Geotagovanje fotografija

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Geotagovanje fotografija

Post by alazovic »

Otišli ste u neki lud provod, napravili brdo slika...
... a nemate pojma gde ste pojedinu sliku fotkali!

E, zato služe geotagovane fotografije. Tiff i jpg slike sadrže EXIF fajl u kojem između ostalog mogu biti zapisane geografska dužina, širina i visina pozicije sa koje ste napravili sliku. Noviji (čitaj - skuplji) mobilni telefoni, kao i neki fotoaparati opremljeni su GPS čipom koji automatski, ili uz pomoć dodatnog softvera geotaguje slike. Nemojmo da zaboravimo i Garmin Oregon 550 GPS koji automatski geotaguje napravljene fotke.

A šta da radi većina nas koja nema gorepomenute uređaje, što zbog nedostatka novca, ili što kvalitet slika većine pobrojanih uređaja nije na dovoljnom nivou?

Prva mogućnost: Da pokušate da svim slikama nađete lokaciju u Google Earth-u, što i da vam uspe - trajaće par sati do par dana u zavisnosti koliko slika imate. I nikada nećete biti sigurni da li ste im našli pravo mesto...

Druga mogućnost: Neki SLR aparati imaju mogućnost kupovine eksterne GPS jedinice koja se montira na hotshoe i beleži koordinate u sliku. Ko ima novca - fino rešenje, samo što ionako veliki fotoaparati postaju još glomazniji sa takvim dodatkom.

Treća, ona mogućnost koja je nama najbliža, je da iskoristimo GPS trekove koje smo snimali dok smo pravili fotografije i da ih povežemo putem zajedničkog elementa - vremena slikanja.

Da bi to radilo kako treba, najvažnije je sinhronizovati vremena na uređajima. GPS je automatski sinhronizovan onog trenutka kada uhvati fix, ostalo je da namestite isto vreme na fotoaparatu. Kako se na aparatu obično podešavaju samo datum, sati i minuti, a ne i sekunde - vreme obavezno sinhronizujte sa GPS-om na "pun minut". Razlika od desetak sekundi može da se toleriše jer dok izvadite aparat, dok se namestite, a po slikanju dok vratite aparat - ostajete na istoj poziciji sve vreme.

Kad ste sve to odradili, uživajte u pravljenju fotografija i držite GPS uključen uz sebe...

Po povratku sa terena, prebacite trek i slike na računar. Imaćete najmanje posla ako sve to stavite u isti folder.
Potom startujte neki od programa za geotagovanje. Ja koristim freeware Geosetter ( http://www.geosetter.de/en ) zato što je jedan od jednostavnijih, a vi možete da koristite i neki drugi, npr. Garmin Basecamp.

U Geosetteru izaberete folder sa slikama. Selektujte sve slike i klik na ikonu "Synchronize...", pojaviće vam se nov prozor gde učitate GPS trek. Ako vam je sve podešeno - idete na OK. Na desnoj strani u Google Maps proverite neku sliku za koju otprilike znate gde ste fotkali da li je na svom mestu. Ako nije, ponovo "Synchronize..." i podesite "Time adjustment", tj sinhronizaciju GPS-a i fotoaparata. Ako ste izvršili sinhronizaciju pre slikanja, onda verovatno nećete imati potrebe za ovim korakom. Pripazite na daylight saving time i slične stvari.

Programu ne smeta postojanje više trekova u folderu, on traži samo onaj odgovarajući, kome se vreme polapa sa slikama.

Na kraju snimite slike, tj sama slika se prekopira, a menja se samo EXIF GPS tag. Sami odlučite da li ćete da brišete original ili ne. Ja prvo prekontrolišem da li je sve u redu sa novonastalim slikama, pa tek onda brišem original.

Eto, to je to. Uživajte u svojim geotagovanim slikama.

Što se tiče web galerija, Picasa automatski pokazuje mesto slikanja geotagovane slike u desnom delu browsera, a Panoramio ih prikazuje u Google Earth-u, ali tek posle review-a pojedinačne fotke koji može da potraje i par nedelja. Naravno, za prikazivanje slika u GE postoje i uslovi: da u primarnom delu slike nije neka osoba ili više njih, obično ne prolaze slike na kojima se vidi registracija vozila, da ne pričam o bezbednosno (?!) važnim lokacijama...
Interesantno je da, iako su oba pomenuta servisa iz radionice Google-a, za sada ne postoji mogućnost da slike iz jednog prebacite u drugi servis. Nažalost, ovde rašireni fotopic ne koristi geografski tagovane slike.

Eto, ovo shvatite samo kao početak priče. Sve što imate po ovoj temi da dodate, ispravite, opovrgnete, poboljšate - izvol'te!

L.A.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Geotagovanje fotografija

Post by Gruja »

Aco, bravo i hvala na ovoj informaciji, biće mi od velike koristi!
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Geotagovanje fotografija

Post by alazovic »

alazovic wrote:Što se tiče web galerija, Picasa automatski pokazuje mesto slikanja geotagovane slike u desnom delu browsera, a Panoramio ih prikazuje u Google Earth-u, ali tek posle review-a pojedinačne fotke koji može da potraje i par nedelja. Naravno, za prikazivanje slika u GE postoje i uslovi: da u primarnom delu slike nije neka osoba ili više njih, obično ne prolaze slike na kojima se vidi registracija vozila, da ne pričam o bezbednosno (?!) važnim lokacijama...
Evo i ličnog iskustva sa Panoramiom:
Pre dva dana sam postavio desetak slika sa vožnje po Čemernu, da testiram ovo što sam citirao iznad.
Moja galerija je na http://www.panoramio.com/user/alazovic , a fotke su već prošle review. Jedna nije prošla uslov :) ona sa samog vrha, gde se vidi kamion sa kontejnerom. Kažu - otići će kamion i slika će da bude nevaljala.
Uputio sam zahtev za ponovni review, sa komentarom o čemu se tu radi, tj. da je kamion nepokretna imovina, pa ćemo da vidimo da li će da je odobre...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: Geotagovanje fotografija

Post by Eli »

Baš sam pre neki dan tražio program za geotagovanje, na jednoj turi mi mobilni nije ubacio geotagove u fotografije, pa sam hteo da ih dodam. Sam nisam uspeo da nađem odgovarajući program, tako da mi je ova tema došla u pravom trenutku! Sa GeoSetterom mi nešto nije uspelo: u njemu se vide lokacije, ali izvan njega ne. Ali BaseCamp je uspešno odradio posao.

Inače http://ridewithgps.com/ je odličan za istovremeno prikazivanje trekova i geotagovanih fotografija.
Post Reply