Garmin - nazivi map fajlova u uređaju

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Garmin - nazivi map fajlova u uređaju

Post by alazovic »

Dok sam spremao Oregona za put na more, par karata koje su mi bile u GPS-u nisam obrisao nego sam ih reimenovao, vodeći se onim da Garmin čita samo tri naziva:
- gmapbmap.img (obično je to basemap),
- gmapprom.img (topo mape iz T verzija Oregona),
- gmapsupp.img (fajl koji pravi Mapsource)

Najviše me je mučila AdriaRoute Lite koja je dolazila u obliku .img fajla i zauzimala mi jedan ceo naziv, tj gmapprom.img pa sam je reimenovao u AdriaRouteLite2.img
Ali kad sam probao GPS, i ta mapa je bila u meniju! Probao sam potom i kilometarske nazive, sve radi kako treba, mrzelo me je da testiram i nazive sa blanko mestom ili fajlove sa tačkom tipa "Adria Route V3.3.img". Samo je bitno da ekstenzija ostane img i da bude u Garmin folderu.

Ovo važi i za sve druge uređaje sa "dostupnom" memorijom (Nuvi, Colorado, Dakota...) ali ne i za eTrex seriju.

Eto, ja sam ovo do sada propustio, a ako je još neko, evo prilike da mape ubacuje na ovaj način:
Svaku mapu posebno selektujte u Mapsource-u i eksportujte u GPS. Sa CGG Route kartom dobićete fajl "gmapsupp.img" koji reimenujete u, recimo "SCGRoute24dem.img". Potom isto uradite sa ostalima koje koristite.

Očigledna prednost ovog sistema posebnih fajlova je lak update - kada izađe neka nova verzija karte, samo obrišete stari fajl i kreirate novi kroz Mapsource. Meni ovo dosta znači jer pri selektovanju karata u Mapsource-u, večito zaboravim da ubacim onu topo sa izohipsama i obično mi baš zatreba kad je nemam :)

Sad gledam na netu, ovo je omogućeno još polovinom 2009. godine updateom za Oregon 300, taman kad se pojavila i serija x50. Eto, dve godine sam živeo u neznanju :oops:

Još kad bi se slučajno u nekom meniju pojavio file manager :P
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Garmin - nazivi map fajlova u uređaju

Post by pedja »

Pa što nisi pitao? :)
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Garmin - nazivi map fajlova u uređaju

Post by alazovic »

Da sam znao da znaš - pitao bi 8)

Evo sad pitam dal' ima file manager i hoću pozitivan odgovor :)

A da je tema korisna govore mi i tri privatne poruke o ovome na koje sam upravo odgovorio...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Garmin - nazivi map fajlova u uređaju

Post by pedja »

Nema file manager. Jedino sto mozes da uradi to je ili da zakacis GPS na laptop pa tako aktiviras mapu koja ti je potrebna ili da nadjes neki PDA koji ima USB host pa da to radis preko njega.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Garmin - nazivi map fajlova u uređaju

Post by alazovic »

Pa znam da nema FM, nego kad već nudiš, ajd da te pitam :)

Ko što rekoh, sve što treba da reimenujem držim na kartici(ama), pa ih ubacujem u jedan od telefona.

A da se ne bi mnogo igrao sa reimenovanjem, lepo dve najčešće korišćene kombinacije namestim u dve kartice, jedna je u telefonu koji nema GPS (Nokia 6120), a druga je u Oregonu, pa ih samo rokiram.
Imam SD karticu i u drugom telefonu (Nokia 5800), ali mi je tu instaliran Garmin MobileXT čije mi se karte prepoznaju kao zaključane u Oregonu, pa je ne koristim u tu svrhu...

Aco
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Garmin - nazivi map fajlova u uređaju

Post by pedja »

Ne zvuču baš da je praktično ali ako ti je to jedini način teraj tako. Samo, računaj da je već više vlasnika Oregona prijavilo da im je stradala utičnica za MicroSD karticu.
Post Reply