programi za editovanje geografskih karti ?

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Jovanovic
Freebiker
Posts: 128
Joined: 09 Apr 2005, 21:26
Location: šabac
Contact:

programi za editovanje geografskih karti ?

Post by Jovanovic »

Znate li nešto o kolko-tolko specijalizovanim kartografskim alatima koji bi mogli da pomognu čoveku da - recimo koristeći nekakvu postojeću mapu kao osnovu - napravi neku mapu specijalne namene ?

Recimo, program bi trebao da ume da :
- učita bitmapu (ili već neku sliku) na kojoj je geografska karta;
- “isparsira” kartu (znam da je ovo najgadnij deo priče) tako što na slici uoči linije (reke, državne granice, drumove, bilo šta), ili oblasti (ako su popunjene bojom) i ukapira (uz pomoć korisnika) da su to nekakvi objekti;
- omogući manipulaciju tim objektima (brisanje, kopiranje, promena boje, a leglo bi i editovanje po Bezijeru);
- omogući dodavanje novih objekata, makar kojekakvih simbola (to mogu biti najobičnije ikonice sa tekstom).

Ja nisam video ništa ovako, a verujem da bi moglo da postoji (i da bude džabe :-) ). Pa ako je neko viđao i probao...
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Post by pedja »

To mozes da uradis u skoro svakom programu za crtanje. Naime, nema tu nesto mnogo autoamtike. Uzmes mapu skeniranu na vecu rezoluciju, napravis veliko uvecanje i onda rucno precrtavas elemente sa karte.

Veliko uvecanje i rezolucija su potrebni da bi se minimizovale greske prilikom rucnog unosa.
User avatar
Jovanovic
Freebiker
Posts: 128
Joined: 09 Apr 2005, 21:26
Location: šabac
Contact:

Post by Jovanovic »

To sam i radio par puta u Gimpu. I mnogo je zametan posao.

Ipak shvataš da je mnogo bolja situacija kad program shvata da radi s mapom, da mu je grad jedan objekat, da naziv grada ima veze s tim, da je reka nešto drugo, a država treće. O planini se ne usuđujem ni da razmišljam :-).
Onda sam ponešto isprogramirao, recimo da od cele topo mape izdvojim samo drum i reku, a ostalo da ostane belo (i slika ostaje bitmapa :-( ). I mogao bih tako mesecima programirati kojekakve korisne sitnice i to je korak napred u odnosu na peške rad o kojem pričaš. Ali je i dalje naravno veliki posao (osim ako ga komercijalizujemo 8) ), ali verujem da manje više sve to što mi pada na pamet već postoji.
Tako sam pre neko veče doguglao do http://opensourcegis.org/. Moguće da ovde ima ponešto što bi mi značilo, ali avaj, spisak je ogroman, i ne bih baš da isprobavam programčić po programčić.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Post by pedja »

Sve sto sam video oslanjalo se na rucni rad. Eventualno ti omoguci da podesis koji objekat crtas i upises njegova svojstva (naziv i slicno). U praksi je to najbrzi i najjeftiniji nacin :)

Samo, naravno, ne radi se u Gimpu i slicnim progrmaima za bitmape nego u nekom programu koji crta u krivama. Za ozbiljno crtanje mapa koristi se AutoCad, a za ilustrativno, dobar je i Corel.
Post Reply