Da li je korisno?

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

rzbrzotrz
Posts: 1
Joined: 04 Mar 2005, 12:50
Location: Beograd
Contact:

Da li je korisno?

Post by rzbrzotrz »

Prosle godine sam koristio

http://uk.multimap.com/map/my.cgi?page= ... icmy&lang=

za pripremu mars-rute i mnogo mi je pomogla. Postoje staze po Srbiji koje nisam nigde drugde nasao osim na vojnim sekcijama. Moze da se zumira i do 1:50.000 koliko se secam.

Sta misle ostali?
Sta cu kad sam lud
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Post by alazovic »

Pa, bolje išta nego ništa :)

Samo glavne džade, nije baš upotrebljivo ako hoćemo da napravimo bilo koju bike turu. Ali dobra je ako treba da se ode u neku drugu zemlju autom, da se isplanira put unapred, a nemamo kartu!

Vidi, nema Bugarske na listi :twisted: E, eto, bar smo negde ispred njih :lol: Ima nade za nas...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
Momir
Freebiker
Posts: 29
Joined: 02 Feb 2005, 20:09
Location: Beograd
Contact:

Post by Momir »

Sli;nu stvar radi i Route 66, ne tro[i se Internet vreme a zumiranje je vrlo detaljno!
Postoje staze po Srbiji koje nisam nigde drugde nasao osim na vojnim sekcijama. Moze da se zumira i do 1:50.000 koliko se secam)?


PS a zasto vidim nasa slova ;'[] a ne mogu da ih koristim (ukucam)?
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Post by pedja »

Ma, bez topografske karte nema mape.

Што се наших слова тиче, сигурно ради само подеси читач да ради са јуникодом (UTF-8)
User avatar
Momir
Freebiker
Posts: 29
Joined: 02 Feb 2005, 20:09
Location: Beograd
Contact:

Post by Momir »

pedja wrote:Ma, bez topografske karte nema mape.
A gde ima da se nabave? Osim onih bajatih u VGC-u :( Ili možda da pređemo na private ovoj temi? 8)

Baj d vej, rade naša slova ali tek kada sam kliknuo na citat...
Нисам баш вешт у форумима, ово ми је први... :cry:
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Post by pedja »

Dobre su i stare. U njima oduse ima puteva koj su zastareli ali ni to nije lose. Bas proslog leta se tako jedna nasa ekipica provezla putem koji je toliko zatareo da je preoran vise puta i odlicno smo se proveli. Staza prohodna a predeli fenomenalni.
Nesa
Posts: 2
Joined: 30 Oct 2008, 21:01
Location: Smederevska Palanka

Post by Nesa »

pedja wrote:Dobre su i stare. U njima oduse ima puteva koj su zastareli ali ni to nije lose. Bas proslog leta se tako jedna nasa ekipica provezla putem koji je toliko zatareo da je preoran vise puta i odlicno smo se proveli. Staza prohodna a predeli fenomenalni.
gde mogu da nabavim vojnu kartu Smederevskog okruga.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Post by shebez »

gde mogu da nabavim vojnu kartu Smederevskog okruga.
Imas sve stare karte na sajtu http://www.avijacijabezgranica.com/karte/

Doduse to su one stare karte prvo izdanje iz 70-ih i 60-ih godina.

Ako nekog interesuje skoro sam bio u Vojno Geografskom Institutu. Mogu samo da se kupe karte drugog izdanja to je negde oko 80-ih snimano i moze ih kupiti samo pravno lice. Sto znaci nista se nije promenilo, novije karte su i dalje tajna. Cena jednog lista je preko 800 dinara oko 10eura, a za beograd u razmeri 1:25000 treba 16 listova sto mu dodje oko 160 evrija. A za celu srbiju preko 2500evrija. Sto znaci zaboravi, uzmi ove mape koje imas na netu i pokusaj preko Google earth da potvrdis prohodnost. Google ima nesto svezije fotke i to je cela navigacija koja moze da se dobije za male pare.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Zar postoje novije karte?
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Post by shebez »

