Zasto NE voziti/kupi rekumbent ?

Sve o "ležećim" biciklima

Moderators: IRalic, Moderatori

Post Reply
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Zasto NE voziti/kupi rekumbent ?

Post by kunalagon »

Cesto pomislim kako je lepo ici/voziti a pri tome lezati...

-Igor cesto hvali taj rekumbent, ali kakav bi rekumbent trebao nama sa 120 kilograma telensne mase... Recimo u situacijama na Regionalnom putu 22.1 (BG-NS, stari put). Gde je voznja isto kao i uz/niz stepenice...

-Sledeca pomisao koja me sprecava je voznja leti, kada su vise temperatura, a vi na ledjima, i zadnjici naravno imate ogromu povrsinu cebeta...
Pretpostavljam da je to prijatno kao i nosenje planinarskog ranca, samo nesto lakseg...Znojenje, zalepljenost.

...i tako dalje...
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Re: Zasto NE voziti/kupi rekumbent ?

Post by Nikola »

auuu :D , kakva prozivka.. sad će Igor da se iznervira :lol: .. vidi Kunalagon .. ja te poštujem s obzirom da si kolega bajker... ali jednostavno svako ima neki svoj trip.. gledao sam par tvojih video zapisa i interesantni su.. ali jedostavno ne mogu da shvatim odakle ti motivacija da voziš npr.. stari put BG-NS ili ostale regionalne puteve oko beograda u onoj silnoj automobilskoj gužvi.. i to još na MTB-u... za te varijante je bolji mnogo drumaš... mada ne mogu da razumem ni drumaše.. ali kontam kao sportisti su pa ganjaju rezultat i sl. I onda još dođeš do Fruške i posetiš Grgeteg i vratiš se nazad :o .. znači to je kao da si probao šlag a ostala ti cela torta sa malinama i čokoladom :lol: .. eto ja to ne mogu da razumem ali nisam ti nikad to napomenuo zato što jednostavno kontam da voliš i tako.. :wink: nema ljutiš!
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Zasto NE voziti/kupi rekumbent ?

Post by IRalic »

Innerviram ? Taman posla :D nerviraju se samo oni sto ih nesto pritiska ;)

Samo 120kg ? Rekao bih da je to prosecna tezina bent bicikliste,oni preko bare sigurno i veci prosek imaju ;)

Image

Da, sumljao sam da ste dovoljno ludi da idete starim putem za NS,tj delom od Indjije to prevoja na Banstolu ;p
ja sam bentom isao tuda (dva tocka,bez suspenzije i sa 1" gumama), i daleko mi je udobnije bilo neko na mtb-u.
Sad, to each his own sto bi rekli englezi ..

Ako te prvenstveno interesuju losi putevi,makadam i ne previse zahtevan off road, ima i za to.
Ako ovaj baja (Thomas Seide, ako se ne varam) tera preko stepenica, onda je novosadski put maciji kasalj ;)
Image

Sto se fotelje i vrucine tice, tu takodje imas pogresnu predstavu.
Ne znam kako ti, ali meni su i na uspravnom biciklu ledja mokra kada je vrucina,
s jedinom razlikom da je na uspravnom moguce da mi sunce bije u ledja, sto u kombinaciji za vetrom i relativno tamnom majcom
rezultira nesto manje mokrim ledjima nego na bentu,odnosno majca ostaje relativno suva,
sto ne znaci da se ne znojim ;p
Ali nisu samo ledja problem. Najveci problem, sto se toplote i znojenja tice,
je sto na uspravnom biciklu,dok sedim na onom klinu, jaja mi se kuvaju, da prostis ;)
A koliko sam cuo, doktori kazu da to bas i nije tako zgodna stvar.
Na bentu niti me gde pritiska, niti mi je gde vruce. Jednom recju savrseno je udobno.

