Trajanje baterija na Oregonu 450?

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by bluealek »

Društvo,

Treba mi mala konsultacija oko trajanja baterija na Oregonu 450. Na upravo završenoj turi od Vlasine do Besne Kobile i natrag baterije su mi trajale tako kratko da sam prvo pomislio da mi nešto nije u redu sa baterijama, a zatim da je uređaj neispravan (3-4 sata za par u proseku, bilo da su NiMH ili alkalne). Krenuo sam da prebirem po netu na temu šta sve može da utiče na autonomiju i došao do zaključka da je vrlo verovatno najveći "greh" koji sam počinio uključivanje WAAS moda. Da li i drugima WAAS dovodi do enormnog porasta potrošnje? Druga stvar koja bi mogla da utiče na potrošnju jeste korišćenje rasterske karte. Da li je još neko primetio da, ukoliko je konstantno u modu za prikaz mape, troši više nego recimo u modu trip kompjutera?

U svakom slučaju, deluje baš frustrirajuće za 2 dana pedaliranja izmenjati 5 pari baterija :(
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by alazovic »

Aha, ja kad se žalim - svi kažu da je to normalno :oops:

Šala...
Meni je waas stalno uključen kao i skenirane mape, duracell 2650 mAh traje barem 12 sati sa 50% osvetljenja.
Jedino što mi je isključeno je kompas.

Problem je što Oregon vuče veliku struju. Na Besnu sam poneo baterije koje napunjene nisu htele ni da uključe Oregona, a Legend H mono je sa njima radio oba dana iako mi je u startu rekao da su baterije slabe i nije dao ni da se uključi svetlo!
Takođe, moj Oregon neće dugo da radi sa baterijama 2100 mAh i manjim.

Idemo dalje sa testiranjima 8)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by barda »

Meni Oregon 300, sa WAAS-om, i prikazom karte sa rasterskim mapama, bez kompasa, ali bez pozadinskog osvetljenja (na suncu i po danu zaista nije potrebno), može da izdrži biciklističku turu ceo dan (baterije Sanyo Eneloop 2000mAh)
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by bluealek »

Da, ali Oregon 300... Kao da WAAS vuče malo više struje na 450. Ili (što mi je mnogo verovatnije), kada napraviš neko gigantsko parče rasterske karte kakva je ova koju sam ja napravio za ovu priliku (sastavljena od nekih 6 sekcija 1:50000) njeno iscrtavanje toliko struje vuče da višestruko premaši normalnu potrošnju.

U svakom slučaju, čini mi se da ću morati da eksperimentišem sa raznim opcijama za smanjenje potrošnje (između ostalog i privremenim isključivanjem rasterske karte tokom vožnje), čisto da vidim od čega ponajviše zavisi.

Eh, sad se sa setom prisećam starih dobrih vremena eTrex-a, kada je par baterija umeo da potraje čitav vikend na terenu, pa i duže.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by shebez »

bluealek wrote:Eh, sad se sa setom prisećam starih dobrih vremena eTrex-a, kada je par baterija umeo da potraje čitav vikend na terenu, pa i duže.
Dva dana po 12 sati :D :wink:
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
sboris
Freewheeler
Posts: 32
Joined: 19 Dec 2008, 23:00

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by sboris »

I meni se čini da mu icrtavanje rasterskih mapa "jede" baterije. Za pešaka nije frka, ne mora uvek biti uključen ekran, u kolima je na externom napajanju, ali na bajsu ... dinama?
Najbolje da se nađe nekoliko nas da različito podesimo uređaje a sa istim baterijama pa da vidimo šta je u pitanju.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by bluealek »

sboris wrote:I meni se čini da mu icrtavanje rasterskih mapa "jede" baterije. Za pešaka nije frka, ne mora uvek biti uključen ekran, u kolima je na externom napajanju, ali na bajsu ... dinama?
Zapravo ni na bajsu ne bi morao ekran da bude stalno uključen. Kad te zanima neki podatak dodirneš na kratko ekran i on se upali. Probaću i ja da koristim battery save mod, da vidim koliko ću time da dobijem.
sboris
Freewheeler
Posts: 32
Joined: 19 Dec 2008, 23:00

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by sboris »

Po mom iskustvu dobićeš duplo, a možda i više.
Naučeno tako što sam ostao uskraćen za trek u kanjonu. Prvo sam se prepao da je on riknuo i da nije toliko vodootporan. No, izdržao je i plivanje i spuštanje niz vodopad, ali bateriju nije :)

Kad nije uključen ekran jedino na šta troši je GPS prijemnik i zapis treka (i kompas i barometar).
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by pedja »

Meni sa eneloop batrijama izdrzi jedva dan (ne 24 casa). SA nekim drugim baterijama 2700 mAh vec mogu da racunam sigurno da ce izdrzati ceo dan. Najcesce ga koristim sa rasterkom mapom. Probao sam rezim sa iskljucivanjem ekrana, baterije traju duze ali je neprakticno, posto svaki put kada treba da pogledam GPS moram da ga pipkam.

