Dosadna pocetnicka pitanja

Sve o "ležećim" biciklima

Moderators: IRalic, Moderatori

qlantisw
Posts: 12
Joined: 11 Jan 2011, 12:05

Re: Dosadna pocetnicka pitanja

Post by qlantisw »

...
Attachments
P260411_18.09[01].JPG
(127.63 KiB) Downloaded 338 times
Lezo 5.jpg
(167.24 KiB) Downloaded 338 times
Lezo 4.jpg
(160.54 KiB) Downloaded 338 times
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Dosadna pocetnicka pitanja

Post by IRalic »

Eee to je vec za poverovati! ;) Lep biciklic! Farba je neka metalik ? Lepo izgleda. Nekako "cisto" bez menjaca, sajli i to :)
Ako se ne varam to je onaj sto sam ja probao dok je jos bio bez farbe, i moji utisci su bili veoma pozitivni :)

Ajd cucemo se jos u vezi sedista, posto jos ne znam definitivno kada bih kretao na put.
Nije ni Osjek preko sveta, pa mogu lako napraviti kakvu voznju, ili se najdemo negde izmedju ;)


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
qlantisw
Posts: 12
Joined: 11 Jan 2011, 12:05

Re: Dosadna pocetnicka pitanja

Post by qlantisw »

IRalic wrote:Eee to je vec za poverovati! ;) Lep biciklic! Farba je neka metalik ? Lepo izgleda. Nekako "cisto" bez menjaca, sajli i to :)
Ako se ne varam to je onaj sto sam ja probao dok je jos bio bez farbe, i moji utisci su bili veoma pozitivni :)

Ajd cucemo se jos u vezi sedista, posto jos ne znam definitivno kada bih kretao na put.
Nije ni Osjek preko sveta, pa mogu lako napraviti kakvu voznju, ili se najdemo negde izmedju ;)


Pozzz
Nema problema što se mene tiče samo mi javi ranije...
Možda bi bilo najbolje da ti donesem novce u Inđiju (Kako se trpam u goste, ko cigo u svatove :) )
da isprobam te tvoje 2/3 točkovne spravice, budući da smo iste visine...
Ne očekuj da ću doći biciklom :oops: za cca 2*160 km ipak je bolje rješenje moj jureći motocikl :evil:
Budući da mi je motocikl samo malo brži od vas na biciklima (stari dobri istočnonjemački MZ 251) bilo bi najbolje da se nađemo u neradni dan (subota ili nedjelja...)
Naravno da si u Osijek uvijek dobrodošao na biciklu ili bez njega... :!: :wink:

Eh, da -jedno pitanjce - Šta misliš o rekumbentima sa pogonom na prednji točak?
Konkretno - Radi se o modelu flevo racer.
Koliko sam skontao na netu, to su radili nizozemci, ali je sada nacrt free i radi ga neka mala Njemačka firma.
Može se i kupiti samo rama za samogradnju.
Navodno ga je puno teže naučiti voziti zbog pogona na prednji i niskog kormana,
prednosti su mu da se može gotovo uvijek voziti bez ruku,
a mane što je nestabilan pri brzinama većim od 25 km/h.
Imaš li kakvih iskustava i jesi ih viđao u živo ???
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Dosadna pocetnicka pitanja

Post by IRalic »

qlantisw wrote:[
Možda bi bilo najbolje da ti donesem novce u Inđiju (Kako se trpam u goste, ko cigo u svatove :) )
Hehe :) moze i tako ;) videcemo vec neki zgodni termin, dal je tamo ili ti ovamo ;)

Eh, da -jedno pitanjce - Šta misliš o rekumbentima sa pogonom na prednji točak?
Konkretno - Radi se o modelu flevo racer.

