Referentna tačka nadmorske visine - Novi Sad

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Referentna tačka nadmorske visine - Novi Sad

Post by barda »

Da li neko zna neku referentnu tačku nadmorske visine u Novom Sadu?

Npr. Zmaj Jovina ulica, SPENS...

Imam sat koji meri nadmorsku visinu pomocu barometra, a znamo da je pritisak svaki dan drugaciji...

Siguran sam da ovi GPS-ovci imaju takve podatke 8)
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Post by pedja »

Nema tu potrebe za nekom velikm preciznoscu. U toku dana ce ti se ioonako znacajno promeniti pokazivanje visine zbog promene pritiska.

Evo gledam na karti na Detelinari je visina izmedju 77.8 i 78.2 m, na groblju kod zeleznicke stanice je 78.3 m a i po celom Novom Sadu se visina ne menaj vise od 3-4 metra.

Slobodno zaokruzi na 80m, gde god da si. :)
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Post by barda »

Ok, hvala!

Zaokruzicu na 80m - na satu je osetljivost na 5m tako da je to taman to 8)

GPS uredjaji ne rade na tom principu vazdusnog pritiska?
To me je oduvek zanimalo kako odrede neku nadmorsku visinu ako je vec pritisak nepouzdan partner?
User avatar
Jovanovic
Freebiker
Posts: 128
Joined: 09 Apr 2005, 21:26
Location: šabac
Contact:

Post by Jovanovic »

Taman posla. Određuju je na isti način kao i geografsku širinu i dužinu - hvataju signale sa nekoliko satelita, na osnovu njih računaju udaljenost od svakog satelita, i onda na osnovu tih udaljenosti svoje koordinate u prostoru. A pozicije satelita su valjda fiksne u nekakvom koo sistemu koji nije vezan za zemlju. Trebalo bi da ima ovde na sajtu neka detaljnija priča o GPSu. Potraži je, zanimljiva je. Ako je ne nađeš ovde, vidi na ciklonautu.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Post by pedja »

GPS-ovi toliko dobro "racunaju" nadmorsku visnu da u iole naprednije modele ugraduju dodatno barometarski visinomer, ne bi li kako postigli vecu preciznost :)
Post Reply