WAAS treba drzati iskljuen svakako. On kod nas i nema neku funkciju a po svedocenjima koja sam nasao na Internetu, trosi baterije samo tako.

Kakva si uskustva sa kosicenjem dinama na planinskim biciklama, koliko to upva da opstane u tako nepovoljnim uslovima? Da li ej uspote moguce montirati dinamu na svaku biciklu?
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by bluealek »

Deluje da je Petar iz Infoteam-a bio u pravu svojevremeno kada je tvrdio da je kod Oregona ključno kupiti IZUZETNO KVALITETNE punjive baterije. Goca i ja smo pazarili po komplet Duracell-ovih punjivih baterija (zvanično deklarisanih na samo 2450 mAh) i dotične su zaista ČUDO pri korišćenju u Oregonima. Izvikani Eneloop, koji je inače skuplji (koje takođe imamo) nije im ni blizu. Za ČITAV DAN korišćenja na terenu pala im je tek jedna crta, i to tek tamo negde pred kraj šetnje. Dakle, Duracell ima odlične šanse da izdrži deklarisanih 16 sati u Oregonu, a možda i duže. Što se mene tiče, Duracell je JEDINI brend punjivih baterija koji ću ubuduće kupovati, reklame koje im se vrte nisu prazan marketing.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by barda »

bluealek wrote:Deluje da je Petar iz Infoteam-a bio u pravu svojevremeno kada je tvrdio da je kod Oregona ključno kupiti IZUZETNO KVALITETNE punjive baterije. Goca i ja smo pazarili po komplet Duracell-ovih punjivih baterija (zvanično deklarisanih na samo 2450 mAh). Dotične su zaista ČUDO pri korišćenju u Oregonima, izvikani Eneloop, koji je inače skuplji (koje takođe imamo) nije im ni blizu. Za ČITAV DAN korišćenja na terenu pala im je tek jedna crta, i to tek tamo negde pred kraj šetnje. Dakle, Duracell ima odlične šanse da izdrži deklarisanih 16 sati u Oregonu, a možda i duže. Što se mene tiče, Duracell je JEDINI brend punjivih baterija koji ću ubuduće kupovati, reklame koje im se vrte nisu prazan marketing.
Jedino što ih moraš puniti isto toliko sati :)

Ja sam za Eneloop uzeo brzi punjač koji 4 baterije napuni za 4 sata, tako da mu možda dođe i isto :)
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by bluealek »

Da, to je zaista tačno - brzi punjač, koji inače automatski detektuje napunjenost baterija i automatski prekida dalje punjenje, punio mi ih je jedno 5-6 sati, što je duplo duže od nekog standardnog vremena punjenja. Ali svejedno, zaista sam impresioniran time koliko energije stane u njih. Ako je to 2450 mAh, onda ove ostale NN baterije deklarisane na 2500, 2700 pa i 3000 mAh zapravo nemaju ni 1000 mAh.
sboris
Freewheeler
Posts: 32
Joined: 19 Dec 2008, 23:00

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by sboris »

U pravu si da eneloop nisu šampion držanja, one imaju druge prednosti koje su pogodne za npr blic fotoaparata, dugo drže svoje naj karakteristike - brzo se puni blic i najvažnije imaju malo samopražnjenje, pa kad se napune dugo su pune - zgodno da budu rezervne baterije. Ali zato kad se isprazne to se desi iznenada, zato je uz njih obavezno nositi rezervu.
Duracell nisam probao, ali hoću jer neke Vartine od 2600mAh su katastrofa. Najbolje bi bilo naći LiON u obliku AA, ali nisam ih još video.

Inače kažu da je WAAS opcije primetno uticala na baterije kod starijih modela, ali to je sa porastom procesorske snage smanjeno. U svakom slučaju treba probati i to.
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by Eli »

A gde mogu da se kupe te Duracell baterije?
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by bluealek »

Eli wrote:A gde mogu da se kupe te Duracell baterije?
Ima u CBT prodavnicama (CBT od "centar bele tehnike", lanac prodavnica kojih ima na dosta mesta, reklamiraju se čak i po bilbordima).
Post Reply