Trajanje baterija na Oregonu 450?

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by alazovic »

Ima ih u principu na dosta mesta, samo treba odabrati one kojima je "Nelt" uvoznik...
Ove koje je imam iz CBT-a imaju utisnuto "HR" na negativnom polu, što je nekada bila oznaka za SANYO ćelije, mislim da je i sada isti slučaj.
Sanyo je inače najpoznatiji PROIZVOĐAČ punjivih ćelija za baterije - mnogi ih samo prepakuju i prodaju pod svojim brendom.
Izgleda da je to slučaj i sa Diracell-om, uzeli su i Eneloop, pa ih prodaju kao Duracell precharged.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by Eli »

Sad sam tek zbunjen. Sale je rekao da mu Duracell traju mnogo duže nego Eneloop. Ispada da Sanyo pravi kvalitetnije čelije za Duracell nego za sebe! A pitao sam gde mogu da se kupe pošto na Internetu nisam uspeo da nađem gde se prodaju kod nas, ne vidim ih ni na sajtu CBT-a.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by alazovic »

Sanyo Eneloop su deklarisane na 2000mAh, dakođe i "Duracell precharged". Verovatno ista baterija. Njih kupuješ samo ako imaš običaj da napuniš baterije odmah posle pražnjenja i da očekuješ da su pune i posle (recimo) 2-3 meseca jer im je samopražnjenje minimalno.

Obične NiMh baterije imaju veći kapacitet, pomenuti Duracell iz CBT-a ima 2450mAh (sa HR znakom na minus polu - Sanyo), mada imam i primerke od 2650mAh koje nemaju HR na minusu a dobro drže, što verovatno znači da su od nekog drugog OEM proizvođača punjivih baterija (koliko ja mogu da nabrojim - PowerEx, Energizer, GP...).
Ove baterije imaju veće samopražnjenje, pa za par meseci "izgube" i do 50% svog kapaciteta. Ništa strašno ako imate vremena - samo ih dopunite par dana pre korišćenja.

Bitne napomene (kad već sve ovo pišem):
Baterije isključivo punite inteligentnim punjačima ako hoćete da izvučete njihov maksimalan kapacitet, a i da vam traju dugo. Moj punjač Maxa/Powerex MX-C204F recimo puni baterije strujom od 500mA, pa bateriju od 2450mAh napuni za otprilike 5 sati (crvena lampica). Kada je napuni, tj. kad se baterija zagreje preko određene temperature, automatski se prebacuje u mod osvežavanja baterije, tj. pušta kroz bateriju slabiju struju i ne da joj da se samoprazni (zelena lampica).

Posle nekoliko ciklusa punjenja, bateriju bi trebalo isprazniti do minimuma - da se ne stvori memorijski efekat, tj. da baterija ne ukapira da joj je to dokle je vi praznite minimum, nego da ima još struje, ali vaš uređaj ne može da je iskoristi jer mu je suviše slaba.
To možete da radite ručno, tako što priključite nekog potrošača na bateriju, recimo da ubacite bateriju u ručnu lampu i da pratite kako svetli. Ovo je loša metoda, jer ako bateriju ispraznite ispod minimuma, računajte da ste je upropastili i da više nećete moći da je maksimalno napunite.
Meni tu opet priskače u pomoć moja Maxa sa dugmetom za pražnjenje baterija (žuto trepćuće) koja isprazni bateriju maksimalno koliko mu elektronika kaže da je to dobro za nju, potom krene sa punjenjem i završi u modu osvežavanja baterije.

Moj punjač je mator, imam ga već 7 godina i kad sam ga kupio - bio je najbolji na svetu po mnogobrojnim testovima. Puni dve baterije istovremeno i to mu je jedina mana - kako da napunim bateriju za MP3 plejer, ili tri baterije za čeonu lampu?
Noviji i skuplji punjači pune svaku bateriju posebno, imaju veću struju punjena (i do 2000mA) i savremenije algoritme određivanja kada je baterija puna, ali za uređaje poput GPS-a koji rade na dve baterije - ova moja mašina je još uvek odlična u onome što treba da uradi

Branko je letos kupio Triax TP6178, cena mu je oko 3500din sa četiri baterije od 2800mAh u winwin prodavnicama. Mislim da je zadovoljan. Branko?

