Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by bluealek »

Nije vic, zaista je moguće ubaciti bilo koju rastersku topo kartu koju posedujete kao podlogu za vektorsku kartografiju na Colorado, Oregon i Dakota modelima, i to na izuzetno jednostavan način. Evo kako:

http://www.freebiking.org/GPS/garmin-topo.html
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by barda »

Definitivno sam prelomio da uzmem Dakotu 20!
Evo još jedan razlog više.

Još da se otvore i za glasovno navođenje pa da stvarno bude ceo komplet u jednom uređaju....
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by Gosha »

Ja sam probao samo sa Google Earth. I odusevljen sam :D

Namestis se na poziciju u Google Earth koju zelis da imas kao podlogu i deli te tri koraka do te podloge u Garminiju :D

1) save image "primer.jpg"
2) add/image overlay "primer.jpg"/kalibrisanje [podesavanje na transparentno kod kalibrisanja kako je Sale opisao] i OK
3) klik na "primer.kmz" levo u Places, save place as i snimanje na GPS spojen na USB u Garmin/CustomMaps

Da li moze lakse? :D

Samo jedna napomena za tacke 1 i 2 [snimanje .jpg slike i kalibrisanje]: snimati sliku i kalibrisati vertiklano [90 stepeni], jer svaki nagib Zemlje, bilo kod snimanja .jpg slike, bilo kod Zemljine podloge posmatrane transparentno prilikom kalibrisanja jpg-a, pravi nepotrebne probleme i cak nije ni moguce precizno odraditi.

barda wrote:Definitivno sam prelomio da uzmem Dakotu 20!
Ja sam posao da kupim Dakotu 20, ali sam doplatio za Oregon 300 koji je broj veca Dakota 20. Skupa su mi bila oba uredjaja :( , ali kada sam vec prelomio da se istrosim za noviju GPS generaciju, delom i po Saletovoj preporuci na koju se pogotovo sada ne zalim :D , razlika u tim velikim cenama [mislim 15-ak %] mi je nekako manje izgledala :D a Dakota mi je delovala bas sitna :(
Mozda da u radnji ne trazis da ti stave Dakotu i Oregona jedno pored drugog :D
ninja2
Freebiking iskušenik
Posts: 43
Joined: 29 Jan 2006, 11:10

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by ninja2 »

pozdrav...sale kada ces odrzati jedno predavanje uzivo o primeni gps...da nama pocetnicima razjasnis neke stvari...
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by barda »

Da, vidiš možda i Oregon 300.
U poređenju ima nešto veći ekran (1cm po dijagonali) i veću rezoluciju (mada je možda na taj ekran i ista.
Ostalo je tu i tamo isto.

A cene, ako gledaš EU Oregon 300 je i jeftiniji od Dakote 20 (verovatno nov model...)

Oregon 300 (255e) http://www.preissuchmaschine.de/in-Navi ... n-300.html
Dakota 20 (273e - sa tendencijom pada) http://www.preissuchmaschine.de/in-Navi ... ta-20.html

Nemoj da kažeš ovima iz Garmina Srbija :D
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by bluealek »

Zbog manjeg ekrana i niže rezolucije Dakota je nešto štedljivija po pitanju baterija, ali moram priznati da, kada treba razlučiti detalje na karti, rezolucija 320x400 na Oregonu baš znači. Inače, moje je iskustvo da jedan par kvalitetnih AA baterija u Oregonu izdržava oko dan i po efektivnog kretanja po divljini (kada idem negde na vikend, drugi par baterija uglavnom zatreba tek nakon 3-4 sata upotrebe drugog dana), što potvrđuje deklarisanu autonomiju. Čini mi se da su novije verzije firmware-a poboljšale autonomiju, u početku je bila nešto slabija. U svakom slučaju, ako Oregon 300 može da se nađe jeftinije od Dakote 20, nema nikakve dileme da je to bolji izbor (jedino ako nekome gabarit baš smeta).
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by shebez »

Moze mala pomoc oko registracije "Global Mapper 11"? :?
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by barda »

I ja sam goooooglo, ali nisam ništa pametno izgoooglo
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by bluealek »

Uh, 11-icu još nisam "kupio", na 10-ki sam...
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by shebez »

Evo Vam pare za sladoled, ali da idete kroz grad i da vicete "ponovo radi Global Mapper!!!" :D
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by Eli »

Gosha wrote:Ja sam probao samo sa Google Earth. I odusevljen sam :D

Namestis se na poziciju u Google Earth koju zelis da imas kao podlogu i deli te tri koraka do te podloge u Garminiju :D

1) save image "primer.jpg"
2) add/image overlay "primer.jpg"/kalibrisanje [podesavanje na transparentno kod kalibrisanja kako je Sale opisao] i OK
3) klik na "primer.kmz" levo u Places, save place as i snimanje na GPS spojen na USB u Garmin/CustomMaps

Da li moze lakse? :D
Ideja da se Google Earth koristi kao podloga mi deluje veoma interesantno, ali imam dva problema:

1. Kada sa add/image overlay učitam upravo snimljenu poziciju ona se otvori manja od trenutnog ekrana i potrebno ju je razvući i nikako ne uspevam da to potpuno precizno obavim da se potpuno poklapaju.

2. Ako hoću da snimim neku veću oblast iz više delova recimo oblast 3*3 ne uspevam precizno da pomerim trenutni prikaz da se ivica tačno poklopi sa predhodnim segmentom.

Kako rešiti ove probleme? Da li se postupak može nekako automatizovati i izbeći ručno podešavanje? Da li je neko već napravio podloge za Beograd i okolinu i voljan je da ih podeli sa drugima?
ZoranV
Freebiker
Posts: 103
Joined: 04 Aug 2006, 21:12
Contact:

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by ZoranV »

Ukoliko želite da koristite GE mape u Garmin uređajima, a sa standardnom opisanom procedurom imate problema, možda je bolje probati na sledeći način:
Postoji programčić koji se zove GoogleOzi. Izguglajte malo i naći ćete najbolju verziju. Taj programčić radi tako što željenu oblast iz GE automatski pretvara u rastersku mapu i kalibriše je za korišćenje u Oziju. Dakle finalni proizvod je Ozi rasterska mapa koja se ponaša kao sve standardne mape koje svi već koristimo. Dalji postupak bi trebao da bude onako kako je opisano u uputstvu za ubacivanje u Garmin mapa koje su kalibrisane u nekom drugom formatu.
Možda je malo okolo-naokolo, ali možda i može da pomogne ukoliko imate problema sa direktnim prebacivanjem preko GoogleEarth-a i njegovih kmz fajlova.
Buca
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by Gosha »

Ideja da se Google Earth koristi kao podloga mi deluje veoma interesantno, ali imam dva problema:
Kada sa add/image overlay učitam upravo snimljenu poziciju ona se otvori manja od trenutnog ekrana i potrebno ju je razvući i nikako ne uspevam da to potpuno precizno obavim da se potpuno poklapaju...
I ja sam se malo mucio na pocetku, pa i sada nije bas idealno, ali princip je sledeci... Obavezno sliku koju snimas kao jpg uradi pri "vertikalnom pogledu", svaki nagib ose dovodi do nemoguce misije. Takodje kada sliku ucitas da bi je kalibrisao, isto drzi "vertikalu", providnost stavi na polovinu. Razvlacenje radi sa pritisnutim tasterom shift, kako bi se razvlacilo bez deformisanja, tj menjanja X ili Y duzine neproporcionalno. Prvo nacentriraj/izostri sredinu slike, zatim razvlaci do pribliznog poklapanja uglova, pa na kraju menjaj i rotaciju. Najcesce je to dovoljno da se dobije idealno poklapanje, tj kalibrisanje. Nekada se poklopi 100%, nekada 99%, nekada 95%, ali i to je mislim doboljno da kada podlogu gledas na ekranu GPS-a, takvu (ne)preciznost ne mozes da uocis i nije toliko bitna/presudna.

Naravno od zumiranja velicine terena prilikom kreiranja jpg-a zavisi i krajnji rezultat na GPS-u. Ja sam neke teritorije radio "sa velike visine", tj sa manjim zumom i manjim detaljima (kada mi treba tek informativno), a neke terene mozes raditi sa maksimalnim zumom koji Google Earth dopusta, pa ce i rezultat na GPS-u biti sa znatno vise informacija i pregledniji. Neka kalibrisanja uradim za par minuta, ceo proces, a nekada se oduzi i na desetak minuta, zavisi koliko precizno zelim da zavrsim :-)

I dalje neke stvari lakse kalibrisem, recimo gradove, neke teze, kao sumovite terene bez jasnijih detalja... Boris je za Dakotu 200 skinuo verziju softvera koja moze da ucita (mnogo) vise od 100 podloga, za Oregon mislim da je i dalje aktuelna Beta sa tim ogranicenjem. U svakom slucaju, mozes cuvati veliku bazu podloga na PC, pa prebacivati na GPS samo one koje su ti potrebne za teren koji ces posetiti u konkretnoj situaciji.
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by Milan »

Razvlacenje slike na Google earth-u mi lici na razvlacenje domacih kora za pitu. Isto toliko je i precizno narocito na brdovitijem terenu. Obavezno koristite GoogleOzi.
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Rasterske karte na Garmin GPS-ovima!

Post by Gosha »

Milan wrote:Razvlacenje slike na Google earth-u mi lici na razvlacenje domacih kora za pitu. Isto toliko je i precizno narocito na brdovitijem terenu. Obavezno koristite GoogleOzi.
:D :D :D odlicno poredjenje :D :D :D
I ja cu isprobati GoogleOzi, ali za prvu loptu, posle 5-6 pokusaja sa GE, sada uspem da razvucem pitu i celu proceduru jedne podloge uradim za par minuta. Za ponesto mi treba malo vise vremena, ali na kraju shvatim da mi idealna preciznost sa ekrana kompjutera ne znaci mnogo prebaceno na GPS, tj. ta blaga nepoklapanja nemaju bas nikakvu realnu vaznost. Ipak, podrzavam da automatska kalibracija kakvu verovatno sprovodi GoogleOzi treba koristiti ako je preciznost zagarantovana.
Post Reply