Garmin Dakota 20 prvi utisci

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
sboris
Freewheeler
Posts: 32
Joined: 19 Dec 2008, 23:00

Garmin Dakota 20 prvi utisci

Post by sboris »

Kupio sam ovu spravicu, ubediše me da je to ono što meni treba (a bila je i primetno jeftinija od oregona 300 u mom slučaju) :) Posle iskustava sa bluetooth senzorom i pocket PC-em moram reći da je osveženje, tj. nadam se da će biti osveženje za outdoor i vožnju po Srbiji, u čemu pomaže automotiv profil. Za ozbilljniju urbanu vožnju i dalje ću koristiti nešto što ume da priča i što omogućava bolje snalaženje u velikim gradovima na zapadu. Drugim rečima ne može jedan uređaj da zameni sve, nije tržišno isplativo :)

Mana u odnosu na Oregon jeste manji ekran, i po veličini i po rezoluciji. Ali je zato po pričama na netu bolje čitljiv na suncu, što treba probati. Moguće da je posledica samo manje rezolucije a možda i neke nove tehnologije koju ćemo verovatno videti u novoj verziji oregona, zajedno sa 3D kompasom. Taj kompas kažu da znači, ali znam i da mora često da se kalibriše (svaka promena baterija, nije radio nekoliko dana ... ), što traje oko minut, ali opet mora da se uradi.
Za rad u kolima mora da se kupi garminov punjač jer priključenje bilo kog drugog tretira kao povezivanje na komp. I predebeo je za standardne telefon/PDA nosače, probao sam može ali bolje ne.

Softver me je oduševio, odmah sam stavio onu betu sa podrškom za rasterske mape, a sa novim regularnim softverom radi odlično. Sada prepoznaje nazive mapa kako treba. Npr, skinuo sam neke mape sa http://www.openmaps.eu/download i samo ih prekopirao u garmin direktorijum sa SD kartici. Vide se zasebno i mogu se po želji disejbovati tako da se vide ono koje vam trebaju u datom trenutku. Isto važi i za mape skijališta sa http://www.skidea.com/.
Ubacivanje POI u gpi formatu se radi tako što se u garmin direktorijumu na SD kartici napravi folder sa imenom POI i u njega samo iskopira fajl. Nema komplikovanih povezivanja i procedura. Za custom mape napiše i nazive fajlova.

Što se tiče povezivanja, uspeo sam bez problema da pošaljem trackove i waypointe iz mapsource ali ne i da ih očitam sa uređaja, osim tekućeg treka (current). No, ono što ste snimili nalazi se kao fajl u direktorijumu i samo se iskopira. A ono što vidi sadržaj dakote je basecamp, tako da je on prirodno okruženje za ovaj uređaj.

Čekam još da ga vidim u pravoj njemu namenjenoj akciji pa da donosim neke jače zaključke. Ovako na pri pogled mi se sviđa, jedino ne znam hoće li mi mnogo smetati manji ekran i to je ono na šta ću najviše obraćati pažnju kod prvog izleta.
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Garmin Dakota 20 prvi utisci

Post by Gosha »

Cestitiam Borise, to je ako se ne varam 5. (peti) GPS koji posedujes :D
Tako je to kada si pionir, a tehnika napreduje :D a ja cu za sledecu voznju nabaviti novi white-horse akumulator da izdrzi sve tvoje uredjaje odjednom :D

Nego...
bluealek wrote:Spremajući materijal za sledeći apdejt SCG Route mape,...
... Sale, kakve su sanse da se u sledecoj, ili nekoj narednoj verziji Garmin SCG ruta pojavi uklopljena u Google Earth podlogu, kao opcija?
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Garmin Dakota 20 prvi utisci

Post by bluealek »

Gosha wrote:
... Sale, kakve su sanse da se u sledecoj, ili nekoj narednoj verziji Garmin SCG ruta pojavi uklopljena u Google Earth podlogu, kao opcija?
Nikakve. To možda kad ispratimo još nekoliko generacija uređaja, pa dođemo do stadijuma da GPS ima i GPRS komunikaciju i da vuče Google Mape direktno sa interneta. Mada sumnjam da će dotle naši mobilni operateri da pokriju one vukojebine u koje se mi zavlačimo :wink: . Dakle, ostaje samo da se nadamo satelitskom internetu, a tu bi antena morala da bude malo zamašnija (kao kod satelitskih telefona), a i cena :? .
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Garmin Dakota 20 prvi utisci

Post by Gosha »

Kako napreduje tehnika, bice i to brzo :D. Bas se juce nesto, u prici sa ortacima, setih Manic Miner-a sa Spectruma od 48 kilobajta :D. A danas mlatis rukama kroz sobu igrajuci tenis na Wii konzoli :D

Do tada, ostaje da, zbog ogranicenja od 100 fajlova sa podlogama, ucitavamo planinu po planinu, na koju se zaputimo... naravno uz uslov da smo pripremili tih 100 jpg-ova :D. Takodje se nadam da ce se uskoro negde pojaviti kolekcija jpg google earth podloga za Srbiju :D . Licno sam i sa tim za sada zadovljan :D.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Garmin Dakota 20 prvi utisci

Post by shebez »

Gosha wrote: Takodje se nadam da ce se uskoro negde pojaviti kolekcija jpg google earth podloga za Srbiju :D .
Goso eto prilike da dodas svoj doprinos u poboljsavanju i sirenju bolje navigacije u Srbiji... :) 8)
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Garmin Dakota 20 prvi utisci

Post by Gosha »

Tanak sam ja sa podlogama. Imam sve nesto "na prache", malo Tare, Zlatibora, Fruske Gore i Kuchaja... Ni jednu kompletnu oblast nemam do sada, uglavnom sam pravio podloge dan pred put, da imam bar nesto kuda sam planirao/mislio da cu ici :(. A moralo bi se imati zaokruzeno, posto svako krene da secka podrucje u jpg-ove na razlicite nacine i sa razlicite strane... Ipak, cim neku oblast budem dovrsio, okacicu na odgovorajucem mestu :D.
sboris
Freewheeler
Posts: 32
Joined: 19 Dec 2008, 23:00

Re: Garmin Dakota 20 prvi utisci

Post by sboris »

Sa novim softverom, koji nije beta, ako mu date previše custom mapa, probao sa oko 200, ispiše da ih je previše i da ih neće korisiti a ostalo radi normalno.
Ako i oregon ima novi softver verovatno je to i tamo ispravljeno. Pošto sada nije strašno ako se pretera, probaću, kad budem imao vremena, da vidim koji je limit.
Post Reply