Glavom kroz oblak!!

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Glavom kroz oblak!!

Post by Gruja »

Dok je vremenska prognoza svim normalnim ljudima nedvosmisleno govorila da ovaj vikend provedu u svom toplom i suvom domu,
ta upozorenja nisu vredela ništa za tvrodglave kao što smo mi. U subotu, 11. jula u 8h smo krenuli iz Niša ka Babinom zubu.
Dvojica iz Leskovca i trojica iz Niša. Čekao nas je put od 90 km, sa zadnjih 10 km izuzetnog uspona. Pored tmurnog neba i
povremene vrlo sitne kiše lepo smo napredovali veći deo puta. Bilo je malo borbe sa prilagođavanjem odeće uslovima na terenu,
sa kabanicom se preznojimo uzbrdo, a bez nje bi pokisnuli, a kiša je padala vrlo slabim intenzitetom i često je prestajala i ponovo
počinjala sa padanjem. Ali taman kada smo mislili da ćemo se provući bez ozbiljnog natapanja, kiša je krenula da nam objašnjava da i
meteorolozi mogu biti tačni.... Na samo17 km od planinarskog doma "Babin Zub" moralo se pribeći spašavanju, na kome možemo zahvaliti
Milanovoj ženi koja je kolima došla nama u spas. Bicikle smo ostavili u jednoj obližnjoj kući kod jednih vrlo finih ljudi, a mi smo otišli
u dom da prenoćimo. Temperatura je uveče bila 7 stepeni, a ujutro čak 1 stepen... Ipak, dobro obučeni, spustili smo se do toplijih
krajeva. Nešto kasnije se pojavilo Sunce i ostatak vožnje do Niša i Leskovca nije predstavljao problem. Sve u svemu, jedno zanimljivo
iskustvo, koje nam se ne bi mnogo dopalo da nismo i sami svesno krenuli maltene u oblake... kišu smo očekivali, ali smo se nadali da
neće biti suviše jaka i da će dozvoliti da stignemo na cilj, ipak nismo uspeli ali to ne znači da nećemo pokušati ponovo. ;)
Jedino što mi je zaista bilo krivo je to što nismo mogli da se spustimo do Toplog Dola, pa onda preko Zavojskog jezera i Pirota da se
vratimo u Leskovac, ali kao što rekoh.... vratićemo se mi gore!! I pored lošeg vremena slike su lepe i možete ih pogledati ovde:
http://picasaweb.google.com/vojislav.gr ... ubJul2009#

Pozdrav,
Gruja
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Glavom kroz oblak!!

Post by bluealek »

Eh Grujo, Grujo, ne isplati se biti tvrdoglav u takvim situacijama kada su prognoze nedvosmislene i jasno kao dan navode na činjenicu da će veliki ciklonski front zahvatiti CELU zemlju. Nije to isto kao lokalni pljuskovi, koji mogu da udare, a i ne moraju, a i kad udare skloniš se da prođu i posle pljuska još lepše nego pre. Video si da smo u zadnji čas otkazali Pešter (koliko god da smo bili naloženi da odemo), a učinjeno je to sa jakim razlogom.

Naročito se u takvim uslovima ne isplati ići na visoke planine, jer svako loše vreme ispod 500 m visine 10x je gore na preko 1500 m. Na Staru planinu se ide isključivo kad je vreme potpuno stabilno, sem ako nemaš nameru da sediš tamo gde si se smestio i bespomoćno gledaš u nebo. Stara ima sve karakteristike visokog gorja, a temperaturne varijacije između sunčanih i oblačnih dana umeju da budu i do 30 stepeni. I mi smo početkom septembra 2007. po lošoj prognozi krenuli do Toplog Dola i kad smo izašli na Babin Zub dočekao nas je orkanski vetar, gusta magla i temperatura od 1C (foto album http://aleksandar.fotopic.net/c1443734.html). Vratili smo se kući prilično frustrirani, sa manje od 50% realizovanog plana.

Nego, hajte vi nama lepo na Goč za vikend, da ne bude da se večito separatišemo - to vam je barem i iz Niša i iz Leskovca dovoljno blizu?
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Glavom kroz oblak!!

Post by Gruja »

Ma bilo nam je jasno u šta se upuštamo, ali nekako nam se baš išlo, i vredelo je ipak, ne kajem se što smo išli. Ali dovoljna je jedna ovakva tura godišnje. :P
bluealek wrote:Nego, hajte vi nama lepo na Goč za vikend, da ne bude da se večito separatišemo - to vam je barem i iz Niša i iz Leskovca dovoljno blizu?
Bilo bi lepo, ali već sam obećao devojci da idemo na Suvu Planinu za taj vikend, a lažem je već godinama... ne bi bilo fer.
Srešćemo se sigurno, pojaviće se već neka prilika... možda dođete na Radan za dve nedelje..
Post Reply