Ideja za sklopivi trike

Sve o "ležećim" biciklima

Moderators: IRalic, Moderatori

Post Reply
stajp
Freebiker
Posts: 22
Joined: 14 Aug 2008, 22:42

Ideja za sklopivi trike

Post by stajp »

Već neko vrijeme razmišljam o recumbentu/trikeu koji bi bio dobar za gradsku vožnju. Važna stvar bi bila da se može sklopiti da mogu u tramvaj, bus itd.

Gledao sam sklopive trikeove i nijedna od dosadašnjih ideja mi se ne sviđa. Sklapanje traje predugo, ili se sklapa čudno, ili je jednostavno nakaradan.

Pa mi je pala ideja na pamet, ali mrzim formalno crtati, mjeriti itd. ako je ideja u startu loša:
Uzeti stražnji kraj http://www.fastfwd.nl/index.php?id=33
Uzeti prednji kraj http://soonw.de/t3.html , ali bez blatobrana.
= (u osnovi bi izgledao kao Tiago1 ali za odrasle osobe).
Napraviti preklop točno ispred volana, tako da se prednji kraj odozdola preklopi između dva kotača.

Postupak preklapanja bi bio da se na sjedalu napravi rupa kako bi kraj sjedala služio kao drška. Primi se sjedalo i cijeli stražnji dio rotira oko stražnjih kotača, tako da se prednji dio sam preklopi prema dole. Potom samo spustiti sjedalo, primiti dršku i tako vući sva tri kotača koja dotiču pod, ali bi bili na istoj osi (pogon bi visio naopačke).

Zašto prednji kraj od T3? Jer onda pedale i pogon ne smetaju da se ti dijelovi vuku iza , što nije moguće u Tiago slučaju - pogon bi strugao po podu. Znam da RWS nije najbolje riješenje, i znam da bi prednji kotač zbog pogona trebao imati što više težine na sebi ako se misli voziti uzbrdo ili po terenu, ali za gradski trike koji će uvijek po betonu i nikad neće preći 25 na sat (naročito jer će u samogradnji biti težak k'o tenk) mislim da bi moglo proći.

Ideju za sjedalo je da bude poduprto sa dvije šipke (kako Igor slaže na svojim bentovima), a koje se lako mogu odvrnuti i tako sjedalo preklopiti i približiti kotačima.

Koja su mišljenja profesionalaca? Drži li ovo vodu? Da ipak nacrtam?
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Ideja za sklopivi trike

Post by pedala »

stajp wrote: Koja su mišljenja profesionalaca? Drži li ovo vodu? Da ipak nacrtam?

Može se odraditi :idea:
Vlada

born for trike
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Ideja za sklopivi trike

Post by IRalic »

Zamisao preklapanja je svakako vrlo zanimljiva,i veoma izvodljiva ,a ako se jos i ti zadnji tockovi mogu preklopiti ka unutra, sta vise pozeleti :) (nesto kao obrunuti Aiolos tadpole)
Ali moram priznati da je ceo koncept u osnovi, pa, cudan ;) Sta ce ti trajk u gradu ?
Trajk kao trajk ok, ali ako je ideja da se to neko gradsko vozilo sklapa, bez obzira na konfiguraciju i broj tockova,
zar nije mnogo bolje uzeti dva mala 16 ili 20" tocka kao osnovu, a ne tri ?
Sklapanje moze da bude mnogo jednostavnije, kao i kompaktnije.
I da li to zaista mora biti lezeci ? Klasican sklapajuci uspravni bicikl je daleko primereniji za grad, a pogotovo za sklapanje - neki se sklope u osrednju vrecu koja se onda nosi na ramenu - gde ces manje od toga 8)
Znam da je uspravni sve to sto jeste, neudoban i tako dalje, ali kao "gradski ratnik" itekako ima ogromne prednosti u odnosu na lezeci, a pogotovo u odnosu na lezeci trajk.
Sad, samo je pitanje da li tebi treba prakticno gradsko vozilo, ili nesto cime ces se zabavljati ? :)
Ako ovo drugo, onda je ta tvoja zamisao sasvim na mestu :)

