GPS pitanja i odgovori

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

GPS pitanja i odgovori

Post by barda »

Otvorio bih ovu temu vezanu za mešana pitanja u vezi GPS-a.

Kako da ukoliko imam kartu SCGRoute 2.1 i Adria Route 2.30 u map sourcu napravim rutu npr. Novi Sad - Sremska Mitrovica - Bijeljina - Teslić. (Ako stavim SCGRoute - rutira do Sremske Mitrovice, a dalje samo vazdušnim pute), a ako je aktivna mapa Adria Route tada me vodi preko Beograda (a ne logičnije preko Rume).

Znači kako da rešim ovo i kako napraviti rutu iz dve mape?
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by barda »

Sada sam nešto skontao. Možda do granice sa jednom kartom, a u drugoj državi od granice sa drugom?

Ili ima neko pametnije rešenje
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by alazovic »

Ako nije dobro odrađen granični prelaz - to što ti je palo na pamet je jedina realna opcija. Osim...

Ako imaš mogućnost u GPs-u da rutiraš preko više tačaka (via points) što kod Nuvija valjda može, a ne može kod eTrexova, onda postaviš i te dve tačke na krajeve puteva kod granice i imaš jedno rutiranje od početka do kraja.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by pedja »

Napavi rutu do granice i rutu od ganice. Ionako ti granicni prelaz treba kao prolazna tačka.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by barda »

Evo još nekih pitanja vezano za pravljenje trekova pre putovanja (ili posle za one koje nemaju GPS - pa iscrtavaju trek)

U opciji tri programa i karte: MapSource (SCGRoute), OziExploler (topo karte), Google Earth

Prvi program koji koristim je MapSource - iscrtam trek, obeležim waypointe, snimim u gpx formatu.

Prebacim u Ozi Exploler format (plt i wpt format) i konstatujem da sam omašio neki put, pogrešio izvor - kako da u njemu editujem trek? Kako da pomerim neku tačku?
(da li je to moguće, meni nije pošlo za rukom - mišem :( ), ili nazad u mapsource pa odokativno pomeriš, pa opet prebacuj.....

Otvorim Google Earth i u njemu isto vidim da sam pogrešio skretanje kod neke kuće koja je van šume a koje nema ni u mapsorcu ni u oziju - kako ovde da editujem track? Da li je to moguće? Mislim da nije. Mada je ovde crtanje treka najlakše i tačke se pomeraju na jedino logičan način - uzmeš tačku i pomeriš! Kod ostalih programa je mnogo komplikovano - označiš, izrežeš, spojiš... :evil:

Znači pitanje je kako vi i u kom programu planirate track. I kako ga korigujete, a da nije princip pokušaja nabadanja :?

edit
Doduše kod BaseCamp-a se isto lako pomera i edituje track - sada sam konstatovao :D , ali problem nabadanja i konverovanja ostaje (BaseCamp - Google ok, ali ako je u šumi treka tada treba BaseCamp - Oziexloler)
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by Milan »

Otvorim Google Earth i u njemu isto vidim da sam pogrešio skretanje kod neke kuće koja je van šume a koje nema ni u mapsorcu ni u oziju - kako ovde da editujem track? Da li je to moguće? Mislim da nije. Mada je ovde crtanje treka najlakše i tačke se pomeraju na jedino logičan način - uzmeš tačku i pomeriš! Kod ostalih programa je mnogo komplikovano - označiš, izrežeš, spojiš...
jedan od najlaksih nacina je:
-otvoris MapSource i napravis rutu
-prebacis je u Google Earth uz pomoc View in ...
-u Google Eart-u otvoris: MapSource-Routes-Paths-rutu koju si prebacio i udjes u properties iste.
-sledi pomeranje tacaka :wink:
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by barda »

Vidiš to View in Google Earth nisam znao, i u njemu da se ako je aktivan properties može menjati ruta!

Puno hvala! :D
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by barda »

Da li je moguće da ni u jednom Garmin softveru nije moguće iz treka izvući podatke potrebne za pripremu postavljanja treka na sajtu (ukupan uspon, najniža tačka, najviša tačka)?
Ili bar neki program da može iz gpx fajla to izvuče?