Aha... postoji i trece izdanje koje nije dostupno nikome.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Koje godine je pravljeno?
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Post by shebez »

Pa koliko sam shvatio onu devojku iz VGI to poslednje izdanje je izaslo pocetkom 90-ih sto mi i logicno zvuci za staru JNA da su karte izbacivali na svakih 10 godina.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Post by bluealek »

Nešto sumnjam u verodostojnost tvrdnje o postojanju novijih karata, jer za to ne postoji potvrda čak ni iz državnih institucija kojima bi morale da budu dostupne. VGI je odavno na ivici bankrota, odnosno nemaju ni para ni ljudstva da rade premere na terenu. To je jako skup posao.

Baš ovih dana sam bio na Kopu i snimio reda veličine 300 km šumskih puteva za Infoteam za sledeću dopunu SCG Route-a: kad saberem sve troškove, od cifre koja bi bila potrebna da se sistematski ažurira čitava Srbija se zavrti u glavi. Samo gorivo za merenje nekih 100 km šumskih puteva košta oko 1500 dinara, pa sad ti razmisli kolika je ukupna kilometraža onoga što treba premeriti po Srbiji, koliko ljudi na tome treba angažovati, smestiti, hraniti, plaćati dnevnice... Meriti pešice i nije neka ušteda, jer u terenskom vozilu ti dnevno možeš da napraviš i do 150-200 km terenskog premera, a pešak ne više od 30 km (biciklista u uslovima u kojima je rađeno ovo sada gore ne više od 50-60 km). Pa sad ti sračunaj koja je razlika u broju radnih dana i dnevnica. Naravno, sa robovskom radnom snagom bi bila druga računica :lol:
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Post by shebez »

Evo pregled druge i trece serije karti ima razlicitih godina kada je sta snimano. Nije cela srbija uradjena u trecem izdanju.

http://www.vgi.mod.gov.rs/cirilica/proi ... t_cir.html
VGI je odavno na ivici bankrota, odnosno nemaju ni para ni ljudstva da rade premere na terenu
A kada pogledam njihov sajt mislim da su do guse u nekim projektima sa tim sto sada izradjuju digitalne topografske karte imaju i primeri kako ce to sada izgledati. U sustini pogledaj te sami.

http://www.vgi.mod.gov.rs/cirilica/proi ... i_cir.html

Pozdrav svima.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Post by bluealek »

Ako digitalizaciju rade slično kako su radili digitalnu 1:300000 koju su prodali mnogim firmama (uključujući i Infoteam za podlogu od koje je krenuo razvoj SCG Route). Bolje da se time ne bave uopšte. Ono je izvor katastrofalnih kartografskih dezinformacija, od "fantomskih" puteva, do trasa koje beže i po kilometar od toga gde bi trebalo da budu. A i trebalo bi malo da resetuju sopstvene mozgove, odnosno da se oslobode one nekadašnje komunjarske doktrine kako je topografija "vojna tajna".

Danas kad praktično SVE možeš da vidiš na Google Earth-u u visokoj rezoluciji i kada amerikanci štampaju topo mape Srbije u kojima je ažurnost na višem nivou od njihovih, ne znam kako oni uopšte kao institucija misle da opstanu na duge staze. To koliko su sekcija skrpili para da ažuriraju u "trećem izdanju" kao firmetina sa čitavom mašinerijom, je krajnje patetično. Ispada da sam ja, amater, u svojim hobističkim aktivnostima i od sopstvenog "džeparca" i sopstvenim tehničkim sredstvima, u poslednjih nekoliko godina pokrio daleko veću teritoriju nego oni. Smešno. No postoje i gori od njih, recimo Geokarta. To kako oni proizvoljno ucrtavaju puteve na svojim kartama pri "ažuriranju" ne bi sebi dozvolila ni deca u obdaništu koja se igraju flomasterima.
Post Reply