Video sam i vozio. Jedan sam i uz ogromnu pomoc Gorana napravio.Duduse ne bas Flevo, nego francuski dizajn,malo pitomiji ali isti princip.
Imao sam prilike da probam bas jedan od tih sto su radjeni po originalnim planovima.
Nabavio jedan decko u Beogradu za smesne novce, pa doterao da probam valja li to sta ;)

Veoma je tezak za voznju zbog veoma strmog ugla ceone cevi, koja je jos i pod samom guzicom da prostis ;)
Iz prva nisam mogao da krenem! Iako sam imao dovoljno iskustva na mom biciklu istog principa i slicnih karakteristika.
Onda me je decko malo pogurao i kad sam dobio zalet uspeo sam da vozim, ali je skretanje jaaako tesko islo.
Ne znam, ja ne bih trosio vreme u tom pravcu. Svakako je zanimljiv, ali je vise kao cirkuski bicikl, engo nesto sto se ugodno vozi.
Kad na netu pogledas kako likovi krecu i staju bez ruku, okrecu se na neverovanto malom prostoru, izgleda da to moze da se nauci,
i moze naravno, ali neuporedivo je nezgodnije od klasike. Al eto, na kraju imas zadovoljstvo da mozes da vozis bicikl koji 99% lezecih biciklista ne moze da potera bez vise dana ucenja i vezbe.
Koncept je svakako zanimljiv, ali mislim da ako vec takav, onda neki pitomiji dizajn, pocevsi od francuskog koji sam i sam probao,
pa prema Cruzbike-u.
Ima dosta privlacnih karakteristika kao jednostavan pogon, takodje i veoma tih,
moze da se presavije, il rastavi na ceonoj cevi pa je zgodniji za transport, itd ..
Napravio sam,probao, i resio da nije vredno dale ulaziti u to .. mozda nekad opet probam,korigujem geometriju...
Ali nikada se to ne moze voziti tako lako kao klasicni fiksirani pogon, bilo na zadnji ili prednji tocak ..
Taj tip bicikla obozavaju oni kojima nije dovoljno sto su "specijalni" jer voze lezeci, nego i medju lezecima hoce da budu neobicni ;)

POzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Dosadna pocetnicka pitanja

Post by pedala »

qlantisw, kako je ovo jednom LALI tesko i da napise a da izgovori morao bih da vezbam vise dana :oops:
castitke za bajk, jedno pitanje: upravljivost, sa slike kao da je ugao ceone cevi manji od 60 stepeni
poz, Vlada
Vlada

born for trike
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Dosadna pocetnicka pitanja

Post by IRalic »

pedala wrote: sa slike kao da je ugao ceone cevi manji od 60 stepeni
Jes malo cudan ugao, i to je prov sto sam zapazio kada sam video bajs kod Gorana, i pomislih "o neee" ;)
Ali onda sam seo na njega i nista od toga sto sam ocekivao nije bilo. Sasvim lepo je isao i skretao i sve.
Jedino cim bih mogao to da objasnim jeste da: bajkovi tog tipa obicno imaju viljusku sa jako malo rake-a, a obicno i nula,
dakle ravna vila i osa tocka u osi ceone cevi.
To u saradnji sa malim tockom trail dovodi na optimum.
E sad ovde imamo vilu sa rake-om, i to minimum 30mm sigurno
dakle efektivno smanjujemo trail (ako ugao ceone cevi ostaje identican). Ali ovde je ogao ceone ostriji, sto automatski povecava trail, a rake viljuske da smanjuje, i eto mozda mu ej uspelo da ubode bas ti neku prihvatljivu sredinu :)
Doduse nisam ga vozio u svim uslovima i duze, ali je onako na prvi krug delovao sasvim ok i prihvatljio.
Sto bi rekli izgleda sasavo, ali mene ledja vise ne bole ;)


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
qlantisw
Posts: 12
Joined: 11 Jan 2011, 12:05

Re: Dosadna pocetnicka pitanja

Post by qlantisw »

Hehe :) moze i tako ;) videcemo vec neki zgodni termin, dal je tamo ili ti ovamo ;)
Dogovoreno, samo molim te sjeti me se prije odlaska u Poljsku... :idea:

