Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by Eli »

Hvala svima. Posle malo isprobavanja, najbolje mi deluje kombinacija GoogleOzi + Global Mapper.
User avatar
filipkid
Posts: 17
Joined: 23 Mar 2010, 15:56

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by filipkid »

Pozdrav! :)

Kao pocetniku, sto se tice GPS uredjaja, koji bi mi vi preporucili da pazarim od ovih koji podrzavaju rasterske slike?

Jel ima neko rodjake po NJemackoj?! :mrgreen:
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by KUSHA »

filipkid wrote:Pozdrav! :)

Kao pocetniku, sto se tice GPS uredjaja, koji bi mi vi preporucili da pazarim od ovih koji podrzavaju rasterske slike?

Jel ima neko rodjake po NJemackoj?! :mrgreen:
Bez dvoumljenja Oregon 450 najnoviji model.Za utehu ja sam ga pazario u Chikagu za 320 E.Jeftinije ces proci u Evropi pod uslovom da ti neko donese bez carine.Trebalo bi da stigne kod nas Ako vec nije u Infotimu.Svi tachskreen imaju slabiju vidljivost ekrana od obicnih ali ces se navici.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by bluealek »

Ima ga u Infoteam-u.

Nisam siguran za tačnu cenu, ali trebalo bi da bude oko 400 evra, s obzirom da je i napolju kataloška cena za njega i Oregon 300 (model koji nasleđuje) ista. Uopšte nije suludo uzeti ga kod nas i platiti razliku u ceni (koja nije ni približno onolika kolika je nekada bila), jer je praksa pokazala da imati garanciju u zemlji itekako znači. U svim slučajevima kada je trebalo uređaj reklamirati u garantnom roku u Infoteam-u su se pokazali besprekorno (mislim da je sada garancija 2 godine). Štaviše, čak i nakon isteka garancije u slučaju kvarasvojim kupcima izlaze u susret nudeći im FRR (fixed repair rate) servis Garmina, što podrazumeva da se uređaj po određenoj ceni znatno nižoj od cene novog (mislim da je oko 50%) zamenjuje za nov, i za tako dobijen uređaj ponovo teče regularna garancija kao i za bilo koji drugi nov.
User avatar
filipkid
Posts: 17
Joined: 23 Mar 2010, 15:56

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by filipkid »

Isuse!!! :shock:
Nemam tolko' para! :lol:

Moram neki siromasniji model eventualno... Dakota 10 il neki drugi...
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by bluealek »

Za one s malo para mogao bih ja konačno da pustim u promet svoju Vistu HCx. Vrlo malo korišćena, uglavnom mi je služila kao sekundarni GPS kad ga treba dati na poslugu nekome ko isti nema. Zato je guma kao nova, a jedina "mana" je ogrebotina na ekranu dužine oko 3-4 mm.

S obzirom da nova još uvek košta preko 28000, recimo da bi bio red da ova promeni vlasnika za oko 15000. Nosač za bike i microSD kartica od 1 GB gratis. Doduše, tebi ne radi posao, jer radi samo sa vektorskim kartama.
User avatar
filipkid
Posts: 17
Joined: 23 Mar 2010, 15:56

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by filipkid »

Nocas sam razvlacio mape i kalibrisao i zezao pa sam hteo nesto da pitam... Po 500toti put :mrgreen:
Imam shareware verziju google ozija... U kojoj rezoluciji da vadim slike oblasti? Najvecoj 2048x2048?!

Tnx na odogovoru!
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by Milan »

Ja imam registrovanu verziju no i dalje skidam na 2048x2048. Kako ti odgovara , ako su i na 8192, iseces ih na vise komada u GlobalMapper-u i gotova stvar :wink: .
User avatar
filipkid
Posts: 17
Joined: 23 Mar 2010, 15:56

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by filipkid »

Uffff imam jos pitanja... :cry:

Iz GoogleOzia izvucem slike oblasti, stavim ih u GlobalMapper i on ih sve spoji u jednu lepu veliku celinu.
Uporedjivao sam koordinate iz Gmappera sa onima u GoogleEarthu i vidim da su 99.9% iste.

Glavno pitanje je kako da ucrtam rute ili Wpointe itd. pre nego sto ubacim slike u GMapper i pre nego li ih extractujem u .KMZ?! Kao sto mogu u OziExploreru...

Pozdrav i pardoniram na smaranju! :roll:
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by bluealek »

A zašto bi ucrtavao rute PRE nego što izvezeš kartu? Karta je samo podloga, a tvoji podaci (trekovi, waypointi, rute) su potpuno nezavisni od nje i možeš da manipulišeš njima bilo preko Mapsource-a ili Ozija po sopstvenom nahođenju (da ih prebacuješ bilo iz uređaja u komp ili obrnuto). Karta je nešto što sadrži trajne informacije, a tvoja kolekcija podataka koji dolaze PREKO te karte je nešto što se dinamično menja.
User avatar
filipkid
Posts: 17
Joined: 23 Mar 2010, 15:56

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by filipkid »

Ondak pretpostavljam da je Mapsource prog koji mi treba... :mrgreen:
OziExplorer nece da otvori .kmz format, valjda moze samo .map...

Ja hocu da obelezim sebi neki waypoint/e na karti do kojeg cu onda da idem motorom/biciklom?! :)
Koliko sam shvatio to cu moci da uradim iz Mapsource-a?! Ili ne?!

Ima da kupim bre kompas lepo na kraju pa polagano! :mrgreen:
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by bluealek »

Malo brkaš stvari... Nema nikakvog razloga da ti Ozi Explorer OTVARA KMZ format, on nema ništa sa tom mapom koju si ti pripremio za prebacivanje u GPS. Ozi Explorer otvara karte u svom formatu, koji se sastoji iz .jpg .tif ili .bmp datoteke koja predstavlja fizički sken mape + .map fajla istog imena u kome se nalaze kalibracioni podaci za dotičnu, na osnovu kojih on zna kako šta od podataka koje si učitao ili nacrtao da georeferencira na mapi.

Podatke sa kojima radiš možeš da čuvaš bilo u Ozijevim formatima, koji su .plt za trekove (jedan fajl po treku), .wpt za waypoint kolekcije (proizvoljan broj waypointa u svakom fajlu) ili .rte, odnosno .rt2 za rute (realno, nema nikakve potrebe da se kada je Ozi Explorer u pitanju bakćeš sa rutama, jer on i tako ne radi sa rutabilnom kartografijom). Alternativno, podatke u Oziju možeš da uvoziš ili izvoziš u formatima pogodnim za njihovu razmenu sa drugim aplikacijama, kao što su .gpx (najrasprostranjeniji GPS format za razmenu podataka, u kome se na većinu sajtova kače trekovi i toplo ti preporučujem da njega koristiš) i .kml (nekompresovani .kmz format, koji se uglavnom koristi za razmenu trekova i tačaka sa Google Earth-om i ostalim Google aplikacijama). GPX i KML u jednom fajlu drže proizvoljan broj trekova ili waypointa, tako da kada iz Ozi Explorera snimaš možeš da selektuješ šta sve od onoga što ti je trenutno učitano u memoriju želiš da se nađe u fajlu. GPX takođe možeš da koristiš za razmenu podataka sa Mapsource-om, s obzirom da njegov matični GDB format (ili stariji MPS) nijedna druga aplikacija ne čita. Dakle, GPX je, da tako kažem, najmanji zajednički imenitelj.

Možda sam te sada malo izbombardovao podacima, ali samo polako, izprocesiraćeš ih već :) . Ono što je najbitnije jeste da u sopstvenoj glavi razdvojiš pojmove MAPE kao fiksne podloge i GPS PODATAKA kao dinamičkog sadržaja koji je plod ili tuđeg kretanja i snimanja po terenu, koji se, naravno, koristi i za pripremu akcija kada ono što ti je potrebno ne postoji u odgovarajućoj formi obeleženo u kartografskoj podlozi. Generalno, čak i ako je karta koju koristiš (bilo rasterska ili vektorska) prilično detaljna i sveža, neće da škodi da odlazak na teren dobro isplaniraš tako što ćeš da pripremiš i trek kojim imaš nameru da prođeš i da isti učitaš u GPS.

Samo prebacivanje pripremljenog treka možeš da obaviš iz Ozija, ali to sa Dakota i Oregon familijama GPS-ova malo bolje funkcioniše kada se radi iz Mapsource-a.
Post Reply