Lezeci pozdrav ;)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
histria
Posts: 6
Joined: 30 Sep 2007, 12:30

Re: Ideja za sklopivi trike

Post by histria »

a sto fali normalnom trikeu za grad? Ja bio sa mojim 10 puta u zagrebu i po bike stazama ili pjesackoj zoni mozes gdje god po gradu.
evo...odmah ti ga prodam...za po gradu...
stajp
Freebiker
Posts: 22
Joined: 14 Aug 2008, 22:42

Re: Ideja za sklopivi trike

Post by stajp »

@histria - ništa mu ne fali - osim što je velik. Rađe se onda vozikam bikeom :D

@igor - ideja je to što mi je linija kuća-posao cca 10 km, skoro sve biciklistička staza. Da iznesem recumbent iz stana treba malo spretnosti (a ne držim ga u podrumu/šupi jer se u mom kvartu krade). Kad dođem na posao opet malo spretnosti da ga unesem u prostor gdje je siguran. Nije mi problem uzeti benta u grad, funkcionira mi takav sustav.
Sviđaju mi se sklopivi bicikli koji se brzo i jednostavno slažu - Tikit i Brompton su OK, ali sam više priklonjen ideji kakvu ima Strida jer s njom mogu lagano skočiti u tramvaj bez da zauzmem ljudima puno mjesta, lagano se gura (gledao sam ekipu sa Bromptonima u Londonu, katastrofa, ljudi se jedva probijaju kroz masu). No i da podnesem sve mane, svi ti bicikli su meni nekako - mali. I sad dođemo do problema i želja - vozim se u gradu i padne pljusak, i želim pobjeći u tramvaj. Želim recumbent, koji se može složiti ili barem djelomično preklopiti, da je fizički koliko toliko normalne veličine (a ne da je kao dječji bicikl na steroidima), da slaganje/preklapanje ne traje 3 minute (jer dok kisnem ne želim loviti šarafe), da se spakiran može stisnuti u format 80cmx50cmx40cm (možda pokoji cm više) koliko službeno smije ući u tramvaj, da ga spakiranog mogu doma ili na poslu stavit u ormar. Dva kotača se daju odlično spakirati, postoje modeli, ali su to većinom FWD-ovi sa kojima se ne bi samo tako usudio vozati okolo. Trike mi ulijeva više pouzdanja, daje nekakvu stabilnost i sigurnost.

Eto, zato je ova ideja. Urbani ratnik stabilnosti, ne skakanja na i sa pločnika.
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Ideja za sklopivi trike

Post by pedala »

stajp wrote: ... s njom mogu lagano skočiti u tramvaj ...
Urbani ratnik stabilnosti...
Čujte dečki, vam je bar lako da skočite u ZETovog plavca kad je pod u ravni sa pločnikom 8)
Vlada

born for trike
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Ideja za sklopivi trike

Post by IRalic »

stajp wrote: ali sam više priklonjen ideji kakvu ima Strida jer s njom mogu lagano skočiti u tramvaj bez da zauzmem ljudima puno mjesta.
To mozda kreni u tom pravcu - kopija Stride ?
stajp wrote: da je fizički koliko toliko normalne veličine (a ne da je kao dječji bicikl na steroidima), da slaganje/preklapanje ne traje 3 minute (jer dok kisnem ne želim loviti šarafe), da se spakiran može stisnuti u format 80cmx50cmx40cm (možda pokoji cm više) koliko službeno smije ući u tramvaj, da ga spakiranog mogu doma ili na poslu stavit u ormar.
Slazem se da bi tako zamisljen trajk ispunjavao skoro sve te uslove, osim ovog na pocetku kornjeg citata ;)
Zamisli kako ce izgledati kada jedan krupan momak kao ti sedi na kakvom skejtbordu na steroidima :mrgreen:
Ovaj teciji FWD itekako izgleda kao zgodan za to sto si zamislio, ali problem je na njega staviti odraslog coveka,
i jos sa pogonom iza prednjeg tocka, a da se jednim preklapanje sklopi u te dimenzije.
Pribliznim merenjem rekao bih da duzina po preklapanju moze da bude na nekih 85-90cm, sa upotrebom 20" tockova i napred i nazad,
ali to podrazumeva da ti je sredina sedista negde na osi osovine zadnjih tockova, sto je svakako dobro sto se stabilnosti delta tricikla tice, ali u kombinaciji sa pogonom napred i kurblama iza prednjeg tocka veoma lose utice na trakciju.
Problema na mogkrom i klizavom ima cak i biciklom kad je sediste maksimalno pomereno napred,
a samo mogu da zamislim kako to izgleda kada je tocak toliko daleko od centra tezista, a jos dodas i dva zadnja tocka da i to malo tezine sto ima preraspodele jos na jedan dodatni tocak.
Naravno sve je teorija. Ako te ne kosta puno da sve to izvaris i probas, onda samo napred! koncept je dovoljno interesantan da vredi probati.

