shimano E-Type FD

Sve o "ležećim" biciklima

Moderators: IRalic, Moderatori

Post Reply
freevesko
Posts: 56
Joined: 25 May 2009, 02:17

shimano E-Type FD

Post by freevesko »

Daklem, imam jedno egzotichno pitanje:
Shimano E-type prednji menjach se kachi pomotju uslovno recheno ploche koja se shrafi zajedno sa osovonom (srednjom glavom). E sad tu nastaje problem. da bi se sprechila rotacija menjacha oko ose osovine koristi se shraf kojim se vezuje na telo (u mom sluchaju trajka).

Pitanje glasi gde je pozicija tog shrafa u odnosu na osu osovine
da li je na 90 stepeni u odnosu na horizontalu ili je na 63-69 stepeni kao shto su pozicionirani klasichni menjachi, i na kojoj udaljenosti od ose osovine.

lezetji poz.
Veselin
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: shimano E-Type FD

Post by IRalic »

Nisam nikada imao takav menjac,niti ga montirao, ali koliko sam ja shvatio nacin njegove montaze, nikakav antirotirajuci sraf ne postoji, jer zasto bi se ta ploca ikada rotirala ?
Sam menjac se na plocu kaci sa samo dva srafa, a ploca se samo stavi izmedju rama i patrone,
i kod zatezanja patrone samo treba pridrzati menjac u odgovarajucem polozaju, kako se ne bi okrenuo u toku zatezanja patrone.
Inace menjac, tj "kavez" ka i samo telo treba da je paralelno sa sedalnom cevi.

Inace doticni menjac u sklopu sa tom plocom funkcionise samo sa najvecom lancanikom od 44 zuba.
Ako nema ploce, gde god na ramu stavis dve rupe gde se zavrcu ta dva srafa, menjac ce tu biti.
Tako rade nekim karbonskim ramovima, gde sedalna cev nikako nije okrugla, te obican ne moze da se stavi.
Doduse obicno je to samo jedan set rupa, za 44t lancanik.

Ako ti odgovara 44t lancanik (npr imaces 26" tocak) onda je E-Type zgodno resenje, jer ne samo da nemas cev na koji se inace montira menjac,
(sad koliko ej to prednost a koliko mana, oceni sam ;) npr ja tama kacim svetlo)
ali zgodno je upravo zato sto mozes da korigujes njegovu poziciju spram linije lanca.
Cev kad jenom zavaris, mozes da je korektujes samo secenjem i ponovnim varanjem ;) a ovde samo odsrafis patronu,
podesis kako hoces, i ponovo zategnes.
Inace sam ugao "menjacke cevi" (sedalna cev kod klasicnog bajka) nije toliko kritican za pravilno funkcionisanje menjaca.
Recimo kod mene je na svakom od tri ugao bio malo jaci, znaci cev nagnuta previse ka nazad,
ali smetnji u saltanju nije bilo, niti je lanac grebao o kavez.
Ako je previse uspravna, onda se moze desiti da lanac na najmanjem lancaniku cese o dno kaveza,
a ako je ugao previse polegnut (kao sto je kod mene) moze da se kompenzuje podesavanjem pozicije tela menjaca,
npr podigne se malo vise ka gore, (preporuka je 1mm od ivice kaveza do vrha zubca) toliko da ne cese o gornji deo kaveza, i sve radi normalno.



Lezeci pozdrav! :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
freevesko
Posts: 56
Joined: 25 May 2009, 02:17

Re: shimano E-Type FD

Post by freevesko »

kazzu da slika govori vishe od 1000 rechi
shto se tiche upotrebe, planiram da isti menjach postavim na medjupogon...


E-type je pre svega namenjen ramovima koji nemaju standardni oblik
Image

malo muzgava slika ali nadam se da je sasvim jasno shta mi treba.
Image
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: shimano E-Type FD

Post by IRalic »

Zivela slika! :D

Jaa, ich versten :wink:

Daklem moze sa plocom, i ne mora.
Image

A pozicija srafa, hmm, mozda najbolje da se docepas jednog takvog menjaca pa sam vidis gde treba ? :D
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
freevesko
Posts: 56
Joined: 25 May 2009, 02:17

Re: shimano E-Type FD

Post by freevesko »

ne volim da pametujem i odgovaram sam na svoja pitanja, ali zarad dece koja tje u budutjnosti da se u'fate u isti problem ko i ja sad evo odgovora.
shraf koji drzzi Deore LX FD M570E je na 66-69o u odnosu na liniju osa zadnje osovine i osovine pogona.
toliko.
lezzetji pozdrav
Veselin
Post Reply