TRANSFAGARAŠAN...želja,izazov - pobeda

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
chamade
Posts: 11
Joined: 14 Jan 2012, 22:09
Location: Smederevo

TRANSFAGARAŠAN...želja,izazov - pobeda

Post by chamade »

Luda zamisao jednog diktatora da napravi prolaz sa severne strane na južnu stranu Karpata u slučaju invazije Sovjeta ...danas je izazov za bicikliste,motocikliste i ostale entuzijaste.
Prvobitno je planirana bicikl tura preko kanjona Uvca,Biogradskog jezera u CG,kanjonom Tare do Žabljaka,pa preko Durmitora do Foče a dalje preko Sarajeva ,Sokolca do Ljubovije i nakon toga povratak za SD.
Medjutim,kako se pre 2 godine TransF javio kao želja da ga prepedalam iznenada odluka pada da se vozi tamo
Priprema je trajala vrlo kratko,svega 2-3 dana,stvari spakovane u bisage koje nisu ni isprobane (ništa čudno kod mene...pa se usput snalazim sa rešavanjem nepoznatih problema kad nešto nije provereno) - jbg,ne bi bilo interesantno kad bi sve bilo isplanirano u detalje - na sreću,sve je prošlo u najboljem redu
Prvog dana (petak 17-ti.08) odvezao sam se do sestre u PO..a tamo svinjokolj...šta da kažem,svašta je bilo sutradan (zadimio sam pola Rumunije :mrgreen: )
U subotu smo se odvezli do Ram-a na skelu pa preko Dunava (cena za putničko vozilo je 1100,za bajkere 300) i nakon toga otutnjali do gran(č)ice
U prva tri dana obidjosmo nekoliko lepih gradova:
Rešica (Resita)
Karansebeš (Caransebes) posebno izdvajam po lepoti...centar je u starom stilu-prosto fantastičan

Na pola puta izmedju Rešice i Hacega susrećemo dvojicu biciklista i uobičejeno se javljamo: mi-ćao...oni-ćao...tad jedan od njih spazi Srpsku zastavu na mom bajsu: EEEEEE,Srbijaaaa...stani breeee drao se ko blesav oni koče,okreću se,mi kočimo...šleper tutnji pored nas - kad ne izginusmo ispostavi se da je to Žare81...tu se lepo ispričasmo nekih 10-ak minuta i nastavismo dalje...svet ponekad zna da bude mali.
Haceg (Hateg) smo samo provezli bez zaustavljanja-naizgled pristojno mesto.
Orastie...
Sibinj (Sibiu)...nisam znao da ima aerodrom u Sibinju (pojavi se mlaznjak pravo ispred nas na nebu.

Četvrtog dana ujutro oko 8,30h stižemo do skretanja za Transfagarasan...u tom trenutku sam sebi nisam verovao da sam konačno tu

Nekoh 25-30 min nakon skretanja prolazimo Cartišoaru,malo selo u podnožju Karpata i odatle počinje priželjkivani uspon na Transfagarašan.
Već sa glavne magistrale za Brašov pri pogledu na Karpate prizor je zaštrašujuć ... sa razdaljine od 10-ak km planina deluje ogromna...kako izgleda pri pogledu sa podnožja ne smem ni da pomislim.
Znam samo da nas čeka konstantan uspon od oko 23 kilometrasa prosečnim nagibom od oko 10-11% - dakle,nekih 6-7 sati penjanja i nekoliko litara popijene vode i prolivenog znoja.
Sam put je izuzetno atraktivan...serpentine,tunelske galerije,vodopadi...ma sve bre puca ispred mene. Noge rade punom parom,gu*ica se na pola puta već ukoćila,noge utrnule,znoj u tolikoj meri lije sa čela da kaciga ne može da ga zadrži.
Na prvoj deonici natpis na putu HELL...moja sestra ne zna engleski - probajte da zamislite njenu facu kad sam joj rekao da je hell - pakao...natpis na putu je opravdao svoje značenje - pakao je počeo...
Nailazimo na tunele-galerije pokrivene travom
Ogromne provalije pored puta,na mnogim krivinama nema branika-ko sleti...završio je karijeru
Posle više sati motanja dolazimo do poslednjih 5 km , noge su već uveliko umorne,ruke utrnule,vozili smo već 5 sati brzinom od 6-7 km/h...
U poslednjih 4-5km Karpati nam stavljaju do znjanja da sa planinom nema šale... vremenske prilike su se munjevito promenile i na poslednjih 4-5km,temperatura je pala za 7-8C,vetar je počeo da duva,sunce se krije iza oblaka...mi totalno znojavi,garderoba natopljena-oblačimo windstoper gornje delove...
Već pri samom vrhu pruža se dugo očekivani pogled na kaskade Transfagarašana
Nakon toga sledi ludački spust u dužini od 25km...u ovom delu nema fotografija jer sam zalepio video kameru na bajs i spustio se na dole slobodnim padom...ljudi moji,u životu nisam ovako išao nizbrdo , najludji spust u životu.
I na kraju: hvala ovoj aluminijumskoj spravi koja me je odvezla do Karpata i nazad bez ikakvih problema,bez bušenja guma,sa sjajnim kočnicama koje su izdržale sva maltretiranja pri suludoj brzini sa teretom od oko 115kg.

Narednog dana našli smo u Curtea D'arges-u srpski restoran ''Sarbesc (Srbin)'' i tu smo se oždrali za male pare- 2 kobaje,2 jaja,slanina,sir,hleb i krompir = oko 3,5E...nakon pola sata nam preselo jer nas je dočekalo poveliko brdo :mrgreen:
Poslednja 2 dana smo bili samo ciklo (bez onog ''turista'') jer smo za 2 dana prešli 355km (jurili da stignemo kući) jer taj deo Rumunije i nije bio nešto posebno a Djerdapsku magistralu smo već vozili. Eto,to bi nekako ukratko bilo to...nama je bilo UHH-odlično.
Nadam se da možete osetiti bar deo onoga što sam ja doživeo...ko može,treba da ode jer slike i reči ne mogu u potpunosti dočarati ovo mesto-treba ga doživeti.

Predjeno je ukupno 1024km za 7 dana. Savladano ukupno 14300 metara visinske razlike.




Slike možete pregledati ovde https://picasaweb.google.com/1152332087 ... redirect=1
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: TRANSFAGARAŠAN...želja,izazov - pobeda

Post by Gruja »

Bravo ljudi, jako zanimljiva tura. Svaka vam čast kako ste to izvezli još sa treking biciklima.
User avatar
chamade
Posts: 11
Joined: 14 Jan 2012, 22:09
Location: Smederevo

Re: TRANSFAGARAŠAN...želja,izazov - pobeda

Post by chamade »

Gruja wrote:Bravo ljudi, jako zanimljiva tura. Svaka vam čast kako ste to izvezli još sa treking biciklima.

Sestra na coratec-u ima MTB pogon (22-32-44) i njoj nije bio problem. Kod mene na KTM-uje city pogon (26-36-48) koji mi je zadavao nevolje na TransF usponu jer je prilično jak za tako nešto,pogotovo onako natovaren. Otpm potom ću ga menjati...inače će se kolena raspasti :mrgreen:
Post Reply