Bol u kolenima

Za izdržljivost fribajkera, potrebna je pravilna ishrana, a ni treninzi nisu na odmet. Ako dođe do povreda, treba znati i pravu medicinu. Ovde spadaju i ostale teme vezane za živi svet.

Moderator: Moderatori

User avatar
Dragan K.
Posts: 83
Joined: 18 Oct 2007, 20:53
Location: Beograd
Contact:

Post by Dragan K. »

Juce sam malo vozio po Fruskoj Gori, i primetio sam nesto, na sta ranije nisam obracao paznju.
Nakon 20-30km ravnog asfalta, po obicaju kada promenim bike (sa recumbenta sam presao na drumski naguznjak), pocelo je lagano zatezanje sa pojavom neprijatnosti u kolenima. Cim sam krenuo uzbrdo, umesto da se pojaca, svaka naznaka bola je nestala. Zar ne bi trebalo da bude obrnuto. Da li mi se ligamenti brze/bolje razvlace/zagrevaju?
Pametan covek nauci i zaboravi, inteligentan se priseca....a glup sve zna!
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Re: Bol u kolenima

Post by Easst »

Evo i ja da se prijavim da je krenulo da me zeza koleno, desno. Trudim se da održim visoku kadencu i sve, mada često volim da uprem na uzbrdicama, mada i to nije baš da meljem, nije tolko visoka kadenca ko na ravnom, al i dalje motam. I tako u poslednje vreme vidim počinje polako da me boli desno koleno, onako čisto kao upozorenje. Na primer desi se nekad da posle neke nizbrdice naglo usporim zbog saobraćaja i ne prebacim niže na vreme, i čim zgazim pedalu da krenem ono mi malko zažulja koleno.

Il tako kad vozim, budem zadovoljan nije me bolelo reko sve super, al onda kad sednem osećam tu neku iritantnu zategnutost u kolenu (kad mi je savijeno), kada je ispravljeno nema ništa. Mada sad kako sam napisao ovo vidim da polako prelazi iz "iritantne zategnutosti" u bol baš.

bedak a
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Re: Bol u kolenima

Post by Easst »

A evo ustvari kao ilustracija za zapinjanje uzbrdo, ima ta jedna uzbrdica uz koju se uvek penjem kad se vraćam iz grada, i znam da je jedno dve godine vozim u istoj brzini, samo mi se brzina povećala za nekih 3-4km/h u odnosu na taj početni prosek od 11-12km/h, znači povećao sam kadencu, što li me sad boli koleno onda :(

Mada, tek ove sezone sam počeo da vozim po 100, 150km, al kad vozim takve krugove na svakom dužem usponu se štedim i vozim na najmanjoj napred.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Bol u kolenima

Post by shebez »

I ja sam pocetkom ove godine opet imao problem sa kolenom ovaj put samo sa levim, mislim da je bila posledica zimska pauza, i da sam se jednom zeznuo na pocetku sezone na nekoj bezveze uzbrdici, visoka kadenca i malo veci pritisak na pedale, taj uspon nije bio dug ali je bio dovoljan da me naredna dva meseca koleno uzasno boli, nisam mogao da cucnem pertle da vezem. Iako sada drzim visoku kadencu trudim se da na toj kadenci ne nepravim vece napone u kolenu, misici definitivno mogu mnogo vise nego zglobvi.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Re: Bol u kolenima

Post by Easst »

aha, znači slaba vajda od visoke kadence ako ne vodiš računa da ne ležeš na koleno baš? a ti si se oporavio sad jel?

a jel praktikuješ neko zagrevanje/istezanje i tako to pre/posle vožnji?
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Bol u kolenima

Post by shebez »

Sad mi je koleno ok, zalecilo se. Zagrevanje mi je uvek da kada krenem na voznju vozim u sto manjem prenosu, naravno po ravnom, i da drzim visoku kadencu, izgleda kao da vozim biciklu bez lanca. Dok se noge malo ne zagreju posle toga vozim normalno ali uvek se trudim da ne opterecujem kolena velikim pritiscima jer me je strah da opet ne dobijem bolove. Sad opet ni ovo ne treba shvatati zdravo za gotovo jer smo svi razliciti ali moja iskustva su takva.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Bol u kolenima

Post by alazovic »

Što se mene tiče (posle dve godine od poslednjeg posta u ovoj temi), još uvek primenjujem sopstveni recept: laaaagggaaaannnaaaa vožnja u prvom satu, veća kadenca, a ako se pojavi blagi bol u nekom kolenu - ignorišem ga ("savet" od jednog KV MTB kolege)!
Nije da se bol više ne pojavljuje, ali i kada se pojavi, brzo nestane i ne smeta mi u vožnji.

A verovatno postoji i više vrsta bola - kada me je prvi put zabolelo koleno, sutradan sam seo na bajk i odvezao poprilično jak uspon od preko 1200mnv i bol je začudo nestao na pola puta :)

Naravno da to više ne bih ponavljao...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Re: Bol u kolenima

Post by Easst »

kaže internet da imam Quadriceps tendinitis (boli me taj ligament iznad čašice, ne znam kako je kod vas bilo). Ne kažem da je to zamena za pravog docu, al kulije je kad imaš neko ime da zalepiš. Kaže doktor interwebz da je to jer sam preopteretio svoj isuviše slabašni kvadriceps.
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Re: Bol u kolenima

Post by Easst »

hehe prošlo me ovo. evo šta sam sve radio:

- oladio sam malo. iskulirao sam desetak dana duže vožnje samo sam se vozikao naokolo 20ak km.
- eliminisao sam ne znam odakle stvorenu bezveznu naviku da se popnem skroz napred na nos sedla kad idem uzbrdo.
- posle vožnje sam ladio temeljno ceo taj deo oko kolena i koleno.
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Re: Bol u kolenima