Veoma je tezak za voznju zbog veoma strmog ugla ceone cevi, koja je jos i pod samom guzicom da prostis ;)
Al eto, na kraju imas zadovoljstvo da mozes da vozis bicikl koji 99% lezecih biciklista ne moze da potera bez vise dana ucenja i vezbe.
Taj tip bicikla obozavaju oni kojima nije dovoljno sto su "specijalni" jer voze lezeci, nego i medju lezecima hoce da budu neobicni ;)
To mi nikako nije bio cilj, zato i pitam što se ne razumijem :oops:
Privuklo me isključivo to što je najzastupljeniji na njemačkom ebayu...
Ja sam ipak čovjek u godinama sa viškom kilograma, znaći prekriženo...
qlantisw
Posts: 12
Joined: 11 Jan 2011, 12:05

Re: Dosadna pocetnicka pitanja

Post by qlantisw »

pedala wrote:qlantisw, kako je ovo jednom LALI tesko i da napise a da izgovori morao bih da vezbam vise dana :oops:
castitke za bajk, jedno pitanje: upravljivost, sa slike kao da je ugao ceone cevi manji od 60 stepeni
poz, Vlada
qlantisw je nastalo tako što smo prijatelj i jako davno radili software za Sinclairov QL (Nasljednik ZX spectruma)
Znači QL anti SoftWare...
S tim se imenom prijavljujem na sve forume već desetljećima, naravno možeš me zvati i Miha :D
Inače samo da napomenem (bilo je već i na ovom forumu) da Sinclair za 7 mj najavljuje svoj oklopljeni 2točkaški rekumbent! :D : :!:

Što se tiče upravljivosti, to mi je prvi i jedini rekumbent koji sam vozio, tako da iskreno - nemam pojma!
Također, Goran je rekao da je ta rama "univerzalna" tj. da mogu ako želim staviti prednju vilicu i točak od 26".
Prijatelj koji ga je sastavljao isto tvrdi da je ugao vilice prevelik pa se zbog toga i kod guranja bicikla npr. mora držati korman.
Naravno ni on nikada uživo nije ni vidio ležeći...
Malo me smeta što uvijek moram držati ruke na kormanu, nekako je sklon samoskretanju.
Sad da li je to normalno ili ne, nemam pojma!
Isto tako da li stvarno mogu staviti prednji od 26" i šta s time dobijam - nemam pojma!
Svaka pomoć dobrodošla...

LP
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Dosadna pocetnicka pitanja

Post by pedala »

qlantisw wrote:
Sad da li je to normalno ili ne, nemam pojma!
LP
Poz. Miha. Ako stavis kotac i vilicu 26"dobijes jos manji kut :oops: trebao bi biti veci i on se krece oko 70+/-
Trag, osu kotaca proveris kad prevrnes bajk i nanisanis pa vidis...
Vlada
Vlada

born for trike
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Dosadna pocetnicka pitanja

Post by IRalic »

qlantisw wrote: Prijatelj koji ga je sastavljao isto tvrdi da je ugao vilice prevelik pa se zbog toga i kod guranja bicikla npr. mora držati korman.
Naravno ni on nikada uživo nije ni vidio ležeći...
Malo me smeta što uvijek moram držati ruke na kormanu, nekako je sklon samoskretanju.
Sad da li je to normalno ili ne, nemam pojma!
Pa da kazemo da ta karakteristika, eto nije pozeljna ;)
Inace se naziva "wheel flop" na engleskom.
Pri vecoj brzini i na pravcu nema problema, cakstavise efekat samocentriranja moze biti i velik,
ali kada se krene skretati, u odredjenom momentu (uglu tocka) samocentriranje prestaje
i upravljac(tocak) pocinje da vuce unutar krivine, pa se stoga u tom momentu osecaj na upravljacu drasticno menja,
te umesto dosadasnjeg usmeravnja tocka u krivinu, on sada sam ide i treba ga vuci iz krivine, tj kontrirati upravljacem toj sili koja ga vuce ka unutra, kako bi se zadrzao zeljeni ugao skretanja.
Nije nista strasno, ali ume da nervira u nekim situacijama, bas kao ta sto si opisao - guranje,
ili generalno manevri tog tipa pri malim brzinama, kada je efekat samocentriranja najmanji, pa "wheel flop" efekat dominira.

