GPS sa rasterskim mapama na mobilnom telefonu

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

User avatar
lecha
Posts: 16
Joined: 02 Mar 2010, 00:30
Location: Bajina Basta

GPS sa rasterskim mapama na mobilnom telefonu

Post by lecha »

Ako ima zainteresovanih mogu da objasnim postupak pripreme mapa i koriscenja programcica TREKBUDDY koji se sasvim korektno nosi sa rastersim mapama na velikom broju mobilnih telefona na Java, Symbian, WM, Android... platformama. Koristio sam ga na starom Siemensu SXG75, na Nokiji E51 i sada na HTC S710 (na zadnja dva sa bluetooth GPS risiverom).
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: GPS sa rasterskim mapama na mobilnom telefonu

Post by shebez »

lecha wrote:Ako ima zainteresovanih...
Naravno da ima zainteresovanih, ja koristim Nokiu E61 i bilo bi mi od koristi ako ima neki dobar program koji bi mi omogucio samo laksi pregled rasterskih karti.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
Buca
Freebiker
Posts: 68
Joined: 03 Oct 2009, 12:30
Location: Vršac

Re: GPS sa rasterskim mapama na mobilnom telefonu

Post by Buca »

I mene interesuje,nokia e52..
User avatar
lecha
Posts: 16
Joined: 02 Mar 2010, 00:30
Location: Bajina Basta

Re: GPS sa rasterskim mapama na mobilnom telefonu

Post by lecha »

Program TREKBUDDY mozete preuzeti na www.trekbuddy.net (kod mene je instalitana 0.9.90 verzija).
Program koristi Ozi mape koje se pre uploadovanja na telefon spremaju sa programcicem TBCUTTER.

http://rapidshare.com/files/358488104/t ... r.zip.html

U ovom programcicu se, zapravo, glomazni bitmap secka na zeljenu velichinu. Dimenzija koju cete zadati, u principu, zavisi od telefona koji koristite. Kod mene je sechenje na 640x480 a rezolucija ekrana mi je 320x240.
Dobija se OUTPUT folder u kome su subfolder SET sa slichicama i .set i .map file.
Najzgodnije je dati novo ime OUTPUT folderu (u vezi sa mapom) i kopirati ga na karticu telefona.
Kod nekih starijih telefona, kao shto je bio moj SIEMENS SXG75 neophodno je osloboditi prostor u memoriji telefona i kopirati folder u memoriju telefona, a ne na karticu.
Kada otvorite program na telefonu, idete u ACTIONS -> LOAD MAP i nadjete odgovarajuci .map file.
Podesite u ACTIONS -> SETTINGS -> LOCATION vrstu gps prijema (interni ili bluetooth) i tracklog opcije. Save...
To je to... START...

Za pripremu mapa imate vishe opcija, ja sam probao sve tri:
1. skeniranje mape ili nalazenje na netu, skidanje tachnih koordinata sa GOOGLE EARTH-a (za 5-6 prepoznatljivih tachaka) i kalibrisanje u Ozi Exploreru.
2. skidanje mape sa GOOGLE MAP BUDDY alatom (izuzetno prosto (koristite zum 14 ili 15)) skidanje koordinata sa GE i kalibrisanje u Ozi Exploreru.
3. skidanje mape sa GOOGLEOZI alatom, najprostija varijanta jer se dobija kalibrisana mapa.

Slobodno pitajte ako vam neshto nije jasno ili ne ide od ruke.