Post by Easst »

U međuvremenu se ovo vratilo, ništa drastično, ali ta iritantna zategnutost o kojoj sam pričao, pa sam ipak umesto na internet otišao kod pravog ortopeda, koji je utvrdio da imam

Chondromalacia patellae

Reko mi je da oladim malo od bicikle, a savet mi je preseo čim sam ga čuo. Uputio me i na neku fizikalnu terapiju, pa ću da vidim šta je to.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Bol u kolenima

Post by Gruja »

Eh muke sa tim kolenima. Moja devojka je imala veliki problem pre godinu dana sa kolenom, bila i na fizikalne terapije i na laserske terapije i ništa nije pomoglo... Na jesen je uradila magnetnu rezonancu i ispostavilo se da je sve u redu, nema neke ozbiljne povrede, ali dijagnoza ipak ista kao tvoja... popadanje patele. To valjda znači da se ona ne regeneriše kako treba, nema dovoljno hranljivih materija, a njena regeneracija zavisi od kretanja, tj. bolje se regeneriše kada funkcioniše nego kada se miruje, dugotrajno sedenje na stolici je ubistveno za ovaj slučaj. Moja devojka ima posao gde veći deo dana upravo sedi uz kompjuter.
Fizioterapeut je predložio umerene fizičke aktivnosti, bazen, bicikl. Trčanje i hodanje ne baš jer više opterećuju koleno. U početku je imala problem sa vožnjom bicikla, ali lagano se to prisredilo, bitno je samo da se kadenca drži visoka kako bi se opterećenje na koleno smanjilo. Nemoj da brineš, ali budi pažljiv, vozi bicikl ali pazi na kadencu i ne teraj mnogo uzbrdo.
I vežbaj kvadriceps, kako kaže ortoped: kvadriceps je kišobran za koleno, što je jači to je koleno bezbednije. Radi vežbe gde nećeš savijati koleno, npr. u ležećem položaju podižeš izpružene noge naizmenično; tri puta dnevno po stotinak ponavljanja za svaku nogu, kasnije povećavaš broj ponavljanja i stavljaš opterećenje na noge.
User avatar
introitus
Posts: 27
Joined: 03 Feb 2005, 15:15
Location: Šabac
Contact:

Re: Bol u kolenima

Post by introitus »

Da ne bih postavljao novu temu pisaću u ovoj.
Preforsirao sam se u poslednjih nedelju dana i sada osećam posledice.
Kolena mi "šklocaju" i "krckaju" kad god čučnem, ponekad i dok hodam, a na biciklu ređe.
Takođe osećam određeno "zatezanje" i neprijatnost.
Ne znam šta da radim sada, da li smem da vozim (opuštene ravničarske ture bez naprezanja po Šapcu i okolini) ili da napravim pauzu, i koliko dugo?
I da li bih opet smeo da penjem neko brdo?

Sad ću da opišem zašto su kolena popustila.
Bicikl vozim svaki dan po Šapcu, a sem toga ove godine sam otišao samo do Drine (Salaš Crnobarski) i do Cera (malo iznad Rumske).
Od utorka do petka prošle nedelje sam svako prepodne bio u Krupnju i svaki dan sam vozio solidne uspone.
Utorak: Mačkov kamen,
Sreda: Savići - Zmajevac,
Četvrtak: Šljivova,
Petak: Zmajevac - Šarena Bukva - Stolice - Krupanj.
U petak sam se iskakao na svirci, subotu i nedelju nisam vozio, u nedelju sam se opet iskakao na koncertu ZBRNa, a u ponedeljak sam vozio Šabac-Likodra.
Očigledno previše za moja kolena posle skoro dvogodišnje mtb-hibernacije.
Pozdrav,

Zoki
4chan
Posts: 12
Joined: 04 Aug 2012, 23:36

Re: Bol u kolenima

Post by 4chan »

Stara tema, možda dobijem neki svež odgovor.

Već godinama imam problem sa kolenima, mnogo više u desnom kolenu, manje u levom. To mi je od sedenja uz kompjuter, pretpostavljam. Prijaju mi ispravljene noge. Čim duže sedim, postaje neprijatno i desno koleno je toplije od levog, na dodir.

Počeo sam da vozim bajs pre mesec dana. Svakodnevno po minimum 20 km, bilo je i do 60, i najzad juče 100 km. Na 75. kilometru, na 25 kilometada od kuće, toliko me je bolelo desno koleno, da sam jaukao od bolova. Sreo sam tri pro bajkera usput, i imao sreću da je jedan doktor, drugi fizioterapeut. Rekli su mi da malo spustim sedište i stavili su mi elastični zavoj i nastavio sam poslednjih 25 km lagano. U nekim trenucima na ravnim deonicama sam išao konstantno 32-35 km/h i nije me bolelo, ali ponekad me je toliko bolelo da sam morao da stanem i odmorim nogu u ispravljenom položaju.

To je bilo juče. Danas ne mogu da ustanem bez pomoći ruku i ne mogu da čučnem i ustanem. Po savetu fizioterapeuta, praviću pauzu od 7 dana. Rekao mi je da meniskus nije kako treba.

Te probleme u kolenima sam imao samo malo na manjim turama. Juče su počeli od 60. kilometra i do 75. kilometra sam morao da stanem.

Molim za savet.

p.s. šta je to kadenca?

Hvala najlepše, pozdrav.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Bol u kolenima

Post by bluealek »

4chan wrote: p.s. šta je to kadenca?
http://freebiking.org/2000/01/pre-nego-sto-se-upustite
4chan
Posts: 12
Joined: 04 Aug 2012, 23:36

Re: Bol u kolenima

Post by 4chan »

A da, gugl :oops:
Post Reply