Golija i ostalo

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Nemac
Posts: 5
Joined: 06 Mar 2009, 21:17
Location: Sutomore, CG

Re: Golija i ostalo

Post by Nemac »

To vise nije vojna tajna. Mislim da ne moramo da se ubedjujemo. To sto ih je neko uploadovao jeste povreda autorskih prava, ali mene bas briga za to, nisam ih ja uploadovao. A ako ih ja imam mogu da ih dam kome god hocu i to nije povreda prava, zar ne? Tako da mozes da se opustih, ne moras da budes tako besan i budi srecan sto imamo priliku da ih vidimo i koristimo! :D
peace to ya all!
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Golija i ostalo

Post by Dejv »

Ti mozes da odgovaras za stavljanje u promet kradene robe ; ) Ili kako se to vec formilise. Pogotovu sto si i sam svestan. I te kako si odgovoran.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Golija i ostalo

Post by bluealek »

Dejv wrote:Ti mozes da odgovaras za stavljanje u promet kradene robe ; ) Ili kako se to vec formilise. Pogotovu sto si i sam svestan. I te kako si odgovoran.
Ali šta znaš, možda su zakoni u Crnoj Gori drugačiji? :wink: Znaš onu turističko-marketinšku za zapadne turiste "Dođite u Crnu Goru, vaš automobil je već tu" :lol:
paja
Posts: 2
Joined: 15 Mar 2009, 10:56

Re: Golija i ostalo

Post by paja »

Draga gospodo, čitam diskusiju, kao i ostale na sajtu, i ne mogu da se načudim poluinformacijama i neistinama (neznanjem) koje se pojavljuju. Da rasčistimo u startu jednu stvar: SATELITSKI SNIMAK I KARTA (POGOTOVO DIGITALNA) SU ISTO KAO I NEBO I ZEMLJA. Ko kaže drugačije, nema pojma o kartografiji. Naime, svaki elemenat sadržaja na karti prati i odgovarajuća baza podataka, kojoj je samo nebo granica, a šta imate na GOOGLU?.

Sledeća tema koja je dosta razmatrana je stepenovanje karata VGI kao vojna tajna. Na tom problemu se intezivno radi, ali nemojte oćekivati da će te moći dobiti karte sa bazom podataka koja sadrži sve elemente sadržaja, jer ipak postoji nešto što i amerikanci ne mogu da vide iz satelita.

Što se tiče naplate karata, pa izvinite koštaju i avion i gorivo i ljudi i struja i kompjuteri i softveri itd.

Da me ne biste svi napali kako se pravim pametan isl. jedna informacija RADIM U VGI.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Golija i ostalo

Post by alazovic »

paja wrote:ne mogu da se načudim poluinformacijama i neistinama (neznanjem) koje se pojavljuju.
Dobro nam došao Pajo :)
paja wrote:Da rasčistimo u startu jednu stvar: SATELITSKI SNIMAK I KARTA (POGOTOVO DIGITALNA) SU ISTO KAO I NEBO I ZEMLJA. Ko kaže drugačije, nema pojma o kartografiji. Naime, svaki elemenat sadržaja na karti prati i odgovarajuća baza podataka, kojoj je samo nebo granica, a šta imate na GOOGLU?.
Na Google-u imamo puteve za koje VGI neće nikada ni da sazna! Sećam se neke vožnje "po VGI karti" po Zlatiboru koja je završila u jednom zagrađenom dvorištu, a malo dalje u novonastalom krateru od iskopane zemlje.
Uz pomoć bilo kakve karte, pa makar i jako grube, u društvu NASA-inih SRTM visinskih fajlova i Ozi Explorera, a sve to potpomognuto hi-res slikama Google Earth-a, biciklisti mogu divne ture da naprave.
paja wrote:Sledeća tema koja je dosta razmatrana je stepenovanje karata VGI kao vojna tajna. Na tom problemu se intezivno radi, ali nemojte oćekivati da će te moći dobiti karte sa bazom podataka koja sadrži sve elemente sadržaja, jer ipak postoji nešto što i amerikanci ne mogu da vide iz satelita.
Nama i ne treba 90% sadržaja sa karata, dovoljni su nam putevi koji su u principu jaaako stari kod VGI-ja. Po planinama je dosta toga i zaraslo, a mnoge novoprobijene ćemo pre naći u Garminovoj karti (kada neko od nas prođe njima pa pošalje GPS track Infoteamu) nego u VGI mapama.

Evo svežeg primera takve kartografije: Turistička karta Golije u izdanju Geokarte iz prošle godine je na prvi pogled fino urađena, ali putevi su sve, samo ne ispravni! Većina onih koji zalaze malo dublje u šumu su toliko izmenjeni da dovode u sumnju onog ko kartu koristi!
Oni putevi za koje karta i nije potrebna su sasvim OK...