Moja NOKIA E51 je bila komplet otkljuchana sa HelloCarbid-om, pa nisam imao problema sa sertifikatima... Tu Vam jedino ne mogu biti od pomoci...
User avatar
lecha
Posts: 16
Joined: 02 Mar 2010, 00:30
Location: Bajina Basta

Re: GPS sa rasterskim mapama na mobilnom telefonu

Post by lecha »

Shta bi... Jel' neko probao?
User avatar
Buca
Freebiker
Posts: 68
Joined: 03 Oct 2009, 12:30
Location: Vršac

Re: GPS sa rasterskim mapama na mobilnom telefonu

Post by Buca »

Ja nisam,suviše je to komplikovano za mene :lol:
Ali u svakom slučaju hvala :)
User avatar
lecha
Posts: 16
Joined: 02 Mar 2010, 00:30
Location: Bajina Basta

Re: GPS sa rasterskim mapama na mobilnom telefonu

Post by lecha »

Nema na chemu... Shteta... U principu je jako prosto. Ako uspeshno instalirash TB na telefon, sve ostalo je chist shablon identichan za svaki telefon. Varijanta sa GoogleOzi programcicem je vishe nego prosta.
U svakom sluchaju sam na raspolaganju ako se neko ipak odluchi da proba... :)
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: GPS sa rasterskim mapama na mobilnom telefonu

Post by shebez »

Ja iskreno nisam ni probao cekam da uhvatim vreme pa da sednem i polako, verujem da nije tesko.
Ono sto je meni problem sto ja i ne poznajem dovoljno svoj telefon, pa da znam kako i sta mogu.
Ali doci ce red i na to da se time pozabavim.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
filipkid
Posts: 17
Joined: 23 Mar 2010, 15:56

Re: GPS sa rasterskim mapama na mobilnom telefonu

Post by filipkid »

Jel postoji TREKBUDDY za Andorid platformu?!
Pre neki dan sam kupio HTC Tattoo i ovo bih probao odmah! :D
igibg80
Posts: 13
Joined: 20 Aug 2008, 17:48
Location: Beograd
Contact:

Re: GPS sa rasterskim mapama na mobilnom telefonu

Post by igibg80 »

Sjajna stvar za sve nas sa starijim GPS uredjajima ( 60Cx ) koji nisu dobili novu verziju firmware-a sa podrskom za rasterske mape, a koristimo neki od smart telefona..Medjutim, ja nisam uspeo da pronadjem zoom dugme u programu, vec samo opciju prilikom prebacivanja rasterske mape, koji zoom zelim da koristim.Da li je moguce da neko ko pravi ovakav software izostavi tako bitnu funkciju za orijentaciju i sagledavanje trenutne pozicije u odnosu na uze i sire okruzenje?
User avatar
lecha
Posts: 16
Joined: 02 Mar 2010, 00:30
Location: Bajina Basta

Re: GPS sa rasterskim mapama na mobilnom telefonu

Post by lecha »

filipkid wrote:Jel postoji TREKBUDDY za Andorid platformu?!
Pre neki dan sam kupio HTC Tattoo i ovo bih probao odmah! :D
http://www.trekbuddy.net/releases/0.9.95/index.html

probaj
User avatar
lecha
Posts: 16
Joined: 02 Mar 2010, 00:30
Location: Bajina Basta

Re: GPS sa rasterskim mapama na mobilnom telefonu

Post by lecha »

igibg80 wrote:Sjajna stvar za sve nas sa starijim GPS uredjajima ( 60Cx ) koji nisu dobili novu verziju firmware-a sa podrskom za rasterske mape, a koristimo neki od smart telefona..Medjutim, ja nisam uspeo da pronadjem zoom dugme u programu, vec samo opciju prilikom prebacivanja rasterske mape, koji zoom zelim da koristim.Da li je moguce da neko ko pravi ovakav software izostavi tako bitnu funkciju za orijentaciju i sagledavanje trenutne pozicije u odnosu na uze i sire okruzenje?
Programcic moze da prikazuje samo pixel to pixel sliku, jedina varijanta je smanjenje rezolucije iste mape i kalibrisanje takve, pa zatim ucitavanje umesto karte u vecoj rezoluciji...
User avatar
aleksandar777
Posts: 26
Joined: 20 Aug 2010, 13:52
Location: Beograd, Srbija

Re: GPS sa rasterskim mapama na mobilnom telefonu

Post by aleksandar777 »

Pozdrav svima!

Moj prvi post ovde ...

