"Pametni" telefoni - nova runda

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: "Pametni" telefoni - nova runda

Post by alazovic »

Ajd i ja da dodam moja zapašanja, posle evo već mesec i po dana korišćenja LG L7 II.
Ono što Saša potencira, a to je slaba baterija, kod mene je mnogo manje izraženo. Odluka LG-ja da u ovo čudo stavi bateriju od 2460 mAh je sjajna. Recimo, iako sam se, poučen svim vašim iskustvima opremio auto punjačem, nije mi bio potreban čak ni na putovanju do mora.
Duž celog puta slušanje muzike + 6 časova uključen GPS (iGo primo) od Vranja do Halkidikija stesalo je bateriju na 35%. GPS mi nije bio preko potreban, Oregona držim zbog beleženja track loga, ali opet, lepo je gledati sjajnu Lane assist podršku, kao i odlično obeležena ograničenja brzine i mesta sa speed kamerama na Navteq mapi Grčke - dojadila mi je teta sa upozorenjima :)
iGo nije preterano stabilan, probao sam desetak verzija i ova što je aktivna zna da se sama od sebe isključi. Druge su se gasile čim uključim GPS čip. Ali na celom letovanju nije pao niti jednom, za razliku od ovog vikenda, kada mi je padao 5-6 puta od Kraljeva do Bogutovca, na 25 km vožnje kolima.

To u vezi pregrevanja uređaja i ja sam primetio, moj telefon sam spušta osvetljenje ekrana kada se zagreje i nema šanse da mu pojačaš svetlo, ali i tada normalno može da se koristi.
Sećam se jedne prilike kada sam se opržio na starog Legenda koji je ostao ceo dan pod šoferkom na Jazu u CG, ali nije prestao sa radom, iako mu je prikaz na ekranu bio skroz taman u tom trenutku i samo su se nazirali detalji!!!

Za Orux maps nemam šta pametno da dodam - on je najveći "krivac" što nisam prešao na Nokia Lumiu :)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: "Pametni" telefoni - nova runda

Post by bluealek »

Još jedno zapažanje - GPS prijemnik na Android telefonu (barem mom Alcatelu OneTouch 5035D) je bar za klasu manje precizan nego Garminov. Na otvorenom je manje više sve ok, ali čim se krećem kroz neku gustu šumu sa puno reflektovanih signala gotovo trenutno se sludi i krene da omanjuje sa merenjem nadmorske visine za nekih 200-400 m, a za toliko me i pomeri po horizontalnoj osi. Kako god da namestim parametre u Orux Maps-u, a probao sam sve kombinacije. Tako da je Android telefon vrlo nepouzdan kada treba precizno snimiti GPS trek (Garmin je tata za tu namenu).
Post Reply