidim da ima novih postova.


Prednju vucu jesam imao, ali nikad sa suspenzijom, te iskustva licnog nemam.
Suspenzija je svakako dobra stvar, ali ono sto ja imam protiv nje, da se tako izrazim, je to sto dodaje dosta tezine,
te smatram da za drumsku voznju odnos dobijenog i ulozenog ne ide u prilog suspenziji.
Za drum je dovoljno, (po mom licnom misljenju) poigrati se dizajnom rama i sirim(meksim) gumama, manje tezine, manje troska, a voznja dovoljno udobna.
Ali udobno meni, ne mora da znaci i udobno nekom drugom, a fala bogu lezecih ima raznoraznih svako da bira kaki voli :)
A ako mi se ikada ucini da mozda nije udobno, samo sednem na neki uspravan bicikli i oma se podsetim sta znaci neudobnost :mrgreen:
E sad drugo je kad bas zadjemo na kakve izuzetno dzombaste puteve, makadam, zemljane i to, to je suspenzija nezamenjiva.
Dakle pre nego sto se upusti u razmisljanje i projektovanje/kupovanje, treba razmisliti sta ustvari zelimo,za gde, za kako.
Najbolje je kad ima i da se proba, jer ipak je osecaj pod zadnjicom osecaj pod zadnjicom ;) pa puno moze da pomogne u donosenju odluke.

Pogo efekat je onaj kada prilikom pritiska na pedalu lanac vuce zadnji tocak i obrce ga oko ose suspenzije.
Ljuljanje takodje moze da nastane i zbog premestanja centra mase, dakle usled kocenja, ubrzanja, ako se migoljis u sedistu u sl.

U slucaju prednje vuce suspenzija zadnjeg tocka nema taj lanac, te treba samo resiti geometriju suspenzije tako da se
minimiziraju ovi drugi povodi ljuljanja, sto je daleko jednostavnije jer imamo samo jednog "neprijatelja"
Pogledaj Zox modele, bolesno jednostavno !

Prednja suspenzija sa prednjom vucom tipa MBB je jako jednostavna. Samo pogledaj Flevo. Znaci viljuska "okacena" pri pogonu,
i elatomer izmedju nje i rama. Moze i klasican damper/amort.
Ako se uradi tako da su caura pogona i viljska jedan deo, onda nema nikakvog pogo efekta od same sile potezanja lanca.
Tu je naravno i Cruzbike varijanta, dakle manje vise klasican amortizer na vratu viljuske.
Kod tzn chaintwistera je stvar nesto komplikovanija, ali ne i neizvodljiva.


Pozdrav :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
corovicgoran
Posts: 55
Joined: 11 Jul 2009, 21:43

Re: FWD - zadnja suspenzija ili ne?

Post by corovicgoran »

Pozdrav svima!
Upravo je zavrsen jedan Bent Low Racer FS (u prevodu sa amortizerom i napred i nazad).Mislim da sam Neshi obecao da cu napraviti jedan sa zadnjom suspenziom.Medjutim iskrsla mi je amort vila prednja od 20" pa sam resio da bude FS.Nisam se pokajao ,bent je ekstremno udoban ,testirao sam ga na raznim terenima ,suspenzije funkcionisu besprekorno .Jedan primer bolje apsorbuje prelazak preko lezeceg policajca u punoj brzini nego u laganoj voznji.Obe suspenzije su rezultovale nesto vecom tezinom kompletnog benta koja sad iznosi 17,5 kg .Medjutim posto su tockovi 20" lako nose tu kilazu.Cak sam stavio na pogon 52 zuba lancanik i mislim da moze jos veci da dodje cisto da bi mu podiga putnu brzinu a da ne bude tezak za voznju.
Attachments
thumb.php.jpg
Post Reply