Pre oko mesec dana kupio sam prvi legalni softwer u životu :)

Radi se o programu Pathaway(navigacija sa rasterskim mapama), detalje možete pogledati na http://www.pathaway.com
Radi na Palm, WinMobile i Symbian-u(touch i non-touch uređajima).

Nisam imao prilike da koristim "prave" uređaje, ali funkcije koje on ima potpuno zadovoljavaju moje potrebe:
Smima trekove, koje može da exportuje u kml, gpx, LOC formatima. Aktivni trek prikazije na ekranu.
Importuje trekove iz kml, gpx, LOC (nacrtam u GE track, snimim kao kml u memorijsku karticu, i importujem trek). Trekovi se mogu postaviti kao rute, u oba smera(follow, follow reverse).
Detaljno uputstvo je ovde:
http://pathaway.com/appsexp5/Docs/Symbi ... erence.pdf

Ima svoj interni format mapa, ali se Ozi mape lako konvertuju.
U najnovijoj verziji koja je izašla pre par dana, pored mapa na uređaju ima i opciju Online mapa (Google(satellite, hybrid, map), Terra server, Openstreetmap, Opencyclemap, X-traverse). Mape se učitavaju po potrebi(ukoliko postoji pokrivenost signalom mobilne telefonije), jeste, troše se megabajti kod operatera, ali ostaju snimljene u kešu, na memorijskoj kartici)
Ako vas bilo šta interesuje u vezi ovog programa, tu sam.

Image Tracking data

Image Tracking data

Image Gomila menija

Image Follow route

Image Routing data

Image

Image
Pored unapred učitanih mapa na SD micro, postoji i online skidanje mapa koje se keširaju na karticu. Zgodno je kad ste pri WiFi, protrčite kroz željenu teritoriju i posle koristite keširane mape.


PS. ove slike sam pronašao negde na netu :)...

Pozdrav,
Aleksandar
User avatar
aleksandar777
Posts: 26
Joined: 20 Aug 2010, 13:52
Location: Beograd, Srbija

Re: GPS sa rasterskim mapama na mobilnom telefonu

Post by aleksandar777 »

Evo još jednog interesantnog i besplatnog programčića za sve popularnije Android telefone.
Ovih dana će biti testiran :)
http://www.oruxmaps.com/index_en.html

With OruxMaps you can:
Online map viewer (Google, Microsoft, Yandex, WMS,...)
Online maps can be cached for offline navigation.
Map Creator, from online maps to offline maps
NEW 3.0: External bluetooth GPS
NEW 3.0: Hear Rate Bluetooth support.
Offline map viewer. There is an application that lets you create calibrated maps for OruxMaps (see Download and Manual page).
Offline layered maps.
Map rotation, with compass or your direction.
Map autoload, when leaving current map, or when a more detailed map is found in current position.
TrackLog: Record your tracks (gpx, kml format)
View old tracks/routes (gpx and kml format)
Analize tracks/routes
Zoom
Save and edit Waypoints
Upload/download your Tracks from Everytrail.com
Live Tracking with MapMyTracks.com
Show coordinates, header, speed, altitude, ...
And this is only the beginning!
Screenshots
MAP VIEWER:
Image


Recorded route over a Map
Image
User avatar
aleksandar777
Posts: 26
Joined: 20 Aug 2010, 13:52
Location: Beograd, Srbija

Re: GPS sa rasterskim mapama na mobilnom telefonu

Post by aleksandar777 »

Jučerašnji sneg nije dozvolio da testiram kako program funkcioniše.
Na sajtu postoji desktop aplikacija, sa kojim je ceo folder 50K OZI kalibrisanih mapa u batch konverziji prebačen u Orux format za manje od 5 minuta.
Mape su ubačene na ženin Huawei 8110 za 1 dinar, čeka se malo lepše vreme...

Inače, za dotični telefon na mts sajtu nije pisalo da ima GPS. Međutim pored GPS-a ima i kompas.
U konkretnoj aplikaciji može se podesiti da se prikaz rotira, tako da, kako god da se okrene telefon sever mape "gleda" ka severu.
Post Reply