No vratimo se na dimenzije preklopljenog, i da kazemo da imas visinu od 85-90 kada ga uspravis i kotrljas na zadnjim tockovima (gledaj da se prednji tocak kod preklopljenog rama NE kotrlja po zemlji, jer ces moci samo u jednom pravcu da ka kotrljas, posto ce se u suprotnom okretati pedale dok guras, koje ce onda verovatno kaciti negde ram,sediste,itd.)
sto je ok visina, i tesko da ce ko od oka oceniti da je to 10cm vise od dozvoljenog ;)
Sto se sirine tice, tu tesko da ces moci da prodjes sa 50cm bez preklapanja zadnjih tockova ka unutra,
jer sa tragom tockova od 45cm ces se izvrnuti u prvoj krivini i sa 15km/h ;)
Treba ti bar jedno 65-70, pogotovo zbog toga sto zadnji tockovi trebaju mesta kako bi se mogli zakrenuti.
To mozes jednostavno resiti sa kacenjem bocnihi cevi na osovinu pri glavnoj cevi rama,
a za fiksiranje iz zakljucavanje zadnjih tockova na svoje mesto koristiti takvu precku koja ce povezivati oba kraka,
a na nju mozes i sediste da okacis posto je taman tu negde.
Pri sklapanju samo izvadis tu precku (dva QR-a) ali moraces i da otkacis poluge upravljanja.
Dubina paketa najvise zavisi od velicine tockova, posto se ostatak uz preklapajuce sediste da lepo i ravno preklopiti.
Sa 20" ces imati skoro 50cm, a ako stavis 16" negde 40-42cm.
Dakle konceptualno je veoma moguce sve to izvesti, samo je pitanje kako ce se to voziti ;) a to ne znas dok ne probas ;)


stajp wrote: Dva kotača se daju odlično spakirati, postoje modeli, ali su to većinom FWD-ovi sa kojima se ne bi samo tako usudio vozati okolo. Trike mi ulijeva više pouzdanja, daje nekakvu stabilnost i sigurnost.
A sta fali dobrom FWDu ? :) Niski bicikl sa dva mala tocka je idealan za preklapanje.
Npr nesto poput Toxy ZR ili mog mikro FWDa
Dva tacke preklopa i mozes da ga sklopis u 100x70x30 (za tvoju visinu) u tri poteza.
Odkaci se sedsite,zadnji tocak se preklopi ka napred (bas kao na ToxyZR kada se odkaci amortizer)
zatim taj zadnji kraj se preklapa na glavnoj horizontalnoj cevi blizu one uspravne, i preklapa ceo zadnji kraj
ka napred na bok, odmah uz prednji tocak sa leve strane.
Preklopiti tako da se kotrlja ili na zadnjem tocku u svim pravcima, ili na prednjem samo ka napred.
Upravljac sluzi kao drska, a ako je sirok kao kod mog bicikla, onda da se sklapaju bocne cevi ka dole, a ostaje ti stem(lula upravljaca) kao drska prilikom kotrljanja/nosenja.
Lako stane i u kofer ako treba (sa malo vise rasklapanja)

Image
Image



Pozzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply