Staze i Bogaze - baza znanja o planinama Balkana

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

igibg80
Posts: 13
Joined: 20 Aug 2008, 17:48
Location: Beograd
Contact:

Re: Staze i Bogaze - baza znanja o planinama Balkana

Post by igibg80 »

Milan wrote:Evo malo hgt ekstenzija za čitavu našu teritoriju, a i nešto komšijskog :wink: http://rapidshare.com/files/305874598/Eurasia.
Sa ovim ce svaka kreirana ruta u Oziju imati i svoj profil, a karte svoj 3d.
link ne radi : obaštenje - file could not be found
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Staze i Bogaze - baza znanja o planinama Balkana

Post by Milan »

http://rapidshare.com/files/305874598/Eurasia.rar
Ispravljeno
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Staze i Bogaze - baza znanja o planinama Balkana

Post by barda »

Sada je sve OK i sajt i link :D
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Staze i Bogaze - baza znanja o planinama Balkana

Post by shebez »

Meni stalno pokazuje gresku ne moze da mi uradi download, trazi da postanem premium user :? :evil:
Ja sam do sada te .hgt fajlove skidao direktno kroz ozi, samo download SRTM height data i sve sam uradi.
Samo je smor sto skida za svaku mapu posebno. :roll:
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Staze i Bogaze - baza znanja o planinama Balkana

Post by Milan »

Aj da pokusamo sa ovim http://www.megaupload.com/?d=3ZNHWV59
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Staze i Bogaze - baza znanja o planinama Balkana

Post by pedja »

shebez wrote: Bilo ko, ko poznaje teren a nema GPS moze da iscrta trek u Google earthu ili npr. u oziju i da ga postavi na sajt.
Budite ozbiljni. Ako već pravite trekove pravite ih kako treba, a nemojte ih "skidati" sa Google Earth-a.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Staze i Bogaze - baza znanja o planinama Balkana

Post by shebez »

pedja wrote:
shebez wrote: Bilo ko, ko poznaje teren a nema GPS moze da iscrta trek u Google earthu ili npr. u oziju i da ga postavi na sajt.
Budite ozbiljni. Ako već pravite trekove pravite ih kako treba, a nemojte ih "skidati" sa Google Earth-a.
Naravno da ne treba da skidaju tudje trekove gde ni sami nisu bili i neznaju prohodnost puta i sigurnost ucrtanog treka, ali oni koji nisu u mogucnosti da se oprema nekom navigacijom i trek iscrtaju licno a teren poznaju, mogu slobodno da iscrtaju trek pomocu GE. Naravno uslov je da budu sigurni u to sto su iscrtali, put kuda su prosli, tacke koje su obelezili i sl.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Staze i Bogaze - baza znanja o planinama Balkana

Post by barda »

Samo se GE ne snalazi dobro u šumi :D
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Staze i Bogaze - baza znanja o planinama Balkana

Post by bluealek »

NIje problem okačiti tuđ trek, ukoliko:

1) Se vlasnik treka slaže da dotični bude okačen
2) Imate barem neki elementarni opis koji je napravio vlasnik treka, ili pouzdane informacije od trećih lica koja su tuda prošla, a koja bi mogla da posluže za smisleni komentar
3) Možete sa sigurnošću da procenite da je trek validan, tj. precizan, da se zaista tuda može proći na preporučeni način

Što se Google Earth-a tiče, on jednako kao i Ozi, odnosno MapSource, može poslužiti za konstrukciju treka koji nemate snimljen na terenu (a teren dobro poznajete i sa sigurnošću možete trek da nacrtate), ali mislim da treba izbegavati situacije gde ima previše nepoznanica i onda krećete da povlačite nešto "odokativno". Neko će se pouzdati u to i nije lepo ispaljivati ljude.

