Da li je korisno?

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Sto se tice "vojne tajne" to nije stav VGI nego je tako slovo zakona.

Licno sam misljenja da treba ostaviti topo karte pod "vojna tajna" - jer tu je ipak sve detaljno ucrtano - i detaljnije je od google eartha. A i google earth ima greske (malopre mi neko rece da se put na spoju karata ne nastavlja precizno nego je pobegao 1cm gore)
A google earth kome je dovoljna ta preciznost - a svima nama jeste - neka koriste slobodno. A topo karte, nove, pod "vojna tajna".
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Post by bluealek »

Ma da, kako da ne. Evo, pošto sam sakupio mnoge podatke koje oni (još uvek) nisu, a koji se ne vide iz Google Earth-a, za karte u kojima će se oni naći uvodimo novu kategoriju, koja se zove "Freebiking tajna" :lol:

No dobro, koliko god im podaci u kartama bili zastareli, a u prvim verzijama digitalizacija neprecizni, treba im ipak odati priznanje za to što su sve te silne sekcije odskenirali i što se neznani junak, vlasnik "Avijacije bez granica" (kao i razni drugi dobrotvori koji su delili DVD-eve sa tim materijalom) potrudio da to kao osnova za dalju nadogradnju postane dostupno širokim narodnim masama, odnosno da preraste u "opšte dobro". Da nije bilo tih karata ni ja svojevremeno pre 25 godina kao klinac ne bih mogao da prokrstarim sa kartom i busolom u džepu mnogim krajevima koje sam kasnije bolje upoznao, niti bi to upoznavanje tokom godina koje su protekle bilo tako efikasno. Bolja je ikakva informacija nego nikakva, pa makar bila i nepotpuna, neprecizna ili zastarela.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Pazi - svaka drzava ima postavljena ogranicenja sta moze a sta ne moze u javnu prodaju.
Ni google earth ne sme da ti prikaze vise nego sto im zakon u USA dozvoljava - iako im satelit to vidi. Zaboravio sam kolika je maksimalna rezolucija koja ide u komercijalnu upotrebu a koja se i kod njih vodi pod "interno". I na to mozes reci - pa i ja mogu sad sa fotoaparatom da islikam i da brojim dlake na muvi - al to nije poenta. Poenta je da su ocenili da je od vitalnog znacaja za nacionalnu bezbednost vazno da karte odredjene rezolucije ne idu dalje i kraj. A to je njihovo neprikosnoveno pravo da odluce. Ipak na kraju krajeva drzava je mafija po sistemu kako radi i moze da odluci sta hoce i kako hoce.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Post by bluealek »

Ma... Država može da učini i da "nestanemo" ako joj previše smetamo, a da "ništa ne zna" o tome, to je barem dobro poznata stvar 8). Uostalom država i jeste sistem osmišljen za represiju i kontrolu pojedinca. Najveća institucija organizovanog kriminala, koja ostale oblike "organizovanog kriminala" prosto doživljava kao konkurenciju :wink:
Last edited by bluealek on 18 Nov 2008, 12:56, edited 1 time in total.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Kao sto rekoh - mafija.

Ima monopol na upotrebu sile, naplacuje reke... ovaj hocu reci porez da bi te stitila....
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
paja
Posts: 2
Joined: 15 Mar 2009, 10:56

Re: Da li je korisno?

Post by paja »

Draga gospodo, čitam diskusiju, kao i ostale na sajtu, i ne mogu da se načudim poluinformacijama i neistinama (neznanjem) koje se pojavljuju. Da rasčistimo u startu jednu stvar: SATELITSKI SNIMAK I KARTA (POGOTOVO DIGITALNA) SU ISTO KAO I NEBO I ZEMLJA. Ko kaže drugačije, nema pojma o kartografiji. Naime, svaki elemenat sadržaja na karti prati i odgovarajuća baza podataka, kojoj je samo nebo granica, a šta imate na GOOGLU?.

Sledeća tema koja je dosta razmatrana je stepenovanje karata VGI kao vojna tajna. Na tom problemu se intezivno radi, ali nemojte oćekivati da će te moći dobiti karte sa bazom podataka koja sadrži sve elemente sadržaja, jer ipak postoji nešto što i amerikanci ne mogu da vide iz satelita.

Što se tiče naplate karata, pa izvinite koštaju i avion i gorivo i ljudi i struja i kompjuteri i softveri itd.

Da me ne biste svi napali kako se pravim pametan isl. jedna informacija RADIM U VGI.
Post Reply