E sad, kada sam na kratko probao taj bajs, ja koji sam vec iskusio taj efekat (ucio se na svojim greskama) nisam pri voznji i manevrisanju primetio bas previse wheel flop-a pa mislim da pri samoj voznji ne bi trebalo da imas problema,
ali svakako ne bih savetovao stavljanje veceg tocka jer ce to samo pogorsati stvari.

No, kad vec pomiljemo wheel flop i ostar ugao ceone cevi - tu su bajkovi poput Flevo-a i slicni veooma losi.
Ceona cev je izuzetno strma, oko 45 stepeni kod Flevo-a, 50-60 kod ovih francuskih, i preko 65 kod Tom Taylor-a i skoro 70 kod Cruzbike-a.
Takodje ih prati i puno "trail"-a potrebnog za stabilizaciju pri vecim brzinama, a i na to sve na prednji tocak,
i to njegov najistureniji prednji deo imas okacen pogon i sve to, sto dalje pogorsava efekat do mere da ne mozes da sedis(lezis) na bajku i drzis prednji tocak usperen pravo jer i najamanja oscilacija ce ga pomeriti iz ravnoteze i poslati u stranu.


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
corovicgoran
Posts: 55
Joined: 11 Jul 2009, 21:43

Re: Dosadna pocetnicka pitanja

Post by corovicgoran »

Cao narode.

Drago mi je sto se Miha konacno provozao bentom iz nase "garaze" .Zelim mu da ga dobro i dugo sluzi...
S'obzirom da sam ga ja pravio i ne izgleda tako lose na slikama :lol: :lol: :lol:
qlantisw
Posts: 12
Joined: 11 Jan 2011, 12:05

Re: Dosadna pocetnicka pitanja

Post by qlantisw »

corovicgoran wrote:Cao narode.

Drago mi je sto se Miha konacno provozao bentom iz nase "garaze" .Zelim mu da ga dobro i dugo sluzi...
S'obzirom da sam ga ja pravio i ne izgleda tako lose na slikama :lol: :lol: :lol:
Sta provozao, vozam se svaki dan :D :D :D

Jedino, nikako da potrefim položaj sjedenja oppps - ležanja, imam dosta bolova u vratu, e sad da li je to sto sam ja premekan ili zbog polozaja :?: :?: :?:
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Dosadna pocetnicka pitanja

Post by IRalic »

qlantisw wrote: Jedino, nikako da potrefim položaj sjedenja oppps - ležanja, imam dosta bolova u vratu, e sad da li je to sto sam ja premekan ili zbog polozaja :?: :?: :?:

U pocetku su moguci takvi problemi sa neugodnoscu tog vratnog dela, dok se misici ne naviknu na novu poziciju.
Trebalo bi da prodje posle par stotina kilometara :D Samo teraj i ne brini :)


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
qlantisw
Posts: 12
Joined: 11 Jan 2011, 12:05

Re: Dosadna pocetnicka pitanja

Post by qlantisw »

IRalic wrote:
U pocetku su moguci takvi problemi sa neugodnoscu tog vratnog dela, dok se misici ne naviknu na novu poziciju.
Trebalo bi da prodje posle par stotina kilometara :D Samo teraj i ne brini :)


Pozzz
Vidim ja da cu morati podebljati narudzbu za Poljsku - na sjedalo + naslon za glavu :idea:
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Dosadna pocetnicka pitanja

Post by IRalic »

hehe :) pa nije losa stvar, ako nista drugo bar radi komentara onih koji ga primete (neprocenjivo, a za sam naslon tu je MasterCard) :mrgreen:
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply