Google Maps Mobile vs. Global Navigator

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Google Maps Mobile vs. Global Navigator

Post by bluealek »

Google Maps za mobilne telefone bi lako mogao da bude rešenje svih naših orijentaciono-navigacionih potreba kada bi se otklonilo nekoliko nedostataka koje ova aplikacija trenutno ima. Pored očigledne prednosti posedovanja satelitske kartografije gde god da se nalazite, Google Maps i bez satelitske kartografije za drumsku navigaciju deluje preciznije i upotrebljivije od bilo koje raspoložive kartografije trenutno (bilo da je u pitanju SCG Route ili Adria Route). Uputstva za stizanje od adrese do adrese su sasvim ok, no stvari zbog kojih još uvek nije upotrebljiv za neko ozibljno istraživanje divljine su sledeće:

1) Nemogućnost snimanja ili učitavanja trekova (ili je barem ja među menijima nisam pronašao).
2) Nemogućnost kontrole nad keširanjem mapa - aplikacija ZAHTEVA on-line pristup mapama, što u divljini kada ispadnete iz dometa mobilne telefonije jednostavno nije moguće, a onda vam je ova informacija najpotrebnija.

To praktično znači da bi Google Maps baš tamo gde je najdragoceniji, a to je pri nekim istraživanjima po inostranstvu, bio najmanje upotrebljiv, jer pustiti ga da u romingu sisa karte sa neta je najsigurniji put u bankrot usled visine telefonskog računa.

Naleteo sam na netu na jedno zanimljivo parče softvera koje bi trebalo da radi isto što i Google Maps, ali ima mogućnost snimanja i učitavanja trekova i potpunu kontrolu nad keširanjem mapa za njihovu off-line upotrebu: zove se Global Navigator, a sajt je http://pdafun.net. Da li je neko ovo možda probao? Ako jeste, imam par pitanja:

1) Da li je kartografska pokrivenost Srbije (mislim na vektore, ne satelitske snimke) ISTA kao kod Google mapa?
2) Da li keširanje mapa zaista funkcioniše onako kako zamišljam, odnosno da se mogu pri Wi-Fi pristupu skinuti SVI snimci određenog geografskog regiona, i da onda bude zagarantovano da aplikacija neće pokušavati nekakav samostalni pristup netu ako "pomisli" da joj nešto fali?

Ako je odgovor na ova dva pitanja pozitivan, onda možda i vredi platiti 59 dolara za punu verziju programa.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Google Maps Mobile vs. Global Navigator

Post by bluealek »

Ok, u međuvremenu sam sam proverio, evo kako stoje stvari. Global Navigator:

1) Koristi ISTE mape koje koristi i Google Maps, što znači da je pokrivanje Srbije potpuno isto.
2) Ima sve modove prikaza koje ima i Google Maps (Map, Satellite, Hybrid, Terrain).
3) Možete da birate između 2D i 3D prikaza.
4) Može da se isključi sisanje podataka koji mu nedostaju sa neta (tj. onemogući automatsko pokretanje data konekcije ukoliko ste je isključili, što kod Google Maps ne može).
5) Baferovanje određenog područja unapred radi samo u registrovanoj verziji.
6) Ima neki svoj .gtr format za trekove, i uključen konvertor iz .gtr u .kml (ali ne i obratno). Sad treba provaliti kako omogućiti konverziju u oba smera.

To je to za početak. Programčić obećava 8)
Post Reply