Ne pokušavam ovime da vas obeshrabrim, jer nam zaista treba više aktivnih postavljača trekova na Stazama i Bogazama. Sedmoro ljudi koliko je za sada postavljalo trekove je malo, a ja lično mogu iz glave da nabrojim bar jedno dvadesetak ljudi za koje sam siguran da itekako imaju šta da postave.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Staze i Bogaze - baza znanja o planinama Balkana

Post by Gruja »

barda wrote:Samo se GE ne snalazi dobro u šumi :D
Zato ja ne postavljam trekove za Radan planinu. Ima par mesta gde se prolazi kroz šumu. Iako su to kratke deonice i na terenu
se lako može snaći, ipak ne želim da postavim odokativno iscrtan trek... tako da od mene teško da će biti novih trekova u skorije vreme. :(
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Staze i Bogaze - baza znanja o planinama Balkana

Post by barda »

Iz istog razloga i ja neću da nabadam.

Strpeću se da mi stigne mašina :)
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Staze i Bogaze - baza znanja o planinama Balkana

Post by pedja »

Nisam mislio na skidanje tuđih trekova. To se valjda podrazumeva.

Moj komentar se odnosio na crtanje trekova korišćenjem Google mape kao podloge. To je neozbiljno.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Staze i Bogaze - baza znanja o planinama Balkana

Post by shebez »

Mozes li da pojasnis sta tacno podrazumevas pod tim Neozbiljno. Ne razumem sta hoces da kazes, sta tu moze da bude lose, osim toga sto suma moze da sakrije put? Ja svaki put kad sam nesto crtao pre ubacivanja u GPS proverio sam kako izgleda i na topo karti u oziju. I na samom terenu stvarno mi nije bitno da li sam put promasio za deset metara levo ili desno, nemora ni uvek sve da bude savrseno (ubija avanturizam) i trekom se nevodim slepo u milimetar. Navedi primer gde mislis da GE moze da zakaze. Nekazem da crtanjem na GE ne moze da se napravi greska ali boze moj dosta nas je i onako necija greska...

Ili mislis da crtanje treka u bilo kom programu je neozbiljno i da prihvatas samo trekove koji su snimljeni GPS-om?
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
jeepster
Freewheeler
Posts: 9
Joined: 24 Dec 2008, 14:13

Re: Staze i Bogaze - baza znanja o planinama Balkana

Post by jeepster »

pedja wrote:Nisam mislio na skidanje tuđih trekova. To se valjda podrazumeva.

Moj komentar se odnosio na crtanje trekova korišćenjem Google mape kao podloge. To je neozbiljno.
Ja sam vecinu svojih avantura i avanturica isplanirao uz pomoc GE kao podloge i u pocetku sam bio prosto iznenadjen koliko je to efikasno. Sada sve prvo iscrtam u GE pa onda gledam na terenu da to i realizujem. Waypoint-e odredjujem iz topo karata u Oziju ili iz vektorskih mapa u Map Source-u jer je za WP GE nepouzdan. GE je tada vise nego dobar (ako se wp uzima iz spoljnog izvora) a sam put (trek) crta u GE ma koliko to izgledalo neozbiljno. Samo treba probati...
A da budem do kraja iskren najbolje sam se provodio bas kada sam lutao da nadjem put...
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Staze i Bogaze - baza znanja o planinama Balkana

Post by pedja »

Jedno je kada sam sebi pravis trek za istrazivanje, a drugo kada pravis trek koji treba da stoji negde kao informacija, dostupna svima i kao preporuka.

Onaj ko skine trek sa sajta ocekuje da to bude pouzdana informacija, a to u najmanju ruku znaci da ste stazu prosli i da ste je zaista zabelezili kako treba., a to ne znaci da ste samo snimili trek, nego da ste ga pre obajvljivanja sredili, ocistili od nepotrebnih podataka, sredili eventualna odstupanja zbog loseg prijema, dodali sve potrebne orjentire i objasnjenja koja nekome mogu da posluze da se snadje, ali i da usput vidi sve sto je interesantno da vidi.

Ne vidim uopste svrhu objavljivanje trekova precrtanih sa gugla. Cemu to? Onaj ko ume da upotrebi taj trek, ume i sam da ga nacrta koristeci isti taj gool. Objavljivanjem takvih trekova samo se pravi zabuna, jer ce neko zasita da se osloni na njega a tek na terenu ce da vidi da se prevario, jer je to neko dokon eto precrtao sa gugla ne poznajuci stvarno teren.
Post Reply