I meni je kao i tebi klasican bicikl bio sasvim ok, dok nisam probao bent.
A onda sam shvatio koliko propustam.
Jednostavno zasto se muciti ako ima nesto bolje i udobnije,a pri tome ni malo ne zaostaje sto se performanski tice,cak naprotiv.
A sve i da na lezecem vozis sporije, dok tvoje kolege na uspravnom sede ispred prodavnice i pokusavaju da dodju sebi,
malo razbiju bol u ledjima i sakama, to samo prodjes lezeci pored njih i mahnes im,jer ti potrebe da odmaras nemas.

E sad, bent fotelja imas raznih, i ne sve "disu" jednako. Ja imam 2cm Ventisit podlosku na carbonskom sedistu,
i ne zalim se ni na udobnost ni na mokra ledja.
A onda imas slicna takva sedista,ali karbon/pena sendvic, na kojima mogu da se izbuse velike rupe,sto dalje poboljsava ventilaciju.
Takodje postoje i sedista od mereze, koja ja razapeta preko rama od cevi.
Bolje ventilacije od toga nema.(ako ne dodas ventilatore ;) )
Naravno ipak je to mreza, i nagde mora da te drzi, u u zavisnosti od materijala mreze,odnosno od toga da li upija i odvodi vlagu,
ili je to plastificirana mreza cija nit ne dise, zavisi i to koliko ce ti biti prijatno.

Sve u svemu ajde da zakljucimo da si na bentu ledja ipak malo vise mokra nego ba uspravnom,
ali to nikako nije nesto sto ce nokog odvratiti od lezecek biciklanja.
Ima toliko prednsoti da tesko da nesto toliko beznacajno kao malo vise mokra ledja moze nekod da odvrati.

Ja ti kazem da za drumski biciklizam boljeg bicikla od lezeceg nema, a ti mozes da mi verujes, ili ne.
Ako ti je brzina, daljina predjenog puta, i mogucnost uzivanja u pogledu na okolinu, a ne u prednji tocak ;p, jedna od glavnih motivacija za okretanje pedala,od lezeceg nema boljeg.
Da je uspravni bicikl toliko dobar, danas se ljudi ne bi vozili sedeci u kolima, nego bi svi jakali motocikle i gurili se nad razervoarom
kako bi postigli sto aerodinamicniji polozaj, nebi li nas vetar sa njega oduvao.
Najbolje bi bilo da sam probas, i sam se uveris kako to igleda.

Za voznju van puta, odnosno stazama kojima se krecu mtb-ovi bent nije najbolje resenje,
jer te staze obicno zahtevaju menjanje tezista i podizanje oba ili bar jednog tocka na nekim mestima,
kako bi se efektno vozilo, a bent to nije u stanju da uradi.

Pozzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Zasto NE voziti/kupi rekumbent ?

Post by IRalic »

A da, zaboravio sam ono oko zadnjice ;)

Zadnjica ti nije pokrivena cebetom kako kazes ;p stavise upravno je suprotno.
Spreda poprilicno duva, te ja kad je hladnije moram da navucem jos jedan extra sloj koji pokriva zadnjicu i medzunozje,
sto ce reci gde bih na uspravnom vozio samo u dugackim gacama,ovde navucem jos i kratke preko njih,da mi se ne smrznu ja.. :D


`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: Zasto NE voziti/kupi rekumbent ?

Post by kunalagon »

...bogami...ubedio si me da kupim auto...sto bi se mucio da sedim na klinu kuvajuci jaja i kobasicu ili da nabijam krsta na bentu gledajuci da ne predje neki kamion preko mene i sve vreme da guram svoja ledja pedalama...sve sto je udobnije i lakse, bolje je.
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: Zasto NE voziti/kupi rekumbent ?