Opširno, ali za ljude koji ovo nisu znali, nadam se i korisno :)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by alazovic »

Eli wrote:A pitao sam gde mogu da se kupe pošto na Internetu nisam uspeo da nađem gde se prodaju kod nas, ne vidim ih ni na sajtu CBT-a.
Nelt je uvoznik za Duracell u Srbiji. CBT je ubacio po jedan ormarčić sa baterijama onako uzgred u prodavnice. Nisu stavili na sajt jer im je to sita...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by Gosha »

Za mnoge sigurno glupo pitanje, ali cisto da potvrdim sebi :), da li punjac ima veze sa kapacitetom baterija koje stavljam, tj da li je tacno da ne moram da koristim/punim iste baterije koje sam dobio u paketu [punjac+baterija]?
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by alazovic »

Naravno da svaku bateriju možeš da puniš svakim punjačem koji po specifikaciji puni te vrste baterija.

Odgovor na tvoje pitanje bio bi ovakav - moj punjač će da napuni baterije barem isto tako dobro kao i svaki koji se dobije uz baterije.
Ako si uz baterije dobio punjač na kojem piše da baterije treba puniti 15+ sati, bolje zaboravi da ga imaš, taj će brzo da ih upropasti.
Ako punjač ima kontrolu procesa punjenja (tzv. inteligentni punjači) - njemu nije bitno koju marku baterije puniš, napuniće je valjano.

Interesantno zapažanje, Par meseci pre nego što mi je stigao inteligentni punjač, dobio sam GP Powerbank punjač i 4 baterije NiMh 1300mAh. On baterije puni strujom od 100mA i u specifikaciji stoji da će baterije da napuni za 15 sati, posle tog vremena je poželjno da se skinu sa punjača. A Maxa-C204F ima trickle charge (struju osvežavanja baterije) od identičnih 100mAh - u tom modu baterije mogu biti beskonačno dugo na punjaču. Pa vi sami izvedite neki zaključak :oops:

Btw, pomenute GP baterije su još uvek u životu iako imaju već 8 godina. eTrex Legend H super radi sa njima, Oregon neće jer vuče jaču struju nego što one mogu da mu isporuče.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by alazovic »

Evo lepih testova o potro[nji struje Oregona na Groundspeak forumima:

http://forums.groundspeak.com/GC/index. ... pic=262344

Zanimljivo, nema šta. Izgleda da WAAS ne utiče na potrošnju...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by alazovic »

Nabasao sam na još jednog uvoznika i distributera Sanyo i Eneloop baterija: http://www.altenergetika.com/gde-kupiti
Hajd' vi BG-rađani, skoknite do prodavničica, pogledajte šta se nudi i po kojoj ceni, meni su njihove radnje daleko...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by pedja »

Nisam nešto zadovoljan Eneloop baterijama. One jesu dugotrajne ali su malog kapacitet. To znači d asu pogodne za primenu kada se uređaj vrlo retko korsiti pa j epotrebno da se baterije ne ipsrazne kada se ne koriste. Ipak, Oregon je priličan potrošač i Eneloop u njemu ne traju zadovoljavajuće dugo.
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by Milan »

Pedjo da li to važi i za XX ENELOOP?
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by pedja »

Nisam te probao.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by alazovic »

Ja i nisam ništa ni očekivao od eneloop, jer su deklarisane na 2000mAh, a izgleda i da ne predaju struju uređaju dovoljno jako kako to čine obične baterije. Dobio sam jedan par đuture u kutiji kad sam kupio "obične" Sanyo NiMh.

Kad sam pominjao uvoznika, eneloop sam uzgred napisao - to je samo jedan od Sanyo brendova. Mene samo interesuju klasične NiMh, po mogućstvu da imaju mali HR žig na negativnom polu. Pominjali smo nedavno Duracell baterije (2450mAh) - to je u stvari Sanyo OEM. Zanimalo me je samo da li firma Altenergetika ima normalne ili jake cene, planiram kupovinu 4 Sanyo baterije od 2700mAh...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by barda »

Da li je neko probao da u eneloop punjač "turi" neke druge punjive baterije?

Ja imam neke GP od 2300 mAh, ali neće da ih puni - da li te Duracell se pune u Sanyo eneloop punjačima?
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
VOZAC
Posts: 11
Joined: 24 Feb 2011, 21:32

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by VOZAC »

Jer zna neko u Srbiji mesto gde mogu da kupim Oregon 450? i po kojoj ceni...pozzz
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Trajanje baterija na Oregonu 450?

Post by bluealek »

VOZAC wrote:Jer zna neko u Srbiji mesto gde mogu da kupim Oregon 450? i po kojoj ceni...pozzz
http://www.garmin.rs/

Inače su ti oni glavni oglašivač na Freebikingu, njihovim banerima je preplavljen sajt (iskače ti barem po jedan na svakoj drugoj stranici). Dakle društvo, klikćite malo više na te REKLAME i bićete barem malo bolje informisani 8)
Post Reply