full suspension i bisage

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
djorzgul
Posts: 17
Joined: 09 Nov 2005, 22:49

full suspension i bisage

Post by djorzgul »

Spremamo se na put, a bajs mi je kako naslov kaze full suspension (scott genius)
Palo mi na pamet prikolicu umesto bisaga da montiram, al su prilicno skupe.
Tako da su svi saveti, ideje... dobrodosli.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: full suspension i bisage

Post by IRalic »

Ako ti je prikolica skupa, kupi nov bicikl koji prima pak treger bez problema :D

Ako si bas navalio da okacis bisage na takav bajs, onda:

- kao prvo, imaju oni pak tregeri sto se montiraju na sticnu, i samo odande vise.
Velika mana je obicno smesno mala nosivost, a i gledajuci jedan od boljih (Topeak) od pozadi dok lik vozi,
to se drma i seta levo desno, ma nedaj boze ..
Takodje taj ima i "stranice" koje pridrzavaju bisage da ne odu u tocak.
A takve stvari i kad ih nadjes negde, obicno su prilicno skupe ..

- onda, moguce je da mozda mozes i da okacis obican pak treger na tvoj bajs.
Nisam nikad zagledao takav bajs, ali evo sta sam ja na mom uradio, koji ima slicnu zadnju suspenziju.
Ja sam na moj ful sus kacio, tako sto je donja strana bila kao i obicno usrafljena u rupe za pak kod tocka,
a gornja uz malo rucno izradjenih alu "drzaca" bila pricvrscena na gornji "pivot point"
Jednostavno sam izvadio srafove koji idu kroz lezaj, ubacio duze, i onda sa unutrasnje strane ih progurao kroz te limove,
i zategao maticom.
Radilo je, ali kao prvo suspenzija pod teretom skoro da nije radila (previse ne suspendovane mase na tocku)
a drugo, sve je bilo VEOMA fleksibilno, jer zadnji deo tkavog rama nije predvidjen da nosi 20kg,
i cim malo "zanjises" bajs, ceo zadnji kraj ze uvijao, sto nikako nije zdravo za ram.
Ja sam to radio samo zato sto nisam imao drugog izbora, i gledao sam da sot pre to skinem, pre nego sto slomim ili ram,
ili neki deo zadnje konstrukcije.

- kupi prikolicu ! ;) Extrawheel Voyager(za bisage) je recimo samo oko 140 eur (bez tocka, koji mozes i ovde da kupis)
a Classic (za transportne vrece) je par eura manje, sa sve tockom!
http://www.extrawheel.com inace najlaksa bicikl prikolica na svetu

- i najpametnije: sredi da vas prati auto, koji nosi sve stvari a ti pedalas neopterecen ;)


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
djorzgul
Posts: 17
Joined: 09 Nov 2005, 22:49

Re: full suspension i bisage

Post by djorzgul »

Hmh... to sa uvijanjem rama nikako nije dobro. Danas sam cuo daimaju neke bisage koje se montiraju samo (?!) na sticnu i mogu jako malo da podnesu. Meni malo zvuci kao cudna konstrukcija pe me interesuje dal' je neko probao, video...

Prikolica jeste najbolje resenje al' tih od 140e vise nema... Sad su 200 classic i preko 300 voyager. Preko njihovog online shop-a ne moze da se naruci da posalju u Srbiju (nema je na onoj listi). Tako da ih trazim negde drugde. Nego, palo mi na pamet, je'l ima neko kod nas ko bi mogao to da napravi, da ulazem u domacu privredu :) ne u stranjsku... +imam tocak viska.

Na kraju, najisplativije je da kupim za stotinak evara hard-tail ram, prepakujem delove i ne razmisljam... Osim sto ta prepakivanja mogu da zakomplikuju jos vise... uh...
prikolica-ram-prikolica-ram... ??
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: full suspension i bisage

Post by IRalic »

djorzgul wrote: Prikolica jeste najbolje resenje al' tih od 140e vise nema... Sad su 200 classic i preko 300 voyager. Preko njihovog online shop-a ne moze da se naruci da posalju u Srbiju (nema je na onoj listi).

Ma neeee, voyager je 220 eur za strance, a 140 za domace ;) (sve bez tocka i bisaga)
Treba samo znati gde pogledati :D

Posto sam ja tamo "domaci", mogu ja da ti to donesem iz Poljske. 160 eur isporuceno u Srbiju.
Sad, samo je pitanje za kad ti to treba :)

Sto ze samogradnje tice, naravno da moze, ali onakvu "viljusku" tesko da mozes sam da napravis,
ali moze tu i obicna prednja viljuska, ili zadnja od nekog starog celicnog rama,
dodas samo "zglob" oko kojeg se okrece, i taj zadnji deo kakav god hoces.
Prikolica nije komplikovana, samo nemoj ni da sanjas da ces postici takvu tezinu, odnosno lakocu :)
Od mekanog celika ima da bude bar 10kg kompletna.



Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
djorzgul
Posts: 17
Joined: 09 Nov 2005, 22:49

Re: full suspension i bisage

Post by djorzgul »

ojha, to je dobra vest!
pa... ovako... do sredine jula bi bilo idealno. jel' bi bilo moguce tako nesto?
+da li klasican mtb tocak, klasicnom prednjom/zadnjom nablom moze da se monitira na voyager-a?

unapred zahvalan,

dj.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: full suspension i bisage

Post by IRalic »

djorzgul wrote:ojha, to je dobra vest!
pa... ovako... do sredine jula bi bilo idealno. jel' bi bilo moguce tako nesto?
+da li klasican mtb tocak, klasicnom prednjom/zadnjom nablom moze da se monitira na voyagera?
Obican prednji tocak sa obicnom nablom sirine 100mm. 26-28" po zelji, odnosno koliki su ti tockovi na bajsu, takav stavis i na prikolicu.

E sad, meni se taj odlazak toliko iskomplikovao, da nesto nisam sigurna da bi isao kad sam planirao :-/
Ne smem vise nista da kazem, jer izgleda da svaku put izbaksuziram :/ tako da stvano nemam pojima kad cu ici,
ali jedno je sigurno - ici cu :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
djorzgul
Posts: 17
Joined: 09 Nov 2005, 22:49

Re: full suspension i bisage

Post by djorzgul »

:) diplomatzki odgovor, nema sta :)
Post Reply