Post by kunalagon »

Nikola wrote:.. gledao sam par tvojih video zapisa i interesantni su.. ali jedostavno ne mogu da shvatim odakle ti motivacija da voziš npr.. stari put BG-NS ili ostale regionalne puteve oko beograda u onoj silnoj automobilskoj gužvi.. i to još na MTB-u... za te varijante je bolji mnogo drumaš... mada ne mogu da razumem ni drumaše.. ali kontam kao sportisti su pa ganjaju rezultat i sl. I onda još dođeš do Fruške i posetiš Grgeteg i vratiš se nazad :o .. znači to je kao da si probao šlag a ostala ti cela torta sa malinama i čokoladom :lol: .. eto ja to ne mogu da razumem ali nisam ti nikad to napomenuo zato što jednostavno kontam da voliš i tako.. :wink: nema ljutiš!
..vidis...vazno je da se vozi, i da se dodje do bilo cega i da se vrati nazad. I onda da imam drumasa, kako bi ili bent, i kako bi ja onda vozio kroz recimo sumu Kosmaja ili Fruske Gore ili bilo cega... Ja razumem one..."Krenem do NS vozom, onda vozim po NS, pa se vratim vozom za BG" , ili one slicne koji bi recimo:"Stavim bajs ili trajs na auto, odem do Mokre Gore, tamo izvozam grug kroz sumu, i vratim se kolima kuci". Pa biciklo ili triciklo je da se jase a ne da se prenosi. E, sada ima onih koji vozaju, oni koji vozikaju ili oni koji voze. Ovaj jedan ujak od druga mog nekog, vozi drumasa. Za dan i po stigne na crnogorsko primorje, a mogo je da ide i avionom, stigo bi za 35 minuta...
eto..

zato neka se tockovi okrecu, neka se vise okrecu, neka se samo okrecu !
Last edited by kunalagon on 09 Apr 2009, 20:02, edited 1 time in total.
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: Zasto NE voziti/kupi rekumbent ?

Post by kunalagon »

...i da ... 'tedoh jos da dodam...

Koliko sam primetio ovde, jedino(mada ih mozda ima i vise) je rajko55 freebiker; mi ostali smo obicni sto bi se reklo, salabajzeri...
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Re: Zasto NE voziti/kupi rekumbent ?

Post by Nikola »

kunalagon wrote: ..vidis...vazno je da se vozi, i da se dodje do bilo cega i da se vrati nazad.
Vidiš ja mislim da je važno da se vozi... da se uživa u vožnji... i da se po mogućstvu ne vratiš istim putem nazad.. e sad to šta je tvoja zamisao gde da se vozi.. to je tvoja stvar i želja ja u to ne ulazim ali primetio sam sam određeni ton potcenjivanja o ideji da se preveze negde pa da se vozi ... ti pređeš 140 km sa 0 m visinske razlike a ja kad se prevezem negde pređem 70 km sa 1000 m visinske razlike.. pa ti sad razmisli o tome gde se više kalorija potroši :wink:
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: Zasto NE voziti/kupi rekumbent ?

Post by kunalagon »

haha, Nikola, da znas da si u pravu...

Ja vise volim da vozim sa visinskim razlikama, kao recimo onaj put do Smedereva. Jes da nije neka posebna visinska razlika ali je stalna.

A sto se kalorija tice...nisam siguran u sve to. Ti se popnes na 1000m visina...i sta onda? Onda se spustis bez utrosenog ijednog Dzula. A kada ides ravnicom stalno trosis. Skoro da mu dodje na isto...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Zasto NE voziti/kupi rekumbent ?

Post by IRalic »

kunalagon wrote:...bogami...ubedio si me da kupim auto...

Pa da :lol:
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
skenzodin
Posts: 7
Joined: 04 May 2010, 19:57

Re: Zasto NE voziti/kupi rekumbent ?

Post by skenzodin »

Vidite mladici ja sam na lezecem trikeu isao do balatona i u jednom danu prelazio po 180 km. Moj trike je homemade i nema nikakve suspenzije i slicne zajebancije koje amortizuju udare. Posle puta od nekih 750 km (napred-nazad) za 5 dana samo mogu da uzviknem: aaaaaaaaaaaaaaa kad ce ponovo godisnji da idem opet i to jos dalje routom 6 do samog atlantika
Post Reply