Mada... Da nije VGI karata, ne bi ni pola stvari na planinama video u prošlom milenijumu 8)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Golija i ostalo

Post by bluealek »

Drago mi je da smo konačno počeli da komuniciramo :) Ne želim da nipodaštavam ni VGI kao instituciju najstručniju za bavljenje ovim poslom, niti dragocenost VGI karata kao izvora nekih podataka (u krajnjoj liniji, da nije bilo VGI karata kad sam pre četvrt veka bio mlad planinar pola mesta na koja sam stigao ne bih mogao da pronađem), ali se ne može sporiti da jedna tako velika institucija, sa resursima koji su neuporedivi sa onime čime bilo ko drugi u ovoj zemlji raspolaže, u poslednje vreme ne radi posao za koji je najpozvanija u ovoj državi da ga radi, ili ga barem ne radi kako treba. Potpuno je apsurdno da šačica entuzijasta amatera, plaćajući gorivo za svoja vozila od sopstvene plate, šetajući i vozeći bicikle po planinama, postepeno sakuplja podatke koje bi trebalo da sakuplja VGI i od njih pravi konkretan, upotrebljiv proizvod (mislim na Infoteam-ov SCG Route).

Molio bih Paju da pogleda foto album (http://aleksandar.fotopic.net/c1628042.html) kako smo na Kopaoniku u novembru, sopstvenim resursima, za samo 4 dana snimili brdo materijala, a onda da pogleda kako smo to što smo snimili implementirali u Kopaoničku sekciju SCG Route-a, a zatim da iskreno kaže zar nismo odradili lavovski posao? Neke stvari jesmo odradili na osnovu Google Earth-a, ono što nismo mogli da uradimo uz pomoć Google Earth-a snimili smo na terenu, kolima ili pešice.

Zaista bi mi bilo drago da VGI prepozna našu dobru nameru i da shvati vrednost našeg entuzijazma, vrednost proizvoda koji našim trudom nastaje za pokolenja ljubitelja prirode koja dolaze, i da nam pruži stručnu podršku i ruku saradnje, jer oni to sigurno mogu. Ono za čije kompletiranje će nam sopstvenim snagama sigurno trebati još nekoliko godina, zajedničkim snagama bismo uradili daleko brže. Okanite se te rigidnosti i "nedodirljivosti" koju ste nasledili iz komunističkih vremena i počnite da razmišljate pragmatično i bez predrasuda.

Što se Acinog stava tiče, potpuno se slažem. Mnoge puteve u ovoj zemlji otkrili smo, a nakon toga i uspešno provezli, samo zahvaljujući tim "neupotrebljivim" satelitskim snimcima (na kojima se, uzgred, u sekcijama sa najvišom rezolucijom vidi svaka kuća, svako drvo, svaki objekat koji je u tom trenutku tu bio). S druge strane, VGI karte, čiji najsvežiji snimci (barem za terene po kojima smo se kretali) datiraju od pre par ili više decenija, nebrojeno puta su nas navele da pokušamo da prođemo putevima koji uopšte više ne postoje, ili su u međuvremenu drastično promenili kategoriju (usled nekorišćenja). Što se reljefa i hidrografije tiče (i puteva čije se trase NISU menjale), VGI-ju zaista skidam kapu, preciznost sa kojom je to rađeno i jasnoća simbola i štampe pokazuje stručni nivo institucije. Ako sa time, recimo, pokušam da uporedim novije karte Geokarte, ono Geokartino izgleda smešno, kao da su deca nešto žvrljala u Corelu, mnoge krivine puteva "kartografa" je jednostavno mrzelo da ucrtava pa ih je ispravljao i aproksimirao, a neke trase beže u odnosu na realno stanje i po više stotina metara. Kao da osvežavanje podataka nije rađeno danas raspoloživom profesionalnom GPS tehnikom, nego su dopune crtane slobodnom rukom na osnovu verbalnih opisa i odokativne procene... To jednostavno NE MOŽE tako.
jeepster
Freewheeler
Posts: 9
Joined: 24 Dec 2008, 14:13

Re: Golija i ostalo

Post by jeepster »

Da me ne biste svi napali kako se pravim pametan isl. jedna informacija RADIM U VGI.
Pa nisi trebao ovo da iznosis javno sada mogu da te kidnapuju amerikanci ili kinezi i da te muce dok im ne otpevas sve vojne tajne. Nije se stim igrati... znas kakve su dileje amerikanci. A kinezi su jos gori - mene uhvatili jednom prilikom na Tibetu, mucili me 15 dana i da nisam znao dobro kung-fu ne bi ti ja danas bio ovde na forumu da kuckam.
E sad da me svi ne bi napali da se pravim pametan - dobar sam ortak sa Cak Norisom.
Post Reply