Ortofoto snimci Srbije rezolucije 10-40cm svima dostupni!

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Ortofoto snimci Srbije rezolucije 10-40cm svima dostupni!

Post by alazovic »

Pozdrav drugari,

Sve se nešto kanim da ovo napišem već neko vreme, ali razmišljam da oni koje ovo interesuje već znaju...

Za sve ostale: Na portalu http://www.geosrbija.rs već jedno vreme možete pogledati ortofoto snimke Srbije. To je nešto slično onome što nude maping portali sajtova google, bing i slični, ali sa mnogo većom rezolucijom za pojedine delove Srbije.

Teško je sve to iskoristiti u naše svrhe, ali lepo je videti mnoge gradove u rezoluciji 10cm, otprilike 1:1.000 u papirnoj varijanti, ali zumiranjem se, recimo, vaš auto na slici pre meri u centimetrima nego u milimetrima!

Vojvodina je većinom odrađena u rezoluciji 20cm, a ostatak Srbije - 40cm, što je poput snimka lošije rezolucije sa Google-a.

Evo kako izgleda snimak neke raskrsnice rezolucije 10cm na http://www.geosrbija.rs (levo) u odnosu na najdetaljniji google snimak (desno):

Image

Sliku sam smanjio na 50% da bi se lepo videla na forumu.

Koga zanima sve ovo, na sajtu Geosrbije idite na "Kartografski pregled", a na dobijenoj strani u meniju iznad karte odaberite "Pregled na celom/osnovnom ekranu". Sa leve strane, kada kliknete na jedva vidljiv trouglić na sredini - dobićete meni. U njemu pogasite sve opcije koje imaju neki broj u zagradama (da se ne bi preklapali različiti lejeri, samo gornji se vidi), otvorite "Ortofoto" stavku i probajte kako se i da li se vidi vaše mesto u rezolucijama 10, 20 i 40 cm.

Snimci 10cm su od pre 2-3 godine, barem što se Kraljeva tiče.

L.A.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Ortofoto snimci Srbije rezolucije 10-40cm svima dostupni

Post by pedja »

jeidna mana je sto su sve napravili tako da se ti snimci ne mogu korsititi a ovako da se pregleda na sajtu je manje'vise bezvredno.

Opet, interesntno je da je ceo taj projekat finansiran upravo sa namerom da snimci budu svima dostupni.

Kada sam ih kontaktirao trayeci neke dodatne inforamcije o mapi i njenoj dostupnosti, otkacili su me samo tako. Klasicna zloupotreba.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Ortofoto snimci Srbije rezolucije 10-40cm svima dostupni

Post by barda »

I onda neko napiše na autobuskoj stanici, ili hidrocentrali - zabranjeno fotografisanje :P

A vidi se svaka travka 8)
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: Ortofoto snimci Srbije rezolucije 10-40cm svima dostupni

Post by LongDistance »

hmmm vidim na karti selo Citluk koje je na zapadnom izlazu iz Krusevca, zatim vidim selo Dedina koje je na istocnom izlazu iz Krusevca.... ali nigde ne vidim da pise rec (ime grada) 'Krusevac'?!

Odlicno je sto su satelitske fotke bolje rezolucije, ali je pain in the ass pomerati mapu levo desno. Mrdnes je jedan milimetar i odmah se cela ucitava... 10minuta sam trazio svoju kucu.
User avatar
planinatara
Posts: 4
Joined: 28 Apr 2011, 12:00
Location: Bajina Basta

Re: Ortofoto snimci Srbije rezolucije 10-40cm svima dostupni

Post by planinatara »

Hmm...Zabranjeno fotografisanje... Na Tari se, na primer, na ovim snimcima ne vide hoteli Vojne stanove Omorika i Beli Bor. Uklopljene su neke livade i sumarci, tako da nema ni moje vikendice, a na svim turistickim kartama su, naravno, ubelezeni. Ko poznaje Kaludjerske bare, neka pogleda, lako ce primetiti gde su shavovi :)
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Ortofoto snimci Srbije rezolucije 10-40cm svima dostupni

Post by pedja »

Ovo nisu satelitski snimci vec ortofoto napravljen snimanjem iz aviona.
Post Reply