Jedini meni poznati put je GPSBabel za konverziju u .plt ekstenziju i onda pregled u Trackan-u
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by bluealek »

Ne treba ti GPS Babel za konverziju, sve možeš lepo iz Ozija da odradiš, u bilo kom smeru.

Inače, postoji jedan jako lep komad Garmin-ovog softvera koji ljudi redovno previđaju, a to je BaseCamp. On radi samo sa DEM verzijama Garmin kartografije (moraš da imaš SCG Route DEM, bilo koju reviziju), ali u njemu imaš fantastičan Elevation profile prikaz koji ti omogućava munjevitu interaktivnu analizu bilo kog segmenta treka, tako da je ogromna pomoć u sabiranju, bilo po vertikali ili horizontali, a i aktuelna tačka sa visinskog profila automatski se prikazuje i na mapi (nudi i varijantu 3D prikaza za mapu). Program ima i originalan pristup pohranjivanju importovanih trekova i tačaka u svojoj internoj bazi i generalno mislim da je izuzetno koristan (doduše, ja još uvek za 80% svojih GPS operacija koristim Ozi, verovatno iz navike).
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by barda »

Da znam za BaseCamp, ali čudi me i tu da nema tih podataka na klik, nego sam moraš da sabiraš uspone... nije neki problem, ali baš su mogli da stave automatiku.
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by alazovic »

Poslah i na drugo mesto gde si priupitao...

Cosmic GPS Analyzer 1.0.0
http://www.cosmicheads.com/Progetti/gps ... index.html

Mada - Trackan je Trackan 8)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by barda »

Da li je moguće kalibrisati neku papirnu kartu (ili vojne karte gde mi fali map fajl) metodom - snimiti nekoliko waypointa na google earthu (ili Garmin kartama) i uvesti u ozi eksploler i dobiti map fajl?

Ujedno da li neko ima topo karte Hrvatske u razmeri 1:50000 sa map fajlovima? (na pp :D )
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by bluealek »

To i jeste optimalna metoda za kalibraciju - na osnovu nekoliko waypointa iz svoje baze koje na skeniranoj slici precizno pozicioniraš Ozi računa kalibracionu .map datoteku. Bitno je samo da pozicioniranje bude savršeno precizno, i da tačke budu što je moguće ravnomernije distribuirane po površini mape (da ne budu sve skoncentrisane u jednom delu).
ywanho_bg
Posts: 21
Joined: 30 Jul 2009, 13:48
Location: Avala

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by ywanho_bg »

Imam par pitanjaca, pa ako moze neko da odgovori, bicu mu veoma zahvalan.
Naime, radim u jednoj geoloskoj firmi i cesto koristimo GPS-ove. Problem je u tome sto imamo da predjemo preko par hiljada tacaka i do sad sam za sve te tacke kucao rucno koordinate. Znaci ukucam ime tacke, pa koordinate i onda Go To. Znam da ima program koji moze koordinate koje imam na kompjuteru da prebaci u GPS, samo ne znam koji je to program, kao i u kom formatu treba da bude file koji se prebacuje. Znaci treba mi neki tekstualni file koji sadrzi ime tacke, i obe koordinate. Nadam se da znate o cemu pricam, kao sto se nadam da cu i dobiti odgovore na ova pitanja da bih ubuduce skratio sebi muke oko kucanja. Lakse mi je da ceo dan setam, nego da uvece ukucavam tacke na koje sutra treba da odem. Hvala unapred.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by bluealek »

Pitanje je malo preširoko postavljeno. Za početak treba da kažeš koji je GPS u pitanju, pa da razmislimo kako da ubaciš dotične waypointe. U većinu njih bi trebalo da to može da se prebaci direktno iz Ozi Explorera, a da bi učitao waypointe u Ozi Explorer potrebni su ti u .wpt, .gpx ili .kml formatu. Ako je u pitanju neki Garmin, onda možeš za to da koristiš i Garminove programe (Mapsource, Basecamp), a za njih ti trebaju podaci u .gpx ili .gdb formatu.
Post Reply