Nokia i GPS

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

User avatar
aldebaran
Posts: 9
Joined: 17 Jun 2009, 12:25

Re: Nokia i GPS

Post by aldebaran »

Hvala! :)
igibg80 wrote:Posto zelis uredjaj koji ce da ti "pokaze najkracu rutu", a da pritom to ne bude prava linija ( koja je uvek najkraca ruta :), onda treba da gledas samo one uredjaje koji podrzavaju kartografiju i rutiranje.Etrex H je uredjaj koji ne podrzava rutiranje i nema mogucnost prosirivanja memorije, a ponudjenih 24 mb je zaista malo ukoliko zelis da uredjaj koristis i u inostranstvu.Moj predlog je da uzmes etrex legend hcx za 22420,00 dinara, a razlika u odnosu na 5000 skuplju vistu je u barometarskom visinomeru i digitalnom kompasu, koji po mom iskustvu apsolutno nisu neophodni.
Je l to znaci da HCX podrzava kartografiju i rutiranje?
igibg80
Posts: 13
Joined: 20 Aug 2008, 17:48
Location: Beograd
Contact:

Re: Nokia i GPS

Post by igibg80 »

Da...za detaljne karakteristike i opise funkcija svakog uredjaja pogledaj sajt www.garmin.rs
Usput, kod HCX modela i baterije traju duze...citavih 25 sati za razliku od 18 sati kod H modela
Pozdrav
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Nokia i GPS

Post by bluealek »

Igi, čovek nije pitao za eTrex H, nego za eTrex LEGEND H, što su potpuno dve različite stvari. Legend H PODRŽAVA kartografiju, NE podržava automatsko rutiranje (u suštini nebitno za kretanje po trekovima u divljini, ovo je samo element komfora uglavnom namenjen korišćenju u automobilu), a za učitavanje karata ima na raspolaganju samo 24 MB svoje interne memorije, što je još uvek dovoljno da stane čitav SCG Route. HCx ima kolor ekran, memoriju varijabilne veličine na micro SD kartici i podržava automatsko rutiranje. Što se korišćenja i snimanja trekova tiče, nema nikakve razlike.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Nokia i GPS

Post by Dejv »

A jel iPhone postao dostupan u Srbiji?

Ima GPS, super mp3 player - integracija sa google mapama...

(ovde se deli besplatno uz ugovornu obavezu)
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
igibg80
Posts: 13
Joined: 20 Aug 2008, 17:48
Location: Beograd
Contact:

Re: Nokia i GPS

Post by igibg80 »

Ups...izvinjavam se za lapsus...ne znam gde nestade ono "legend" :) Uglavnom, post se odnosio na vec postavljenu dilemu etrex Legend H ili etrex Legend HCX, a posto covek zeli da mu uredjaj pokaze najkraci put, kako u zemlji tako i u inostranstvu, te da ga koristi i u kolima...mislim da je ipak bolja opcija uredjaj koji podrzava rutiranje i ima mogucnost prosirivanja memorije.Naravno, ukoliko gps planira da ukljuci samo u divljini, legend H je sasvim ok.
Mada, iskreno...meni bi bilo krivo da kad vec dajem pare za novu igracku-cudo tehnike...ona "ne moze da uradi ovo ili ne moze ono".
Pozdrav
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Nokia i GPS

Post by alazovic »

Pa... Ima stvari koje ni Legend HCx ne može :oops:
Nema bežičnu komunikaciju sa drugim uređajima, ne učitava bitmap mape itd itd itd.
Uvek postoji bolji uređaj od onog kojeg kupuješ, pa makar u najavi!

L.A.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
aldebaran
Posts: 9
Joined: 17 Jun 2009, 12:25

Re: Nokia i GPS

Post by aldebaran »

Da, iPhone, sta s njim?

Evo, na primer, postoji ova aplikacija: http://trails.lamouroux.de/modx/

Je l' imao neko iskustva?
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Nokia i GPS

Post by Dejv »

iPhone - odlican mp3 player (iPod)
super telefon
odlican internet browser kad ti treba
GPS - koji ti radi gde god da si jer radi u integraciji sa google mapama. Verovatno postoji i neka opcija da se koriste druge mape.
kompas (al stvarno kompas - a ne kao u GPS-u da ti kaze na osnovu toga kako se kreces) (doduse ovo je u poslednjoj verziji tako)
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Nokia i GPS

Post by bluealek »

Dejv, vidi se da odavno nisi bio u Srbiji :) . Sve je to lepo pod uslovom da si u dometu GSM slgnala, a po najvećim divljinama koje su kritične za orijentaciju to u Srbiji vrlo često nije slučaj. Dakle, say bye bye to Google Maps. Jedini način da koristiš Google mape offline jeste da ih fizički skineš za područje na koje ideš (kao .jpg), georeferenciraš, a zatim pridodaš ostalim mapama OziExplorer-a CE u tvom PDA uređaju.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Nokia i GPS

Post by Dejv »

Vidis... u pravu si... mada i ovde kad sam se penjao na Fuji - ostao sam bio bez signala - nije ni Japan 100% prekriven ; )
Zapravo - Japan je GSM-om prekriven 0% - ugasili su ga pre par godina ; ) Samo 3G...

Sad ostaje pitanje - jel ima posebna aplikacija na iPhone-u za GPS sa drugim mapama? (ili za iPod touch)
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Nihonjin
Posts: 8
Joined: 26 Jan 2011, 00:03

Re: Nokia i GPS

Post by Nihonjin »

1. ne znam da li sam bas sve procitao, tako da ako pominjem vec pomenuto... kazite mi.

Ja imam telefon Nokia e63 i taj model vec ima "Maps" , "GPS data" i "Landmark" ali ne znam iz kog razloga meni NE funkcionise.

Znam da neki recimo Garmin imaju na Nokia telefonima ali, kako i gde su ih nabavili ne znam.

I mozete li da mi kazete, gde ima da se nabave GPS uredjaji [povoljno] - ne vezano da li za moj telefon ili kao novi hardver
asrdjan
Freebiker
Posts: 150
Joined: 05 Jul 2010, 14:07
Location: Novi Sad

Re: Nokia i GPS

Post by asrdjan »

Nihonjin wrote:
Znam da neki recimo Garmin imaju na Nokia telefonima ali, kako i gde su ih nabavili ne znam.
Pa proveri da li ima ugrađen GPS prijemnik, ili je predviđen da radi sa eksternim, koji bi trebalo da kupiš (možda zato ne radi :D ). A u oba slučaja nije problem instalirati Garmin, ima o tome puno na netu...
Nihonjin
Posts: 8
Joined: 26 Jan 2011, 00:03

Re: Nokia i GPS

Post by Nihonjin »

ma ja garmin nikad nisam ni imao na mom telefonu. kada sam rekao da mi ne radi, mislio sam na onaj sto sam dobio uz telefon. neki nokiin gps :/

edit: ah da kad vec ne mogu da nadjem ovo mislite li da li tamo u Vasinoj u onoj vojnoj prodavnici ima detaljnijih mapa SRbije?
Post Reply